Slika
Slika
INGRA GRUPA
G
O
D
I
Š
N
J
E
IZVJEŠĆE
2021.
Slika
Slika
Slika
S A D R Ž A J
Zagreb, 26. travnja 2022. godine
Slika
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
3
Slika
PISMO UPRAVE
2021. je bila još jedna sve-samo-ne-obična godina. To je bila godina i dalje obilježena sveprisutnom pandemijom i posljedicama dvaju razornih potresa, godina u kojoj se poslovanje na inozemnim tržištima suočavalo s dosad neviđenim poteškoćama i godina u kojoj se nakon dugo vremena počela pojavljivati već skoro zaboravljena inflacija.
No, to je ujedno bila i godina u kojoj je proces sveobuhvatnog restrukturiranja naše kompanije gotovo dovršen, a pri tome je ostvarena konsolidirana neto dobit od 30 milijuna kuna i napravljen značajan iskorak prema novim poslovnim područjima.
Krenimo redom. Nakon dovršenog kadrovskog i u velikoj mjeri provedenog financijskog
restrukturiranja,
dovršeno
je
cjelovito
operativno
restrukturiranje. To znači da je obavljen iznimno zahtjevan proces pripajanja i likvidacije velikog broja povezanih društava (od nekadašnjih 30- ak, sada posluju tri stabilna i snažna društva). U potpunosti smo ugasili naše poslovanje u Saveznoj Republici Njemačkoj i izašli iz gospodarsko interesnog udruženja INGRA-DET. Kao posljedicu imamo bitno pojednostavljene poslovne procese, smanjene troškove, usklađen dugoročni novčani tijek i, konačno, suvremenu kompaniju s fokusom na budućnost - na razvoj poslovanja i realizaciju novih projekata.
U protekloj godini (za razliku od 2020.) nije bilo značajnih otpisa niti jednokratnih dobitaka iz restrukturiranja. S druge strane, na brojnim pozicijama su vidljivi pozitivni efekti provedenih postupaka istaknut ćemo, između ostaloga, smanjenje neto financijskog duga za 26 milijuna kuna i kamatnih rashoda za 45% u odnosu na 2020. godinu.
Slika
4
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
Slika
Što se tiče razvoja poslovanja, i tu imamo dosta toga za reći.
Povezujemo se sa znanstvenom zajednicom u zemlji i inozemstvu, pri čemu posebno ističemo vrlo uspješnu suradnju s Fakultetom elektrotehnike i računarstva i Fakultetom
strojarstva
i
brodogradnje
Sveučilišta
u
Zagrebu.
Plodovi te suradnje bit će čvrsto utkani u našim budućim energetskim projektima, kojima će cilj biti uključiti se u proces dekarbonizacije i usporavanja klimatskih promjena, ali isto tako i jačanja energetske suverenosti Hrvatske u vremenima općih poskupljenja energenata i nesigurnosti opskrbe. Naš prvi projekt na području obnovljivih izvora energije upravo realiziramo na području Ivanić-Grada, a u fazi razvoja su i drugi.
Osim već navedenoga, poslovno područje kojim ćemo se intenzivno baviti u vremenu pred nama jest urbana regeneracija gradova. U tu svrhu smo potaknuli realizaciju velike studije koja, u suradnji s vodećim hrvatskim urbanistima i arhitektima, analizira probleme i potencijale zagrebačkog Donjeg grada, ali isto tako nudi i niz vrlo konkretnih prijedloga unapređenja kvalitete života i urbanističkog razvoja. Slične ideje imamo za neke druge dijelove našeg grada, ali i za druge hrvatske gradove. Vjerujemo da samo suradnja i otvoreni dijalog građana, investitora i lokalne vlasti može pokrenuti rješavanje brojnih nagomilanih problema života u gradovima, kako u onima pogođenima potresom, tako i u onima obilježenima nebrigom i trajnom devastacijom.
Rješenja predstavljena u studiji pokazuju jasan smjer u kojem planiramo razvijati vlastite investicijske projekte. Ona, osim koristi za našu kompaniju i naše dioničare, uključuju i širi, jasno artikulirani društveni interes. U ovom konkretnom slučaju, riječ je o uvođenju novih javnih sadržaja i demografskoj obnovi centra grada pogođenog potresima i godinama zapuštanja, uz zadržavanje postojećih stanovnika.
Slika
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
5
Slika
Slika
Slika
Slika
INGRA želi biti predvodnik novog trenda u poslovanju koji na ovim područjima tek treba
zaživjeti.
Riječ
je
o
developmentu
skandinavskog
tipa, gdje se kao jednako bitne značajke prepoznaju povećanje vrijednosti kompanije, zadovoljstvo zaposlenika i šira društvena odgovornost, pri čemu logika profita ne stoji nasuprot jasno iskazanom javnom interesu, već naprotiv djeluje komplementarno.
Kompanije udaljene od lokalne zajednice, čija suština počiva na golom profitu, nisu održive u dobu koje dolazi. Nasuprot njima, kompanije koje doprinose očuvanju okoliša i smanjenju posljedica klimatskih promjena, surađuju s javnim sektorom, ulažu u svoje zaposlenike, promišljaju javni interes i nude rješenja za probleme s kojima smo svi skupa suočeni to su kompanije koje će rasti i biti predvodnici važnih promjena.
INGRA razumije ovaj trend. U godinama koje dolaze razvijat ćemo nove projekte, ali ćemo pri tome uporno nuditi konkretne prijedloge za rješavanje zajedničkih problema.
Spremni smo za značajan iskorak.
INGRA d.d.
Uprava Društva
Dinko Pejković Danko Deban
član Uprave predsjednik Uprave
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
6
Slika
IZVJEŠTAJ RUKOVODSTVA
1. PROFIL DRUŠTVA
1.1. Uvod
Trgovačko društvo INGRA osnovano je 1955. godine kao izvozno udruženje industrijskih proizvođača s područja bivše Jugoslavije, s ciljem da za iste proizvođače organizira izvozne aktivnosti i investicijsku izgradnju u svijetu. Od 1995. godine INGRA d.d. (skraćeno: INGRA ili Društvo) djeluje kao dioničko društvo u skladu s hrvatskim propisima te je danas potpuno privatizirano dioničko društvo u većinskom vlasništvu malih dioničara.
Od samih početaka INGRA je izvodila investicijske projekte u zemlji i inozemstvu, primjerice velika energetska i industrijska postrojenja, a gradila je i velike turističke komplekse, hotele, bolnice i slične kapitalne objekte po principu “ključ u ruke”. Osim domaćeg, tradicionalna tržišta INGRE bila su: Njemačka, Rusija, Alžir, Libija, Irak, Iran, Jordan, Sudan, Niger, Nigerija i dr.
Poslujući u vrlo konkurentnoj i nestabilnoj gospodarskoj grani koja u velikoj mjeri ovisi o domaćim i globalnim gospodarsko-političkim kretanjima, Društvo se kroz godine postojanja uspješno prilagođavalo zahtjevima i promjenama na tržištu te razvojem i transformacijom svojih djelatnosti odgovaralo na potrebe gospodarskog razvoja u Hrvatskoj, od njene samostalnosti do danas. Sredinom 1990-ih uključuje se u sanaciju i obnovu infrastrukture i proizvodnje stradale u Domovinskom ratu, sudjeluje u izgradnji autocesta u Hrvatskoj (najvećem građevinskom i infrastrukturnom projektu u zemlji), gradi telekomunikacijsku mrežu za novog mobilnog operatera na domaćem tržištu i obnavlja ratom uništene turističke objekte na dubrovačkom području. Godine 2004. INGRA pokreće investicijske projekte stanogradnje u Hrvatskoj i paralelno nastavlja s proširenjem djelatnosti vezanih za turistički sektor.
Kraj prvog desetljeća 2000. godine obilježili su veliki investicijski projekti, a svakako treba istaknuti projekt javno-privatnog partnerstva izgradnju višenamjenske dvorane Arena Zagreb (2008.). Na području energetike ističe se projekt izgradnje hidroelektrane Lešće (2010.), prve hidroelektrane izgrađene u Hrvatskoj od njene samostalnosti, a u segmentu stanogradnje izgradnja luksuznih stambenih objekata: kompleks vila na Srebrnjaku (2009.) i stambeno- poslovni objekt DVORI LAPAD (2010). Nastavlja se i rad na velikim infrastrukturnim projektima i povezivanju Hrvatske autocestama te Društvo 2013. godine, kao partner u konzorciju hrvatskih tvrtki, sudjeluje u nastavku izgradnje autoceste od Splita do Ploča (autocesta A1, dionica Ravča - Ploče 1). Dvije godine kasnije sudjeluje u izgradnji i nove dionice autoceste Zagreb Sisak, dionice Jakuševac - Velika Gorica jug, prometnice koja je dio zagrebačke obilaznice, dok u Alžiru Društvo obavlja projektiranje, isporuku, montažu i puštanje u probni rad hidromehaničke opreme na branama Tagharist, Oueldjet Mellegue i Seklafa.
Kao odgovor na globalne društveno-ekonomske poremećaje i klimatske promjene, posljednjih se godina INGRA okreće novim modelima poslovanja; povezuje se sa znanstvenom zajednicom s ciljem razvijanja projekata na području obnovljivih izvora energije i s vodećim stručnjacima na
projektima urbane regeneracije gradova.
INGRA i povezana društva danas iza sebe imaju više od 700 investicijskih projekata u više od 30 zemalja svijeta te je INGRA, zahvaljujući svojoj tradiciji, izvrsnosti u upravljanju i realizaciji investicijskih projekata i dugogodišnjoj prisutnosti na globalnom tržištu, u Hrvatskoj i svijetu prepoznata kao cijenjen i pouzdan partner.
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
7
Slika
1.2. Osnovne informacije
Izdavatelj: INGRA d.d.
Adresa: Alexandera von Humboldta 4b, 10000 Zagreb Društvo je registrirano pri Trgovačkom sudu u Zagrebu
MBS: 080020443
OIB: 14049708426
Tržište: Zagrebačka burza d.d. Redovito tržište
LEI: 7478000040JHIQLL5W26
Matična država članica: Hrvatska
ISIN: HRINGRRA0001
Burzovna oznaka: INGR
Na
dan
31.
prosinca
2021.
godine
INGRA
Grupa
(INGRA
i
njezina
povezana
društva,
skraćeno:
Grupa)
je
imala
55
zaposlenika.
Prosječan
broj
zaposlenika
na temelju stanja krajem kvartala tijekom 2021. godine iznosio je 59.
1.3. Fokus i modeli poslovanja
Građevinski inženjering
Energetski i industrijski inženjering
Razvoj projekata kroz vlastite investicijske projekte
Javno - privatna partnerstva
1.4. Upravljačka struktura
Uprava
Članovi Uprave zastupaju Društvo s jednim članom uprave ili prokuristom.
Nadzorni odbor
Mario Aunedi Medek
Predsjednik
mandat od 30. kolovoza 2019. godine
Mladen Markoč
Zamjenik predsjednika
mandat od 31. kolovoza 2020. godine
Franjo Herceg
Član
mandat od 30. kolovoza 2019. godine
Ivan Škegro
Član
mandat od 30. kolovoza 2019. godine
Stjepan Mesić
Član
mandat od 15. lipnja 2018. godine
Ante Armanda
Član
mandat od 31. kolovoza 2020. godine
Damir Delišimunović
Član
mandat od 31. kolovoza 2020. godine
Brane Golubić
Član
mandat od 31. kolovoza 2020. godine
Danko D e b a n
p r e d s j e d n i k
od 1. siječnja 2020. g o d i n e
Dinko P e j k o v i ć
č l a n č l a n
od 7. svibnja 2018. g o d i n e od 4. ožujka 2019. g o d i n e
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
8
Slika
1.5. Vlasnička struktura
Vlasnička struktura Društva na dan 31. prosinca 2021. godine:
Broj dionica
Vlasnički udio %
HERCEG FRANJO
865.295
6,39%
CROATIA BANKA D.D. / SKRBNIČKI RAČUN
521.293
3,85%
DEBAN DANKO
443.905
3,28%
BULJUBAŠIĆ SANDRA
400.000
2,95%
PEJKOVIĆ DINKO
395.354
2,92%
TROMONT d.o.o.
319.970
2,36%
SEDLAR JOSIP
245.089
1,81%
INHOUSE GROUP D.O.O.
227.237
1,68%
IVANIĆ MARIJA
216.000
1,68%
ELEKTROPROJEKT d.o.o.
207.450
1,53%
OSTALI
9.703.607
71,64%
UKUPNO
13.545.200
100,00%
1.6. Povezana društva
Društva koja se konsolidiraju na dan 31. prosinca 2021. godine su Ingra nekretnine d.o.o. i Lanište
d.o.o. U izravnom vlasništvu INGRE nalazi se društvo Ingra nekretnine d.o.o. Društvo Ingra nekretnine d.o.o. imatelj je svih udjela u društvu Lanište d.o.o.
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
9
Slika
2. IZVJEŠTAJ UPRAVE O POSLOVANJU U 2021. GODINI
2.1. Osnovne značajke razdoblja od 1. 1. do 31. 12. 2021. godine
U 2021. godini ostvarena je neto dobit u iznosu od 30 milijuna kuna (2020. godina: 138 milijuna kuna).
Ostvarena dobit u 2021. godini posljedica je investicijskih aktivnosti koje uključuju i prihod od zakupa Arene Zagreb, dok je veliki iznos iskazane dobiti u 2020. godini izravna posljedica jednokratnih dobitaka iz tada provedenih postupaka restrukturiranja.
Jednokratni dobici ostvareni u procesu financijskog restrukturiranja tijekom protekle godine isključivi su uzrok značajnog smanjenja rezultat iz poslovanja u 2021. godini u usporedbi s 2020. godinom.
Ostale značajne promjene u odnosu na prethodnu godinu vidljive su u kamatnim rashodima koji su sada smanjeni za približno 45%.
Neto financijski dug na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 292 milijuna kuna, što je za 26
milijuna kuna manje u odnosu na dan 31. prosinca 2020. godine.
Potpisan je ugovor za izvođenje dijela građevinskih i montažerskih radova u okviru projekta
„Izgradnja vodnokomunalne infrastrukture aglomeracija Jelsa Vrboska i Stari Grad“.
Potpisan je ugovor za izvođenje dijela građevinskih i montažerskih radova u okviru projekta
„Izgradnja integralnog sustava odvodnje aglomeracija Zadar i Petrčane“.
Tijekom 2021. godine u sklopu operativnog restrukturiranja INGRA Grupe završeni su procesi
gašenja neaktivnih ovisnih društava i dijela inozemnog poslovanja.
Proces financijskog restrukturiranja Grupe i dalje se provodi.
2.2. Prihodi INGRA Grupe u razdoblju od 1. 1. do 31. 12. 2021. godine
Prihodi od prodaje iznose 14 milijuna kuna (2020. godina: 16 milijuna kuna).
Prihodi od prodaje u zemlji:
održavanje i upravljanje nekretninama u iznosu od 8 milijuna kuna (2020. godina: 10 milijuna kuna);
prihodi od izvođenja radova u iznosu od 5 milijuna kuna (2020. godina: 1 milijun kuna).
Prihodi od prodaje u inozemstvu:
SR Njemačka i Alžir u iznosu od 1 milijun kuna (2020. godina: 5 milijuna kuna).
Ostali poslovni prihodi u 2021. godini iznose 3 milijuna kuna (2020. godina: 8 milijuna kuna) te se sastoje od:
zakupnine poslovnih prostora u iznosu od 2 milijuna kuna (2020. godina: 3 milijuna kuna);
naplata starih potraživanja i ostalih prihoda u iznosu od 1 milijun kuna (2020. godina: 5 milijuna kuna).
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
10
Slika
2.3. Profitabilnost INGRA Grupe u razdoblju od 1. 1. do 31. 12. 2021.
godine
Poslovni prihodi
24
17
Prihodi od prodaje
16
14
EBIT
136
(30)
EBIT prilagođeni*
(11)
(16)
Financijski rezultat - neto
25
43
Neto dobit
138
30
* eng. „adjusted earnings before interest and taxes“ rezultat prije kamata i poreza uvećan za jednokratne usklade iz restrukturiranja (vrijednosna usklađivanja imovine, rezerviranja, ostali dobici / gubici).
U 2021. godini na EBIT maržu negativno su utjecale jednokratne usklade u iznosu od 14 milijuna kuna, dok su 2020. godini ostvareni jednokratni dobici iz restrukturiranja u iznosu od 147 milijuna kuna.
U 2021. godini ostvareni su rashodi od rezerviranja za sudske sporove u iznosu od 10 milijuna kuna, dok je u 2020. godini ostvaren dobitak od ukidanja rezerviranja za sudske sporove u iznosu od 18 milijuna kuna, kao posljedica jednokratnog podmirenja obveze iz predstečajne nagodbe.
Rezerviranja sa otpremnine u 2021. godini iznosila su 1 milijun kuna, jednako kao i 2020. godine
Ukupno neto gubici od vrijednosnih usklađenja imovine u 2021. godini iznosili su 4 milijuna kuna (2020. godina: 1 milijun kuna).
U 2021. godini dobici od otpisa i smanjenja obveza iznosili su 1 milijun kuna, dok je u 2020. godini ostvaren dobitak u iznosu od 132 milijuna kuna, kao posljedica smanjenja obveza iz predstečajne nagodbe.
Prilagođena EBIT marža u 2021. godini manja je u usporedbi s prethodnom godinom zbog naplate starih potraživanja u 2020. godini.
Rezultat iz financijskih aktivnosti u 2021. godini iznosi 43 milijuna kuna (2020. godina: 25 milijuna kuna) te se sastoji od:
zakupa Arene Zagreb u iznosu od 58 milijuna kuna, uslijed primjene MSFI-jeva (2020. godina: 47 milijuna kuna);
kamatnih rashoda po osnovi kredita i ostalih financijskih obveza u iznosu od 14 milijuna kuna
(2020. godina: 25 milijuna kuna);
neto negativne tečajne razlike u iznosu od 1 milijun kuna (2020. godina: pozitivne tečajne razlike u iznosu od 3 milijuna kuna).
Slika
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
11
Slika
U 2021. godini ostvareni su neto porezni prihodi u iznosu od 16 milijuna kuna, koji se sastoje od 4 milijuna kuna rashoda po osnovi tekućih poreza i 20 milijuna kuna prihoda po osnovi odgođenih poreza, kao posljedica unutragrupnih transakcija, uslijed primjene MSFI-jeva.
2.4. Financijski položaj
Neto financijski dug na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 292 milijuna kuna (31. prosinca 2020. godine: 318 milijuna kuna).
Smanjenje neto duga posljedica je redovnog podmirenja kredita i obveznica.
Izračun neto duga prikazan je u nastavku:
u HRK mil. 31. prosinca
31. prosinca
Ukupne financijske obveze na dan 31. prosinca 2021. godine iznose 311 milijuna kuna (31. prosinca
2020. godine: 325 milijuna kuna) te se sastoje od:
bankovnih kredita u iznosu od 194 milijuna kuna (31. prosinca 2020. godine: 207 milijuna kuna);
izdanih obveznica u iznosu od 52 milijuna kuna (31. prosinca 2020. godine: 54 milijuna kuna);
PIK instrumenta u iznosu od 62 milijuna kuna (31. prosinca 2020. godine: 62 milijuna kuna);
ostale obveze iz predstečajne nagodbe (neisporučene obveznice) u iznosu od 2 milijuna kuna (31. prosinca 2020. godine: 2 milijuna kuna);
obveze po osnovi leasinga u iznosu od 1 milijun kuna.
Proces financijskog restrukturiranja se nastavlja.
3. RAZVOJ POSLOVANJA
Provedba financijskog i operativnog restrukturiranja Društva te dovršetak kadrovskog restrukturiranja što je, između ostalog, rezultiralo značajno smanjenim troškovima redovnog poslovanja, omogućuje Društvu u budućim razdobljima usmjeravanje aktivnosti na razvoj poslovanja i realizaciju novih projekata.
Društvo planira sudjelovati na infrastrukturnim projektima na domaćem tržištu, prvenstveno vezanima za prometnu i komunalnu infrastrukturu. Sudjelovanje na javnim natječajima bit će u svojstvu člana zajednice ponuditelja ili nominiranog podizvođača, odnosno samostalno ili u svojstvu vodećeg partnera unutar zajednice ponuditelja.
Vlastite investicije također čine segment poslovanja Društva koji će se intenzivno razvijati u budućim razdobljima. Društvo planira investicijske razvojne projekte u dva smjera.
2 0 2 1 .
2 0 2 0 .
Dugoročne financijske o b v e z e
2 2 6
2 2 2
K r a t k o r o č n e f i n a n c i j s k e o b v e z e
8 5
1 0 3
Ukupne financijske o b v e z e
3 1 1
3 2 5
U m a n j e n o z a n o v a c i n o v č a n e e k v i v a l e n t e
( 1 9 )
( 7 )
Neto d u g
2 9 2
3 1 8
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
12
Slika
Prvi smjer odnosi se na razvoj projekata obnovljivih izvora energije. Društvo je u postupku ishođenja dozvola za sunčanu elektranu snage 3,3 MW. Navedeni projekt razvija se u suradnji s akademskom zajednicom. U razvoj su uključeni stručnjaci Fakulteta elektrotehnike i računarstva i Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, u cilju implementacije novih tehnologija u skladu sa smjernicama Strategije Europske unije za integraciju energetskog sustava. Svi energetski projekti Društva bit će usklađeni s navedenim smjernicama te se u budućim razdobljima Društvo, primjenom novih tehnologija, želi pozicionirati kao jedan od predvodnika energetske tranzicije.
Drugi smjer razvoja vlastitih investicijskih projekata odnosi se na razvoj nekretninskih projekata na lokacijama u vlasništvu Društva. Riječ je prvenstveno o izgradnji stambenih i poslovno- komercijalnih objekata.
Društvo aktivno razmatra mogućnosti akvizicije i razvoja nekretninskih projekata na više lokacija na području Grada Zagreba. Analiza se vrši, između ostalog, i putem velike istraživačke studije, kojom se promišlja o obnovi Zagreba nakon potresa, ali i široj urbanoj regeneraciji grada.
4. ZNAČAJNI DOGAĐAJI NAKON KRAJA POSLOVNE GODINE
Nije bilo značajnih događaja nakon 31. prosinca 2021. godine.
Procijenili smo učinke rata u Ukrajini i s njim povezanih sankcija za Rusku Federaciju. To će pitanje možda iziskivati izmjene određenih pretpostavki i procjena koje mogu dovesti do usklađenja knjigovodstvene vrijednosti određene imovine i obveza u sljedećoj financijskoj godini. U ovom trenutku nismo u stanju pouzdano procijeniti učinak s obzirom na to da se situacija svakodnevno mijenja.
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
13
Slika
5. IZLOŽENOST I UPRAVLJANJE RIZICIMA
5.1. Zakup Arene Zagreb
Grupa svoje najznačajnije prihode ostvaruje na temelju zakupa Arene Zagreb. U tom smislu Grupa ima specifičan položaj na tržištu budući da je vlasnik Arene Zagreb koju je u javno- privatnom partnerstvu gradila kao investitor i privatni partner te je s javnim partnerom (zakupnikom) ugovorila dugoročni zakup Arene Zagreb.
Najznačajniji rizik kojem je Grupa izložena je kreditni rizik, a odnosi se na Ugovor o zakupu Arene Zagreb, odnosno na potraživanja od zakupnika. U tom smislu, postoje rizici redovne naplate zakupnine koja se prema Ugovoru o zakupu uplaćuje kvartalno, a zbog sve većih problema u likvidnosti javnog partnera u javno-privatnom projektu, dolazi do značajnih kašnjenja u naplati potraživanja. Grupa poduzima sve potrebne korake kako bi se osigurala pravovremenost naplate zakupnine. Nadalje, zakupnina se godišnje indeksira HICP indeksom (Harmonised Index of Consumer Prices) Europske monetarne unije koji objavljuje Eurostat. Stoga visina zakupnine ovisi o kretanju godišnjeg HICP indeksa Europske monetarne unije.
Značajan tečajni rizik za Grupu proizlazi iz promjene tečaja kune u odnosu na euro (s obzirom na to da je zakupnina denominirana u eurima).
5.2. Predstečajna nagodba
Grupa je 2013. godine pokrenula postupak predstečajne nagodbe. Postupak je uspješno proveden te je s vjerovnicima sklopljena predstečajna nagodba koja je postala pravomoćna u studenome 2014. godine. U sklopu uvjeta iste ugovoreno je, između ostaloga, namirenje vjerovnika izdavanjem obveznica ovisnog društva. Obveznice su uvrštene na uređeno tržište
vrijednosnih
papira
Redovito
tržište
Zagrebačke
burze.
U
sklopu
procesa
predstečajne
nagodbe
dio obveza prema financijskim institucijama namiren je prodajom imovine u vlasništvu Grupe.
5.3. Rizik likvidnosti i kamatni rizik
Rizik likvidnosti manifestira se kao opasnost da Grupa neće moći izvršavati svoje obveze prema vjerovnicima. Rizik likvidnosti povezan je s dostupnošću vanjskih izvora financiranja putem financijskih institucija, kao i sa stvarnim naplatama potraživanja.
Vjerovnici Grupe mogu se podijeliti u sljedeće skupine: imatelji obveznice, banka koja je izravno
kreditirala
Grupu
u
vrijeme
izgradnje
Arene
Zagreb
i
kasnije,
kooperanti
angažirani
na
projektima
i za održavanje Arene te država i javne institucije.
Podmirivanje obveza prema većem broju vjerovnika ovisi o naplati zakupnine za Arenu Zagreb te o naplati ostalih potraživanja od zakupnika. Podmirivanje obveza po izdanim obveznicama izravno ovisi o naplati zakupnine za Arenu Zagreb od javnog partnera. Obveze Grupe prema državi za poreze podliježu nadzoru nadležnih tijela i mogućem osporavanju pa je slijedom toga neizvjestan potencijalni učinak na likvidnost, osobito u slučaju ako porezne vlasti primijene
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
14
Slika
tumačenje koje se razlikuje od tumačenja Grupe. Pri planiranju novčanih odljeva za podmirenje obveza prema državi prisutna je neusuglašenost u praksi primjene poreznih propisa te značajna neizvjesnost u vezi tumačenja poreznih propisa pri različitim poreznim oblicima i različitim transakcijama koje izazivaju porezne učinke.
Grupa
je
tijekom
prethodnih
razdoblja
vodila
više
sudskih
sporova
koji
su
pokrenuti
protiv
Matice
radi isplate po izvršenim ugovorima, odnosno radi naknade štete nastale povredom ugovora. Nakon usvajanja predstečajne nagodbe najveći dio sudskih sporova reguliran je predstečajnom nagodbom.
Najveći dio sporova koji nisu regulirani postupkom predstečajne nagodbe odnose se na tražbine koje su tužitelji pravodobno prijavili u postupku, dok ih je Grupa osporila. Nadalje, dio sporova odnosi se na tražbine vjerovnika iz postupka, pri čemu je pokrenuta ovrha nad imovinom Grupe, te na sporove proizašle iz ranijih inozemnih projekata.
U skladu s predstečajnom nagodbom, Grupa je izdala obveznice s fiksnom kamatnom stopom, koja od sredine 2025. godine može porasti za 1% („step-up“ kamatna stopa), uz uvjet da prosječni HICP indeks u razdoblju od 1. siječnja 2009. godine do 31. prosinca 2024. godine ne bude manji od 1%. Izdane obveznice subordinirane su obvezama prema banci koja je kreditirala izgradnju Arene Zagreb. Kamate i glavnica obveznice otplaćuju se u 45 kvartalnih rata, počevši od IV. kvartala 2020. godine.
Izdane obveznice izlažu Grupu riziku novčanog toka.
Grupa ima tri kamatonosne obveze (kredite) prema banci koja je kreditirala izgradnju Arene Zagreb. Jedna kreditna obveza nosi varijabilnu kamatnu stopu.
5.4. Tečajni rizik
Budući da je dio poslovanja Grupe orijentiran na obavljanje poslovnih aktivnosti na inozemnim tržištima, Grupa je izložena riziku promjene deviznih tečajeva. U tom je smislu Grupa, kao i ostali izvoznici, u određenoj mjeri izložena kretanjima tečaja kune prema drugim valutama, ponajviše u odnosu na euro.
Osim po osnovi zakupnine za Arenu Zagreb, značajan dio valutnog rizika za Grupu proizlazi od financijskih obveza. Dvije kreditne obveze denominirane su u eurima, kao i obveza za izdane obveznice. Grupa nije zasebno zaštićena od ovog rizika.
6. INFORMACIJE O OTKUPU VLASTITIH DIONICA
Tijekom 2021. godine Grupa nije stjecala vlastite dionice i na dan 31. prosinca 2021. nije imala u
vlasništvu vlastite dionice.
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
15
Slika
7. IZJAVA O PRIMJENI KODEKSA KORPORATIVNOG
UPRAVLJANJA
Uprava Društva daje Izjavu o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja za Društvo i njegova povezana društva (skraćeno: Grupa).
Društvo primjenjuje Kodeks korporativnog upravljanja (skraćeno: Kodeks) koji su donijele Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) i Zagrebačka burza d.d. te koji je javno dostupan na njihovim internetskim stranicama.
Društvo je usvojilo i vlastita interna Pravila o postupanju društva kojima uređuje postupanja vezana za implementaciju i provedbu korporativnih postupaka i potrebnih mehanizama radi uspostavljanja visokih standarda korporativnog upravljanja i transparentnosti poslovanja Društva. Navedenim pravilima Društvo osigurava izbjegavanje sukoba interesa, efikasan unutarnji nadzor i učinkoviti sustav odgovornosti te se nastoji osigurati jednakost postupanja prema dioničarima i transparentnost informacija za postojeće i buduće investitore.
Društvo se kontinuirano razvija i djeluje u skladu s dobrom praksom korporativnog upravljanja. U tom smislu, Društvo se osobito u svom poslovanju nastoji u najvećoj mogućoj mjeri pridržavati preporuka Kodeksa, uzimajući u obzir sve okolnosti i specifičnosti svoje organizacije poslovanja.
Društvo jednom godišnje ispunjava dva upitnika: jedan kojim izjavljuje je li se pridržavalo odredbi Kodeksa korporativnog upravljanja te od kojih je odredbi Kodeksa odstupilo uz navođenje razloga za to (Upitnik o usklađenosti) i drugi kojim pruža podrobnije podatke o svojim praksama korporativnog upravljanja (Upitnik o praksama upravljanja). Oba upitnika se dostavljaju HANFA-i, a Upitnik o usklađenosti se objavljuje na Zagrebačkoj burzi i mrežnim stranicama Društva. Društvo se u najvećoj mogućoj mjeri pridržava preporuka Kodeksa, a pojedina odstupanja od Kodeksa, ako postoje (primjerice, Nadzorni odbor nije postavio kao cilj postotak ženskih članova Nadzornog odbora i Uprave koji se mora postići u sljedećih pet godina s obzirom da se članovi biraju prema stručnosti, sposobnosti, potrebnim kompetencijama i iskustvu; Statut Društva i/ili interni akti Društva ne dopuštaju dioničarima mogućnost da ostvaruju svoje pravo glasa elektronički, već ga je moguće ostvariti osobno ili putem punomoćnika i sl.), su objašnjena u spomenutim upitnicima.
Društvo unutarnju kontrolu provodi putem internih procedura koje obuhvaćaju i provedbu nad zora nad urednim izvršavanjem obveza. Društvo nema veliki broj zaposlenika i složene poslovne procese zbog kojih bi bilo potrebno ustrojiti zaseban odjel ili komisiju ili drugo nadležno tijelo za unutarnje kontrole i interne revizije. Sustav unutarnje kontrole obavljaju postojeći odjeli Društva uz potporu Revizijskog odbora.
Naime, sukladno odredbama važećeg Zakona o reviziji Nadzorni odbor Društva je imenovao Revizijski odbor. Revizijski odbor, uz zadaće propisane Uredbom (EU) br. 537/2014, obavlja i sljedeće zadaće:
izvještava Nadzorni odbor Društva o ishodu zakonske revizije te objašnjava kako je zakonska revizija pridonijela integritetu financijskog izvještavanja i objašnjava ulogu revizijskog odbora u tom procesu;
prati proces financijskog izvještavanja i dostavlja preporuke ili prijedloge za osiguravanje njegovog integriteta;
vezano za financijsko izvještavanje, prati djelotvornost sustava unutarnje kontrole kvalitete i sustava upravljanja rizicima te, ako je to primjenjivo, unutarnju reviziju, bez kršenja svoje neovisnosti.
prati obavljanje zakonske revizije godišnjih financijskih izvještaja i godišnjih konsolidiranih financijskih izvještaja;
ispituje i prati neovisnost revizorskog društva;
odgovoran je za postupak izbora revizorskog društva te predlaže imenovanje revizorskog
društva.
INGRA GRUPA Godišnje izvješće za 2021. g o d i n u
16
Slika
Slika
Slika
Slika
Revizijski odbor nije sastavio i usvojio pravila vezana za točne usluge koje vanjska revizorska kuća ne smije davati Društvu, a koje može davati uz prethodnu suglasnost ili bez prethodne suglasnosti. Naime, praksa je Društva da revizorsku kuću ne angažira za posebne usluge, već za takve usluge angažira osobe koje nisu povezane s revizorskom kućom koja obavlja redovnu reviziju.
Glavna skupština Društva se saziva, radi i ima ovlasti sukladno odredbama važećeg Zakona o trgovačkim društvima i Statutu Društva. Poziv i prijedlozi odluka se, kao i donesene odluke, javno objavljuju sukladno odredbama važećih propisa. Značajni imatelji dionica Društva navedeni su u dijelu Izvještaja rukovodstva u poglavlju 1.5. Vlasnička struktura.
U Društvu ne postoje vrijednosni papiri s posebnim pravima kontrole niti postoje ograničenja prava glasa. Svaka dionica daje pravo na jedan glas.
Dioničari koji nisu u mogućnosti sami glasovati, sami prema vlastitom izboru određuju opunomoćenike koji su dužni glasati prema njihovim uputama. Za vrijeme održavanja Glavne skupštine, dioničarima nije omogućeno glasovanje uporabom moderne komunikacijske tehnologije jer ista nije predviđena Statutom Društva.
Odluka o isplati dividende ili predujma dividende ne postoji.
Sastav organa Društva, i to Nadzornog odbora i Uprave, je detaljno naveden u dijelu Izvještaja rukovodstva u poglavlju 1.4. Upravljačka struktura. Rad i ovlasti Nadzornog odbora i Uprave su propisani i usklađeni s važećim Zakonom o trgovačkim društvima, Statutom Društva te poslovnicima. Nadzorni odbor ima dva odbora (komisije): Revizijski odbor i Odbor za imenovanja i pri mitke.
Na Glavnoj skupštini održanoj 13. srpnja 2021. godine je usvojena Politika primitaka Društva koja je javno dostupna na internetskim stranicama Društva.
Potpisali u ime Društva:
Dinko Pejković
član Uprave
Danko Deban
predsjednik Uprave
1
Slika
www.ingra.hr
INGRA D . D . I OVISNA DRUŠTVA
KONSOLIDIRANI FINANCIJSKI IZVJEŠTAJI
31. PROSINCA 2021. GODINE
Ingra d.d. i ovisna društva 31. prosinca 2021.
Sadržaj
Ingra d.d. i ovisna društva 31. prosinca 2021.
1
Slika
Slika
Slika
Odgovornost za konsolidirano godišnje izvješće
Temeljem hrvatskog Zakona o računovodstvu, Uprava je dužna osigurati da konsolidirani financijski izvještaji za svaku financijsku godinu budu pripremljeni u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koji se primjenjuju u Europskoj uniji, tako da fer prezentiraju konsolidirano financijsko stanje i konsolidirane rezultate poslovanja društva INGRA d.d., Zagreb i njegovih ovisnih društava (dalje u tekstu: Grupa) za to razdoblje.
Uprava razumno očekuje da Grupa ima odgovarajuća sredstva za nastavak poslovanja u doglednoj budućnosti. Iz navedenog razloga, Uprava i dalje prihvaća načelo trajnosti poslovanja pri izradi konsolidiranih financijskih izvještaja.
Pri izradi konsolidiranih financijskih izvještaja Uprava je odgovorna:
da se odaberu i potom dosljedno primjenjuju odgovarajuće računovodstvene politike;
da prosudbe i procjene budu razumne i oprezne;
da se primjenjuju važeći računovodstveni standardi, a svako značajno odstupanje obznani i objasni u konsolidiranim financijskim izvještajima; te
da se konsolidirani financijski izvještaji pripreme po načelu trajnosti poslovanja, osim ako je neprimjereno pretpostaviti da će Grupa nastaviti svoje poslovne aktivnosti.
Uprava je odgovorna za vođenje ispravnih računovodstvenih evidencija, koje će u bilo koje doba s prihvatljivom točnošću odražavati konsolidirani financijski položaj Grupe, kao i njihovu usklađenost s važećim hrvatskim Zakonom o računovodstvu. Uprava je također odgovorna za čuvanje imovine Grupe, te stoga i za poduzimanje razumnih mjera radi sprječavanja i otkrivanja pronevjera i ostalih nezakonitosti.
Osim toga, sukladno Zakonu o računovodstvu, Uprava je dužna sastaviti i konsolidirano Godišnje izvješće koje obuhvaća konsolidirane financijske izvještaje, konsolidirano izvješće poslovodstva i izjavu o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja. Konsolidirano izvješće poslovodstva sastavljeno je sukladno zahtjevima članka 21. i 24. Zakona o računovodstvu, a izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja sukladno zahtjevima članka 22. Zakona o računovodstvu.
Po nalogu Uprave
Danko Deban Dinko Pejković
Predsjednik Uprave Član Uprave
Ingra d.d.
Alexandera von Humboldta 4b
10000 Zagreb
Republika Hrvatska
Zagreb, 26. travnja 2022. godine
Društvo upisano u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu: MBS 030022053; uplaćen temeljni kapital: 44.900,00 kuna; direktori društva: Marina Tonžetić, Dražen Nimčević, Katarina Kadunc; poslovna banka: Privredna banka Zagreb d.d., Radnička cesta 50, 10 000 Zagreb, ž. račun: 2340009–1110098294; SWIFT Code: PBZGHR2X IBAN: HR3823400091110098294.
Deloitte se odnosi na Deloitte Touche Tohmatsu Limited, skraćeno DTTL, i mrežu njegovih članova i s njima povezanih subjekata (zajednički „organizacija Deloitte”). DTTL („Deloitte Global“) i svaki njegov član i njegovi povezani subjekti su pravno odvojeni i samostalni subjekti, koji se ne mogu međusobno obvezati na određene radnje u odnosu na treće strane. DTTL i svi njegovi povezani subjekti odgovorni su isključivo za vlastita, a ne međusobna, djela i propuste. Usluge klijentima ne pruža DTTL. Detaljan opis DTTL-a i njegovih članova možete pronaći na adresi www.deloitte.com/hr/o-nama.
© 2022. Za informacije, molimo kontaktirajte Deloitte Hrvatska.
Deloitte d.o.o.
ZagrebTower
Radnička cesta 80
10 000 Zagreb
Hrvatska
OIB: 11686457780
Tel: +385 (0) 1 2351 900
Fax: +385 (0) 1 2351 999
www.deloitte.com/hr
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA
Dioničarima INGRA d.d., Zagreb
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja
Mišljenje s rezervom
Obavili smo reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja društva INGRA d.d., Zagreb („Društvo“) i njenih ovisnih društava („Grupa“) koji obuhvaćaju konsolidirani izvještaj o financijskom položaju na dan 31. prosinca 2021. godine, konsolidirani izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti, konsolidirani izvještaj o promjenama kapitala i konsolidirani izvještaj o novčanim tokovima za tada završenu godinu te bilješke uz konsolidirane financijske izvještaje, uključujući i sažetak značajnih računovodstvenih politika („financijski izvještaji“).
Prema našem mišljenju, priloženi financijski izvještaji fer prezentiraju, u svim značajnim odrednicama, konsolidirani financijski položaj Grupe na dan 31. prosinca 2021. godine i njihovu konsolidiranu financijsku uspješnost te njegove konsolidirane novčane tokove za tada završenu godinu u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koje je usvojila Europska unija („MSFI“).
Osnova za mišljenje s rezervom
Kako je opisano u bilješci 14: Dugotrajna potraživanja , Društvo ulaganje u projekt Arena Zagreb iskazuje kao dugotrajno potraživanje od Zakupnika sukladno odredbama Tumačenja br. 12 Sporazumi o koncesijama za usluge (skraćeno IFRIC 12). Osnovna zakupnina godišnje se indeksira s HICP indeksom Europske monetarne unije („stopa inflacije“) koji objavljuje Eurostat, počevši od početka trajanja zakupa (siječanj 2009. godine) pa sve do isteka ugovora. Društvo prilikom procjene budućih novčanih primitaka koji proizlaze iz projekta Arene Zagreb pretpostavlja stopu inflacije od 0%, kako bi izračunalo amortizirani trošak opisanog dugoročnog potraživanja na dan 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2020. godine. Društvo nije pripremilo podrobnu analizu kojom bi se opravdala navedena stopa inflacije. Stoga nismo uspjeli potvrditi mogući utjecaj na vrednovanje amortiziranog troška opisanog dugoročnog potraživanja u izvještaju o financijskom položaju na dan 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2020. godine, ni stavaka izvještaja o sveobuhvatnoj dobiti, izvještaja o promjenama u vlasničkoj glavnici i izvještaja o novčanim tokovima, koji bi proizašli iz navedene analize.
Obavili smo našu reviziju u skladu sa Zakonom o reviziji i Međunarodnim revizijskim standardima („MRevS“). Naše odgovornosti prema tim standardima su detaljnije opisane u našem izvješću neovisnog revizora u odjeljku Odgovornosti revizora za reviziju financijskih izvještaja . Neovisni smo od Društva u skladu s Međunarodnim kodeksom etike za profesionalne računovođe (uključujući Međunarodne standarde neovisnosti) („IESBA Kodeks“) i ispunili smo naše etičke odgovornosti u skladu s IESBA Kodeksom. Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo pribavili dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje s rezervom.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Ostale informacije
Uprava je odgovorna za ostale informacije. Ostale informacije sadrže informacije uključene u Godišnje izvješće, ali ne uključuju financijske izvještaje i naše izvješće neovisnog revizora o njima.
Naše mišljenje o financijskim izvještajima ne obuhvaća ostale informacije.
U vezi s našom revizijom financijskih izvještaja, naša je odgovornost pročitati ostale informacije i, u provođenju toga, razmotriti jesu li ostale informacije značajno proturječne financijskim izvještajima ili našim saznanjima stečenim u reviziji ili se drugačije čini da su značajno pogrešno prikazane. U pogledu izvješća poslovodstva Društva, i Izjave o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja, koji su uključeni u Godišnjem izvješću, obavili smo i postupke propisane Zakonom o računovodstvu. Ti postupci uključuju provjeru uključuju li izvješće poslovodstva i Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja potrebne objave navedene u člancima 21, 22. i 24. Zakona o računovodstvu, te sadrži li Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja informacije navedene u člancima 21., 22. i 24. Zakona o računovodstvu.
Temeljem provedenih postupaka tijekom naše revizije, u mjeri u kojoj smo bili u mogućnost to procijeniti, izvještavamo sljedeće:
1. Informacije uključene u ostale informacije u skladu su, u svim značajnim odrednicama, s priloženim financijskim izvještajima.
2. Izvješće poslovodstva pripremljeno je, u svim značajnim odrednicama, u skladu s člancima 21. i 24. Zakona o računovodstvu.
3. Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja pripremljena je, u svim značajnim odrednicama, u skladu s člankom 22. stavkom 1. točkama 3. i 4. Zakona o računovodstvu te uključuje informacije iz članka 22. stavka 1. točaka 2., 5., 6. i 7 i članka 24., stavka 2.
Ako, temeljeno na poslu kojeg smo obavili na ostalim informacijama, zaključimo da postoji značajni pogrešni prikaz tih ostalih informacija, od nas se zahtijeva da izvjestimo tu činjenicu. U skladu s navedenim učincima opisanim u odjeljku s Osnovom za mišljenje s rezervom, nismo mogli zaključiti jesu li ili nisu li ostale informacije značajno pogrešno prikazane u vezi s tim pitanjima.
Osim za učinke i moguće učinke pitanja opisanih u našem izvješću u odjeljku Osnova za mišljenje s rezervom te na temelju poznavanja i razumijevanja poslovanja Grupe i njegova okruženja stečenog u okviru revizije financijskih izvještaja, nismo ustanovili značajne pogrešne prikaze u ostalim informacijama.
Ključna revizijska pitanja
Osim za pitanja opisana u Odjeljku osnova za mišljenje s rezervom, odredili smo da nema drugih ključnih revizijskih pitanja za priopćiti u našem izvješću.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Odgovornosti Uprave i onih koji su zaduženi za upravljanje za financijske izvještaje
Uprava je odgovorna za sastavljanje i fer prikaz financijskih izvještaja u skladu s MSFI-jevima, i za one interne kontrole za koje Uprava odredi da su potrebne za omogućavanje sastavljanja financijskih izvještaja, koji su bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške.
U sastavljanju financijskih izvještaja, Uprava je odgovorna za procjenjivanje sposobnosti Grupe da nastavi s vremenski neograničenim poslovanjem, objavljivanje, ako je primjenjivo, pitanja povezanih s vremenski neograničenim poslovanjem i korištenjem računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj neograničenosti poslovanja, osim ako Uprava ili namjerava likvidirati Grupu ili prekinuti poslovanje ili nema realne alternative nego da to učini.
Oni koji su zaduženi za upravljanje su odgovorni za nadziranje procesa financijskog izvještavanja kojeg je ustanovilo Društvo.
Odgovornosti revizora za reviziju financijskih izvještaja
Naši ciljevi su steći razumno uvjerenje o tome jesu li financijski izvještaji kao cjelina bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške i izdati izvješće neovisnog revizora koje uključuje naše mišljenje. Razumno uvjerenje je visoka razina uvjerenja, ali nije garancija da će revizija obavljena u skladu s MRevS-ima uvijek otkriti značajno pogrešno prikazivanje kada ono postoji. Pogrešni prikazi mogu nastati uslijed prijevare ili pogreške i smatraju se značajni ako se razumno može očekivati da, pojedinačno ili skupno, utječu na ekonomske odluke korisnika donijete na osnovi tih financijskih izvještaja. Kao sastavni dio revizije u skladu s MRevS-ima, stvaramo profesionalne prosudbe i održavamo profesionalni skepticizam tijekom revizije. Mi također:
Prepoznajemo i procjenjujemo rizike značajnog pogrešnog prikaza financijskih izvještaja, zbog prijevare ili pogreške, oblikujemo i obavljamo revizijske postupke kao reakciju na te rizike i pribavljamo revizijske dokaze koji su dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje. Rizik neotkrivanja značajnog pogrešnog prikaza nastalog uslijed prijevare je veći od rizika nastalog uslijed pogreške, jer prijevara može uključiti tajne sporazume, krivotvorenje, namjerno ispuštanje, pogrešno prikazivanje ili zaobilaženje internih kontrola.
Stječemo razumijevanje internih kontrola relevantnih za reviziju kako bismo oblikovali revizijske postupke koji su primjereni u danim okolnostima, ali ne i za svrhu izražavanja mišljenja o učinkovitosti internih kontrola Društva.
Ocjenjujemo primjerenost korištenih računovodstvenih politika i razumnost računovodstvenih procjena i povezanih objava koje je stvorila Uprava.
Zaključujemo o primjerenosti korištene računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj neograničenosti poslovanja koju koristi Uprava i, temeljeno na pribavljenim revizijskim dokazima, zaključujemo o tome postoji li značajna neizvjesnost u vezi s događajima ili okolnostima koji mogu stvarati značajnu sumnju u sposobnost Društva da nastavi s vremenski neograničenim poslovanjem. Ako zaključimo da postoji značajna neizvjesnost, od nas se zahtijeva da skrenemo pozornost u našem izvješću neovisnog revizora na povezane objave u financijskim izvještajima ili, ako takve objave nisu odgovarajuće, da modificiramo naše mišljenje. Naši zaključci se temelje na revizijskim dokazima pribavljenim sve do datuma našeg izvješća neovisnog revizora. Međutim, budući događaji ili uvjeti mogu uzrokovati da Društvo prekine s nastavljanjem poslovanja po vremenski neograničenoj osnovi.
Ocjenjujemo cjelokupnu prezentaciju, strukturu i sadržaj financijskih izvještaja, uključujući i objave, kao i odražavaju li financijski izvještaji transakcije i događaje na kojima su zasnovani na način kojim se postiže fer prezentacija.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Odgovornosti revizora za reviziju financijskih izvještaja (nastavak)
Pribavljamo dostatne i primjerene revizijske dokaze u vezi s financijskim informacijama subjekata ili poslovnih aktivnosti unutar Grupe kako bi izrazili mišljenje o tim konsolidiranim financijskim izvještajima. Mi smo odgovorni za usmjeravanje, nadziranje i izvođenje revizije Grupe. Mi smo isključivo odgovorni za naše revizijsko mišljenje.
Mi komuniciramo s onima koji su zaduženi za upravljanje u vezi s, između ostalih pitanja, planiranim djelokrugom i vremenskim rasporedom revizije i važnim revizijskim nalazima, uključujući i onima u vezi sa značajnim nedostacima u internim kontrolama koji su otkriveni tijekom naše revizije.
Mi također dajemo izjavu onima koji su zaduženi za upravljanje da smo postupili u skladu s relevantnim etičkim zahtjevima u vezi s neovisnošću i da ćemo komunicirati s njima o svim odnosima i drugim pitanjima za koja se može razumno smatrati da utječu na našu neovisnost, kao i, gdje je primjenjivo, o povezanim zaštitama.
Između pitanja o kojima se komunicira s onima koji su zaduženi za upravljanje, mi određujemo ona pitanja koja su od najveće važnosti u reviziji financijskih izvještaja tekućeg razdoblja i stoga su ključna revizijska pitanja. Mi opisujemo ta pitanja u našem izvješću neovisnog revizora, osim ako zakon ili regulativa sprječava javno objavljivanje pitanja ili kada odlučimo, u iznimno rijetkim okolnostima, da pitanje ne treba priopćiti u našem izvješću neovisnog revizora jer se razumno može očekivati da bi negativne posljedice priopćavanja nadmašile dobrobiti javnog interesa od takvog priopćavanja.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje („ESEF“)
Izvješće o izražavanju razumnog uvjerenja revizora o usklađenosti financijskih izvještaja, sastavljenih temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala primjenom zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 kojom se za izdavatelje određuje jedinstveni elektronički format za izvještavanje (“Uredba o ESEF-u”). Proveli smo angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja o tome jesu li financijski izvještaji INGRA d.d. za financijsku godinu završenu 31. prosinca 2021. pripremljeni za potrebe javne objave temeljem članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala, koji su sadržani u elektroničkoj datoteci ingr-r-a4_hr-2021-12-31.zip, u svim materijalno značajnim aspektima pripremljeni u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Odgovornosti Uprave i onih koji su zaduženi za upravljanje
Uprava je odgovorna za pripremu i sadržaj financijskih izvještaja u skladu s Uredbom o ESEF-u.
Osim toga, Uprava je odgovorna održavati sustav unutarnjih kontrola koji u razumnoj mjeri osigurava pripremu financijskih izvještaja bez materijalnih neusklađenosti sa zahtjevima izvještavanja iz Uredbe o ESEF-u, bilo zbog prijevare ili pogreške.
Uprava Društva također je odgovorna za:
Javnu objavu financijskih izvještaja sadržanih u godišnjem izvješću u važećem XHTML formatu.
Odabir i korištenje XBRL oznaka u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Oni koji su zaduženi za upravljanje odgovorni su za nadzor pripreme financijskih izvještaja u ESEF formatu kao dijela procesa financijskog izvještavanja.
Odgovornost revizora
Naša je odgovornost provesti angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja te izraziti zaključak, temeljen na prikupljenim revizijskim dokazima, o tome jesu li financijski izvještaji bez materijalnih neusklađenosti sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u. Proveli smo ovaj angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja u skladu s Međunarodnim standardom za angažmane s izražavanjem uvjerenja 3000 (izmijenjeni) - Angažmani s izražavanjem uvjerenja različitih od revizija ili uvida povijesnih financijskih informacija (“MSIU 3000”). U skladu s navedenim standardom, dužni smo planirati i obaviti angažman kako bismo stekli razumno uvjerenje za donošenje zaključka.
Kontrola kvalitete
Angažman smo obavili u skladu sa zahtjevima u pogledu neovisnosti i etičkim zahtjevima Kodeksa etike za profesionalne računovođe (uključujući Međunarodne standarde neovisnosti) koji je izdao Odbor za međunarodne standarde etike za računovođe. Kodeks je utemeljen na načelima integriteta, objektivnosti, stručnosti i dužne pažnje, povjerljivosti i profesionalnog ponašanja. Postupamo sukladno Međunarodnom standardu kontrole kvalitete, revidiranja, uvida, ostalih izražavanja uvjerenja i povezanih usluga („MSKK 1“) i u skladu s njim održavamo sveobuhvatan sustav kontrole kvalitete, uključujući dokumentirane politike i postupke za usklađenost s etičkim zahtjevima, profesionalnim standardima te primjenjivim zakonskim i regulatornim zahtjevima.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima (nastavak)
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje („ESEF“) (nastavak)
Obavljeni postupci
U sklopu odabranih postupaka obavili smo sljedeće aktivnosti:
Pročitali smo zahtjeve Uredbe o ESEF-u.
Stekli smo razumijevanje internih kontrola Društva relevantnih za primjenu zahtjeva Uredbe o ESEF-u.
Identificirali smo i procijenili rizike materijalne neusklađenosti s Uredbom o ESEF-u zbog prijevare ili pogreške.
Na temelju toga, osmislili i oblikovali postupke za odgovor na procijenjene rizike i za dobivanje razumnog uvjerenja u svrhu izražavanja našeg zaključka.
Cilj naših postupaka bio je procijeniti jesu li:
Financijski izvještaji, koji su uključeni u godišnji izvještaj, izrađeni u važećem XHTML formatu.
Podaci, sadržani u financijskim izvještajima koji se zahtijevaju Uredbom o ESEF-u, označeni i sva označavanja ispunjavaju sljedeće zahtjeve:
Korišten je XBRL jezik za označavanje.
o Korišteni su elementi osnovne taksonomije navedene u Uredbi o ESEF-u s najbližim računovodstvenim značajem, osim ako nije stvoren dodatni element taksonomije u skladu s Prilogom IV. Uredbe o ESEF-u.
o Oznake su u skladu sa zajedničkim pravilima za označavanje prema Uredbi o ESEF-u.
Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo prikupili dovoljni i prikladni da pruže osnovu za naš zaključak.
Zaključak
Prema našem uvjerenju, temeljem provedenih postupaka i pribavljenih dokaza, financijski izvještaji Društva prezentirani u ESEF formatu, sadržani u gore navedenoj elektroničkoj datoteci i temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala pripremljeni za potrebe javne objave, u svim materijalno značajnim odrednicama su u skladu sa zahtjevima iz članka 3., 4. i 6. Uredbe o ESEF-u za godinu završenu 31. prosinca 2021. godine.
Povrh ovog zaključka, kao i mišljenja sadržanog u ovom Izvješću neovisnog revizora za priložene financijske izvještaje i godišnje izvješće za godinu završenu 31. prosinca 2021. godine, ne izražavamo nikakvo mišljenje o informacijama sadržanima u tim prikazima ili o drugim informacijama sadržanima u prethodno navedenoj datoteci.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima
Ostale obveze izvještavanja propisane Uredbom EU br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća i Zakonom o reviziji
Glavna skupština Društva nas je imenovala revizorom Grupe 13. srpnja 2021. godine za potrebe revizije priloženih financijskih izvještaja. Naš neprekinuti angažman traje ukupno 3 godine te se odnosi na razdoblje 01. siječnja 2019. do 31. prosinca 2021. godine.
Potvrđujemo sljedeće:
naše revizorsko mišljenje o priloženim financijskim izvještajima dosljedno je s dodatnim izvješćem izdanim revizorskom odboru Društva 26. travnja 2022. godine, u skladu s člankom 11. Uredbe (EU) br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća;
prilikom obavljanja revizije nisu pružane nedozvoljene nerevizijske usluge iz članka 5. stavka 1. Uredbe (EU) br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća.
Društvu i društvima pod njegovom kontrolom smo, uz usluge zakonske revizije, pružili druge usluge navedene u nastavku:
Neovisno izvješće s izražavanjem ograničenog uvjerenja o izvješću o primicima za 2021. godinu, na temelju odredbi članka 272.r stavka 3. Zakona o trgovačkim društvima.
Pregled izvješća o odnosima s povezanim društvima u skladu s člankom 497. Zakona o trgovačkim društvima ovisnog društva Lanište d.o.o., za godinu koja je završila 31. prosinca 2021. godine.
Partner odgovoran za angažman revizije na temelju koje je sastavljeno ovo izvješće neovisnog revizora je Marina Tonžetić.
Marina Tonžetić
Direktor i ovlašteni revizor
Deloitte d.o.o.
26. travnja 2022. godine
Radnička cesta 80
10 000 Zagreb
Republika Hrvatska
Slika
Slika
7478000040JHIQLL5W26 2021-12-31 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 2021-12-31 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 7478000040JHIQLL5W26 2020-12-31 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 2020-12-31 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 7478000040JHIQLL5W26 2019-12-31 7478000040JHIQLL5W26 2019-01-01 2019-12-31 7478000040JHIQLL5W26 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:RevaluationSurplusMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 7478000040JHIQLL5W26 2021-01-01 ifrs-full:StatutoryReserveMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 7478000040JHIQLL5W26 2020-01-01 ifrs-full:StatutoryReserveMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 7478000040JHIQLL5W26 2019-01-01 2019-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember iso4217:HRK iso4217:HRK xbrli:shares
INGRA d.d. i ovisna društva
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O SVEOBUHVATNOJ DOBITI
NA DAN 31. PROSINCA 2021.
9
  Bilješke   2021.   2020.
HRK 000 HRK 000
Prihodi od prodaje   3   13.469   16.374
Ostali poslovni prihodi   4   3.396   8.184
Poslovni prihodi     16.865   24.558







Troškovi materijala     (217)   (433)
Troškovi usluga   5   (14.315)   (15.935)
Troškovi osoblja   6   (15.368)   (17.491)
Amortizacija   15, 16   (532)   (453)
Ostali poslovni rashodi   7   (921)   (1.079)
Promjene zaliha gotovih proizvoda i proizvodnje     (1.530)   (352)
Operativni rashodi(1)     (32.883)   (35.743)
Vrijednosna usklađenja financijske imovine – neto   10   (4.795)   173
Vrijednosna usklađenja ostale imovine – neto   11   521   (1.146)
Rezerviranja za sudske sporove   8   (10.051)   17.694
Rezerviranja za otpremnine   9   (1.238)   (1.359)
Ostali dobici / (gubici) – neto   12   1.636   131.740
Ostali (rashodi)/ prihodi iz poslovanja(2)     (13.927)   147.102







(Gubici) / dobici iz poslovanja     (29.945)   135.917







Prihodi od kamata po osnovi koncesijskog ugovora i ostalih potraživanja     58.184   46.704
Ostali financijski prihodi     7.973   19.203
Kamatni rashodi po osnovi financijskih obveza     (13.787)   (24.948)
Ostali financijski rashodi     (8.719)   (15.459)
Financijski prihodi – neto   13   43.651   25.500







Dobit prije oporezivanja     13.706   161.417
Porez na dobit   14   16.317   (23.526)
Neto dobit razdoblja     30.023   137.891







Ostala sveobuhvatni dobit gubitak:      
Stavke koje se reklasificiraju u račun dobiti i gubitka:      
Tečajne razlike iz preračuna inozemnog poslovanja      
- gubici tijekom razdoblja     -   (3)
- reklasifikacija u račun dobiti i gubitka     (6)   -
Ostali sveobuhvatni gubitak razdoblja     (6)   (3)







Sveobuhvatna dobit razdoblja     30.017   137.888







Dobit razdoblja pripisana:      
Vlasnicima Društva     30.022   137.891
Nekontrolirajućem interesu     1   -







Sveobuhvatna dobit razdoblja pripisana:      
Vlasnicima Društva     30.016   137.888
Nekontrolirajućem interesu     1   -
Zarada po dionici      
Osnovna zarada po dionici     2,22   10,18
Razrijeđena zarada po dionici     2,22   10,18







(1) Poslovni rashodi prije dobitaka (gubitaka) iz restrukturiranja
(2) Dobici (gubici) iz restrukturiranja







Bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja
INGRA d.d. i ovisna društva
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O FINANCIJSKOM POLOŽAJU
NA DAN 31. PROSINCA 2021.
10
  Bilješke   31.12.2021.   31.12.2020.
HRK 000 HRK 000
     
Nekretnine, postrojenja i oprema   15   66.255   62.207
Ulaganja u nekretnine   16   8.598   12.429
Potraživanja po koncesijskom ugovoru i ostala potraživanja   17   551.959   556.625
Ostala financijska imovina   18   58.470   48.929
Odgođena porezna imovina   19   11.655   15.811
Dugotrajna imovina     696.937   696.001
     
Zalihe   20   11.208   11.457
Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja   21   16.118   20.946
Ugovorna imovina   3   302   -
Ostala financijska imovina   18   1.268   17.911
Novac i novčani ekvivalenti   22   18.920   7.046
Kratkotrajna imovina     47.816   57.360
     
Ukupno imovina     744.753   753.361
     
Dionički kapital     135.452   135.452
Revalorizacijske rezerve     24.215   24.215
Rezerve tečajnih razlika     -   6
Zakonske rezerve     6.773   6.773
Zadržana dobit     98.831   68.809
Nekontrolirajući interes     -   (1)
Kapital   23   265.271   235.254
     
Rezerviranja   24   4.459   2.959
Odgođena porezna obveza   19   52.768   76.871
Financijske obveze   25   226.214   222.790
Obveze za primljene depozite   26   58.334   66.022
Obveza za porez na dobit   27   19.455   21.056
Ostale obveze iz poslovanja   28   3.844   5.178
Dugoročne obveze     365.074   394.876
     
Rezerviranja   24   12.235   2.418
Financijske obveze   25   84.928   102.494
Obveza za porez na dobit   27   4.220   4.697
Ugovorne obveze   3   514   652
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze   28   12.511   12.970
Kratkoročne obveze     114.408   123.231
     
Ukupno obveze     479.482   518.107
     
Ukupno kapital i obveze     744.753   753.361







Bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja
INGRA d.d. i ovisna društva
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O NOVČANIM TOKOVIMA
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
11
  Bilješke   2021.   2020.
HRK 000 HRK 000
Novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti      
Dobit razdoblja prije poreza     13.706   161.417
Usklađenja:      
Amortizacija   15, 16   532   453
Prihodi od kamata   13   (58.358)   (46.983)
Troškovi kamata, neto   13   13.865   24.439
Gubici od vrijednosnog usklađenja imovine, neto   10, 11   4.274   973
Dobici od otuđenja dugotrajne imovine   12   (384)   (6)
Promjene u rezerviranjima   8, 9   11.289   (16.335)
Neto tečajne razlike, nerealizirane     833   (2.942)
Dobici od umanjenja financijskih i ostalih obveza i ostalo   12   (1.252)   (131.734)
    (29.201)   (172.135)
Rezultat iz poslovnih aktivnosti prije promjene radnog kapitala     (15.495)   (10.718)
Kretanje imovine:      
Smanjenje zaliha     1.530   355
Smanjenje / (povećanje) potraživanja     638   (1.067)
Kretanje obveza:      
Povećanje / (smanjenje) obveza     248   (14.414)
Novac generiran poslovanjem     (13.079)   (25.844)
Primljene kamate     4   9
Plaćene kamate     (7.511)   (3.529)
Porez na dobit     (5.710)   (6.282)
Neto novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti     (26.296)   (35.646)
Novčani tokovi iz investicijskih aktivnosti      
Stjecanje nekretnina, postrojenja i opreme   15   (1.028)   (243)
Primici od prodaje nekretnina, postrojenja i opreme     86   3
Primici od prodaje od ulaganja u nekretnine     488   -
Dani zajmovi     (121)   -
Neto priljevi od zakupa Arene Zagreb (bez PDV-a)     59.987   62.253
Izdaci za kratkoročne depozite – neto     (514)   (75)
Neto novčani tokovi iz investicijskih aktivnosti     58.898   61.938
Novčani tokovi iz financijskih aktivnosti      
Primljeni krediti   25   -   109.919
Otplata primljenih kredita i obveznica   25   (20.523)   (137.429)
Otplata obveza za najmove   25   (177)   (8)
Neto novčani tokovi iz financijskih aktivnosti     (20.700)   (27.518)
Povećanje / (smanjenje) novca i novčanih ekvivalenata     11.902   (1.226)
Novac i novčani ekvivalenti na početku razdoblja     7.046   8.335
Tečajne razlike     (28)   (63)
Novac i novčani ekvivalenti na kraju razdoblja   22   18.920   7.046







Bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja
INGRA d.d. i ovisna društva
KONSOLIDIRANI IZVJEŠTAJ O PROMJENAMA KAPITALA
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
12
  Dionički kapital   Revalorizacijske rezerve   Rezerve tečajnih razlika   Zakonske rezerve   Zadržana dobit   Kapital vlasnika Matice   Nekontrolirajući interes   Ukupno kapital
HRK 000 HRK 000 HRK 000 HRK 000 HRK 000 HRK 000 HRK 000 HRK 000
Na dan 1. siječnja 2020.   135.452   24.215   9   6.773   (69.082)   97.367   (1)   97.366
               
Dobit razdoblja   -   -   -   -   137.891   137.891   -   137.891
               
Ostali sveobuhvatni gubitak:                
Tečajne razlike iz preračuna inozemnog poslovanja                
- gubici tijekom razdoblja   -   -   (3)   -   -   (3)   -   (3)
Ostali sveobuhvatni gubitak razdoblja   -   -   (3)   -   -   (3)   -   (3)
               
Ukupna sveobuhvatna dobit razdoblja   -   -   (3)   -   137.891   137.888   -   137.888
               
Na dan 31. prosinca 2020.   135.452   24.215   6   6.773   68.809   235.255   (1)   235.254
               
Dobit razdoblja   -   -   -   -   30.022   30.022   1   30.023
               
Ostali sveobuhvatni gubitak:                
Tečajne razlike iz preračuna inozemnog poslovanja                
- reklasifikacija u račun dobiti i gubitka   -   -   (6)   -   -   (6)   -   (6)
Ostali sveobuhvatni gubitak razdoblja   -   -   (6)   -   -   (6)   -   (6)
               
Ukupna sveobuhvatna dobit razdoblja   -   -   (6)   -   30.022   30.016   1   30.017
               
Na dan 31. prosinca 2021.   135.452   24.215   -   6.773   98.831   265.271   -   265.271

















Bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
13
1. Opće informacije o Grupi
INGRA d.d. je dioničko društvo za inženjering, graditeljstvo i energetiku (dalje u tekstu: „Društvo“ ili „matično Društvo“). Sjedište Društva je u Zagrebu, Alexandera von Humboldta 4/b, Republika Hrvatska.
Mjesto registracije: Zagreb, Republika Hrvatska.
Mjesto obavljanja djelatnosti: Zagreb, Republika Hrvatska.
Poslovne aktivnosti Grupe mogu se podijeliti na sljedeće segmente:
o Građevinski inženjering;
o Energetski i industrijski inženjering;
o Vlastiti investicijski projekti;
o Javno-privatna partnerstva kao poseban segment razvoja projekata u području javne infrastrukture.
Usluge inženjeringa uključuju sljedeće aktivnosti: projektiranje, građevinske radove, isporuku, montažu i puštanje u pogon opreme te financijsko-administrativno upravljanje projektima.
Društva Grupe
Grupu čine sljedeća ovisna društva:
Društva koja se konsolidiraju
Vlasnički udio 31. prosinca 2021.
Vlasnički udio 31. prosinca 2020.
%
%
1.
Lanište d.o.o.
100%
100%
2.
Ingra nekretnine d.o.o.
100%
100%
3.
Dvori Lapad d.o.o.
-
100%
4.
Ingra AG, Austrija
-
100%
5.
Uvala Lapad d.o.o.
-
100%
6.
Marina Slano d.o.o.
-
88%
7.
Južni Jadran Nautika d.o.o.
-
51%
8.
Dubrovačke lučice d.o.o.
-
51%
U 2021. godini nad društvom Ingra Austrija završen je likvidacijski postupak, dok su društva Marina Slano d.o.o. Južni Jadran Nautika d.o.o., Dubrovačke Lučice d.o.o., Uvala Lapad d.o.o. i Dvori Lapad d.o.o. pripojena društvu Ingra nekretnine d.o.o.
Matica posjeduje sve udjele u društvu Ingra nekretnine d.o.o. Imatelj svih udjela u društvu Lanište d.o.o. je društvo Ingra nekretnine d.o.o.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
14
Ključni menadžment
Nadzorni odbor
Članovi Nadzornog odbora:
o Mario Aunedi Medek, predsjednik, mandat od 30. kolovoza 2019. godine,
o Mladen Markoč, zamjenik predsjednika, mandat od 31. kolovoza 2020. godine,
o Franjo Herceg, mandat od 30. kolovoza 2019. godine,
o Ivan Škegro, mandat od 30. kolovoza 2019. godine,
o Stjepan Mesić, mandat od 15. lipnja 2018. godine,
o Ante Armanda, mandat od 31. kolovoza 2020. godine,
o Brane Golubić, mandat od 31. kolovoza 2020. godine,
o Damir Delišimunović, mandat od 31. kolovoza 2020. godine,
Uprava
Članovi Uprave:
o Danko Deban, član od 7. svibnja 2018. godine, predsjednik od 1. siječnja 2020. godine, i
o Dinko Pejković, član od 4. ožujka 2019. godine.
Članovi Uprave zastupaju Društvo zajedno s jednim članom Uprave ili prokuristom.
Na dan 31. prosinca 2021. godine Grupa je imala 55 zaposlenika (31. prosinca 2020. g.: 67 zaposlenika). Prosječan broj zaposlenika na temelju stanja krajem kvartala tijekom 2021. godine iznosio je 59 (2020. godina: 75).
Projekt Arena Zagreb
Najznačajniju imovinu Grupe čini ulaganje u projekt multifunkcionalne dvorane Arena Zagreb (dalje u tekstu. Arena ili Arena Zagreb), koji je realiziran putem ovisnog društva Lanište d.o.o. (dalje u tekstu: Lanište). Projekt je realiziran tijekom 2007. i 2008. godine po modelu javno - privatnog partnerstva, u kojem je Lanište u svojstvu investitora i privatnog partnera izgradilo Arenu Zagreb te je s javnim partnerom, društvom Zagrebački holding d.o.o. (dalje u tekstu: Zakupnik ili Koncesionar) ugovorilo dugoročni zakup Arene Zagreb. Na dan potpisivanja Ugovora o zakupu, dana 14. lipnja 2007. godine, Republika Hrvatska i Grad Zagreb potpisali su Sporazum o zajedničkom financiranju Arene kojim je utvrđeno da će zajednički u jednakim omjerima (50:50) subvencionirati Zakupniku iznos potreban za plaćanje zakupnine po Ugovoru o zakupu. Razdoblje trajanja zakupa je ugovoreno na 28 godina za ugovorenu osnovnu zakupninu u visini od 7,2 milijuna EUR godišnje uvećano za PDV. Osnovna zakupnina godišnje se indeksira s HICP indeksom Europske monetarne unije koji objavljuje Eurostat. Zakupnina za 2022. godinu iznosi 8,4 milijuna EUR godišnje uvećano za PDV (2021. g.: 8,2 milijuna EUR). Zakupnina se plaća tromjesečno. Po isteku Ugovora o zakupu, na kraju 2036. godine, Lanište će Arenu Zagreb predati Zakupniku u vlasništvo za iznos od 1 EUR. Lanište se u zemljišnim knjigama vodi kao vlasnik nekretnine, uz postojanje založnog prava upisanog u korist banke koja je direktno financirala Lanište za vrijeme izgradnje Arene Zagreb. Sukladno Ugovoru o zakupu, Lanište ne može davati Arenu Zagreb u zalog trećim stranama bez odobrenja Zakupnika. Sukladno Ugovoru o zakupu, Lanište ima obvezu održavati Arenu Zagreb za čitavo vrijeme trajanja zakupa, po kojoj osnovi od Zakupnika prima kvartalnu naknadu u visini stvarno nastalih troškova održavanja. Zakupnik je u obvezi nadoknaditi Laništu i troškove kapitalnog održavanja. Upravljanje Arene, odnosno organizacija događanja u ingerenciji je Zakupnika. Osim
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
15
prihoda po osnovi zakupa i prihoda po osnovi održavanja Arene Zagreb, Lanište manji dio prihoda ostvaruje od prodaje usluga logističke podrške prilikom organizacije događaja.
Ostalo - predstečajna nagodba
Matično društvo je tijekom 2014. godine završilo proces predstečajne nagodbe te je dana 24. rujna 2014. godine pred Trgovačkim sudom u Zagrebu sklopljena predstečajna nagodba. Rješenje Trgovačkog suda u Zagrebu kojim se odobrava predstečajna nagodba postalo je pravomoćno dana 25. studenog 2014. godine. Bilančne obveze koje su proizašle iz predstečajne nagodbe iznosile su približno 743 milijuna kuna. Sukladno odredbama usvojene predstečajne nagodbe, tijekom 2015. godine Lanište je izdalo obveznice nominalne vrijednosti 55 milijuna eura, u svrhu ispunjenja najvećeg dijela obveza matičnog Društva prema vjerovnicima predstečajne nagodbe. Preostale obveze iz predstečajne nagodbe ispunjavaju se prijenosom nekretnina (PIK instrument) te prijenosom obveznica.
Nepodmirene obveze iz predstečajne nagodbe na dan 31. prosinca 2021. godine iznose približno 64 milijuna kuna te odnose se na sljedeće:
obveze po osnovi neisporučenih obveznica Laništa vjerovnicima predstečajne nagodbe (0,5% ukupnog izdanja)- nominalni iznos obveze iznosi približno 2 milijuna kuna;
obveza koja se podmiruje prijenosom nekretnine (PIK instrument)- nominalni iznos obveze (glavnice) iznosi približno 62 milijuna kuna.
Od ukupno 471 milijun kuna vanbilančnih (potencijalnih) obveza utvrđenih u predstečajnoj nagodbi, na dan 31. prosinca 2021. godine preostalo je približno 2 milijuna kuna.
Nadalje, u okviru financijskog restrukturiranja Grupa je tijekom 2020. godine otkupila približno 33,1 milijun obveznica Laništa, a što čini približno 62% ukupnog izdanja. Prosječna otkupna cijena iznosila je približno 43% od nominalne vrijednosti glavnice (tzv. eng. „dirty price“ - cijena koja uključuje glavnicu i stečene kamate). Nakon provedenog otkupa tijekom 2020. godine, približno 15% ukupnog izdanja je u vlasništvu trećih strana (izvan kontrole Grupe). Opisano financijsko restrukturiranje realizirano je na temelju kreditnog aranžmana s bankom koja je financirala Arenu Zagreb.
Sukladno odredbama Plana financijskog i operativnog restrukturiranja usvojenog od strane vjerovnika u sklopu procesa predstečajne nagodbe, provedeno je organizacijsko restrukturiranje Grupe s krajnjim ciljem povećanja operativne i financijske efikasnosti. U tu svrhu, provedeno je pojednostavljenje organizacijske strukture Grupe te su izvršena unutargrupna pripajanja i provedeni likvidacijski postupci mnogih ovisnih društava. Prema trenutnoj organizacijskoj strukturi poslovanja, Matica je kao nositelj brenda i vlasnik vrijednih referenci na području izvođenja infrastrukturnih projekata u zemlji i inozemstvu ugovaratelj projekata, dok Lanište upravlja korporativnim funkcijama. Veći dio nekretninskog poslovanja Grupe nalazi se u zasebnom ovisnom društvu Grupe (Ingra nekretnine d.o.o.).
Na dan izvještaja o financijskom položaju kratkoročne obveze veće su od kratkotrajne imovine zbog opisane dospjele obveze za PIK instrument. Društvo će nastaviti s aktivnostima financijskog restrukturiranja sa svrhom rješavanja svih obveza iz predstečajne nagodbe. Na temelju navedenog, Uprava Društva smatra primjerenim korištenjem pretpostavke neograničenog vremena poslovanja prilikom sastavljanja financijskih izvještaja za 2021. godinu.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
16
Trošak revizorskih usluga
Trošak zakonske revizije godišnjih financijskih izvještaja Grupe tijekom 2021. g. iznosio je 364 tisuće kuna (2020.: 299 tisuća kuna). Revizor financijskih izvještaja je pružio ne-revizijske usluge tijekom 2021. godine za iznos od 375 tisuća kuna.
Vlasnička struktura Grupe na dan 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2020. g. bila je kako slijedi:
31. prosinca 2021.
Broj dionica
Vlasnički udio
%
1.
HERCEG FRANJO
865.295
6,39%
2.
CROATIA BANKA D.D. / SKRBNIČKI RAČUN
521.293
3,85%
3.
DEBAN DANKO
443.905
3,28%
4.
BULJUBAŠIĆ SANDRA
400.000
2,95%
5.
PEJKOVIĆ DINKO
395.354
2,92%
6.
TROMONT d.o.o.
319.970
2,36%
7.
SEDLAR JOSIP
245.089
1,81%
8.
INHOUSE GROUP D.O.O.
227.237
1,68%
9.
IVANIĆ MARIJA
216.000
1,68%
10.
ELEKTROPROJEKT d.o.o.
207.450
1,53%
OSTALI
9.703.607
71,64%
UKUPNO
13.545.200
100,08%
31. prosinca 2020.
Vlasnički udio
Broj dionica
%
1.
HERCEG FRANJO
865.295
6,39%
2.
CROATIA BANKA D.D. / SKRBNIČKI RAČUN
521.293
3,85%
3.
BULJUBAŠIĆ SANDRA
400.000
2,95%
4.
PEJKOVIĆ DINKO
395.354
2,92%
5.
DEBAN DANKO
393.905
2,91%
6.
TROMONT d.o.o.
319.970
2,36%
7.
INHOUSE GROUP D.O.O.
227.237
1,68%
8.
ELEKTROPROJEKT d.o.o.
207.450
1,53%
9.
PRIVREDNA BANKA d.d. / SKRBNIČKI RAČUN
206.515
1,52%
10
CROATIA BANKA D.D. / SKRBNIČKI RAČUN
177.068
1,31%
OSTALI
9.831.113
72,58%
UKUPNO
13.545.200
100,00%
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
17
2. Sažetak značajnih računovodstvenih politika, određivanje fer vrijednosti i računovodstvene procjene
2.1 Računovodstvene politike
Konsolidirani financijski izvještaji Grupe su sastavljeni u skladu sa zakonskim zahtjevima u Republici Hrvatskoj i Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja („MSFI“) koji se primjenjuju u Europskoj uniji.
U konsolidiranim financijskim izvještajima, ovisna društva - društva nad kojima Grupa, neposredno ili posredno, ima više od pola glasačkih prava ili na neki drugi način ima kontrolu nad poslovanjem su u potpunosti konsolidirani.
Financijski izvještaji su pripremljeni po načelu povijesnog troška, izuzev određenih financijskih instrumenata koji su iskazani po fer vrijednosti.
Financijski izvještaji pripremljeni su sukladno MSFI-jevima koji su na snazi na dan 31. prosinca 2021. godine. Računovodstvene politike su primjenjivane konzistentno, osim ako nije navedeno drugačije. Tijekom 2021. godine nije bilo utjecaja primjene novih računovodstvenih politika. Financijski izvještaji sastavljeni su po načelu nastanka događaja pod pretpostavkom neograničenog nastavka poslovanja.
Grupa je u svrhu pružanja pouzdanijih i relevantnijih informacija izvršila određene reklasifikacije u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti. Detaljnija objašnjenja nalaze se u bilješci 2.3.
Financijski izvještaji denominirani su u hrvatske kune (HRK). Na dan 31. prosinca 2021. g. tečaj za 1 EUR iznosio je 7,51 HRK (31. prosinca 2020. g.: 7,54 HRK), a za 1 DZD 0,048 HRK (31. prosinca 2020. g.: 0,049 HRK).
Sukladno članku 462. Zakona o tržištu kapitala Grupa je sastavila Godišnji izvještaj u elektroničkoj datoteci u skladu s Delegiranom uredbom (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje (Uredba o ESEF-u). Grupa je odabrala i koristila XBRL (eng. eXtensible Business Reporting Language) oznake u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Standardi, tumačenja i dodaci koji su objavljeni te su stupili na snagu
Sljedeći izmijenjeni standardi stupili su na snagu od 1. siječnja 2021. godine, ali nisu imali utjecaja na Grupu:
Olakšice za najam u vezi s Covid-19 nakon 30. lipnja 2021. (dopune MSFI-a 16 , objavljeno u svibnju 2020. godine i ožujku 2021. godine.
Reforma referentne kamatne stope (IBOR) druga faza dopune MSFI-ja 9, MRS-a 39, MSFI-ja 7, MSFI-ja 4 i MSFI-ja 16 (objavljeno 27. kolovoza 2020. godine).
Standardi, tumačenja i dodaci koji su objavljeni, ali još nisu stupili na snagu
Objavljeno je nekoliko novih standarda i dodataka MSFI-vima te smjernica Odbora za tumačenje međunarodnog financijskog izvještavanja (IFRIC) koji još nisu na snazi za izvještajna razdoblja koja završavaju 31. prosinca 2021. godine i koje Grupa nije ranije usvojila. Grupa ne planira ranije usvajanje ovih izmjena i dopuna standarda, a u trenutku njihova usvajanja Grupa će procijeniti i objaviti učinke tih izmjena u svojim financijskim izvještajima.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
18
MSFI 3 Poslovne kombinacije (Izmjene i dopune stupaju na snagu 1. siječnja 2022. godine). Uključuje ažuriranu referencu na konceptualni okvir za financijsko izvještavanje bez promjene računovodstvenih zahtjeva za poslovne kombinacije.
MRS 16 Nekretnine, postrojenja i oprema (Izmjene i dopune stupaju na snagu 1. siječnja 2022. godine) zabranjuje grupi umanjenje troška nekretnina, postrojenja i opreme za iznose dobivene od prodaje stavki proizvedenih tijekom pripreme imovine za namjeravanu upotrebu. Umjesto toga, grupa će takav prihod od prodaje i povezane troškove iskazati u računu dobiti i gubitka.
MRS 37 Rezerviranja, nepredviđene obveze i nepredviđena imovina (Izmjene i dopune stupaju na snagu 1. siječnja 2022. godine) precizira koje troškove grupa uključuje u određivanje troška ispunjenja ugovora u svrhu procjene je li ugovor štetan.
Godišnja poboljšanja 2018-2020 uključuju manje izmjene i dopune MRS-a 1 Prva primjena Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja, MSFI-ja 9 Financijski instrumenti, MRS-a 41 Poljoprivreda i prateće ilustrativne primjere uz MSFI 16 Najmovi (Izmjene i dopune stupaju na snagu 1. siječnja 2022. godine).
MRS 1 Prezentacija financijskih izvještaja: Klasifikacija kratkoročnih i dugoročnih obveza (Izmjene i dopune stupaju na snagu 1. siječnja 2023. godine).
MRS 1 Prezentacija financijskih izvještaja i MSFI smjernica 2: Objava računovodstvenih politika (Izmjene i dopune stupaju na snagu 1. siječnja 2023. godine).
MRS 8 Računovodstvene politike, promjene u računovodstvenim procjenama i pogreške: Definicija računovodstvenih procjena (Izmjene i dopune stupaju na snagu 1. siječnja 2023. godine).
MRS 12 Porezi na dobit: Odgođeni porez vezan za imovinu i obveze koje nastaju iz jedinstvene transakcije (Izmjene i dopune stupaju na snagu 1. siječnja 2023. godine).
MSFI 17 Ugovori o osiguranju (stupa na snagu 1. siječnja 2023. godine).
Osnovne računovodstvene politike korištene u pripremi financijskih izvještaja obrazložene su u nastavku.
a) Osnove konsolidiranih financijskih izvještaja
Konsolidirani financijski izvještaji obuhvaćaju matično Društvo i podružnice nakon eliminacije svih materijalnih transakcija između društava unutar Grupe. Ovisna društva su sva društva (uključujući strukturirane subjekte) nad kojima grupa ima kontrolu. Grupa kontrolira subjekt kojem je grupa izložena ili ima prava na varijabilne prinose od svoje uključenosti s entitetom i ima mogućnost utjecati na te prinose pomoću svoje moći usmjeravanja aktivnosti entiteta. Ovisna društva se u potpunosti konsolidiraju od datuma prijenosa kontrole na Grupu. Konsolidacija prestaje od datuma kada prestaje kontrola.
Ovisna društva se konsolidiraju od trenutka prijenosa stvarne kontrole na Grupu dok prestanak konsolidacije počinje od trenutka njihove prodaje, likvidacije i gubitka kontrole. Matično Društvo gubi kontrolu kad izgubi moć kontroliranja financijskih i poslovnih politika subjekta u kojeg investira zbog ostvarivanja koristi iz njegovih aktivnosti. Gubitak kontrole može se pojaviti s ili bez promjena u apsolutnoj ili relativnoj razini vlasništva, kao što je pokretanje stečajnog postupka ili na temelju sporazuma.
Stjecanja podružnica su evidentirana korištenjem metode troška ulaganja.
Financijski izvještaji ovisnih društava sastavljeni su za isto financijsko razdoblje kao i za matično Društvo koristeći dosljedne računovodstvene politike. Prilagodbe se obavljaju tamo gdje postoje razlike u promjeni računovodstvenih politika.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
19
Dobici nastali od stjecanja ovisnih društava iskazuju se na poziciji ostali dobici / (gubici) iz poslovanja neto, dok dobici ili gubici od gubitka kontrole nad istima također iskazuju na poziciji ostali dobici / (gubici) iz poslovanja – neto.
Rezultat potpunog gubitka kontrole nad ovisnim društvom čini razliku između eventualne naknade dobivene od strane kupca mjerene po fer vrijednosti i knjigovodstvene vrijednosti neto imovine (uključujući goodwill) prodanog ovisnog društva na dan prodaje.
Manjinski interesi u kapitalu i rezultatima društava koje kontrolira matično Društvo prikazani su posebno u konsolidiranim financijskim izvještajima.
Osnovna primijenjena načela konsolidacije su:
a. Samo društva u kojima matično Društvo ima kontrolu konsolidirana su na osnovi pojedine pozicije izvještaja o financijskom položaju i računa dobitka i gubitka. Ulaganja u pridružena društva iskazana su korištenjem metode udjela.
b. Društva koja su kupljena / prodana tijekom godine uključena su u konsolidirana financijska izvješća od datuma stjecanja / do datuma prodaje.
c. Plaćena naknada za stjecanje raspoređuje se na imovinu i obveze stečenog ovisnog društva, a fer vrijednost se određuje sukladno MSFI 13.
d. Razlika između plaćene naknade, fer vrijednosti prethodno iskazanog udjela i neto iznosa stečene imovine predstavlja goodwill, ukoliko zbroj plaćena naknada te nekontrolirajućeg udjela je veća od neto imovine stečenog društva. U suprotnome, Grupa priznaje dobit od povoljne kupnje.
e. Sva značajna interna potraživanja i obveze kao i svi troškovi i prihodi, uključujući nerealizirane dobitke i gubitke, koji su rezultirali iz transakcija između konsolidiranih društava su eliminirani.
b) Priznavanje prihoda
Prihodi se priznaju pod uvjetom da s kupcem postoji sporazum komercijalne naravi na temelju kojeg se mogu utvrditi prava i obveze svake ugovorne strane, te na temelju kojeg su poznati uvjeti i rokovi plaćanja. Nadalje, naplata ugovorene naknada mora biti vjerojatna. U suprotnom, prihodi se priznaju po novčanom načelu, na temelju naplaćenih naknada.
Prihodi se priznaju kada se kontrola nad dobrima ili uslugama prenosi na kupca tako da pojam kontrole zamjenjuje postojeći pojam rizika i koristi definiran u zamijenjenim standardima. Prihod se priznaje prijenosom kontrole, bilo kroz vrijeme, bilo u određenom trenutku. Kontrola nad imovinom je sposobnost upravljanja načinom korištenja i pribavljanja gotovo svih koristi od imovine, što uključuje i sposobnost sprječavanja drugih da upravljaju načinom njenog korištenja i pribavljaju koristi od imovine. Čimbenici koji mogu ukazivati na trenutak prijenosa kontrole imovine uključuju fizički posjed, pravno vlasništvo, pravo na naknadu koja imovina proizvodi i sl. Prihodi se mogu priznati tijekom vremena ako kupac istovremeno prima i konzumira sve koristi koje mu se omogućuju ili kada se kupcu stvara ili poboljšava imovina koju posjeduje. Činidbene radnje Grupe ne stvaraju imovinu koja ima alternativnu uporabu za Grupu. Grupa ima izvršno pravo na plaćanje učinka dovršenog do dana izvršenja. Istovremeno primanje i konzumacija usluga dokazuje se tako da neki drugi subjekt ne bi trebao ponovo izvršiti one usluge koje su već pružene kupcu. Ako su zadovoljeni uvjeti za priznavanje prihoda tijekom vremena (kroz više izvještajnih razdoblja), na dan
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
20
financijskog izvještavanja mora se mjeriti napredak u izvršenju ugovorenih činidbi. Napredak se mjeri na temelju troškova ugovora (troškovna metoda) ili na temelju pregleda ugovorenih poslova.
Prihod se priznaje u iznosu transakcijske cijene koju se očekuje u zamjenu za prijenos obećanog proizvoda ili usluga kupcima. Obećana naknada može uključivati fiksne iznose, varijabilne iznose ili oboje. Prihodi se sastoji od fer vrijednosti primljene naknade ili potraživanja za prodane proizvode, robu ili usluge. Prihodi su iskazani u iznosima koji su umanjeni za porez na dodanu vrijednost, rabate i diskonte.
U slučaju varijabilnih ugovornih naknada s kupcima, prihodi se priznaju do iznosa za koji postoji velika vjerojatnost da se u kasnijim periodima ukupni priznati prihodi neće morati naknadno ispravljati. Ugovorne izmjene uzimaju se u obzir samo kada su odobrene. Očekivani (budući) gubici po osnovi ugovora priznaje se samo u slučaju ako na dan izvještaja o financijskom položaju očekivani troškovi nadmašuju očekivane prihode. Troškovi nastali u svrhu ispunjavanja ugovora priznaju se odmah kao rashod razdoblja u trenutku nastanka, osim onih troškova koji se odnose na ispunjavanje budućih ugovornih činidbi i troškova koji nastaju isključivo kao rezultat ugovaranja, odnosno dobivanja ponude (inkrementalni troškovi, npr. troškovi provizije). Troškovi koji u fazi nuđenja nastaju bez obzira da i je ugovor dobiven ili izgubljen priznaju se odmah kao rashod razdoblja, osim u slučaju ako se mogu direktno nadoknaditi od kupca.
Prihodi su razvrstani po kategorijama tako da je njihova razrada usklađena s pregledom poslovanja po segmentima. U tom kontekstu, prihodi Društva mogu se podijeliti u sljedeće skupine:
Ugovori o izvođenju radova.
Pružanje ostalih usluga:
- projektni menedžment u projektiranju, isporuci i montaži hidromehaničke opreme; financijsko - administrativne usluge;
- održavanje i upravljanje nekretninama;
- logistička potpora prilikom organizacije događanja u Areni Zagreb.
Prodaja proizvoda (nekretnina).
Prihodi s osnove izvođenja radova
Prihodi se priznaju tijekom vremena mjerenjem nastalih troškova do dana izvještavanja u odnosu na ukupno očekivane troškove potrebne za izvršenje obveza iz ugovora (troškovna metoda). Troškovi se priznaju u trenutku kada su nastali, osim inkrementalnih troškova ugovaranja i troškova za buduće činidbe. Troškovna metoda naglašava važnost točnosti procijenjenih ukupnih troškova ugovora, ukupnih procijenjenih prihoda, ugovorne rizike, uključujući tehničke, političke i regulatorne rizike i druge prosudbe.
Promjene navedenih procjena mogu dovesti do povećanja ili smanjenja prihoda. Osim toga, Grupa procjenjuje hoće li se ugovor nastaviti ili raskinuti, te pritom procjenjuje najvjerojatniji scenarij, uzimajući u obzir sve relevantne činjenice i okolnosti vezane za ugovor. Procjena se radi zasebno na bazi svakog pojedinačnog ugovora.
Prihodi od ostalih usluga
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
21
Kod usluga koje se pružaju kontinuirano kroz više razdoblja (financijsko - administrativne usluge) prihodi se priznaju tijekom vremena na pravocrtnoj osnovi (ukupno ugovoreni iznos podijeljen s brojem razdoblja pružanja usluga). Kod pružanja usluga s kratkim vijekom izvršenja (logistička potpora u organizaciji događanja u Areni Zagreb),prihodi se priznaju po završetku isporuke. Prihodi od usluga održavanja i upravljanja nekretninama, kao i od pružanja usluga projektnog menedžmenta priznaju se na jednaki način kao i u slučaju ugovora o izvođenju radova, mjerenjem nastalih troškova do određenog datuma u odnosu na ukupno očekivane troškove potrebne za izvršenje obveza iz ugovora.
Prodaja proizvoda
Prihodi se priznaju u trenutku kada kontrola proizvoda prelazi na kupca, obično nakon isporuke i kada kupac prihvati tu isporuku.
Prihod od prodaje nekretnina koje se drže za prodaju u normalnom tijelu poslovanja i koje su posljedično tome iskazane na poziciji zaliha priznaju se po bruto principu. Neto primici od prodaje ostalih nekretnina (koje se koriste i/ili koje se drže u najmu /ili koje se drže radi porasta tržišne vrijednosti)priznaju se na neto principu kao razlika između neto primitaka od otuđenja i knjigovodstvene vrijednosti imovine.
Ugovorna imovina i ugovorne obveze
Kada neka od strana u ugovoru s kupcima ispuni svoju obvezu, ugovori s kupcima se u izvještaju o financijskom položaju prezentiraju kao ugovorna obveza, ugovorna imovina ili kao potraživanje od kupca, ovisno o odnosu izvršenja Grupe i plaćanja kupca. Ugovorna imovina i obveze se iskazuju kao kratkoročne jer su nastale u sklopu normalnog operativnog perioda.
Ugovorna imovina se priznaje ako je pravo na naknadu nečim uvjetovano (npr. izvršenjem neke druge obveze). Ugovorna imovina predstavlja uvjetno pravo na naknadu (npr. izvršene, a nefakturirane usluge). Bezuvjetno pravo na naknadu priznaje se na poziciji potraživanja od kupaca (u pravilu u visini izdane fakture). Ako je Grupa izvršila prijenos proizvoda ili usluga kupcu, a kupac još nije platio naknadu i pravo na naknadu nije ničim uvjetovano osim protokom vremena do dospijeća, priznaje se potraživanje od kupca.
Ugovorna obveza se iskazuje kada je kupac platio naknadu, a grupa nije ispunilo ugovornu obvezu prijenosom roba ili usluga. Primljeni avansi od kupca priznaju se kao ugovorna obveza.
Ugovorna imovina i obveza se prikazuju na neto osnovi na bazi svakog pojedinačnog ugovora. Ugovorna imovina i obveza iskazuju se na posebnim pozicijama u izvještaju o financijskom položaju.
Priznavanje prihoda kao agent ili principal
U slučaju kada Grupa s kupcima ugovori usluge čije izvršenje u cijelosti prepusti jednom ili više podugovaratelja, prihodi se priznaju po bruto principu (u svojstvu principala) pod uvjetom da Grupa vrši ulogu koordinacije i objedinjavanja aktivnosti koje pružaju podugovaratelji, a koje aktivnosti zatim kao jednu jedinstvenu ugovornu činidbu usmjerava prema krajnjem kupcu. Pri tome se uzimaju u obzir sljedeće okolnosti: da li rizik plaćanja od krajnjeg kupca snosi Grupa ili podugovaratelj, da li je ugovorena naknada između Grupe i podizvođača fiksna ili varijabilna, te da li Grupa zadržava diskrecijsko pravo u ugovaranju cijene s krajnjim kupcem.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
22
c) Financijski instrumenti
Priznavanje i prestanak priznavanja financijske imovine
Financijski instrument je svaki ugovor po kojem nastaje financijska imovina jednog subjekta i financijska obveza ili vlasnički instrument drugog subjekta. Financijska imovina se početno priznaje po fer vrijednosti.
Grupa prestaje priznavati financijsku imovinu samo i isključivo ako ugovorna prava na novčane tokove od financijske imovine isteknu, ili ako ono prenese financijsku imovinu i sve značajne rizike i koristi povezane sa vlasništvom nad tom financijskom imovinom drugom društvu. Ako Grupa ne prenese niti ne zadrži sve značajne rizike i koristi povezane sa vlasništvom nad tom financijskom imovinom i ako je zadržalo kontrolu nad tom imovinom, Grupa priznaje zadržani dio te imovine i odgovarajuću obvezu za iznos koji će možda trebati platiti. Ako Grupa zadrži sve značajne rizike i povrate povezane sa vlasništvom nad prenesenom financijskom imovinom, ono nastavlja priznavati financijsku imovinu i financijsku obvezu za primljenu naknadu.
Kod prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz dobiti ili gubitak svi dobici ili gubici koji proizlaze iz prestanka priznavanja te imovine priznaju se u dobiti ili gubitku.
Kod prestanka priznavanja financijske imovine koja se vodi po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (osim vlasničkih instrumenata svrstanih u tu kategoriju), kumulativni dobici ili gubici prethodno priznati u ostalu sveobuhvatnu dobit reklasificiraju se i prenose iz kapitala u dobiti ili gubitku.
Kod prestanka priznavanja dužničkih instrumenata koji su klasificirani u kategoriju financijske imovine po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, iznosi prethodno priznati u ostalu sveobuhvatnu dobit reklasificiraju se u dobiti ili gubitak.
Prilikom prestanka priznavanja financijske imovine po amortiziranom trošku svi dobici ili gubici od prestanka priznavanja iskazuju se u računu dobiti i gubitka.
Ostali dobici i gubici koji nastaju prilikom priznavanja i prestanka priznavanja financijske imovine iskazuju se na poziciji ostali dobici (gubici) iz poslovanja. Dobici i gubici koji nastaju prilikom naknadnog utvrđivanja fer vrijednosti imovine, iskazuju se kao vrijednosna usklađenja. Dobici i gubici nastali od priznavanja i prestanka priznavanja derivativa iskazuju se kao ostali dobici (gubici) iz poslovanja.
Financijska imovina primljena od vjerovnika u svojstvu kolaterala
Kada Grupa primi financijsku, nenovčanu imovinu (dužnički, vlasnički instrumenti, depozit i sl.) koja služi kao osiguranje za isporuku roba i usluga i/ili plasmane Grupe, takvu imovinu Grupa priznaje kao svoje vlastito ulaganje samo ako je kolateral ponovno založen ili na neki drugi način upotrijebljen (npr. prodaja). Grupa priznaje zaprimljeni kolateral kao financijsku imovinu i u slučaju bankrota vjerovnika, ako sukladno ugovornim uvjetima vjerovnik više nema pravo tražiti povrat kolaterala. Imovina se u tim slučajevima priznaje po fer vrijednosti. Istovremeno se iskazuje i obveza za povrat kolaterala.
Klasifikacija i mjerenje financijske imovine
Financijska imovina klasificira se u sljedeće kategorije ovisno o odabranom poslovnom modelu upravljanja financijskom imovinom i karakteristikama ugovorenih novčanih tokova na:
financijsku imovinu koja se mjeri po amortiziranom trošku,
dužnički instrumenti po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit,
vlasnički instrumenti inicijalno priznati po FVOCI opciji i
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
23
financijsku imovinu po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak.
Poslovni model za upravljanje financijskom imovinom ovisi o tome kako Grupa upravlja financijskom imovinom u svrhu generiranja novčanih tokova. Reklasifikacija dužničkih instrumenata je moguća samo u slučaju promjene poslovnog modela.
Poslovni modeli upravljanja financijskom imovinom su:
model držanja do naplate- poslovni model čiji se cilj postiže držanjem financijske imovine radi naplate ugovorenih novčanih tokova (glavnice i kamata),
model držanja do naplate i prodaje - poslovni model čiji se cilj postiže i naplatom ugovorenih novčanih tokova i prodajom financijske imovine i
ostali poslovni model poslovni model kod kojeg se financijska imovina drži radi trgovanja ili se financijskom imovinom upravlja na temelju fer vrijednosti.
Dužnički instrumenti koji ispunjavaju sljedeće uvjete naknadno se mjere po amortiziranom trošku:
financijska imovina se drži unutar poslovnog modela čiji je cilj držanje financijske imovine radi naplate ugovornih novčanih tokova,
ugovorni uvjeti financijske imovine uzrokuju novčane tijekove koji su isključivo plaćanje glavnice i kamata na preostali iznos glavnice na određene datume.
Dužnički instrumenti koji ispunjavaju sljedeće uvjete naknadno se mjere po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (FVOSD):
financijska imovina se drži unutar modela čiji se cilj ostvaruje prikupljanjem ugovornih novčanih tokova i prodajom financijske imovine,
ugovorniuvjetifinancijskeimovineuzrokujunovčanepriljevekojisuisključivoplaćanjeglavniceikamatanapreost aliiznosglavnicenaodređenidatum.
Prilikom početnog priznavanja, Grupa može neopozivo odrediti (po svakom instrumentu) za klasifikaciju instrumenta kao vlasničkog instrumenta koji se mjeri po FVOSD. Mjerenje po FVOSD nije dopušteno ako se vlasničko ulaganje drži radi trgovanja ili ako se radi o potencijalnoj naknadi koju priznaje stjecatelj u poslovnoj kombinaciji.
Financijska imovina se drži radi trgovanja ako je:
Imovina stečena prvenstveno u svrhu prodaje u kratkom roku; ili
Pri početnom priznavanju imovina dio portfelja financijskih instrumenata koje Grupa vodi zajedno, te je na temelju istih nedavno ostvarila kratkoročnu dobit; ili
Riječ o derivatu (osim derivate koji je ugovor o financijskom jamstvu ili određen i učinkovit instrument zaštite)
Ulaganja u vlasničke instrumente u FVOSD početno se mjere po fer vrijednosti uvećanoj za transakcijske troškove. Nakon toga, mjere se po fer vrijednosti, a dobici i gubici proizašli iz promjena fer vrijednosti priznaju se u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti i akumuliraju u revalorizacijske rezerve. Kumulativni dobitak ili gubitak se ne smije reklasificirati u dobit ili gubitak prilikom otuđenja vlasničkih ulaganja, već se prenosi u zadržanu dobit.
Dividende po tim ulaganjima u vlasničke instrumente priznaju se u računu dobiti i gubitka u skladu s MSFI 9, osim ako dividende jasno predstavljaju povrat troška ulaganja. Grupa je odredila da se sva ulaganja u vlasničke instrumente koji se ne drže radi trgovanja mjere po FVOSD pri početnoj primjeni MSFI-a 9. Takvih ulaganja Grupa nema.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
24
Model amortiziranog troška je metoda vrednovanja financijske imovinei raspoređivanja prihoda od kamata tijekom obračunskih razdoblja, primjenom efektivne kamatne stope. Efektivna kamatna stopa je kamatna stopa koja na točno određeni dan diskontira procijenjena buduća novčana plaćanja kroz očekivani vijek trajanja financijskog instrumenta ili, gdje je prikladnije, kroz kraće razdoblje. Prihodi od kamata i kumulativna amortizacija priznaju se primjenom originalne efektivne kamatne stope osim za kratkoročnu imovinu gdje priznavanje kamata nije materijalno značajno. Originalna efektivna kamatna stopa je ona kamatna stopa koja je određena na dan početnog priznavanja financijske imovine i koja u procjenu novčanih tokova ne uzima u obzir očekivane gubitke, odnosno vrijednosna usklađenja.
Ako postoji objektivan dokaz o umanjenju vrijednosti i primjenjuje se stupanj 3. u priznavanju očekivanih gubitaka, tada se u mjerenu prihoda primjenjuje efektivna kamatna stopa koja uzima u obzir vrijednosna usklađenja (usklađena efektivna kamatna stopa). Imovina koja se drži po modelu amortiziranog troška ne usklađuje se na fer vrijednost na dan izvještavanja.
Imovina koja se drži po modelu fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit usklađuje se na svaki dan financijskog izvještavanja na fer vrijednost, čije se kretanje iskazuje kroz revalorizacijske rezerve. Prihod od kamata priznaju se u računu dobiti i gubitka, metodom amortiziranog troška.
Imovina koja se drži po modelu fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit usklađuje se na svaki dan financijskog izvještavanja na fer vrijednost, čije se kretanje iskazuje kroz revalorizacijske rezerve. Prihod od kamata priznaju se u računu dobiti i gubitka, metodom amortiziranog troška.
Umanjenje vrijednosti financijske imovine
Primjenjuje se model očekivanog kreditnog gubitka (eng. expected credit losess - ECL) koji dovodi do ranijeg priznavanja kreditnih gubitaka. Novi model umanjenja vrijednosti zahtijeva priznavanje umanjenje vrijednosti na temelju očekivanih kreditnih gubitaka, a ne samo na temelju nastalih kreditnih gubitaka.
Na svaki izvještajni datum, za financijsku imovinu (osim za financijsku imovinu po fer vrijednosti kroz RDG) Grupa priznaje rezervacije za umanjenje vrijednosti primjenom modela očekivanih kreditnih gubitaka.
Zbog toga što Grupa ima mali broj kupaca, očekivani kreditni gubici procjenjuju se na pojedinačnoj osnovi, na razini svakog pojedinog potraživanja i na način koji odražava:
nepristran i na osnovi vjerojatnosti određen iznos na temelju procjene raspona mogućih ishoda,
vremensku vrijednost novca i
razumne i utemeljene informacije (bez prevelikih troškova i napora) o prošlim događajima , trenutnim okolnostima, te predviđenim budućim uvjetima i okolnostima.
Za potraživanja od kupaca i ugovornu imovinu proizašle od ugovora s kupcima, Grupa primjenjuje simplificirani pristup u kalkulaciji očekivanih kreditnih gubitaka i stoga ne prati promjene kreditnog rizika već priznaje ispravak vrijednosti na temelju očekivanog doživotnog kreditnog gubitka na kraju svakog izvještajnog razdoblja. U mjerenju očekivanih kreditnih gubitaka Grupa se koristi povijesnim zapažanjima o danima kašnjenja naplate potraživanja korigiranim za trenutnu situaciju i procijenjena buduća očekivanja u naplati potraživanja. Grupa ima koncentraciju kreditnog rizika kod malog broja kupaca pa su potraživanja od kupaca u svrhu mjerenja očekivanih kreditnih gubitaka podijeljena isključivo po starosnoj strukturi.
Osim gore navedene imovine na koju se primjenjuje pojednostavljeni pristup kroz stupanj 1 i stupanj 2, kod naknadnog mjerenja ostale financijske imovine u procjeni kreditnog gubitka primjenjuje se opći pristup umanjenja koji se sastoji od tri stupnja: stupanj 1, stupanj 2 i stupanj 3.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
25
U stupnju 1 za umanjenje vrijednosti financijske imovine primjenjuje se model 12-mjesečnih očekivanih kreditnih gubitaka. Ovaj se model primjenjuje ukoliko nema značajnog povećanja kreditnog rizika.
U stupnju 2 za umanjenje vrijednosti financijske imovine primjenjuje se model očekivanih kreditnih gubitaka za cijelo vrijeme trajanja instrumenta. Ovaj se model primjenjuje ako je došlo do značajnog povećanja kreditnog rizika.
U stupnju 3 za umanjenje vrijednosti financijske imovine primjenjuje se model očekivanih kreditnih gubitaka za cijelo vrijeme trajanja instrumenta. Ovaj se model primjenjuje ako postoji objektivan dokaz o umanjenju vrijednosti na datum izvještavanja.
Za iznos očekivanih kreditnih gubitaka umanjuje se vrijednost financijske imovine i priznaje dobit ili gubitak od umanjenja vrijednosti u računu dobiti ili gubitka, osim za dužničke instrumente po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit kod kojih se kreditni gubici priznaju u račun dobiti i gubitka, ali se ne umanjuje knjigovodstvena vrijednost već se priznaju revalorizacijske rezerve.
Grupa priznaje rezervacije za očekivane kreditne gubitke od ulaganja u dužničke instrumente koji se mjere po amortiziranom trošku ili po FVOSD, potraživanja od najma, potraživanja od kupaca i ugovornu imovinu, kao i za ugovore o financijskim jamstvima. Iznos očekivanih kreditnih gubitaka izračunava se na svaki datum izvještavanja kako bi odražavao promjene u kreditnom riziku od početnog priznavanja pojedinog financijskog instrumenta.
Grupa uvijek priznaje cjeloživotne očekivane kreditne gubitke (ECL) za potraživanja od kupaca, ugovornu imovinu i potraživanja po najmu. Očekivani kreditni gubici na ovu financijsku imovinu procjenjuju se na temelju matrice dana kašnjenja kreirane na temelju povijesnog iskustva Grupe u pogledu kreditnih gubitaka, usklađene s faktorima koji su specifični za dužnike. Grupa trenutno ne usklađuje stopu gubitka za buduće makroekonomske uvjete budući da nije provelo analizu utjecaja makroekonomskih čimbenika na povijesne stope gubitka, uključujući vremensku vrijednost novca gdje je to prikladno.
Za sve ostale financijske instrumente Grupa priznaje cjeloživotni ECL-a kada je došlo do značajnog povećanja kreditnog rizika od početnog priznavanja. Međutim, ako se kreditni rizik na financijskom instrumentu nije značajno povećao od početnog priznavanja, Grupa mjeri gubitak za taj financijski instrument u iznosu jednakom 12-mjesečnom ECL-u.
Cjeloživotni ECL predstavlja očekivane kreditne gubitke koji će proizaći iz svih mogućih događaja neispunjenja obveza tijekom očekivanog vijeka trajanja financijskog instrumenta. Nasuprot tome, 12-mjesečni ECL predstavlja dio cjeloživotnog ECL-a uslijed vjerojatnosti nastanka statusa neispunjenja obveza u sljedećih 12 mjeseci nakon izvještajnog datuma.
Objektivni dokazi umanjenja financijske imovine za očekivane kreditne gubitke uključuju:
značajne financijske poteškoće kod izdavatelja ili dužnika i/ ili
kršenje ugovora, npr. kašnjenje u plaćanju ili neplaćanje kamata ili glavnice vise od 365 dana i/ili
izgledno pokretanje stečaja ili financijskog restrukturiranja kod dužnika.
Samo prekoračenje roka dospijeća nije apsolutni pokazatelj da je došlo do povećanja kreditnog rizika nakon početnog priznavanja. Pretpostavku da je došlo do znatnog povećanja kreditnog rizika nakon početnog priznavanja zbog prekoračenja roka dospijeća grupa može oboriti ako raspolaže razumnim i utemeljenim podacima kojima se dokazuje da nije došlo do znatnog povećanja kreditnog rizika.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
26
Financijska imovina koje je već prethodno umanjenja se otpisuje kada ne postoji razumno očekivanje naplate i nedostatak postupaka naplate. Razumno očekivanje uzima u obzir sljedeće okolnosti: zastara potraživanja, pokretanje procesa prisilne naplate (sudski procesi) i financijski kapacitet dužnika. Iznosi ispravka vrijednosti potraživanja i naknadno naplaćeni iznosi iskazuju se u računu dobiti i gubitka u okviru pozicije 'Ostali troškovi poslovanja'.
Financijska obveza i vlasnički instrumenti izdani od strane Grupe
Klasifikacija kao obveza ili kao kapital
Dužnički i vlasnički instrumenti klasificiraju se ili kao financijske obveze ili kao kapital u skladu sa suštinom ugovornog sporazuma.
Financijska obveza
Svaka obveza koja je:
a) ugovorna obveza da se:
i) isporuči novac ili druga financijska imovina drugom subjektu, ili
ii) razmijeni financijska imovina ili financijske obveze s drugim subjektom prema uvjetima koji su potencijalno nepovoljniji za subjekt, ili
b) ugovor koji će se namiriti ili se može namiriti vlastitim vlasničkim instrumentima subjekta.
Financijske obveze (uključuje zajmove, primljene kredite, izdane obveznice, obveze prema dobavljačima), inicijalno se mjere po fer vrijednosti, umanjenoj za transakcijske troškove.
Ostale financijske obveze se naknadno mjere po amortiziranom trošku koristeći metodu efektivne kamatne stope, s kamatnim troškom priznatim na temelju efektivnog prinosa.
Metoda efektivne kamatne stope je metoda vrednovanja financijske obveze i raspoređivanja troška kamata tijekom obračunskih razdoblja. Efektivna kamatna stopa je kamatna stopa koja na točno određeni dan diskontira procijenjena buduća novčana plaćanja kroz očekivani vijek trajanja financijskog instrumenta ili, gdje je prikladnije, kroz kraće razdoblje. Rashodi od kamata i kumulativna amortizacija priznaju se primjenom originalne efektivne kamatne stope osim za kratkoročne obveze gdje priznavanje kamata nije materijalno značajno. Originalna efektivna kamatna stopa je ona kamatna stopa koja je određena na dan početnog priznavanja financijske obveze.
Kamatonosni bankarski krediti i prekoračenja knjiže se u visini primljenih iznosa, umanjenih za direktne troškove odobrenja. Financijski troškovi, uključivši premije koje se plaćaju prilikom podmirenja ili otkupa, knjiže se po obračunskoj osnovi i pripisuju knjigovodstvenom iznosu instrumenta u onoj mjeri u kojoj su nepodmireni u razdoblju u kojem su nastali. Nepodmireni financijski troškovi i kamate iskazuju se na posebnoj poziciji u izvještaju o financijskom položaju ukalkulirani rashodi. Nakon početnog priznavanja primljeni krediti se vrednuju po amortiziranom trošku koristeći metodu efektivne kamatne stope, s kamatnim troškom priznatim na temelju efektivnog prinosa.
Derivativi i ugrađeni derivativi
Derivativ je financijski instrument ili drugi ugovor čija se vrijednost mijenja kao reakcija na promjene utvrđene kamatne stope, cijene nekog drugog financijskog instrumenta, cijene robe, tečaja stranih valuta, indeksa cijena
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
27
ili stopa, kreditnog rejtinga ili kreditnog indeksa, ili druge varijable. Derivativi se mjere po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka.
Ugrađeni derivat je sastavni dio hibridnog ugovora koji također uključuje ne-derivatni domaćin s efektom da se neki novčani tokovi kombiniranog instrumenta razlikuju na način sličan samostalnom derivatu. Derivati ugrađeni u hibridne ugovore s domaćinom financijske imovine u smislu MSFI 9 nisu odvojeni. Cijeli hibridni ugovor klasificira se i naknadno mjeri kao amortizirani trošak ili fer vrijednost kao prikladno. Derivati ugrađeni u hibridne ugovore s domaćinima koji nisu financijska imovina u smislu MSFI 9 (npr. financijske obveze) tretiraju se kao zasebni derivati kada ispunjavaju definiciju derivata, njihove rizike i karakteristike nisu usko povezane s osobinama domaćih ugovora i ugostiteljski ugovori se ne mjere kroz dobit ili gubitak. Ako je hibridni ugovor citirana financijska obveza, umjesto odvajanja ugrađenog derivata, Grupa općenito označava cijeli hibridni ugovor kao FVTPL. Ugrađeni derivat prikazan je kao dugotrajna imovina ili dugoročna obveza ukoliko je preostalo dospijeće hibridni instrument na koji se ugrađeni derivat odnosi više je od 12 mjeseci i ne očekuje se da će biti takav realizirano ili podmireno u roku od 12 mjeseci.
Prestanak priznavanja financijske obveze
Grupa prestaje priznavati financijsku obvezu samo i isključivo ako je ista podmirena, otpisana ili istekla.
Dobici i gubici nastali od priznavanja i prestanka priznavanja financijskih obveza iskazuju se kao ostali dobici (gubici) iz poslovanja.
U slučaju izmjene kreditnih uvjeta, provodi se diskontiranje novčanih tokova po novim uvjetima uz primjenu originalne efektivne kamatne stope te se tako dobiveni iznos uspoređuje s vrijednošću obveze prije izmjena. U slučaju da je razlika između ta dva iznosa veća od 10%, obveza se prestaje priznavati te se priznaje nova obveza. U slučaju da je razlika manje od 10%, postojeća obveza se i dalje nastavlja priznavati, a efekti promjena priznaju se odmah u računu dobiti i gubitka.
Vlasnički instrumenti
Vlasnički instrument je svaki ugovor koji dokazuje udio u ostatku imovine društva nakon oduzimanja svih njegovih obveza. Vlasnički instrumenti izdani od strane društva priznaju se kao razlika između primitaka i direktnih troškova izdavanja.
Dionički kapital predstavlja nominalnu vrijednost izdanih dionica.
Kapitalna dobit uključuje premiju ostvarenu prilikom izdavanja dionica. Bilo koji transakcijski troškovi povezani sa izdavanjem redovnih dionica priznaju se kao smanjenje kapitala.
Rezerve se iskazuju po nominalnim vrijednostima prilikom izdvajanja iz neto dobiti i to posebno zakonske rezerve, statutarne rezerve i ostale rezerve.
d) Računovodstvo koncesija
Grupa priznaje financijsku imovinu u mjeri u kojoj ima bezuvjetno ugovorno pravo na primanje gotovine ili druge financijske imovine od davatelja građevinskih usluga ili prema nalogu za njega. Grupa ima bezuvjetno pravo na primanje gotovine ako davatelj ugovora jamči da će platiti:
a) određene ili odredive iznose ili
b) manjak između iznosa primljenih od korisnika javne usluge i određenih ili odredivih iznosa, ako ih ima, čak i ako je plaćanje uvjetovano time da Grupa osigurava da infrastruktura ispunjava određene zahtjeve za kvalitetom ili učinkovitošću.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
28
Grupa mjeri financijsku imovinu po fer vrijednosti u trenutku inicijalnog priznavanja, i naknadno mjereno po amortiziranom trošku.
Grupa prepoznaje prihode od održavanja u skladu s MSFI 15 Prihodi od ugovora s kupcima. Prihod - iznos naknade za koji Grupa očekuje da će koncesionar dobiti pružene usluge - priznaje se kad se ispune obveze izvršenja.
e) Nekretnine, postrojenja i oprema
Nekretnine, postrojenja i oprema, izuzev poslovne zgrade i pripadajućeg zemljišta (sjedište Grupe) koje se smatra zasebnom skupinom imovine, iskazane su po trošku nabave umanjenom za akumuliranu amortizaciju. Troškovi nabave uključuju sve troškove koji se mogu direktno povezati sa dovođenjem imovine u upotrebu za namjeravanu svrhu. Nabavna vrijednost uključuje izdatke koji se izravno odnose na stjecanje sredstva. Nabavna vrijednost vlastito izgrađenog sredstva uključuje trošak materijala i direktnog rada i druge troškove povezane s dovođenjem sredstva u namijenjeno radno stanje, kao i troškove demontiranja i uklanjanja dijelova te obnove lokacije na kojoj se nalaze.
Naknadni troškovi uključuju se u knjigovodstvenu vrijednost imovine ili se priznaju kao zasebno sredstvo, samo kad je vjerojatno da će na njega doći buduće ekonomske koristi povezane s stavkom skupine i trošak predmeta mogu se pouzdano izmjeriti. Knjigovodstvena vrijednost bilo koje komponente se knjiži kao zasebna imovina, ukida se pri zamjeni. Svi ostali popravci i održavanja terete se za dobit ili gubitak tijekom izvještajnog razdoblja u kojem su nastali.
Zemljište koje se odnosi na poslovnu zgradu se nakon početnog priznavanja iskazuje po revaloriziranom iznosu koji čini njegova fer vrijednost na dan revalorizacije umanjena za kasnije akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti. Neovisne procjene vrijednosti zemljišta vrše se kada se knjigovodstvena vrijednost bitno razlikuje od fer vrijednosti. Svako povećanje vrijednosti zemljišta knjiži se u okviru ostale sveobuhvatne dobiti na poziciji revalorizacijske rezerve, osim u slučaju da, i isključivo u mjeri u kojoj, ono poništava smanjenje vrijednosti iste imovine koje je ranije bilo iskazano kao rashod i u tom se slučaju prikazuje kao prihod.
Svako umanjenje prvo se prebija sa povećanjem koje se odnosi na raniju procjenu vrijednosti u pogledu iste imovine i nakon toga se priznaje kao trošak. Pripadajući dio revalorizacijskih rezervi ostvarenih prilikom ranije procjene vrijednosti oslobađa se iz revalorizacijskih rezervi direktno u zadržani dobitak, nakon otuđenja imovine.
Nakon početnog priznavanja prema trošku, poslovna zgrada se priznaje prema revaloriziranoj vrijednosti, koja predstavlja fer vrijednost na dan revalorizacije umanjena za naknadnu amortizaciju na zgrade i trošak umanjenja vrijednosti. Fer vrijednost se bazira na tržišnoj vrijednosti, a to je procijenjena vrijednost za koju bi imovina mogla biti prodana na dan procjene vrijednosti između dobrovoljnog kupca i dobrovoljnog prodavatelja po uobičajenim poslovnim i komercijalnim uvjetima.
Kad se knjigovodstveni iznos sredstva poveća kao rezultat revalorizacije, to povećanje se izravno odobrava u okviru ostale sveobuhvatne dobiti na poziciji revalorizacijska rezerva. Revalorizacijsko povećanje priznaje se kao prihod do iznosa do kojeg ono poništava revalorizacijsko smanjenje istog sredstva, koje je prethodno bilo priznato kao rashod.
Kad se knjigovodstveni iznos sredstva smanji kao rezultat revalorizacije, to smanjenje se priznaje kao rashod. Revalorizacijsko smanjenje izravno tereti revalorizacijsku rezervu unutar ostale sveobuhvatne dobiti do iznosa do kojeg ovo smanjenje ne premašuje iznos koji postoji kao revalorizacijska rezerva za isto sredstvo.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
29
Svake godine se vrši prijenos iz ostale sveobuhvatne dobiti (revalorizacijske rezerve) u ostale rezerve u visini amortizacije revalorizirane imovine. Također, akumulirana amortizacija na datum revalorizacije se isključuje na teret bruto knjigovodstvenog iznosa sredstva, a neto iznos prepravlja se do revaloriziranog iznosa sredstva.
U trenutku povlačenja iz uporabe ili otuđenja, sva preostala revalorizacijska rezerva takvog sredstva se prenosi u zadržanu dobit.
Amortizacija je obračunata primjenom linearne metode pojedinačno za svako osnovno sredstvo kroz procijenjeni vijek korištenja imovine. Amortizacija se počinje obračunavati kada je dugotrajna materijalna imovina raspoloživa i spremna za upotrebu. Imovina u izgradnji se ne amortizira. Amortizacija se obračunava kroz prosječni procijenjeni vijek trajanja kako slijedi:
Obračun amortizacije obavlja se po pojedinačnim osnovnim sredstvima do njihovog potpunog otpisa.
Amortizirajući iznos nekog sredstva utvrđuje se nakon oduzimanja njegovog ostatka vrijednosti. Ostatak vrijednosti imovine se može povećati na vrijednost jednaku ili veću od knjigovodstvene vrijednosti te imovine. Ako se to dogodi, iznos amortizacije će biti nula.
Dobitke ili gubitke koji proizlaze iz prestanka priznavanja pojedine nekretnine, postrojenja i opreme treba utvrditi kao razliku između neto iznosa potraživanja od otuđenja i knjigovodstvene vrijednosti imovine. Dobit ili gubitak ostvaren prodajom, rashodovanjem ili na drugi način otuđenjem materijalne i nematerijalne imovine iskazuje se u okviru ostalih neto dobitaka / (gubitaka) iz poslovanja.
Umanjenje vrijednosti nekretnina, postrojenja i opreme
Na svaki datum izvještaja o financijskom položaju Grupa analizira sadašnju vrijednost nekretnina, postrojenja i opreme kako bi procijenilo da li postoje pokazatelji da vrijednost nekog sredstva treba biti umanjena. Ako takvi pokazatelji postoje, Grupa procjenjuje nadoknadivi iznos sredstva kako bi utvrdilo iznos gubitka od umanjenja imovine (ukoliko on postoji). Ukoliko nije moguće procijeniti nadoknadivi iznos pojedinog sredstva, Grupa procjenjuje nadoknadivi iznos jedinice koja stvara novac kojoj to sredstvo pripada. Kada se temelj raspodjele može utvrditi na razumnoj i dosljednoj osnovi, sredstva se također raspoređuju na pojedinu jedinicu koja stvara novac, a ukoliko to nije moguće, sredstva se raspoređuju na najmanje jedinice Grupe koje stvaraju novac i za koje se raspodjela može utvrditi na razumnoj i dosljednoj osnovi.
Nadoknadivi iznos jest viši iznos fer vrijednosti umanjene za troškove prodaje i vrijednosti sredstva u upotrebi. Pri utvrđivanju vrijednosti u upotrebi, procijenjeni budući novčani tokovi se diskontiraju na sadašnju vrijednost primjenjujući diskontnu stopu prije poreza koja odražava tekuće tržišne procjene sadašnje vrijednosti novca i rizika specifičnih za pojedino sredstvo.
Ako je nadoknadivi iznos sredstva (ili jedinice koja stvara novac) manji od knjigovodstvenog iznosa, knjigovodstveni iznos sredstva (ili jedinice koja stvara novac) umanjuje se do njegovog nadoknadivog iznosa.
Zgrade
40 godina
Kompjuterska i telekomunikacijska oprema
2-10 godina
Automobili i ostala transportna sredstva
5 godina
Uredski namještaj
5 godina
Ostala oprema
1 – 5 godina
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
30
Gubitak od umanjenja imovine priznaje se odmah kao rashod u računu dobiti i gubitka, osim za revaloriziranu imovinu gdje se gubici prvo umanjuju na teret pripadajućih revalorizacijskih rezervi unutar ostale sveobuhvatne dobiti.
Povećanje knjigovodstvene vrijednosti nekog sredstva radi ukidanja gubitka od umanjenja imovine ne smije prelaziti knjigovodstvenu vrijednost koja bi se mogla odrediti (neto, bez amortizacije) da nije bilo gubitka od umanjenja imovine koji je priznat za tu imovinu u ranijim godinama. Ukidanje gubitka od umanjenja za neku imovina, priznaje se kao prihod odmah u računu dobitka i gubitka, osim ako je imovina knjižena po revaloriziranom iznosu.
Ako Grupa počinje koristiti materijalnu imovinu namijenjenu prodaji iskazanu na poziciji zaliha, izvršava se prijenos s zaliha na poziciju nekretnine, postrojenja i oprema. U slučaju prijenosa ne mijenja se knjigovodstvena vrijednost imovine.
Ako Grupa ostvaruje prihode po osnovi najma dijela nekretnine koju koristi u administrativne svrhe, iznajmljeni dijelovi se iskazuju kao ulaganje u nekretnine isključivo ako se isti mogu odvojeno prodati na tržištu ili dati u financijski najam. Ako se iznajmljeni dijelovi ne mogu prodati, imovina predstavlja ulaganje u nekretnine samo ako je njezin neznačajan dio namijenjen za administrativne svrhe.
f) Ulaganje u nekretnine
Ulaganja u nekretnine se klasificiraju nekretnine koje se drže ili zbog stjecanja prihoda od najma ili kapitalne dobiti ili oboje. Ulaganje u nekretnine se početno vrednuju po trošku nabavke. Nakon početnog priznavanja, ulaganja u nekretnine se vode po trošku umanjenom za akumuliranu amortizaciju i akumuliranom umanjenju vrijednosti. Trošak ulaganja u nekretninu uključuje nabavnu cijenu i sve izravne troškove. Zemljište se ne amortizira. Kada se stave u upotrebu, ulaganja u nekretnine se amortiziraju kroz ekonomski vijek trajanja. Amortizacijske stope jednake su onima koje se upotrebljavaju kod nekretnine, postrojenja i oprema. Dobitke ili gubitke koji proizlaze iz prestanka priznavanja pojedinog ulaganja u nekretnine treba utvrditi kao razliku između neto iznosa potraživanja od otuđenja i knjigovodstvene vrijednosti imovine. Dobit ili gubitak ostvaren prodajom, rashodovanjem ili na drugi način otuđenjem ulaganjem u nekretnine iskazuje se u okviru ostalih neto dobitaka / (gubitaka) iz poslovanja. Pravila korištenja prilikom umanjenja jednaka su kao i kod nekretnina, postrojenja i oprema. Grupa u bilješkama objavljuje fer vrijednosti ulaganja ako postoje značajna odstupanja u odnosu na knjigovodstvenu vrijednost. Grupa objavljuje prihode od najma od ulaganja u nekretnine i pripadajuće direktne troškove. Ako Grupa prestane koristiti nekretninu, izvršava se prijenos s pozicije nekretnina, postrojenja i opreme na poziciju ulaganje u nekretnine. U slučaju prijenosa ne mijenja se knjigovodstvena vrijednost imovine. Prijenos s ulaganja u nekretnine na zalihe isključivo postoji kada postoji promjena namjene te nekretnine, koja je potkrijepljena početkom obnove s namjerom prodaje. Prijenos nekretnine iskazane na zalihama na ulaganje u nekretnine počinje s početkom najma i samo ako se nekretnina više nema namjeru prodavati. U slučaju prijenosa ne mijenja se knjigovodstvena vrijednost imovine.
g) Najmovi
Grupa u ulozi najmodavca
Grupa kao najmodavac klasificira ugovore kao financijske ako se prenose gotovo svi rizici i koristi povezani s vlasništvom na najmoprimca. Svi ostali najmovi klasificiraju se kao poslovni najmovi. Kod poslovnog najma, imovina koje se daje u najam vodi se kao vlastita imovina dok se prihodi u računu dobiti i gubitka priznaju na ravnomjernoj osnovi tijekom razdoblja najma.
Grupa u ulozi najmoprimca
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
31
Na datum početka najma, Grupa u svojstvu najmoprimca priznaje obveze za najam te imovinu koja predstavlja pravo na korištenje osnovne imovine tijekom perioda najma, odnosno pravo na korištenje imovine. Odvojeno se priznaju troškovi kamata na obveze za najam te troškove amortizacije prava na korištenje imovine. Obveza za najma se ponovo mjeri nakon određenih događaja (npr. promjena perioda najma, promjena u budućim uplatama za najam koje su rezultat promjene u indeksu ili stopi korištenoj za utvrđivanje tih uplata). Općenito, iznos ponovnog mjerenja tih obveza priznaje se kao prilagodba na pravo korištenja imovine. U slučaju da se radi o imovini „male vrijednosti“ (npr. osobna računala) ili o najmu s periodom od 12 mjeseci ili kraćim, priznaju se rashodi u računu dobiti i gubitka na ravnomjernoj osnovi tijekom razdoblja najma.
h) Ulaganja u ovisna društva
Ovisna društva su društva u kojima Grupa, posredno ili neposredno, ima kontrolu nad njihovim aktivnostima. Ovisna su sva društva (uključujući strukturirane subjekte) nad kojima Grupa ima kontrolu. Grupa kontrolira ovisno društvo kojem je Grupa izložena ili ima prava na varijabilne prinose od svoje uključenosti s entitetom i ima mogućnost utjecati na te prinose pomoću svoje moći usmjeravanja aktivnosti entiteta. Ovisna društva se u potpunosti konsolidiraju od datuma prijenosa kontrole na grupu. Financijski izvještaji ovisnih društava uključeni su u konsolidirane financijske izvještaje od datuma kada je kontrola zasnovana do datuma kada kontrola prestaje.
Popis članica Grupe nalazi se u bilješci 1.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
32
i) Zalihe
Zalihe se iskazuju po trošku ili neto očekivanoj prodajnoj vrijednosti koja se može realizirati, ovisno o tome što je niže. Zalihe materijala i rezervnih dijelova te sitnog inventara se iskazuju po stvarnim troškovima nabave. Utrošak zaliha materijala i gotovih proizvoda se iskazuje po prosječnim ponderiranim cijenama. Zalihe sitnog inventara otpisuju se u cijelosti prilikom stavljanja u uporabu.
Zalihe proizvodnje u tijeku i gotovih proizvoda iskazuju se po trošku nabave ili neto ostvarivoj vrijednosti.
Trošak nabave uključuje troškove nabave zaliha i trošak njihova dovođenja na postojeću lokaciju i stanje.
j) Potraživanja
Potraživanja predstavljaju prava na naplatu određenih iznosa od kupaca ili drugih dužnika kao rezultat poslovanja društva. Potraživanja se umanjuju kroz pojednostavljeni model izračuna gubitaka (stupanj 2. i stupanj 3). Umanjenje potraživanja se vrši na pojedinačnoj osnovi. Dugoročna potraživanja se prilikom početnog priznavanja iskazuju po fer vrijednosti, a naknadno se mjere po amortiziranom trošku primjenom metode efektivne kamatne stope.
k) Novac i ekvivalenti novca
Novac se sastoji od depozita, novca na računima u bankama i sličnim institucijama i gotovog novca u blagajnama. Ova pozicija uključuje novac odmah raspoloživ i upotrebljiv i karakterizirana je odsutnošću rizika naplate. Ulaganja u novčane fondove klasificiraju se kao ulaganja po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka. Grupa salda novca i novčanih ekvivalenata koje drži, a nisu mu raspoloživi na korištenje ne iskazuje kao novac i novčane ekvivalente. Takva salda Grupa objavljuje u bilješkama i/ili iskazuje kao zasebnu poziciju u izvještaju o financijskom položaju (ako takva imovina zadovoljava uvjete za priznavanje imovine). Ulaganje u depozite po viđenju u bankama klasificira se kao novac.
l) Pretvaranje stranih valuta
Sredstva i obveze denominirane u stranoj valuti pretvorene su u kune po srednjem tečaju Hrvatske narodne banke na dan izvještaja o financijskom položaju. Tečajne razlike kod pretvaranja stranih sredstava plaćanja u kune uključene su u račun dobiti i gubitka kako su nastajale. Tečajne razlike od ulaganja u inozemno poslovanje (uključuje podružnice i ostale oblike poslovanja u inozemstvu) iskazuju se u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti.
m) Rezerviranja
Rezerviranje se priznaje ako, i samo ako, Grupa ima sadašnju obvezu (pravnu ili konstruktivnu) nastalu kao rezultat prošlog događaja i vjerojatno je da će za podmirenje te obveze biti potreban odljev ekonomskih resursa, te ako je moguće realno procijeniti iznos obveze. U slučaju parnica Grupa određuje postoji li sadašnja obveza na datum izvještaja o financijskom položaju uzimajući u obzir sve raspoložive dokaze, a posebice mišljenje pravnih stručnjaka. U dokaze koji se razmatraju uključuju se dodatni dokazi proizašli iz događaja nastalih nakon datuma izvještaja o financijskom položaju, poput presuda i slično.
Iznos priznat kao rezerviranje je najbolja procjena izdataka potrebnih za podmirenje sadašnje obveze na datum izvještaja o financijskom položaju, uzimajući u obzir rizike i neizvjesnosti u svezi te obveze. Kada se
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
33
rezerviranje mjeri na temelju procijenjenih novčanih tokova, iznos rezerviranja je sadašnja vrijednost očekivanih izdataka potrebnih za podmirenje obveze. Procijenjeni budući novčani tokovi se diskontiraju na sadašnju vrijednost primjenjujući diskontnu stopu prije poreza koja odražava tekuće tržišne procjene sadašnje vrijednosti novca i rizika specifičnih za pojedinu obvezu. Procjenu ishoda i financijskog učinka određuje menadžment Grupe prosudbom, uz korištenje iskustva za slične transakcije i ako je potrebno uz pomoću izvješća neovisnih stručnjaka (u slučajevima sudskih tužbi pomoću izvješća pravnih stručnjaka). Dokaze koji se razmatraju uključuju se i dokazi nastali temeljem događaja nakon datuma izvještaja o financijskom položaju. U slučaju procjene negativnog ishoda u sudskim procesima u iznos rezerviranja se uključuju i zatezne kamate. Učinak vremenske vrijednosti novca priznaje se samo ako je značajan.
Rezerviranja se pregledavaju na svaki datum izvještaja o financijskom položaju te ih se usklađuje tako da odražavaju najbolju tekuću procjenu. Ako više nije vjerojatno da će podmirivanje obveze zahtijevati odljev resursa koji utjelovljuju ekonomske koristi, rezerviranje se treba ukinuti.
Ako Grupa ima štetni ugovor, sadašnja obveza prema tom ugovoru treba se priznati i mjeriti kao rezerviranje. Štetni ugovor je ugovor u kojem neizbježni troškovi ispunjenja obveza prema ugovoru prelaze ekonomske koristi koje se od njega očekuju.
Ako se očekuje da će neke ili sve izdatke potrebne za podmirenje rezerviranja nadoknaditi treća strana, potraživanje se priznaje kao imovina samo kada je doista izvjesno da će naknada biti primljena te da se iznos naknade može pouzdano izmjeriti.
n) Primanja zaposlenih
Neto primanja, porezna davanja i obveze za doprinose u obvezni mirovinski fond se uključuju kao trošak u račun dobiti i gubitka u razdoblju u kojem su nastali.
Obveze za bonuse zaposlenika priznaju se kao rezerviranja troškova na temelju formalnog plana Grupe, kada se na temelju ranijih iskustava Uprave, odnosno ključnih zaposlenika, može realno očekivati da će bonusi biti isplaćeni te kada se iznos bonusa može procijeniti prije objave financijskih izvještaja. Za obveze za bonuse se očekuje da će biti podmirene kroz 12 mjeseci od datuma izvještaja o financijskom položaju, a priznaju se u iznosu za koji se očekuje da će biti isplaćen.
o) Financijski prihodi i troškovi
Financijski prihodi i troškovi obuhvaćaju obračunatu kamatu na kredite, zajmove te na dugoročna potraživanja i obveze primjenom metode efektivne kamatne stope, potraživanja za kamate na uložena sredstva (depozite), prihode od dividendi, dobitke i gubitke od tečajnih razlika, dobitke i gubitke od financijske imovine po fer vrijednosti u računu dobiti i gubitka.
Prihod od kamate se priznaje u računu dobiti i gubitka primjenom metode obračunatih prihoda, koristeći efektivnu kamatnu stopu. Prihod od dividendi priznaje se u računu dobiti i gubitka na datum kada je ustanovljeno pravo Grupe na isplatu dividende.
Financijski trošak sastoji se od troška obračunatih kamata na primljene pozajmice i kredite, izdane obveznice i druge financijske obveze primjenom metode efektivne kamatne stope. Financijski trošak obuhvaća i promjene fer vrijednosti financijske imovine iskazane po fer vrijednosti u računu dobiti i gubitka te gubitke od tečajnih razlika.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
34
Troškovi posudbe koji se direktno odnose na kupnju, izgradnju ili proizvodnju kvalificiranog sredstva kapitaliziraju se tijekom razdoblja koje je neophodno za dovršenje i pripremu sredstva za njegovu namjeravanu upotrebu ili prodaju. Ostali troškovi posudbe priznaju se u računu dobiti i gubitka koristeći metodu efektivne kamatne stope.
p) Porez na dobit
Grupa iskazuje poreznu obvezu u skladu sa Hrvatskim propisima. Porez na dobit za tekuću godinu sadržava tekući i odgođeni porez.
Tekući porez je očekivani porez koji se plaća na oporezivu dobit tekuće godine, koristeći poreznu stopu koja je na snazi na datum izvještaja o financijskom položaju.
U slučaju postojanja neizvjesnosti u vezi poreznog tretmana nekog poslovnog događaja, Grupa priznaje tekuću obvezu ako nije vjerojatno da će porezne vlasti tumačiti transakciju na jednaki način kao i Grupa. U takvim se slučajevima obveza priznaje u najvjerojatnijem iznosu ili ponderiranom prosjeku očekivanih iznosa. Prilikom procjene neizvjesnosti, rizik otkivanja se ne uzima u obzir.
U slučaju postojanja dugoročne obveze za oporezivu dobit tekuće ili prethodnih godina, takva obveza se ne diskontira.
Odgođeni porezi proizlaze iz privremenih razlika između vrijednosti imovine i obveza iskazanih u financijskim izvještajima od vrijednosti iskazanih za potrebe utvrđivanja osnovice poreza na dobit. Odgođena porezna imovina za neiskorištene porezne gubitke i neiskorištene porezne olakšice priznaje se ukoliko postoji vjerojatnost da će se u budućnosti ostvariti oporeziva dobit temeljem koje će se iskoristiti odgođena porezna imovina. Odgođena porezna imovina i obveze obračunavaju se uz primjenu stope poreza na dobit primjenjive na period kada će se ta imovina ili obveze realizirati.
Tekući i odgođeni porez priznaju se kao rashod ili prihod u računu dobiti i gubitka; osim kada se odnose na stavke koje se direktno priznaju na kapitalu, kada se i porez također priznaje direktno na kapitalu.
q) Informacije o segmentima
Prilikom identificiranja poslovnih segmenata, Uprava uglavnom slijedi pružanje proizvoda ili usluga unutar određenog ekonomskog područja. Svakim od ovih poslovnih segmenata se upravlja zasebno budući da su određeni specifičnim zahtjevima tržišta.
Politike vrednovanja/mjerenja koje Grupa koristi za izvještavanje o poslovnim segmentima su iste kao i one korištene prilikom izrade financijskih izvještaja.
Dodatno, imovina koja se ne može direktno dodijeliti poslovnim aktivnostima određenog segmenta nije alocirana na pojedine segmente.
Nije bilo promjena u metodama vrednovanja koje su korištene prilikom određivanja dobiti/gubitka poslovnog segmenta u usporedbi sa prethodnim razdobljima.
r) Zarada po dionici
Grupa prikazuje podatke o osnovnoj zaradi po dionici za redovne dionice. Osnovna zarada po dionici se računa dijeleći dobit ili gubitak za godinu pripadajuću držateljima redovnih dionica, s ponderiranim prosječnim brojem redovnih dionica tijekom razdoblja.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
35
s) Nepredvidiva imovina i nepredvidive obveze
Nepredvidiva obveza je uvjetna obveza koja proizlazi iz prošlih događaja i čije će se postojanje potvrditi samo nastankom ili izostankom jednog ili više neizvjesnih budućih događaja na koje Grupa ne može u cijelosti utjecati. Nepredvidive obveze nisu priznate u financijskim izvještajima. One se objavljuju u bilješkama osim ako odljev ekonomskih koristi nije vjerojatan. U slučaju da je odljev resursa vjerojatan i da se obvezu može izmjeriti s dovoljno pouzdanosti, obveza se iskazuje na poziciji rezerviranja (u slučaju da se ne može utvrditi točan iznos i rok dospijeća) ili na ostalim pozicijama u izvještaju o financijskom položaju. Grupa objavljuje procjenu financijskih učinaka nepredvidive obveze, pokazatelje neizvjesnosti koje se odnose na vrijeme i iznos.
Na temelju mišljenja kvalificiranih pravnih savjetnika Grupa daje sažeti opis i ako je moguće financijski učinak za sudske sporove koji nisu iskazani kao obveza u odvojenom izvještaju o financijskom položaju, ali po kojima istodobno mogućnost nastanka gubitka za Grupu nije otklonjena. Sudski procesi za koje je procijenjeno da će vjerojatno uzrokovati gubitke za Grupu iskazuju se na poziciji rezerviranja.
Nepredvidiva imovina jest moguća imovina koja proizlazi iz prošlih događaja i čije će se postojanje potvrditi samo nastankom ili izostankom jednog ili više neizvjesnih budućih događaja na koje Grupa ne može u cijelosti utjecati. Nepredvidiva imovina nije iskazana u financijskim izvještajima već se iskazuje u bilješkama, ali samo u slučaju kada je priljev ekonomskih koristi vjerojatan.
t) Objavljivanja o povezanim osobama
Transakcija između povezanih osoba je prijenos resursa, usluga ili obveza među povezanim osobama, neovisno o tome je li cijena zaračunana. Povezana osoba je svaka pravna ili fizička osoba (ili član uže obitelji) koja posredno ili neposredno ima moć da kontrolira ili ima značajni utjecaj nad financijskim i poslovnim politikama Grupe. Povezana osoba je svaka pravna osoba koja se posredno ili neposredno smatra ovisnim ili pridruženim subjektom Grupe. Povezanim osobama se smatra ključni menadžment koji čine Uprava i Nadzorni odbor. Odnosi između Grupe i ovisnih društava se objavljuju bez obzira je li među njima bilo transakcija. Odnosi između Društva i pridruženih društava objavljuju se zasebno samo ako je ulaganje na dan financijskih izvještaja značajno. Popis ovisnih društava se uvijek objavljuje, a popis ulaganja u pridružena društva samo ako je ulaganje značajno na dan izvještaja o financijskom položaju. Grupa objavljuje naknade ključnom menadžmentu koje čine sljedeća primanja: kratkoročna primanja, dugoročna primanja, naknade za otkaz i plaćanje temeljeno na dionicama. Naknade se objavljuju u bruto iznosu, što znači da obuhvaćaju poreze, prireze i doprinose iz plaće. Naknade za prijenos resursa, usluga ili obveza prema ključnom menadžmentu objavljuje se samo ako su značajne i to u neto iznosu (bez PDV-a). Ostale transakcije između Grupe i povezanih osoba objavljuju se pojedinačno za sve kategorije povezanih osoba ili u jednom iznosu (skupno) ako nisu značajne.
u) Događaji nakon datuma izvještavanja
Događaji nakon datuma izvještaja o financijskom položaju su oni povoljni i nepovoljni događaji koji su nastali između datuma izvještaja o financijskom položaju i datuma na koji je Uprava Grupe odobrila izdavanje financijskih izvještaja. Primjeri događaja koji zahtijevaju usklađenja u financijskim izvještajima na datum izvještavanja su sudske presude ako utječe na iznos rezerviranja, financijski položaj nekog kupca koji potvrđuje umanjenje ili ispravak umanjenja potraživanja, prodaja zaliha ako je dokaz o neto utrživoj vrijednosti. Događaji nakon datuma izvještavanja koji daju dodatne informacije o financijskom položaju Grupe na datum izvještavanja (događaji koji zahtijevaju usklađivanje) reflektirani su u financijskim izvještajima. Događaji nakon
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
36
datuma izvještavanja koji se ne smatraju događajima koji zahtijevaju usklađivanje objavljuju se u bilješkama kada su značajni. Primjeri takvih događaju su najave ili početak provedbe restrukturiranja, kupovina i otuđenje imovine, preuzimanje i istek obveza. Grupa objašnjava prirodu takvog događaja i procjenu na financijski položaj ili izjavu da takva procjena nije moguća.
2.2 Određivanje fer vrijednosti i ključne računovodstvene procijene
Fer vrijednosti mjere se u odnosu na informacije prikupljene od trećih strana u kojem slučaju Uprava i funkcija financija ocjenjuju koliko dokazi prikupljeni od trećih strana osiguravaju da navedene procjene fer vrijednosti ispunjavaju zahtjeve MSFI-eva, uključujući i razinu iz hijerarhije fer vrijednosti u koju bi te procjene trebale biti klasificirane. Fer vrijednosti kategoriziraju se u različite razine u hijerarhiji fer vrijednosti na temelju ulaznih varijabli koji se koriste u tehnikama procjene kao što slijedi:
o Razina 1 - kotirane cijene (nekorigirane) na aktivnim tržištima za identičnu imovinu ili obveze.
o Razina 2 - ulazne varijable koje ne predstavljaju kotirane cijene uključene u razinu 1, a radi se o ulaznim varijablama za imovinu ili obveze koje su vidljive bilo izravno (npr. kao cijene) bilo neizravno (npr. izvedene iz cijena).
o Razina 3 - ulazne varijable za imovinu ili obveze koji se ne temelje na vidljivim tržišnim podacima (ulazne varijable koje nisu vidljive).
Fer vrijednost financijskih instrumenata kojima se trguje na aktivnim tržištima temelji se na kotiranim tržišnim cijenama na dan izvještavanja. Tržište se smatra aktivnim ako su kotirane cijene poznate temeljem burze, aktivnosti brokera, industrijske skupine ili regulatorne agencije, a te cijene predstavljaju stvarne i redovite tržišne transakcije prema uobičajenim trgovačkim uvjetima. Fer vrijednost financijskih instrumenata kojima se ne trguje na aktivnom tržištu utvrđuje se korištenjem tehnika procjene. Te tehnike procjene zahtijevaju maksimalno korištenje vidljivih tržišnih podataka gdje je to moguće, a oslanjaju se što je manje moguće na procjene specifične za pojedini subjekt. Ukoliko su sve značajnije ulazne varijable potrebne za fer vrednovanje vidljive, procjena fer vrijednosti se kategorizira kao razina 2. Ako se jedna ili više značajnih ulaznih varijabli ne temelji na vidljivim tržišnim podacima, procjena fer vrijednosti kategorizira se kao razina 3.
Grupa je napravila sljedeće značajnije procjene fer vrijednosti imovine i obveza u okviru pripreme financijskih izvještaja, a koje su detaljnije objašnjene u sljedećim bilješkama:
o bilješka 15: Nekretnine, postrojenja i oprema;
o bilješka 16: Ulaganje u nekretnine;
o bilješka 17: Dugotrajna potraživanja po koncesijskom ugovoru i ostala potraživanja ;
o bilješka 18: Ostala financijska imovina;
o bilješka 25: Financijske obveze;
o bilješka 28: Obveze prema dobavljačima i ostale obveze.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
37
Grupa u izvještaju o financijskom položaju na dan 31. prosinca 2020. godine ima iskazani derivativ koji vrednuje po fer vrijednosti. Derivativ se odnose na obvezu za izdane obveznice (bilješka 25). Nadalje, sukladno zahtjevima MSFI-jeva, Grupa za preostale skupine financijskih instrumenata objavljuje fer vrijednost na način koji omogućuje usporedbu s njihovom knjigovodstvenom vrijednošću, osim za one financijske instrumente čija je knjigovodstvena vrijednost približna fer vrijednosti. Skupine financijske imovine i obveza čije se fer vrijednosti značajno razlikuju od njihove knjigovodstvene vrijednosti su sljedeće:
o Dugotrajno potraživanje po osnovi koncesijskog ugovora - potraživanje od Zakupnika za zakup Arene (bilješka 17),
o Obveza za izdane obveznice – osnovna obveza (bilješka 25).
Procijenjena fer vrijednost gore navedenih financijskih instrumenata te tehnike i ulazni podaci korišteni prilikom utvrđivanja fer vrijednosti nalaze su u bilješci 32.
U postupku primjene računovodstvenih politika Grupa daje mnoge prosudbe, pored onih koje uključuju procjene, koje mogu znatno utjecati na iznose priznate u financijskim izvještajima.
U nastavku je opisano područje koje uključuju viši stupanj prosudbe ili složenosti, odnosno područja gdje su pretpostavke prilikom utvrđivanja knjigovodstvene vrijednosti značajne za financijske izvještaje.
a) Fer vrednovanje refinanciranih obveza
Fer vrijednost onog dijela financijskih obveza koje se sukladno odredbama predstečajne nagodbe refinanciraju obveznicama izdavatelja Laništa (obveza za izdane obveznice i obveza po osnovi predstečajne nagodbe - obveznica/zajam) izračunata je na temelju očekivanih novčanih tokova koji proizlaze iz izdanih obveznica, uz primjenu diskontne stope od 12% (bilješka 25). Najveći dio navedenih obveza priznat je po usvajanju predstečajne nagodbe (kraj 2014. godine). Diskontna stopa je utvrđena na temelju tržišnog prinosa na dugoročni dug Zakupnika Arene te na temelju procijenjenog kreditnog rizika Grupe i matičnog Društva. Tijekom 2015. godine ovisno društvo Lanište je izdalo obveznice koje su u većem dijelu dodijeljene vjerovnicima predstečajne nagodbe. Dodjelom obveznica vjerovnicima predstečajne nagodbe najveći dio obveze po osnovi predstečajne nagodbe - obveznica/zajam je podmiren. Obveza po osnovi predstečajne nagodbe - obveznica/zajam odnosi se na tražbine vjerovnika predstečajne nagodbe kojima na dan financijskih izvještaja još nisu dodijeljene obveznice Laništa. Zbroj knjigovodstvenih vrijednosti obveze po osnovi izdanih obveznica i obveze po osnovi predstečajne nagodbe - obveznica/zajam iznosi 53.689 tisuća kuna na dan 31. prosinca 2021. g. (na dan 31. prosinca 2020. g.: 55.819 tisuća kuna).
Da je prilikom priznavanja obveze određena veća diskontna stopa od gore navedene, ukupna knjigovodstvena vrijednost obveza Grupe bila bi manja, a ukupni kapital Grupe veći. Vrijedi i obrnuto, da je prilikom priznavanja određena manja diskontna stopa, ukupna knjigovodstvena vrijednost obveza Grupe bila bi veća, a vrijednost kapitala manja.
b) Potraživanje od Zakupnika - zakup Arene
Potraživanje se odnosi na dugotrajni zakup Arene temeljem Ugovora o zakupu (bilješka 1). Potraživanje je priznato nakon završetka izgradnje i na početku zakupa Arene (kraj 2008. godine). Fer vrijednost potraživanja je utvrđena na temelju očekivanog novčanog toka Ugovora o zakupu diskontiranog po stopi od 8%. Diskontna stopa utvrđena je na temelju procjene kreditnog rizika dugoročnog duga društva Zakupnika na kraju 2008. godine, uzimajući u obzir duljinu trajanja Ugovora o zakupu i ostale njegove specifičnosti. Očekivani novčani
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
38
tokovi uključuju novčane priljeve po osnovi zakupa Arene sve do isteka Ugovora o zakupu (završetak 2036. godine).
Da je prilikom priznavanja imovine odabrana veća diskontna stopa od gore navedene, dugotrajno potraživanje i ukupan kapital Grupe bili bi manji. Vrijedi i obrnuto, da je prilikom priznavanja imovine odabrana manja diskontna stopa, iskazane knjigovodstvene vrijednosti na pozicijama dugotrajnog potraživanja i ukupnog kapitala bile bi veće.
U nastavku je opisana pozicija financijskih izvještaja koja prilikom utvrđivanja knjigovodstvene vrijednosti zahtijeva procjenjivanje učinaka neizvjesnih budućih događaja na kraju izvještajnog razdoblja, a koje procjenjivanje može biti značajno za financijske izvještaje.
a) Potraživanje od Zakupnika - zakup Arene
Potraživanje se odnosi na dugotrajni zakup Arene temeljem Ugovora o zakupu, čije su temeljne odredbe opisane u bilješci 1. Knjigovodstveni iznos potraživanja temelji sa na očekivanim (ugovorenim) priljevima po osnovi zakupa Arene Zagreb sve do isteka Ugovora o zakupu (završetak 2036. godine), koji se diskontiraju na dan izvještaja o financijskom položaju originalnom efektivnom kamatnom stopom. Sukladno Ugovoru o zakupu, iznos godišnje zakupnine za Arenu Zagreb ovisi o godišnjoj stopi inflacije, točnije o kretanju HICP indeksa Europske monetarne unije objavljen od strane Eurostata. Sukladno Ugovoru o zakupu, indeksacija se provodi na godišnjoj osnovi. Grupa prilikom procjene budućih godišnjih iznosa zakupnina uključuje promjenu iznosa zakupnine za sljedeću financijsku godinu. Tako je, na primjer, prilikom vrednovanja predmetne imovine na dan 31. prosinca 2021. godine Grupa očekivane buduće godišnje iznose zakupnine za Arenu Zagreb uskladila za HICP indeks koji se odnosi za 2021. godinu, koji je objavljen početkom 2022 godine, te koji se sukladno Ugovoru o zakupu primjenjuje na zakupninu za 2022. godinu. Grupa se prilikom vrednovanju predmetnog potraživanja ne upušta u procjenu promjene iznosa zakupnine za daljnje godine trajanja Ugovora o zakupu. Grupa za daljnje godine trajanja Ugovora o zakupu (do 2036. godine) pretpostavlja godišnju stopu inflaciju od 0%. Grupa smatra da ne postoji niti jedan javno dostupan, a ujedno relevantan i pouzdan izvor podataka koji sadrži tako dugoročnu projekciju inflacijske stope. Zbog izrazite volatilnosti u kretanju povijesnih stopa inflacije od početka trajanja zakupa Arene Zagreb (od 2009. godine), Grupa se prilikom procjene budućih kretanja novčanih tokova ne oslanja na povijesne podatke.
Da je prilikom procjene budućih iznosa zakupnine uzeta u obzir godišnja inflacijska stope različita od 0%, knjigovodstveni iznos predmetne imovine bio bi veći, a posljedično tome i iznos ukupne imovine i ukupnog kapitala Grupe. Knjigovodstveni iznos predmetne imovine na dan 31. prosinca 2021. godine: 564.648 tisuća kuna (31. prosinca 2020. godine: 573.353 tisuće kuna). U nastavku se prikazuje osjetljivost knjigovodstvenog iznosa predmetne imovine na primjenu različitih stopa inflacije. Donji prikaz pokazuje knjigovodstveni iznos imovine na dan 31. prosinca 2021. godine i na dan 31. prosinca 2020. godine pod pretpostavkom primjene različitih inflacijskih stopa u procjeni budućih novčanih tokova, uz nepromijenjene ostale varijable koje utječu na knjigovodstvenu vrijednost (tečaj HRK/EUR, originalna efektivna kamata stopa, stopa očekivanih kreditnih gubitka - PD). Pretpostavka podrazumijeva primjenu jedne inflacijske stope tijekom čitavog trajanja Ugovora o zakupu. Prikazani raspon primijenjenih inflacijskih stopa odražava volatilnost u povijesnim razdobljima, točnije, od početka trajanja Ugovora o zakupu do dana izvještaja o financijskom položaju.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
39
Analiza osjetljivosti na dan 31. prosinca 2021. godine
Stopa inflacije
Knjigovodstveni iznos
2,00%
632.637
1,80%
625.352
1,20%
604.168
1,00%
597.323
0,80%
590.584
0,50%
580.670
0,30%
574.187
Analiza osjetljivosti na dan 31. prosinca 2020. godine
Stopa inflacije
Knjigovodstveni iznos
2,00%
646.939
1,80%
639.018
1,20%
616.030
1,00%
608.620
0,80%
601.331
0,50%
590.622
0,30%
583.629
2.3 Reklasifikacije
Grupa je reklasificirala određene pozicije u izvještaju o sveobuhvatnoj dobiti zbog toga što će promijenjena prezentacija korisnicima financijskih izvještaja pružiti pouzdanije i relevantnije informacije. Reklasifikacija je učinjena u skladu s ESEF / MSFI taksonomijom. Grupa će u narednim razdobljima nastaviti s promijenjenom strukturom prikazivanja. Suština iskazanih reklasifikacija je iskazivanje svih troškova usluga u jednoj poziciji, zasebno od troškova materijala.
Pregled reklasifikacije iskazan je u nastavku:
u HRK 000
Objavljeno u 2020. godini
Reklasifikacija
2020. Reklasificirano
Troškovi materijala i usluga
(8.902)
8.902
-
Troškovi materijala
-
(433)
(433)
Troškovi usluga
-
(15.935)
(15.935)
Troškovi osoblja
(17.491)
-
(17.491)
Amortizacija
(453)
-
(453)
Ostali poslovni rashodi
(8.545)
7.466
(1.079)
Promjene zaliha gotovih proizvoda i proizvodnje
(352)
-
(352)
Operativni rashodi (1)
(35.743)
-
(35.743)
(1) Poslovni rashodi prije dobitaka (gubitaka) iz restrukturiranja
Dodatno, u sklopu dobitaka (gubitaka) iz restrukturiranja troškovi rezerviranja i vrijednosna usklađenja umjesto u jednoj poziciji iskazuju se u zasebnim pozicijama, razvrstani po naravi troška. Ukupna vrijednosna usklađenja razdvojena su na vrijednosna usklađenja financijske imovine i vrijednosna usklađenja ostale imovine, dok se ukupna rezerviranja razdvojena na sudske procese i rezerviranja za otpremnine.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
40
3. Prihodi od prodaje
A. OSNOVI PRIKAZ PRIHODA
2021
2020
HRK’000
HRK’000
Prihodi od ugovora s kupcima
13.469
15.044
Ostali prihodi od prodaje /i/
-
1.330
13.469
16.374
/i/ Ostali prihodi od prodaje odnose se na prihode od ugovora isporuke hidromehaničke opreme u Alžiru. Zbog neizvjesnosti prihodi se priznaju u trenutku naplate potraživanja.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
41
B. RAZRADA PRIHODA
HRK’000
Inozemstvo
Hrvatska
Sveukupno
Njemačka
Ukupno Inozemstvo
Arena Zagreb
Ostalo nekretninsko poslovanje
Izvođački ugovori
Ukupno Hrvatska
Ugovori o izvođenju radova
-
-
-
-
4.648
4.648
4.648
Održavanje i upravljanje nekretninama
-
-
7.054
-
-
7.054
7.054
Financijsko - administrativne usluge
944
944
-
-
-
-
944
Prodaja zemljišta (zaliha)
-
-
-
664
-
664
664
Logistička potpora u organizaciji događanja
-
-
159
-
-
159
159
Ukupno prihodi od ugovora s kupcima
944
944
7.213
664
4.648
12.525
13.469
HRK’000
Inozemstvo
Hrvatska
Sveukupno
Njemačka
Ukupno inozemstvo
Arena Zagreb
Ostalo nekretninsko poslovanje
Izvođački ugovori
Ukupno Hrvatska
Ugovori o izvođenju radova
-
-
-
-
559
559
559
Održavanje i upravljanje nekretninama
-
-
7.922
1.919
-
9.841
9.841
Financijsko - administrativne usluge
4.405
4.405
-
-
-
-
4.405
Logistička potpora u organizaciji događanja
-
-
239
-
-
239
239
Ukupno prihodi od ugovora s kupcima
4.405
4.405
8.161
1.919
559
10.639
15.044
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
42
C. SALDO U BILANCI
U nastavku je dan prikaz salda u izvještaju o financijskom položaju koja se odnose na prihode od ugovora s kupcima.
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Potraživanja po osnovi ugovora s kupcima koja su uključena u "Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja"
2.826
1.737
Ugovorna obveza
514
652
- fakturirane, a neizvršene usluge
514
652
Ugovorna imovina
302
-
- - izvršene, a nefakturirane usluge
302
-
Ugovori o izvođenju radova
a) Priroda i vrijeme izvršenja ugovornih činidbi, uključujući značajne uvjete plaćanja
Prihodi se odnose na domaćem tržištu za sljedeće projekte:
Obnova fasada na području Grada Zagreba. Radi se o projektima manje vrijednosti, bez značajnog utjecaja na imovinu i obveze. Plaćanja se vrše na temelju privremenih situacija u roku od 60 dana od dana njihove ispostave naručitelju.
Izvođenje radova na projektima izgradnje aglomeracije. Plaćanja se vrše na temelju privremenih situacija ovjerenih od strane naručitelja (15 - 30 dana). Očekivani prihodi do kraja izvršenja ugovora po projektima iskazani su u nastavku.
Očekivani prihodi
Rok izvedbe ugovora
HRK’000
Projekt 1
31.986
2. kvartal 2023.
Projekt 2
54.935
3. kvartal 2024.
b) Priznavanje prihoda
Prihodi se priznaju na temelju nastalih troškova do dana izvještavanja u odnosu na ukupno očekivane troškove potrebne za izvršenje obveza iz ugovora (troškovna metoda). Troškovi se su se priznavali kao rashod razdoblja u trenutku kada su kada su nastali, osim onih troškova koji su procijenjeni da se odnose na buduće radove. Izvršeni, a nefakturirani radovi priznaju se kao ugovorna imovina, koja se imovina na neto osnovi prebija s primljenim avansima. Vrijedi i obrnuto, višak fakturiranog iznosa iznad izračunatih prihoda priznaje se kao obveza. Tako netiran iznos zajedno se iskazuje na jednoj poziciji imovina ili obveza od ugovora kupcima.
Održavanje i upravljanje nekretninama
a) Priroda i vrijeme izvršenja ugovornih činidbi, uključujući značajne uvjete plaćanja
Održavanje Arene Zagreb Grupa vrši se u skladu s Ugovorom o zakupu, po cijeni koja odgovara stvarnim troškovima održavanja. Plaćanje se tijekom godine vrši na kvartalnoj razini, na temelju stvarnih troškova
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
43
utvrđenih za prethodnu godinu. Obračun i usklađenje stvarnih troškova vrši se jednom godišnje, u prvom kvartalu nakon završetka izvještajnog razdoblja za prethodnu godinu. Režijske troškove i troškove preinaka sukladno Ugovoru o zakupu također snosi Zakupnik.
b) Priznavanje prihoda
Prihodi su priznati tijekom razdoblja na bazi troškovne metode. U slučaju da do kraja izvještajnog razdoblja nije poznata konačna naknada koja pripada Grupi, prihodi se priznaju ako su visoko vjerojatni u iznosu sukladno najvjerojatnijem mogućem ishodu. Izvršene, a nefakturirane priznaju se kao ugovorna imovina, koja se imovina na neto osnovi prebija s primljenim avansima. Iznos fakturiranih usluga iznad stvarno nastalih troškova iskazuje se kao ugovorna obveza. Imovina i obveza se iskazuju ne neto osnovi na osnovi pojedinog ugovora.
Naknade za režijske troškove Arene Zagreb iskazuju se na neto osnovi s obvezama prema dobavljačima za predmetne troškove (Grupa kao agent).
Prodaja stanova i poslovnih prostora
a) Priroda i vrijeme izvršenja ugovornih činidbi, uključujući značajne uvjete plaćanja
Ugovorena cijena se u pravilu plaća prije isporuke.
b) Priznavanje prihoda
Prihodi se priznaju prilikom isporuke nekretnine kupcu.
Financijsko - administrativne usluge
a) Priroda i vrijeme izvršenja ugovornih činidbi, uključujući značajne uvjete plaćanja
Radi se o višegodišnjim ugovorima s fiksnom cijenom. Usluge se obavljaju kontinuirano tijekom godine Plaćanje se vrši mjesečno.
b) Priznavanje prihoda
Prihodi se priznaju po proporcionalnoj metodi, prema ispostavljenim fakturama.
Logistička potpora u organizaciji događanja
a) Priroda i vrijeme izvršenja ugovornih činidbi, uključujući značajne uvjete plaćanja
Radi se uslugama koje Grupa vrši u kratkim vremenskim intervalima tijekom godine, a prema ponudi Zakupnika i/ili organizatora događanja. Plaćanje se vrši po izvršenju usluge i/ili avansno.
b) Priznavanje prihoda sukladno
Prihodi se priznaju nakon izvršenja usluge, u visini ugovorene naknade (ispostavljene fakture).
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
44
Izvještavanje po segmentu
Informacije o segmentima su prikazane na osnovi geografskih segmenata Grupe. Informacije se temelje na internoj strukturi izvještavanja. Rezultati segmenata uključuju stavke koje su izravno vezane uz segment kao i one koje se mogu opravdano alocirati na razumnoj osnovi.
HRK’000
Inozemstvo
Hrvatska
Neraspoređeno
Sveukupno
Alžir
Njemačka*
Makedonija
Ostala tržišta
Ukupno inozemstvo
Arena Zagreb
Ostalo nekretninsko poslovanje
Izvođački ugovori
Ukupno Hrvatska
Uprava, opći i zajednički troškovi i ostalo
Prihodi od prodaje
-
944
-
-
944
7.213
664
4.648
12.525
-
13.469
Prihodi od zakupnine
-
-
-
-
-
190
60
-
250
1.783
2.033
Ostali poslovni prihodi
-
-
-
-
-
87
1.076
-
1.163
200
1.363
Poslovni rashodi
(1.563)
(1.805)
(55)
(37)
(3.460)
(7.909)
(1.790)
(6.565)
(16.264)
(12.627)
(32.351)
Jednokratne usklade
964
(696)
(466)
(889)
(1.087)
(5.242)
829
-
(4.413)
(8.427)
(13.927)
EBITDA
(599)
(1.557)
(521)
(926)
(3.603)
(5.661)
839
(1.917)
(6.739)
(19.071)
(29.413)
Amortizacija
-
(31)
-
(148)
(179)
(68)
(57)
-
(125)
(228)
(532)
EBIT
(599)
(1.588)
(521)
(1.074)
(3.782)
(5.729)
782
(1.917)
(6.864)
(19.299)
(29.945)
Financijski prihodi / (rashodi) - neto
40
3
-
-
43
43.665
-
(3)
43.662
(54)
43.651
EBT - Rezultat prije oporezivanja
(559)
(1.585)
(521)
(1.074)
(3.739)
37.936
782
(1.920)
36.798
(19.353)
13.706
Porez na dobit
477
-
(43)
-
434
20.925
(474)
-
20.451
(4.568)
16.317
Neto rezultat
(82)
(1.585)
(564)
(1.074)
(3.305)
58.861
308
(1.920)
57.249
(23.921)
30.023
31. prosinca 2021.
HRK’000
Inozemstvo
Hrvatska
Neraspoređeno
Sveukupno
Alžir
Njemačka*
Makedonija
Ostala tržišta
Ukupno inozemstvo
Arena Zagreb
Ostalo nekretninsko poslovanje
Izvođački ugovori
Ukupno Hrvatska
Uprava, opći i zajednički troškovi i ostalo
Nekretnine (dugotrajna imovina i zalihe)
-
-
-
3.716
3.716
-
16.091
2.942
19.033
61.300
84.049
Ostala materijalna imovina
-
-
-
-
-
222
-
844
1.066
946
2.012
Dugotrajna potraživanja i ostala financijska imovina
-
-
-
-
-
610.394
-
1.268
611.662
35
611.697
Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja iz poslovanja
-
-
-
28
28
13.507
-
2.509
16.016
376
16.420
Novac
92
268
-
-
360
18.055
-
-
18.055
505
18.920
Financijske obveze i obveze za depozit
-
-
-
-
-
(306.387)
-
-
(306.387)
(63.089)
(369.476)
Obveze prema dobavljačima, porez na dobit i ostale obveze iz poslovanja
(6.767)
-
(60)
(42)
(6.869)
(26.905)
(20)
(1.414)
(28.339)
(5.336)
(40.544)
Odgođena porezna imovina i obveza
-
-
-
-
-
(45.342)
2.193
146
(43.003)
1.890
(41.113)
Rezerviranja
(2.381)
-
(1.427)
-
(3.808)
-
-
-
-
(12.886)
(16.694)
NETO IMOVINA
(9.056)
268
(1.487)
3.702
(6.573)
263.544
18.264
6.295
288.103
(16.259)
265.271
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
45
HRK’000
Inozemstvo
Hrvatska
Neraspoređeno
Sveukupno
Alžir
Njemačka*
Makedonija
Ostala tržišta
Ukupno inozemstvo
Arena Zagreb
Ostalo nekretninsko poslovanje
Izvođački ugovori
Ukupno Hrvatska
Uprava, opći i zajednički troškovi i ostalo
Prihodi od prodaje
1.330
4.405
-
-
5.735
8.161
1.919
559
10.639
-
16.374
Prihodi od zakupnine
-
-
-
-
-
190
1.080
-
1.270
1.806
3.076
Ostali poslovni prihodi
-
-
53
-
53
59
-
4.753
4.812
243
5.108
Poslovni rashodi
(2.085)
(3.526)
(129)
(330)
(6.070)
(9.752)
(2.649)
(5.268)
(17.669)
(11.551)
(35.290)
Jednokratne usklade
60
-
(51)
-
9
114.974
13.504
-
128.478
18.615
147.102
EBITDA
(695)
879
(127)
(330)
(273)
113.632
13.854
44
127.530
9.113
136.370
Amortizacija
-
(17)
-
(148)
(165)
(69)
(66)
-
(135)
(153)
(453)
EBIT
(695)
862
(127)
(478)
(438)
113.563
13.788
44
127.395
8.960
135.917
Financijski prihodi / (rashodi) - neto
515
1
(138)
-
378
25.224
-
-
25.224
(102)
25.500
EBT - Rezultat prije oporezivanja
(180)
863
(265)
(478)
(60)
138.787
13.788
44
152.619
8.858
161.417
Porez na dobit
-
-
-
-
-
(38.009)
(45)
-
(38.054)
14.528
(23.526)
Neto rezultat
(180)
863
(265)
(478)
(60)
100.778
13.743
44
114.565
23.386
137.891
31. prosinca 2020.
HRK’000
Inozemstvo
Hrvatska
Neraspoređeno
Sveukupno
Alžir
Njemačka*
Makedonija
Ostala tržišta
Ukupno inozemstvo
Arena Zagreb
Ostalo nekretninsko poslovanje
Izvođački ugovori
Ukupno Hrvatska
Uprava, opći i zajednički troškovi i ostalo
Nekretnine (dugotrajna imovina i zalihe)
-
-
-
4.623
4.623
-
19.530
-
19.530
61.300
85.453
Ostala materijalna imovina
-
31
-
-
31
79
-
-
79
530
640
Dugotrajna potraživanja i ostala financijska imovina
-
-
-
-
-
639.215
-
1.005
640.220
778
640.998
Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja iz poslovanja
15
672
-
26
713
2.283
-
294
2.577
123
3.413
Novac
1.846
46
-
210
2.102
1.188
229
-
1.417
3.527
7.046
Financijske obveze i obveze za depozit
-
-
(15)
-
(15)
(329.420)
-
-
(329.420)
(61.871)
(391.306)
Obveze prema dobavljačima, porez na dobit i ostale obveze iz poslovanja
(8.531)
(148)
(885)
(39)
(9.603)
(30.067)
(35)
(284)
(30.386)
(4.564)
(44.553)
Odgođena porezna imovina i obveza
-
-
-
-
-
(70.273)
-
-
(70.273)
9.213
(61.060)
Rezerviranja
(2.200)
-
-
-
(2.200)
-
-
-
-
(3.177)
(5.377)
NETO IMOVINA
(8.870)
601
(900)
4.820
(4.349)
213.005
19.724
1.015
233.744
5.859
235.254
*Grupa je krajem 2021. godine ugasilo poslovanje na navedenom tržištu. Ostala tržišta obuhvaćaju sljedeće zemlje: Rusija, Austrija, Španjolska, Makedonija. Ostali nekretninski projekti uključuju nekretnine namijenjene prodaji.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
46
4. Ostali poslovni prihodi
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Prihodi od zakupa nekretnina /i/
2.033
3.076
Prihodi od naplaćenih potraživanja na završenim projekatima /ii/
-
4.719
Stjecanje/prodaja imovine u sudskom procesu
1.076
-
Ostali prihodi
287
389
3.396
8.184
/i/ Iznos od 1.784 tisuća kuna u 2021. godini odnosi se na zakup poslovne zgrade (2020. g.: 1.806 tisuća kuna).
/ii/ Odnosi se na prihode od završenih projekata izgradnje autocesta na domaćem tržištu.
5. Troškovi usluga
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Usluge kooperanata na projektima izgradnje
3.408
1.575
Intelektualne usluge (odvjetnici, revizori, javni bilježnici, savjetnici i
sl.) /i/
2.755
4.641
Usluge održavanja materijalne imovine /ii/
2.051
1.682
Komunalna naknada i naknada za vodu
1.285
1.468
Čuvanje imovine
1.238
1.716
Premija osiguranja
1.135
891
Ugovori o dijelu i autorske naknade
518
898
Energija i gorivo
440
537
Telekomunikacijske usluge
336
356
Najamnina
311
567
Bankovne usluge
263
409
Prijevozne usluge i naknade zaposlenicima za prijevoz
215
185
Reprezentacija
155
255
Istraživanje i razvoj
-
294
Ostale usluge
205
461
14.315
15.935
/i/ Uključuje trošak zakonske revizije (bilješka 1), trošak usluga revizorskim društvima / poreznim / financijskim
savjetnicima za ne-revizorske usluge u iznosu od 466 tisuća kuna u 2021. godini (2020. godina: 2.034 tisuća
kuna).
/ii/ Najveći iznos odnosi se na troškove održavanja Arene Zagreb.
6. Troškovi osoblja
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Neto plaće i nadnice
8.831
10.202
Porezi i doprinosi
5.738
6.570
Naknade zaposlenika*
799
719
15.368
17.491
/i/ Otpremnine su iskazane su na poziciji rezerviranja kao posljedica operativnog restrukturiranja (bilješke 9 i 24).
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
47
7. Ostali poslovni rashodi
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Naknade nadzornom odboru
546
476
Naknade državi
126
379
Donacije
214
100
Ostali troškovi
35
124
921
1.079
8. Rezerviranja za sudske sporove
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Rezerviranja
(10.051)
(3.154)
Dobitak od ukidanja rezerviranja
-
20.848
(10.051)
17.694
Rezerviranja tijekom 2020. i 2021. godine odnose se na za četiri sudska procesa uključujući proces ovrhe koji se vodi nad poslovnom zgradom (bilješka 15). Ukidanje rezerviranja u 2020. godine odnosi se na izvansudsku nagodbu s razlučnim vjerovnikom predstečajne nagodbe.
9. Rezerviranja za otpremnine
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Rezerviranja
1.238
1.359
1.238
1.359
Troškovi su nastali u procesu operativnog restrukturiranja.
10. Vrijednosno usklađenje financijske imovine
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Vrijednosno usklađenje dugotrajne imovine
Vrijednosno usklađenje dugoročnih potraživanja /i/
(5.019)
2
Vrijednosno usklađenje dugoročnih zajmova
(121)
-
Vrijednosno usklađenje danih depozita
-
192
(5.140)
194
Vrijednosno usklađenje kratkotrajne imovine
Vrijednosno usklađenje potraživanja od kupaca i ostalih potraživanja iz poslovanja
273
(87)
Vrijednosno usklađenje danih depozita
72
66
345
(21)
(4.795)
173
/i/ Odnosi se na izračun 12-mjesečnih očekivanih kreditnih gubitaka (bilješka 32).
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
48
11. Vrijednosno usklađenje ostale imovine
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Vrijednosno usklađenje dugotrajne imovine
Vrijednosno usklađenje ulaganja u nekretnine
(759)
(1.146)
(759)
(1.146)
Vrijednosno usklađenje kratkotrajne imovine
Vrijednosno usklađenje zaliha
1.280
-
1.280
-
521
(1.146)
12. Ostali dobici / (gubici) - neto
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Dobici
Dobici od umanjenja financijskih i ostalih obveza /i/
1.252
132.274
Dobitak od prodaje ulaganje u nekretnine
300
-
Dobici od prodaje materijalne imovine
84
6
1.636
132.280
Gubici
Gubitak od prestanka dijelova poslovanja
-
(540)
-
(540)
1.636
131.740
/i/ Najveći dio dobitaka od umanjenja obveza tijekom 2021. i 2020. godine odnose se na podmirenje obveza iz predstečajne nagodbe.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
49
13. Financijski prihodi i rashodi
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Financijski prihodi
Prihodi po osnovi dugoročnih potraživanja od kupaca
70
50
Prihodi osnovi ostalih dugoročnih potraživanja /i/
58.115
46.654
Prihodi od kamata po osnovi depozita
173
274
Prihod od ostalih kamata
-
5
Dobici od mjerenja derivativa /iii/
-
750
Tečajne razlike
7.800
18.174
Ukupni financijski prihodi
66.158
65.907
Financijski troškovi
Kamatni rashodi po osnovi primljenih kredita od banaka /ii/
(6.868)
(4.663)
Rashodi po osnovi ostalih dugoročnih financijskih obveza - obveznica / zajam /ii/
(6.888)
(20.283)
Kamatni rashodi po osnovi najma /ii/
(31)
(2)
Kamate po osnovi ostalih dugoročnih obveza
(73)
(49)
Zatezne kamate
(5)
(192)
Tečajne razlike
(8.642)
(15.218)
Ukupni financijski rashodi
(22.507)
(40.407)
Financijski rezultat
43.651
25.500
/i/ Prihodi po osnovi koncesijskog ugovora odnose se na prihode od Zakupnika po osnovi dugoročnog zakupa Arene Zagreb (bilješka 17).
/ii/ Troškovi kamata po osnovi financijskih obveza (bilješka 25).
/iii/ Financijski instrument koji proizlazi iz obveze za izdane obveznice, a odnosi se na „step-up“ kamatnu stopu (bilješka 25).
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
50
14. Porez na dobit
Tekući porez
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Dobit / (gubitak) prije poreza
13.706
161.417
Porez na dobit po stopi poreza od 18%
2.467
29.055
Efekt porezno nepriznatih troškova
5.061
2.593
Efekt stavaka umanjenja
(923)
(14.235)
Efekt nepriznatih privremenih razlika (korištenja nepriznate odgođene porezne imovine)
-
557
Efekt konsolidacijskih usklada
3.413
(14.046)
Efekt umanjenja (podmirenja) tekuće obveze
(1.600)
(1.699)
Efekt korištenja priznatih poreznih gubitaka
(4.357)
-
Efekt poreza inozemnog poslovanja
(431)
-
3.630
2.225
Odgođeni porez
Priznavanje i promjena privremenih razlika /i/
(24.492)
30.825
Porezni gubici prethodnog razdoblja
4.545
(9.524)
(19.947)
21.301
Ukupan porezni (prihod) / rashod
(16.317)
23.526
Efektivna porezna stopa
-
14,57%
Nepriznata porezna imovina na porezne gubitke za tekuće razdoblje
(85)
(55)
Nepriznata porezna imovina iz prethodnih razdoblja
(239)
(187)
Ukupno nepriznata porezna imovina
(324)
(242)
U nastavku je prikazano dospijeće prenesenih poreznih gubitaka.
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
U sljedećih 5 godina
472
2.314
U sljedeće 4 godine
2.312
2.579
U sljedeće 3 godine
2.580
21.811
U sljedeće 2 godine
21.808
20.686
U sljedećoj godini
2.292
5.778
29.464
53.168
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Tekući porez
3.630
2.225
Odgođeni porez
(19.947)
21.301
Ukupno
(16.317)
23.526
/i/ Najveći dio kretanja privremenih razlika posljedica je otkupa obveznica u procesu financijskog restrukturiranja tijekom 2020. godine (bilješka 19).
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
51
Kao posljedica provedenog financijskog restrukturiranja tijekom 2020. godine, a prije svega zbog obveznica Laništa koje je Grupa stekla u tom procesu (bilješka 1), Grupa je na dan 31. prosinca 2020. godine priznalo odgođenu poreznu imovinu, i to na temelju poreznih gubitaka prethodnih razdoblja, kao i na temelju privremenih razlika nastalih usklađenjem (nerealiziranim gubicima) imovine i obveza u prethodnim razdobljima. Navedene privremene razlike nemaju vremenski rok u kojem ističu, već postaju porezno priznate u trenutku realizacije imovine (prodaja, naplata, utuženje).
Porezni propisi u Republici Hrvatskoj su podložni izmjenama. Također, prisutna je neusuglašenost u praksi primjene poreznih propisa i značajna neizvjesnost oko tumačenja poreznih propisa kod različitih poreznih oblika i različitih transakcija koje izazivaju porezne učinke. Porezne pozicije društava unutar Grupe podliježu nadzoru nadležnih tijela i mogućem osporavanju, te je slijedom toga neizvjestan potencijalni porezni učinak ako porezne vlasti primjene tumačenje koje se razlikuje od tumačenja društava unutar Grupe. U skladu s lokalnim propisima, Porezna uprava može pregledati knjige i evidencije društava unutar Grupe, te društva unutar Grupe mogu biti podložna dodatnim poreznim obvezama i eventualnim kaznama.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
52
15. Nekretnine, postrojenja i oprema
Zemljište
Građevinski objekti
Postrojenje i oprema
Transportna sredstva i ostala oprema
Imovina u pripremi
Ukupno
HRK'000
HRK'000
HRK'000
HRK'000
HRK'000
HRK'000
Nabavna vrijednost
Na dan 1. siječnja 2020.
12.145
102.628
6.632
4.768
-
126.173
Kupnja
-
-
94
149
-
243
Ostalo povećanje
-
-
-
303
-
303
Smanjenja
-
-
-
(412)
-
(412)
-
-
3
-
-
3
Na dan 31. prosinca 2020.
12.145
102.628
6.729
4.808
-
126.310
Kupnja
-
-
137
42
849
1.028
Prijenos s ulaganja u nekretnine
3.754
-
-
-
-
3.754
Ostalo povećanje
-
-
-
671
-
671
Prijenos na ulaganje u nekretnine
(84)
(197)
-
-
-
(281)
Smanjenja
-
-
(344)
(175)
-
(519)
Na dan 31. prosinca 2021.
15.815
102.431
6.522
5.346
849
130.963
Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja
Na dan 1. siječnja 2020.
-
53.201
6.374
4.688
-
64.263
Amortizacija za godinu
-
5
219
26
-
250
Smanjenja
-
-
-
(412)
-
(412)
Tečajne razlike
-
-
2
-
-
2
Na dan 31. prosinca 2020.
-
53.206
6.595
4.302
-
64.103
Amortizacija za godinu
-
2
135
190
-
327
Smanjenja
-
-
(342)
(175)
-
(517)
Prijenos s ulaganja u nekretnine
812
-
-
-
-
812
Prijenos na ulaganje u nekretnine
-
(17)
-
-
-
(17)
Na dan 31. prosinca 2021.
812
53.191
6.388
4.317
-
64.708
Sadašnja vrijednost
31. prosinca 2020.
12.145
49.422
134
506
-
62.207
31. prosinca 2021.
15.003
49.240
134
1.029
849
66.255
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
53
Poslovna zgrada
Poslovna zgrada i pripadajuće zemljište Grupe iskazane su po revaloriziranoj vrijednosti umanjenoj za akumuliranu amortizaciju. Ukupna knjigovodstvena vrijednost zgrade s pripadajućim zemljištem na dan 31. prosinca 2021. g. iznosi 61.300 tisuća kuna (31. prosinca 2020. g.: 61.300 tisuća kuna). Razlika između metode troška i metode revalorizirane vrijednosti na dan 31. prosinca 2021. g. iznosi 29.530 tisuća kuna (31. prosinca 2020. g.: 29.530 tisuća kuna). Procjenu tržišne vrijednosti nekretnine za potrebe revalorizacije Grupa je odredila na osnovu izračuna neovisnog procjenitelja. Procjena se na internoj razini svake godine revidira. Neovisni procjenitelj vrijednost nekretnine je utvrdio kombinacijom usporedne metode primjenom faktora utrživosti, dohodovne metode i troškovne metode. Usporedna metoda primjenom faktora utrživosti temelji se na činjenici da postoji tržišna vrijednost m2 idealnog prostora neke mikrolokacije, koja se usklađuje na tržišnu cijenu putem faktora korekcije koji utječu na spremnost kupca da plati određenu cijenu. Dohodovna metoda vrednovanja razmatra sadašnju vrijednost neto novčanih tokova koju imovina može generirati od najma uzimajući u obzir očekivani neto najam na osnovi usporedivih transakcija. Procjena troškovnom metodom bazira se na činjenici da ne postoji tržišni interes za kupnju nekretnine po nekoj cijeni, ako se za nižu cijenu može izgraditi podjednaka nekretnina na zemljištu u neposrednoj blizini. Tržišne vrijednosti nekretnine razvojem troškovne metode dobiva se izračunom vrijednosti novosagrađene nekretnine i njenim umanjenjem uslijed vremenskog utjecaja na trošnost objekta konstrukciju, završne radove i sl.
Značajne ulazne varijable koje nisu vidljive na tržištu, a koje su korištene u procjeni:
o faktori korekcije pri izračunu tržišne cijene,
o stopa prinosa: 5% - 7%,
o kvaliteta objekta i njegov položaj i trenutno ostvarive uvjete zakupa na sličnoj geografskoj lokaciji za usporediv tip nekretnine pri procjeni diskontne stope,
o specifični troškovi pri određivanju neto novčanog toka u prihodovnoj metodi,
o specifični troškovi izgradnje, perioda financiranja, kamatnih stopa, zahtijevanih marži pri prodaji te ostalih troškova pri izračunu troškovne metode.
Na dan 31. prosinca 2021. g. kao i na dan 31. prosinca 2020. g. nad dijelovima poslovne zgrade upisano je založno pravo prvog reda od banke - vjerovnika predstečajne nagodbe. Sukladno sklopljenoj predstečajnoj nagodbi matičnog Društva, matično Društvo je dio obveza prema vjerovniku refinanciralo do prodaje ili do preuzimanja dijelova poslovne zgrade, prema modelu PIK instrument (eng. „payment in kind“). Opis refinanciranja obveza putem PIK instrumenta nalazi se u bilješci 25. Knjigovodstveni iznos financijske obveze (PIK instrument) koja se refinancira putem dijelova poslovne zgrade na dan 31. prosinca 2021. g. iznosi 62.200 tisuća kuna (31. prosinca 2020. g.: 62.200 tisuća kuna). PIK instrument je dospio 31. prosinca 2018. godine. Vjerovnik je tijekom 2019. godine pokrenuo ovrhu nad imovinom. Ovršni prijedlog je postao pravomoćan krajem 2021. godine. Grupa očekuje koristiti imovinu sve do konačne realizacije PIK instrumenta). Zbog neizvjesnosti po pitanju realizacije PIK instrumenta, odnosno zbog kratkoročnog dospijeća takve obveze, Grupa ne amortizira nekretninu. Grupa je procijenila da se ostatak vrijednosti nekretnine na kraju vijeka upotrebe neće značajno razlikovati od njezine trenutne knjigovodstvene vrijednosti.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
54
Ukupna površina poslovne zgrade iznosi 4,7 tisuća te se na dan 31. prosinca 2021. g. dio od 2,1 tisuću (31. prosinca 2020. g.: 1,9 tisuća m²) iznajmljivao trećim stranama (društvima koja nisu članice Grupe i ostalim osobama). Imovina dana u najam iznajmljena je pod opozivim operativnim najmom. Potencijalne najamnine se ne zaračunavaju.
Potraživanja od kupaca koja se odnose na zakup poslovnih prostora na dan 31. prosinca 2021. godine iznose 295 tisuća kuna (31. prosinca 2020. godine: 413 tisuća kuna).
Ostala imovina
Na dan 31. prosinca 2021. g. Grupa koristi u potpunosti amortiziranu imovinu nabavne vrijednosti 10.293 tisuće kuna (31. prosinca 2020. g.: 10.611 tisuća kuna).
Imovina s pravom upotrebe
Ostala povećanja prikazana u kretanju imovine odnose imovinu s pravom upotrebe. U ukupnom iskazanom iznosu Transportnih sredstva i ostale imovine uključena su prijevozna sredstva za koje je ugovoren dugoročni najam. Bruto iznos imovine na dan 31. prosinca 2021. godine: 1.189 tisuća kuna (31. prosinca 2020. godine 490 tisuća kuna). Neto iznos imovine na dan 31. prosinca 2021. godine: 1.006 tisuća kuna (31. prosinca 2020. godine 482 tisuće kuna) Radi se o ukupno osam ugovora, duljine trajanja 5 godina, s rokom isteka krajem 2025 i sredinom 2026. godine. Obveza za najam zasebno je iskazna u bilješci 25.
16. Ulaganja u nekretnine
Zemljište
Zgrade
Ukupno
HRK'000
HRK'000
HRK'000
Nabavna vrijednost
Na dan 1. siječnja 2020.
24.875
52.135
77.010
Prodaja
(12.820)
(42.273)
(55.093)
Na dan 31. prosinca 2020.
12.055
9.862
21.917
Prodaja
(162)
(287)
(449)
Reklasifikacija na nekretnine, postrojenja i oprema
(3.754)
-
(3.754)
Na dan 31. prosinca 2021.
8.139
9.575
17.714
Akumulirana amortizacija i gubici od umanjenja
Na dan 1. siječnja 2020.
13.794
31.310
45.104
Amortizacija
-
203
203
Prodaja
(9.073)
(27.892)
(36.965)
Umanjenje vrijednosti
-
1.146
1.146
Na dan 31. prosinca 2020.
4.721
4.767
9.488
Amortizacija
-
205
205
Prodaja
(177)
(347)
(524)
Umanjenje vrijednosti
-
759
759
Reklasifikacija na nekretnine, postrojenja i oprema
(812)
-
(812)
Na dan 31. prosinca 2021.
3.732
5.384
9.116
Neto knjigovodstvena vrijednost
Na dan 31. prosinca 2020.
7.334
5.095
12.429
Na dan 31. prosinca 2021.
4.407
4.191
8.598
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
55
Tijekom 2021. godine nije bilo značajnih prihoda od najma (u 2020. godini: 1.080 tisuća kuna).
Umanjenje vrijednosti ulaganja u nekretnine na datum izvještaja o financijskom položaju utvrđeno je na temelju procjena neovisnih procjenitelja i ponuda od potencijalnih kupaca.
Procjenu tržišne vrijednosti nekretnina Grupa je odredilo na osnovu izračuna neovisnog procjenitelja, koji je istu utvrđivao kombinacijom troškovne metode, usporedne metode primjenom faktora utrživosti i dohodovne metode (bilješka 15).
Ukupno iskazana knjigovodstvena vrijednost ulaganja u nekretnine značajno ne odstupa od tržišne vrijednosti.
17. Potraživanja po koncesijskom ugovoru i ostala potraživanja
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Potraživanje od Zakupnika - zakup Arene
564.648
573.354
Kratkoročni dio potraživanja od Zakupnika - zakup Arene
(12.689)
(17.533)
Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja
-
804
551.959
556.625
Potraživanje od Zakupnika odnosi se na dugotrajni zakup Arene temeljem Ugovora o zakupu (bilješka 1). Grupa ulaganje u projekt Arena iskazuje kao dugotrajno potraživanje od Zakupnika sukladno odredbama Tumačenja br. 12 Sporazumi o koncesijama za usluge, izdanim od strane Odbora za tumačenje međunarodnog financijskog izvještavanja (eng. International Financial Reporting Interpretations Committee, skraćeno IFRIC 12), a time potraživanje nije u opsegu MSFI-a 16 te ne predstavlja ugovor o najmu s stajališta MSFI-jeva. Potraživanje je inicijalno mjereno po fer vrijednosti te klasificirano kao financijska imovina vrednovana po amortiziranom trošku.
Zakupnik u svojstvu davatelja koncesije osigurava Grupi kao operatoru minimalno godišnje plaćanje za svaku godinu koncesije. Po završetku razdoblja koncesije, Arena će postati vlasništvo Zakupnika. Grupa neće biti dalje uključena u upravljanje ili održavanje. Ugovor o zakupu za usluge ne sadrži mogućnost obnove. Zakupnik je u slučaju kašnjenja u plaćanju, značajnih kršenja odredbi Ugovora o zakupu ili u slučaju dobrovoljnog raskida dužan platiti Grupi naknadu definiranu Ugovorom.
Ovisno društvo Lanište je bilo nositelj cjelokupnog projekta izgradnje Arene, koja je krajem 2008. godine predana Koncesionaru na korištenje. Razdoblje trajanja koncesije ugovoreno je na rok od 28 godina, do kraja 2036. godine, za ugovorenu osnovnu naknadu u visini od 7,2 milijuna eura godišnje uvećano za PDV. Plaća se tromjesečno. Sukladno Ugovoru, Koncesionar je imao pravo prijevremeno otkupiti Arenu na prvu sedmu godišnjicu početka trajanja koncesije(kraj 2015. godine) za iznos od 80,3 milijuna eura, uz uvjet slanja pisane obavijesti Laništu šest mjeseci unaprijed, odnosno šest mjeseci prije isteka navedenog roka. Koncesionar nije iskoristio opciju. Nakon isteka opcije osnovna naknada godišnje se indeksira s HICP indeksom Europske monetarne unije koji objavljuje Eurostat, počevši od početka trajanja koncesije(prosinac 2008. godine) pa sve do isteka ugovora. Ugovorena godišnja naknada za 2022. godinu iznosi 8,4 milijuna EUR godišnje uvećano za PDV (2021: 8,2 milijuna EUR). Originalna efektivna kamatna stopa kojom se mjeri potraživanje i iskazuju
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
56
pripadajući financijski prihodi iznosi 8% (bilješka 11). Potraživanje je denominirano u eurima. Kratkoročni dio potraživanja predstavlja razliku između vrijednosti imovine na dan izvještaja o financijskom položaju i na dan 31. prosinca sljedećeg razdoblja. U ukupnom iznosu kratkoročnog dijela potraživanja dospjela nenaplaćena potraživanja po osnovi zakupnine za Arenu Zagreb na dan 31. prosinca 2021. godine iznose 2.480 tisuća kuna (31. prosinca 2020. godine: 174 tisuća kuna). Troškove tekućeg i kapitalnog održavanja Grupi nadoknađuje Koncesionar u visini stvarno nastalih troškova. Prihodi od održavanja Arene priznati su kao prihodi od prodaje u zemlji (bilješka 3). Potraživanje od kupaca se odnosi na potraživanje od države po osnovi zadržanog depozita za završeni projekt izgradnje infrastrukturnog objekta u tuzemstvu. Rok dospijeća je u 2022. godini, a originalna efektivna kamatna stopa iznosi 6%.
18. Ostala financijska imovina
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Dugotrajna
Dani depoziti
58.435
48.894
Ulaganja u dužničke vrijednosne papire
35
35
58.470
48.929
Kratkotrajna
Dani depoziti
1.268
17.911
1.268
17.911
Osim gore iskazanih ulaganja, Grupa na dan 31. prosinca 2021. g. posjeduje sudjelujuće interese–ulaganja u ovisna i pridružena društva (Konstruktor inženjering, HG Spot, Nava banka, Elektrometal, Magma), nabavne/nominalne vrijednosti 8.126 tisuća kuna (31. prosinca 2020. g.: 8.126 tisuća kuna). Ulaganja su u cijelosti umanjena zbog pokrenutih stečajnih postupaka nad navedenim društvima.
Od ukupno iskazanih dugoročnih i kratkoročnih depozita, iznos od 58.243 tisuće kuna odnosi se na oročeni iznos primljen od Zakupnika kao jamstveni depozit, a koji služi kao osiguranje plaćanje kreditnih obveza. (31. prosinca 2020. g.: 65.861 tisuću kuna). Sukladno Ugovoru o zakupu. Zakupnik je dužan kao osiguranje plaćanja zakupnine i bilo koje svoje druge obveze prema Grupi po osnovi Ugovora o zakupu Arene uplatiti depozit, koji za cijelo vrijeme trajanja Ugovora o zakupu mora biti u visini godišnje zakupnine uvećane za PDV. Ako u bilo kojem trenutku za vrijeme trajanja Ugovora o zakupu Zakupnik ne izvrši bilo koje dužno plaćanje, Grupa ima pravo iskoristiti sredstva iz depozita od dana dospijeća potraživanja. Depozit je oročen u banci koja je ujedno i kreditor Društva. Godišnja kamatna stopa na uplaćeni depozit u iznosu od 17.000 tisuća kuna tijekom 2021. iznosila je 1,6%, a 2020. godine 1,5%, fiksno. Kamata po preostalom iznosu uplaćenog jamstvenog depozita prihod je Zakupnika.
Cjelokupni iznos iskazanog depozita služi kao osiguranje za obvezu za primljene kredite od banke koja je financirala Grupu za vrijeme izgradnje Arene Zagreb.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
57
19. Odgođena porezna imovina i obveze
Odgođena porezna imovina
31. prosinca 2021.
Priznato u dobiti ili gubitku
31. prosinca 2020.
Priznato u dobiti ili gubitku
1. siječnja 2020.
HRK'000
HRK'000
HRK'000
HRK'000
HRK'000
Potraživanja, depoziti
3.907
1.023
2.884
2.184
700
Dani zajmovi, rezerviranja
429
(195)
624
320
304
Nekretnine i zalihe
2.340
(439)
2.779
2.779
-
Porezni gubici koji se prenose u naredna razdoblja
4.979
(4.545)
9.524
9.524
-
11.655
(4.156)
15.811
14.807
1.004
Odgođena porezna obveza
31. prosinca 2021.
Priznato u dobiti ili gubitku
31. prosinca 2020.
Priznato u dobiti ili gubitku
1. siječnja 2020.
HRK'000
HRK'000
HRK'000
HRK'000
HRK'000
Nekretnine, postrojenja i oprema,
5.315
-
5.315
-
5.315
Financijske obveze – obveznica
47.453
(24.103)
71.556
36.108
35.448
52.768
(24.103)
76.871
36.108
40.763
Odgođena porezna obveza po osnovi obveznice odnosi se na obveznice Laništa (bilješke 1 i 25). Obveza je nastala kao posljedica različitog računovodstvenog tretmana tog financijskog instrumenta u pojedinačnim izvještajima Laništa (izdavatelja financijskog instrumenta) i konsolidiranim financijskim izvještajima Grupe Priznavanje odgođene porezne nastalo je tijekom 2020. godine kao posljedica otkupa obveznica od strane Matice po nabavnoj cijeni koja je značajno niža od knjigovodstvene vrijednosti obveznica u poslovnim knjigama Laništa. Tijekom 2021. godine Matica je dio otkupljenih obveznica unijela u ovisno društvo Lanište putem procesa dokapitalizacije, što je imalo za posljedicu ukidanje privremenih razlika (prestanak priznavanja odgođene porezne obveze i priznavanje poreznih prihoda).
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
58
20. Zalihe
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Proizvodnja u tijeku (izgradnja vl. projekata)
17.437
20.124
Ispravak proizvodnje
(6.229)
(8.667)
11.208
11.457
Zalihe se odnose na zemljište u Dubrovniku koje je namijenjeno razvijanju vlastite investicije.
21. Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Potraživanja od kupaca
3.169
2.280
Potraživanje od Zakupnika - zakup Arene - kratkoročni dio
12.689
17.533
Dani predujmovi
245
1.039
Potraživanja od zaposlenika
3
7
Potraživanja od države i državnih institucija
5
48
Ostala potraživanja
7
39
16.118
20.946
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
59
22. Novac i novčani ekvivalenti
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Novac u banci - domaća valuta
18.310
5.104
Novac u banci - strana valuta
570
1.904
Novac u blagajni
40
38
Ukupno novac u banci i blagajni
18.920
7.046
Novac u izvještaju o novčanom toku
18.920
7.046
Ograničeni novac na računu koji se ne iskazuje kao imovina
Nezaloženi dio uplaćenog jamstvenog depozita od Zakupnika (bilješka 18) na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 7.621 tisuću kuna (31. prosinca 2020. godine: 62 tisuće kuna).
23. Kapital
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Dionički kapital
135.452
135.452
Vlastite dionice
Na dan 31. prosinca 2021. g. i na dan 31. prosinca 2020. g. Grupa nije imala u vlasništvu vlastite dionice niti iskazane rezerve za vlastite dionice.
Revalorizacijska rezerva
Revalorizacijska rezerva odnosi se na revalorizaciju poslovne zgrade Grupe i pripadajućeg zemljišta.
Zakonske rezerve
Zakonska rezerva je nastala u skladu sa hrvatskim zakonima koji zahtijevaju da se 5% dobiti za godinu prenese u ovu rezervu sve dok ona ne dosegne 5% izdanog dioničkog kapitala. Zakonska rezerva, u iznosu od 5% izdanog dioničkog kapitala, može se koristiti za pokrivanje gubitaka tekuće i prethodnih godina.
Osnovni i razrijeđena zarada po dionici
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Neto dobit za godinu koja pripada redovnim dioničarima
30.023
137.891
Prosječni ponderirani broj redovnih dionica umanjen za prosječni ponderirani broj vlastitih dionica
13.545
13.545
Osnovna i razrijeđena zarada po dionici (u kunama)
2,22
10,18
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
60
24. Rezerviranja
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Dugoročna rezerviranja
Na dan 1. siječnja
2.959
65
Rezerviranja kreirana tijekom godine
659
2.961
Neiskorišteni iznosi ukinuti tijekom razdoblja
-
(67)
Reklasifikacija s obveza prema dobavljačima i ostalih obveza
841
-
Na dan 31. prosinca
4.459
2.959
Kratkoročna rezerviranja
Na dan 1. siječnja
2.418
31.097
Rezerviranja kreirana tijekom godine
10.630
1.449
Iskorišteni iznosi tijekom razdoblja
(813)
(9.346)
Neiskorišteni iznosi ukinuti tijekom razdoblja
-
(20.782)
Na dan 31. prosinca
12.235
2.418
Najveći dio kreiranih kratkoročnih i dugoročnih rezerviranja odnosi se na sudske procese (bilješka 8). Iskorišteni iznosi tijekom 2021. godine odnose se na otpremnine. Neiskorišteni iznosi ukinuti tijekom razdoblja i iskorišteni (plaćeni) iznosi tijekom 2020. posljedica su potpisanih van sudskih nagodbi kojima su okončani dugogodišnji sudski procesi.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
61
25. Financijske obveze
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Dugoročne obveze
Krediti od banaka
192.924
188.297
(Kratkoročno dospijeće dugoročnog kredita)
(11.894)
(12.755)
Obveze po osnovi izdanih obveznica
51.639
53.642
(Kratkoročno dospijeće obveznica)
(8.541)
(8.563)
Obveznica - derivativ
-
170
Obveze po osnovi predstečajne nagodbe - obveznica/zajam
2.050
2.177
(Kratkoročno dospijeće obveznice/zajam)
(630)
(460)
Obveze za leasing
854
332
(Kratkoročno dospijeće obveze za leasing)
(188)
(50)
226.214
222.790
Kratkoročne obveze
Obveze prema bankama po osnovi predstečajne nagodbe - PIK instrument
61.300
61.300
Tekuće dospijeće dugoročnog kredita
11.894
12.755
Tekuće dospijeće izdanih obveznica
8.541
8.563
Tekuće dospijeće obveznice/zajam
630
460
Tekuće dospijeće obveze za leasing
188
50
Kratkoročni kredit
-
17.000
Obveze za naknade po osnovi PIK instrumenta
920
920
Obračunate kamate na kredite
1.418
1.394
Ostale obveze po osnovi predstečajne nagodbe
22
22
Ostale obveze
15
30
84.928
102.494
Usklada kretanja financijskih obveza iskazanih u izvještaju o financijskom položaju i financijskih obveza prikazanih u izvještaju o novčanim tokovima iz financijskih aktivnosti bilo je kako slijedi:
2021.
2020.
HRK’000
HRK’000
Stanje na dan 1. siječnja /i/
388.992
550.378
Primici
-
109.919
Otplata
(20.700)
(137.437)
Neto novčani tok
(20.700)
(27.518)
Efekt tečajnih razlika
(708)
5.556
Efektivna kamatna stopa i mjerenje derivativa
6.738
19.533
Efekt neto prihoda od usklađenja vrijednosti (otpis obveza)
(295)
(130.598)
Smanjenje obveza prijenosom nekretnina i zaliha
-
(28.662)
Povećanje obveze za financijski leasing
671
303
Prijeboji
(7.560)
-
Stanje na dan 31. prosinca
367.138
388.992
/i/ Iskazano stanje prikazuje zbroj ukupnog iznosa Financijskih obveza (bilješka 25) i Obveza za primljene depozite (bilješka 26), umanjeno za obveze (ukalkulirane troškove) za kamate/naknade.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
62
Matično Društvo je tijekom 2014. godine završilo proces predstečajne nagodbe te je dana 24. rujna 2014. godine pred Trgovačkim sudom u Zagrebu sklopljena predstečajna nagodba. Rješenje Trgovačkog suda u Zagrebu kojim se odobrava predstečajna nagodba postalo je pravomoćno dana 25. studenog 2014. godine. Glavne odrednice preostalih obveza iz predstečajne nagodbe dane su u nastavku.
1. PIK instrument
Refinanciranje kroz PIK instrument („payment-in-kind“) znači da imovina ostaje u vlasništvu Grupe te da Grupa nastavlja kontrolirati upotrebu imovine, a da vjerovnici (banke) koji imaju založno pravo prvog reda nad imovinom dio svojih potraživanja zadržavaju na Grupi, sve do prodaje imovine ili preuzimanja iste po dospijeću PIK instrumenta. Iznos PIK instrumenta utvrđen je na temelju procijenjene tržišne vrijednosti nekretnina. Dospijeće PIK instrumenta je 31. prosinca 2018. godine Kamatna stopa iznosi 4% godišnje. Kamata se za vrijeme trajanja instrumenta obračunava, ali se ne isplaćuje. U slučaju prodaje imovine za vrijeme trajanja PIK instrumenta, neovisno o postignutoj cijeni, u potpunosti bi se zatvorio tako refinancirani dug prema vjerovniku (glavnica uvećana za obračunatu kamatu). Za vrijeme trajanja instrumenta založni vjerovnici i njihova povezana društva imali su „call“ opciju za prijevremeno preuzimanje nekretnina u vrijednosti preostalog iznosa PIK instrumenta. Sukladno odredbama predstečajne nagodbe, prijenos nekretnine prilikom dospijeća PIK instrumenta između Grupe i vjerovnika vrši se na temelju odgovarajućeg pravnog posla. Grupa ima obvezu po osnovi jednog PIK instrumenta.
2. Obveznice
Obveze prema vjerovnicima koji dio svojih tražbina refinanciraju putem PIK instrumenta, a koje nisu pokrivene tržišnom vrijednošću imovine, refinancirane su na temelju očekivanih novčanih tokova ovisnog društva Lanište, točnije njegovim novčanim tokovima koji proizlaze od zakupa Arene (bilješke 1 i 15). Obveze prema svim ostalim vjerovnicima s tražbinama većim od 5 tisuća kuna (osim razlučnih vjerovnika) također su refinancirane putem novčanog toka od zakupa Arene. Opisano refinanciranje na temelju novčanog toka Laništa realizirano je izdavanjem obveznice od strane Laništa te prijenosom istih na račune vjerovnika u Središnjem klirinškom depozitarnom društvu d.d. (SKDD).
Tijekom 2015. godine Lanište je izdalo obveznice ukupne nominalne vrijednosti 55 milijuna eura. Obveze po osnovi predstečajne nagodbe - obveznica/zajam odnose se na obveze prema vjerovnicima kojima još nisu dodijeljene obveznice izdane od strane Laništa. Obveza se mjeri po efektivnoj kamatnoj stopi od 12% .
Poček na isplatu obveznice je do 15. listopada 2020. godine. Konačna otplata obveznice je u IV. kvartalu 2031. godine. Izdane obveznice su denominirane u EUR (nominalni iznos jedne obveznice je 1 EUR). Kuponska stopa iznosi 4,5% godišnje, uz mogućnost rasta na 5,5% („step-up“ kamatna stopa), pod uvjetom da prosječan godišnji HICP indeks Europske monetarne unije koji objavljuje Eurostat u periodu od 2009. godine do završetka 2024. godine ne bude manji od 1,0%.Glavnica i kamate podmiruju se u 45 kvartalnih anuiteta, od kojih prvi anuitet dospijeva na dan 15. listopada 2020. godine, a zadnji anuitet dospijeva na dan 15. listopada 2031. godine (dan konačne otplate obveznica). Do dana dospijeća prvog anuiteta („grace period“) kamata će se obračunati, ali se neće isplaćivati. Fiksni kvartalni anuitet izdanih obveznica iznosi 1,92 milijuna EUR, dok se od sredine 2025. godine, ovisno o prethodno opisanom uvjetu, anuitet može povećati za iznos „step-up-a“. Nakon početka otplate prvo se zatvara akumulirana kamata obračunata u vrijeme počeka. U korist imatelja obveznica zasnovano je solidarno jamstvo matičnog Društva.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
63
Početna fer vrijednosti obveza po osnovi izdanih obveznica i obveza po osnovi predstečajne nagodbe - obveznica/zajam izračunate su na temelju očekivanih novčanih tokova koji proizlaze iz obveznice/zajma, diskontiranih po stopi od 12%. Očekivani novčani odljevi izračunati su pod pretpostavkom da tijekom otplate obveznica/zajma (do 4. kvartala 2031. godine) neće doći do prodaje društva Lanište ili prodaje nekretnine Arene Zagreb. Na dan 31. prosinca 2021. godine treće strane posjeduju 8,1 milijun izdanih obveznica (31. prosinca 2020. godine:.8,1 milijun obveznica).
Iskazani derivativ na dan 31. prosinca 2020. godine odnosi se na ugovorenu mogućnost rasta kamatne stope za 1% („step-up“ kamatna stopa). Navedeni financijski instrument iskazuje se po fer vrijednosti (bilješka 32).
Zbog toga što je vjerojatnost neaktiviranje opisane opcije zanemarivo mala, Grupa na dan 31. prosinca 2021. godine više ne iskazuje opisani derivativ, te u novčane tokove osnovne obveze uključuje anuitete uvećane za porast step-up-a“.
Obveza po osnovi izdanih obveznica obveznica/zajam odnosi se na vjerovnike kojima Grupa još nije isporučilo obveznice. Obveza se mjeri na temelju otplatnog plana izdane obveznice, diskontirano po stopi od 12% (efektivna kamatna stopa).
Pregled ugovornih uvjeta (valute i kamatna stopa), nominalni iznos glavnice, knjigovodstveni iznos glavnice, i rok otplate glavnice financijskih obveza Grupe na dan 31. prosinca 2021. g. i 31. prosinca 2020. g. nalazi se u nastavku:
Ukupno
1 godina
1 – 2
2 – 3
Više od 3
Knjig. vrijednost
ili manje
godine
godina
godine
2021.
HRK'000
HRK'000
HRK'000
HRK'000
HRK'000
Krediti banaka
Kredit 1 - EUR 6.500 tisuća; fiksna kamata; 1,8%, jednokratno dospijeće 2036. g.
48.862
-
-
-
48.862
Kredit 2 - EUR 18.045 tisuća; varijabilna kamata; 3,25%, anuiteti, 2031. g./i/
134.622
11.912
12.357
12.856
98.754
Kredit 3 - HRK 17.000 tisuća; fiksna kamata; 2,5%; jednokratno dospijeće 2036. g.
9.440
-
-
-
9.440
Ukupno krediti
192.924
11.912
12.357
12.856
157.056
Ostale obveze
PIK instrument - HRK; 61.300 tisuće; 0,5%
61.300
61.300
-
-
-
Obveznica - EUR; 8.143 tisuće; otplata glavnice i kamate u ratama od 4. kvartala 2020.; konačna otplata 4. kvartal 2031.; kamatna stopa 4,5%, "step-up" 5,5%;
51.639
-
5.166
6.129
50.022
Obveznica/zajam - EUR; 267 tisuća; otplata glavnice i kamate u ratama od 4. kvartala 2020.; konačna otplata 4. kvartal 2031.; kamatna stopa 4,5%, "step-up" 5,5%
2.050
-
173
203
1.642
Ukupno ostale obveze
114.989
61.300
5.339
6.332
51.664
/i/ Kamata na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 3,35%.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
64
Ukupno
1 godina
1 – 2
2 – 3
Više od 3
Knjig. vrijednost
ili manje
godine
godina
godine
2020.
HRK'000
HRK'000
HRK'000
HRK'000
HRK'000
Krediti banaka
Kredit 1 - EUR 6.500 tisuća; fiksna kamata; 1,8%, jednokratno dospijeće 2036 g.
48.990
-
-
-
48.990
Kredit 2 - EUR 18.633 tisuća; varijabilna kamata; 3,25%, anuiteti, 2031. g.
139.305
12.760
12.180
12.585
102.893
Kredit 3 - HRK 17.000 tisuća; fiksna kamata; 2,5%, jednokratno dospijeće 2021. g.
17.000
17.000
-
-
-
Ukupno krediti
205.295
29.760
12.180
12.585
151.883
Ostale obveze
PIK instrument - HRK; 61.300 tisuće; 0,5%
61.300
61.300
-
-
-
Obveznica - EUR; 8.141 tisuća; otplata glavnice i kamate u ratama od 4. kvartala 2020.; konačna otplata 4. kvartal 2031.; kamatna stopa 4,5%, "step-up" 5,5%;
53.642
-
-
5.170
56.181
Obveznica/zajam - EUR; 318 tisuća; otplata glavnice i kamate u ratama od 4. kvartala 2020.; konačna otplata 4. kvartal 2031.; kamatna stopa 4,5%, "step-up" 5,5%
2.177
-
-
181
1.990
Ukupno ostale obveze
117.119
61.300
-
5.351
58.171
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
65
26. Obveze za primljene depozite
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Obveza za primljeni depozit po osnovi zakupa Arene Zagreb /i/
58.301
65.989
Obveza za primljene depozite po osnovi zakupa ostalih nekretnina
33
33
58.334
66.022
/i/ Opisano u bilješci 18.
27. Obveza za porez na dobit
Dugoročna obveza je nastala kao posljedica isteka opcije prijevremenog otkupa Arene Zagreb na kraju 2015. godine, odnosno kao posljedica izmjene originalne efektivne kamatne stope korištene u vrednovanju potraživanja. Grupa je u objavljenim godišnjim financijskim izvještajima sastavljenim u periodu 2009. 2014. god. (izvještaji sastavljeni prije primjene MSFI-jeva te prije isteka opcije otkupa Arene Zagreb) vrednovala dugotrajno potraživanje od Zakupnika i priznavalo pripadajuće financijske prihode (prihode od zakupnine) temeljem efektivne kamatne stope koja je jednaka internoj stopi rentabilnosti projekta pod pretpostavkom da će Zakupnik iskoristiti opciju prijevremenog otkupa Arene Zagreb u 2015. godini (1,87%). Nakon isteka opcije i nakon prijelaza na MSFI-jeve potraživanje se vrednuje te se priznaju pripadajući financijski prihodi po stopi od 8% (bilješka 14). Ne postoji zakonska mogućnost prisilne naplate obveze. Obveza se podmiruje sukcesivno, tijekom trajanja Ugovora o zakupu.
Kratkoročna obveza odnosi se na obvezu nastalu iz tekućeg poslovanja (obveza umanjena za potraživanja za uplaćene akontacije). Kratkoročna obveza za porez na dobit u iznosu od 2.124 tisuća kuna na dan 31. prosinca 2021. godine (31. prosinca 2020. godina: 2.954 tisuća kuna) odnosi se na inozemna tržišta. Najveći dio odnosi se na ukalkuliranu obvezu iskazanu po osnovi porezne neizvjesnosti u tumačenju određenih transakcija od poreznih vlasti u Alžiru za razdoblje od 2014. do 2019. godine. Za razdoblje od 2014. do 2016. godine postoji porezno rješenje, dok je za razdoblje 2017. od 2019. godine Grupa ukalkulirala obvezu.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
66
28. Obveze prema dobavljačima i ostale obveze iz poslovanja
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Dugoročne obveze
Obveze prema sadašnjim i bivšim zaposlenicima
3.844
3.868
Obveza prema državi po osnovi PDV-a
-
1.310
3.844
5.178
Kratkoročne obveze
Obveze prema dobavljačima /i/
4.021
4.606
Ostale obveze iz poslovanja u inozemstvu
427
905
Obveze za PDV
3.155
1.174
Ostale obveze prema državi za poreze i doprinose
522
584
Obveze prema zaposlenicima
660
694
Primljeni predujmovi
20
330
Ukalkulirane obveze /ii/
3.591
4.505
Ostale obveze
115
172
12.511
12.970
/i/ Od ukupno iskazanih obveza prema dobavljačima iznos od približno 1.551 tisuću kuna je na dan 31. prosinca 2021. g. u dospijeću (31. prosinca 2020.: 2.302 tisuće kuna).
/ii/ Najvećim dijelom se odnose na obveze prema lokalnim kooperantima na tržištu Alžira.
29. Ugovorne obveze
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Garancije
- u stranoj valuti
7.250
7.110
7.250
7.110
Garancije se odnose na inozemna tržišta, od čega se približno 2,4 milijuna kuna odnosi na stare projekte završene 80-tih godina prošlog stoljeća. Preostali iznos odnosi se na garancije za aktivne projekte na tržištu Alžira.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
67
30. Nepredvidive o b veze
Protiv Grupe u svojstvu tuženika na dan izvještaja o financijskom položaju vodi se nekoliko sudskih procesa. Ukupna vrijednost predmeta svih sporova iznosi približno 103 milijuna kuna (iznos ne uključuje zatezne kamate i sudske troškove), od čega se najveći iznos odnosi na ovrhu poslovne zgrade koja je pokrenuta od strane vjerovnika PIK instrumenta (bilješke 15, 24 i 25). Na poziciji rezerviranja i financijskih obveza iskazani su financijski učinci za četiri aktivna sudska procesa. U nastavku se navode najznačajniji sudski procesi čiji financijski učinci nisu iskazani kao obveza u izvještaju o financijskom položaju (navedeni iznosi odnose se na potencijalne gubitke ne uključujući zatezne kamate i sudske troškove).
Parnica pokrenuta protiv Društva od strane suizvođača na prekinutom inozemnom projektu 14,3 milijuna kuna.
Parnica pokrenuta protiv Društva kao posljedica prestanka poslovanja na inozemnom tržištu - 12 milijuna kuna.
Parnica pokrenuta za osporenu tražbinu iz predstečajne nagodbe – 2,3 milijuna kuna.
Parnica iz radnog odnosa – 1,5 milijuna kuna.
31. Povezana društva
Ključni menadžment
Članovi Uprave i Nadzornog odbora su sudjelovali u vlasničkoj strukturi Grupe kao što je prikazano u bilješci 1.Ključni menadžment sudjeluje u vlasničkoj strukturi Društva kao što je prikazano u bilješci 1.
U 2021. godini bruto naknada (bruto 1) Upravi iznosila je 2.731 tisuću kuna (2020. g.: 1.722 tisuće kuna). Ukupna naknada Upravi je uključena u troškove osoblja. Ukupni trošak (bruto 2) naknade za članstvo u Nadzornom odboru i revizorskom odboru ovisnog društva prikazano je u bilješci 7. Trošak usluga koje su članovi nadzornog odbora pružili Grupi iznosi 322 tisuće kuna u 2021. godine (2020.: 345 tisuća kuna).
32. Financijski instrumenti
Grupa je u svom poslovanju najviše izloženo kreditnom, kamatnom, valutnom i likvidonosnom riziku.
Grupa ne koristi derivatne financijske instrumente u upravljanju rizicima. Politike upravljanja rizikom koje se odnose na kratkotrajnu i dugotrajnu financijsku imovinu, kratkotrajna i dugotrajna potraživanja, upravljanje gotovinom te dugovima i obvezama mogu se sažeti kako slijedi:
a) Rizik upravljanja kapitalom
Upravljanje kapitalom od strane Grupe provodi se tako da se osigurava daljnje poslovanje i pritom omogući adekvatni povrat dioničarima kroz optimizaciju odnosa kapitala i dugovanja.
Struktura kapitala Grupe sastoji se od obveza, novca i novčanih ekvivalenata i kapitala pripadajućeg članovima Grupe, koji uključuje temeljni kapital, rezerve i zadržanu dobit.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
68
Grupa upravlja kapitalom i vrši potrebne usklade istog u skladu s promjenama ekonomskih uvjeta na tržištu i značajkama rizika svoje imovine. U svrhu usklade ili održavanja kapitalne strukture, Grupa može donijeti odluku o isplati dividende vlasniku, povećati/smanjiti temeljni kapital, prodati imovinu da smanji obveze i slično. Ciljevi, politike i procesi nisu bili mijenjani tijekom razdoblja koja završavaju 31. prosinca 2021. g. i 31. prosinca 2020. g.
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
Dug
311.142
325.284
Umanjeno za novac i novčane ekvivalente
(18.920)
(7.046)
Neto dug
292.222
318.238
Kapital
265.271
235.254
Kapital i neto dug
557.493
553.492
Pokazatelj zaduženosti
52%
57%
b) Značajne računovodstvene politike
Detalji vezani uz usvojene značajne računovodstvene politike i metode, uključujući i kriterije za priznavanje, temelj mjerenja i temelj priznavanja prihoda i rashoda, za svaku značajnu stavku financijske imovine i financijskih obveza te kapitala objašnjeni su u bilješci 2.Računovodstvene politike za financijske instrumente su primijenjene na dolje navedene pozicije izvještaja o financijskom položaju:
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
69
Bilješka
Financijska imovina po amortiziranom trošku
Ukupno imovina klasificirana prema MSFI 9
HRK'000
HRK'000
31. prosinca 2021 .
Potraživanja po koncesijskom ugovoru i ostala dugoročna potraživanja
17
564.648
564.648
Dani depoziti
18
59.703
59.703
Ulaganje u dužničke instrumente
18
35
35
Potraživanja od kupaca
21
3.169
3.169
Ostala potraživanja iz poslovanja
21
15
15
Novac i novčani ekvivalenti
22
18.920
18.920
646.490
646.490
Bilješka
Obveze po amortiziranom trošku
HRK'000
31. prosinca 2021 .
Osigurane obveze prema bankama
25
256.562
Obveze po osnovi predstečajne nagodbe - izdane obveznice i obveznica/zajam
25
53.689
Obveze za zajmove, depozite, leasing i ostale financijske obveze
25, 26
59.225
Dobavljači, rezerviranja, obveze za porez na dobit i ostale obveze
24, 27, 28
56.704
426.180
Bilješka
Financijska imovina po amortiziranom trošku
Ukupno imovina klasificirana prema MSFI 9
HRK'000
HRK'000
31. prosinca 2020 .
Potraživanja po koncesijskom ugovoru i ostala dugoročna potraživanja
17
574.158
574.158
Dani depoziti
18
66.805
66.805
Ulaganje u dužničke instrumente
18
35
35
Potraživanja od kupaca
21
2.280
2.280
Ostala potraživanja iz poslovanja
21
94
94
Novac i novčani ekvivalenti
22
7.046
7.046
650.418
650.418
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
70
Bilješka
Obveze po amortiziranom trošku
HRK'000
31. prosinca 2020 .
Osigurane obveze prema bankama
25
268.911
Obveze po osnovi predstečajne nagodbe - izdane obveznice i obveznica/zajam
25
55.989
Obveze za zajmove, depozite, leasing i ostale financijske obveze
25, 26
66.406
Dobavljači, rezerviranja, obveze za porez na dobit i ostale obveze
24, 27, 28
48.948
440.254
Sve iskazane obveze Grupe su klasificirane u kategoriju „Obveze po amortiziranom trošku“.
c) Fer vrijednosti financijske imovine i obveza
Sljedeća tabela predstavlja financijsku imovinu i obveze vrednovanu po fer vrijednosti u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju sukladno hijerarhiji fer vrijednosti. Ova hijerarhija grupira financijsku imovinu i obveze u 3 razine ovisno o značajnosti ulaznih varijabli korištenih u mjerenju fer vrijednosti financijske imovine i obveza. Hijerarhija fer vrijednosti ima sljedeće razine:
o 1. razina: cijene koje kotiraju na aktivnim tržištima za identičnu imovinu ili obveze
o 2. razina: ulazne varijable koje ne predstavljaju gore navedene cijene iz 1. razine već su vidljive za imovinu ili obvezu, bilo direktno (npr. kao cijene) ili indirektno (npr. izvedene iz cijena)
o 3. razina: ulazne varijable za imovinu ili obvezu koje se ne temelje na vidljivim tržišnim podacima
Razina unutar koje je financijska imovina i obveza klasificirana je temeljena na najnižoj razini značajne ulazne varijable korištene u mjerenju fer vrijednosti. Financijska imovina i obveze mjerena po fer vrijednosti u izvještaju o financijskom položaju grupirana je unutar hijerarhije fer vrijednosti kako slijedi:
31. prosinca 2021.
1. razina
2. razina
3. razina
Ukupno
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Imovina (bilješka 18)
Obveznice
-
-
35
35
-
-
35
35
31. prosinca 2020.
1. razina
2. razina
3. razina
Ukupno
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Imovina (bilješka 18)
Obveznice
-
-
35
35
-
-
35
35
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
71
Fer vrijednost financijske imovine je određena na slijedeći način:
o Fer vrijednost financijskih instrumenata kojim se trguje prema standardnim uvjetima i odredbama tržišta određena je tako da odražava tržišnu cijenu(pod uvjetom da promet takvom imovinom na uređenom značajan i reprezentativan);
o Fer vrijednost ostalih financijskih instrumenata (uključujući derivative) je definirana u skladu s općeprihvaćenim cjenovnim modelom baziranom na analizi diskontiranog novčanog tijeka primjenom cijena koje se koriste tijekom tržišnih transakcija i kotiranih cijena sličnih instrumenata;
o Fer vrijednost derivativnih instrumenata određuje se prema kotiranim cijenama. Kada nisu poznate informacije o takvim cijenama, koristi se analiza diskontiranog novčanog tijeka koristeći krivulju prinosa za vijek trajanja instrumenta ne-opcijskih vrijednosnica, i opcijski model cijena za opcijske vrijednosnice; i
Gornja tabela odnosi se na financijske instrumente koji se u izvještaju o financijskom položaju iskazuju po fer vrijednosti. U nastavku se opisuje procjena vrijednosti za ostale financijske instrumente u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju. U sljedećoj tabeli prikazane su fer vrijednosti financijskih instrumenata Grupe čija fer vrijednost značajno odstupa od knjigovodstvene vrijednosti:
HRK'000
Bilješka
Razina 1
Razina 2
Razina 3
Ukupno
31. prosinca 2021.
Potraživanje od Zakupnika - zakup Arene
17
-
-
803.311
803.311
Obveza za izdane obveznice i obveza po osnovi predstečajne nagodbe
25
-
(29.011)
-
(29.011)
Bilješka
Razina 1
Razina 2
Razina 3
Ukupno
31. prosinca 2020.
Potraživanje od Zakupnika - zakup Arene
17
-
-
736.820
736.820
Obveza za izdane obveznice i obveza po osnovi predstečajne nagodbe
25
-
(29.069)
-
(29.069)
Fer vrijednost financijskih instrumenata određena je diskontiranjem očekivanog novčanog toka financijskog instrumenta po tržišnoj stopi. Očekivani novčani tokovi temelje se na ugovornim uvjetima opisanim u bilješkama 17 i 25 (zakupnina za Arenu Zagreb sukladno Ugovor o zakupu, otplatni plan izdanih obveznica).
Ulazne varijable koje nisu vidljive na tržištu, a koje su korištene u procjeni fer vrijednosti potraživanja od Zakupnika - zakup Arene Zagreb su sljedeće:
o Tržišna diskontna stopa kojom se očekivani novčani tokovi zakupa Arene Zagreb svode na dan izvještaja o financijskom položaju;
o Procjena kretanja godišnje inflacijske stope Europske monetarne unije tijekom trajanja Ugovora o zakupu.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
72
U nastavku se prikazuje analiza osjetljivosti fer vrijednosti potraživanja od Zakupnika na gore opisane dvije varijable (uz pretpostavku da svi ostali parametri koji mogu utjecati na vrijednost ostaju nepromijenjeni):
Izraženo u HRK’000
31. prosinca 2021.
3,50%
4,00%
4,50%
5,00%
5,50%
2,30%
895.120
864.920
836.236
808.978
783.060
2,00%
881.752
852.204
824.133
797.453
772.081
1,30%
851.617
823.528
796.835
771.453
747.306
1,00%
839.139
811.653
785.527
760.680
737.038
0,50%
818.906
792.392
767.183
743.201
720.376
Izraženo u HRK’000
31. prosinca 2020.
4,00%
4,50%
5,00%
5,50%
6,00%
1,20%
804.926
777.439
751.376
726.650
703.178
1,00%
794.013
767.051
741.483
717.223
694.190
0,80%
783.291
756.844
731.761
707.958
685.355
0,50%
767.559
741.866
717.492
694.356
672.383
Raspon diskontnih stopa korišten u analizi osjetljivosti temelji se na procjeni kreditnog rizika Zakupnika na dan izvještaja o financijskom položaju. Kreditni rizik zakupnika određen je na temelju javno dostupnih podataka o troškovima zaduženja Zakupnika i procjenama kreditnog rizika od strane kreditnih agencija. Procjena kretanja godišnje stope inflacije temelji se na procjenama Europske središnje banke i kretanjima u povijesnim razdobljima, od početka trajanja zakupa Arene Zagreb. Procijenjeni novčani tokovi uključuju kretanje inflacije u 2022. godini.
Iskazana procijenjena fer vrijednost potraživanja od Zakupnika utvrđena je kao prosjek ukupnih iznosa iz analize osjetljivosti.
Procjena očekivanih novčanih tokova za Obvezu po osnovi predstečajne nagodbe izdane obveznice i obveznica/zajam temelji se na pretpostavci da neće doći do prodaje udjela u Laništu ili do prodaje Arene tijekom trajanja Ugovora o zakupu, te da će se shodno tome obveznica otplaćivati sukladno ugovorenom otplatnom planu (do četvrtog kvartala 2031. godine), bez prijevremenog otkupa. Fer vrijednost izdanih obveznica utvrđena je na temelju podataka o trgovanju izvan uređenog tržišta, točnije transakcijama sklopljenim u procesu otkupa obveznica tijekom financijskog restrukturiranja provedenog u 2020. godini (bilješka 1). Osnovni parametri o provedenim transakcijama dostupni su javnosti (kupoprodajna cijena i količina realiziranih obveznica). Procijenjena fer vrijednost obveznica na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 45,9% (31. prosinca 2020. godine: 45,6%) po principu „dirty price“ – cijena koja uključuje glavnicu i stečene kamate.
Kod ostalih financijskih instrumenata ne postoji značajna odstupanja od fer vrijednosti. Kod ostalih financijskih instrumenata Grupa je koristila metode i pretpostavke opisane u nastavku.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
73
Ulaganja u kapital društava koja nisu ovisna i pridružena društva- udjeli i dionice
Za vrijednosnice koje aktivno kotiraju na burzi korištene su tržišne cijene. Za ostale dionice i udjele prilikom izračuna fer vrijednosti korištene su procjene financijskog položaja subjekata u kojima Grupa drži dionice i udjele, točnije procjene njihovih očekivanih slobodnih novčanih tokova diskontiranih na sadašnju vrijednost. Ulaganja u kapital društava u cijelosti su ispravljena zbog loše financijske pozicije subjekata (stečaja i sl.).
Ostala potraživanja, zajmovi i depoziti
Za imovinu koja dospijeva unutar 12 mjeseci, knjigovodstvena vrijednost približna je fer vrijednosti uslijed kratkoročnosti ovih instrumenata. Na dan 31. prosinca 2021. godine Gripa ima iskazane samo kratkoročne pozicije potraživanja od kupaca pa knjigovodstvena vrijednost ne odstupa od fer vrijednosti.
Zbog niskih tržišnih kamatnih stopa na oročene depozite, knjigovodstvena vrijednost dugoročnog depozita proizašlog iz Ugovora o zakupu (bilješka 17) značajno ne odstupa od fer vrijednosti.
Obveze prema bankama
Fer vrijednost kratkoročnih obveza je približna knjigovodstvenoj vrijednosti uslijed kratkoročnosti ovih instrumenata. Također, fer vrijednost obveza prema bankama koje se namiruju nekretninama i ostalom imovinom u vlasništvu Grupe (PIK instrument) ovisi o tržišnim vrijednostima predmetne imovine. Knjigovodstvena vrijednost takvih obveza jednaka je knjigovodstvenoj vrijednosti predmetne imovine. Za dugoročne obveze, ugovorene kamatne stope (efektivna kamatne stope) značajno ne odstupaju od tržišnih.
Ostali financijski instrumenti
Ostali financijski instrumenti Grupe koji nisu vrednovani po fer vrijednostima su obveze prema dobavljačima i ostale kratkoročne obveze te dugoročna i kratkoročna rezerviranja. Za financijske instrumente koji dospijevaju unutar 12 mjeseci, knjigovodstvena vrijednost približna je fer vrijednosti uslijed kratkoročnosti ovih instrumenata. Grupa je procijenila da efekti vremenske vrijednosti novca nisu značajni. Kod dugoročnih obveza prema sadašnjim i bivšim zaposlenicima postoje znatne neizvjesnosti po pitanju roka dospijeća pa nije moguće procijeniti efekte vremenske vrijednosti novca. Dugoročne obveze po osnovi najmova nose tržišnu kamatnu stopu.
Dugoročne financijske obveze – obveza po osnovi predstečajne nagodbe - obveznica / zajam
Knjigovodstvena vrijednost obveze iznosi na dan 31. prosinca 2021. g. 98% (31. prosinca 2020. g.: 88%) od nominalne vrijednosti (glavnice) na dan financijskih izvještaja, što je značajno odstupanje od tržišne vrijednosti imovine kojima se obveza treba podmiriti (obveznice Laništa). Fer vrijednost obveze jednaka je fer vrijednosti obveznica Laništa (45,9% od nominalnog iznosa na dan 31. prosinca 2021. godine).
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
74
d) Financijski rizik
Ovaj rizik uključuje tržišni rizik (uključujući rizik promjene deviznih tečajeva, rizik fer vrijednosti kamatnih stopa i rizik porasta cijena), kreditni rizik i rizik likvidnosti.
Tržišni rizik
Tržišni rizik je rizik da će promjena tržišnih cijena, kao što su promjena stranih valuta i kamatnih stopa, utjecati na prihod Grupe ili vrijednost njegovih financijskih instrumenata. Cilj upravljanja tržišnim rizikom je upravljanje i kontroliranje izloženosti tržišnom riziku unutar prihvatljivih parametara, optimizirajući povrat.
Grupa je prije svega izložena financijskom riziku promjene deviznih tečajeva i promjenama kamatnih stopa. Nije bilo značajnijih promjena utjecaja tržišnog rizika na Grupu kao niti promjena vezanih za mjerenje i upravljanje tržišnim rizikom.
o Rizik promjene deviznih tečajeva
Valute koje podliježu rizicima su prije svega EUR i DZD (alžirski dinar). Protiv ovog rizika Grupa nije posebno ekonomski zaštićena.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
75
Izloženost Grupe valutnom riziku je kako slijedi:
Izraženo u HRK'000
2021.
EUR
Ostale valute (DZD, MKD, USD)
Ukupno strane valute
HRK
Ukupno
Potraživanja po koncesijskom ugovoru i ostala dugoročna potraživanja
564.648
-
564.648
-
564.648
Dani depoziti
48.995
-
48.995
10.708
59.703
Ulaganje u dužničke instrumente
-
35
35
-
35
Potraživanja od kupaca
-
-
-
3.169
3.169
Ostala potraživanja iz poslovanja
-
-
-
15
15
Novac i novčani ekvivalenti
594
1
595
18.325
18.920
Osigurane obveze prema banaka
(184.842)
-
(184.842)
(71.720)
(256.562)
Obveze po osnovi predstečajne nagodbe - izdane obveznice i obveznica/zajam
(53.685)
-
(53.685)
(4)
(53.689)
Obveze za zajmove, depozite, leasing i ostale financijske obveze
(59.155)
-
(59.155)
(70)
(59.225)
Dobavljači, rezerviranja, obveze za porez na dobit i ostale obveze
(4.235)
(6.109)
(10.344)
(46.360)
(56.704)
312.320
(6.073)
306.247
(85.937)
220.310
Izraženo u HRK'000
2020.
EUR
Ostale valute (DZD, MKD, USD)
Ukupno strane valute
HRK
Ukupno
Potraživanja po koncesijskom ugovoru i ostala dugoročna potraživanja
573.354
-
573.354
804
574.158
Dani depoziti
48.894
-
48.894
17.911
66.805
Ulaganje u dužničke instrumente
-
35
35
-
35
Potraživanja od kupaca
490
-
490
1.790
2.280
Ostala potraživanja iz poslovanja
196
15
211
(117)
94
Novac i novčani ekvivalenti
1.331
791
2.122
4.924
7.046
Osigurane obveze prema banaka
(189.653)
-
(189.653)
(79.258)
(268.911)
Obveze po osnovi predstečajne nagodbe - izdane obveznice i obveznica/zajam
(55.985)
-
(55.985)
(4)
(55.989)
Obveze za zajmove, depozite, leasing i ostale financijske obveze
(66.321)
(15)
(66.336)
(70)
(66.406)
Dobavljači, rezerviranja, obveze za porez na dobit i ostale obveze
(4.396)
(7.008)
(11.404)
(37.544)
(48.948)
307.910
(6.182)
301.728
(91.564)
210.164
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
76
Analiza osjetljivosti
Slabljenje tečaja kune u odnosu na sljedeće valute za prosječnu promjenu tečaja na dan izvještavanja povećalo/(smanjilo) bi dobit prije poreza za sljedeće vrijednosti:
2021.
Utjecaj na dobit prije poreza
HRK’000
2020.
Utjecaj na dobit prije poreza HRK’000
EUR - 1%
3.123
3.079
DZD – 4%
(184)
(210)
Ova analiza pretpostavlja da sve druge varijable, a posebno kamatne stope ostaju nepromijenjene. Slabljenje tečaja kune u odnosu na spomenute valute za iste promjene tečaja na dan izvještavanja imalo bi vrijednosno jednak, ali suprotan utjecaj na dobit prije poreza, uz pretpostavku da ostale varijable ostaju nepromijenjene.
Ugovoreni prihodi na projektima u Alžiru u pravilu se mogu podijeliti na dva dijela: prihode u lokalnoj valuti (netransferabilan dio) te prihode u EUR (transferabilan dio prihoda koje Grupa ima pravo povući u tuzemstvo). Prilikom sklapanja ugovora Grupa nastoji netransferabilan dio prihoda ugovoriti do visine predviđenih troškova u lokalnoj valuti pa se može reći da je izloženost tečajnom riziku u lokalnoj valuti pokrivena (prihodi u lokalnoj valuti približno su jednaki troškovima u lokalnoj valuti). Kroz godine, Grupa je rizike po valutnoj izloženosti reguliralo tako da je i u zemljama koje se smatraju tradicionalno dolarskim tržištima, svoje ugovore konvertiralo u EUR.
o Rizik kamatnih stopa
Kamatni rizik proizlazi iz financijskih obveza koji nose promjenjivu kamatnu stopu . Izloženost postoji a koje dio primljenih kredita ugovoren po promjenjivim kamatnim stopama, dok je istovremeno imovina nekamatonosna. P rimljeni krediti i posudbe po promjenjivim stopama izlažu Grupu riziku novčanog toka. Grupa nije koristila instrumente za aktivnu zaštitu od izloženosti kamatnom riziku. Kamatni rizik proizlazi iz obveze po osnovi izdanih obveznica (bilješka 25) i jedne kreditne obveze.
Na dan 31. prosinca 2021. godine Grupa je imala jednu kreditnu obvezu s promjenjivom kamatnom stopom. Sljedeća tablica prikazuje osjetljivost promjene kamatnih stopa vezane uz primljeni kredit Grupe s promjenjivom kamatnom stopom, uz pretpostavku da su sve ostale varijable konstantne, na dobitak prije oporezivanja.
2021.
Povećanje/
smanjenje u postotku
Učinak na dobit prije oporezivanja
HRK'000
HRK
+1%
(952)
HRK
-1%
948
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
77
o Ostali cjenovni rizici
Grupa nije značajno izložena ostalim cjenovnim rizicima.
Kreditni rizik
Kreditni rizik je rizik da jedna strana ugovornog odnosa neće izvršiti svoje obveze te će time uzrokovati nastajanje financijskog gubitka drugoj strani. Grupa se služi javno objavljenim informacijama o financijskom položaju kupaca i koristi svoju bazu podataka kako bi rangirala značajnije kupce. Najznačajniji kreditni rizik odnosi se na potraživanje od Zakupnika po osnovi zakupa Arene (bilješke 1 i 17). Značajan dio kreditnog rizika proizlazi iz potraživanja od kupaca.
Od ukupnog iznosa potraživanja od kupaca iznos od 619 tisuća kuna na dan 31. prosinca 2021. godine odnosi se na Zakupnika (31. prosinca 2020. godine: 957 tisuća kuna). Navedeni iznos odnosi se na održavanje Arene Zagreb. Izloženost prema Zakupniku po osnovi zakupa Arene Zagreb prikazano je u bilješci 17.
Maksimalna izloženost kreditnom riziku, na datum izvještavanja, za potraživanja od kupaca prema regijama je kako slijedi:
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
HRK’000
Hrvatska
3.169
1.805
Inozemstvo
-
475
3.169
2.280
Preciznija izloženost po zemljama vidljiva je u bilješci 3, u prikazu poslovanja po segmentima.
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
78
Bruto iznosi financijske imovine koja se mjeri po amortiziranom trošku na dan 31. prosinca 2021. i na dan 31. prosinca 2020. prikazani su u nastavku:
31. prosinca 2021.
31. prosinca 2020.
HRK’000
1. stupanj
2. stupanj
3. stupanj
Ukupno
1. stupanj
2. stupanj
3. stupanj
Ukupno
Bruto iznos
651.815
3.184
5.080
660.079
650.766
3.248
5.158
659.172
Dugotrajna potraživanja
573.099
-
-
573.099
576.753
874
-
577.627
Dani depoziti
59.761
-
-
59.761
66.932
-
-
66.932
Zajmovi
-
-
121
121
-
-
150
150
Ulaganje u dužničke instrumente
35
-
-
35
35
-
-
35
Potraživanja od kupaca
-
3.169
4.959
8.128
-
2.280
5.008
7.288
Ostala potraživanja iz poslovanja
-
15
-
15
-
94
-
94
Novac
18.920
-
-
18.920
7.046
-
-
7.046
Ispravak vrijednosti
(8.509)
-
(5.080)
(13.589)
(3.526)
(70)
(5.158)
(8.754)
Dugotrajna potraživanja
(8.451)
-
-
(8.451)
(3.399)
(70)
-
(3.469)
Dani depoziti
(58)
-
-
(58)
(127)
-
-
(127)
Zajmovi
-
-
(121)
(121)
-
-
(150)
(150)
Ulaganje u dužničke instrumente
-
-
-
-
-
-
-
-
Potraživanja od kupaca
-
-
(4.959)
(4.959)
-
-
(5.008)
(5.008)
Ostala potraživanja iz poslovanja
-
-
-
-
-
-
-
-
Novac
-
-
-
-
-
-
-
-
Knjigovodstvena vrijednosti
643.306
3.184
-
646.490
647.240
3.178
-
650.418
Dugotrajna potraživanja
564.648
-
-
564.648
573.354
804
-
574.158
Dani depoziti
59.703
-
-
59.703
66.805
-
-
66.805
Zajmovi
-
-
-
-
-
-
-
-
Ulaganje u dužničke instrumente
35
-
-
35
35
-
-
35
Potraživanja od kupaca
-
3.169
-
3.169
-
2.280
-
2.280
Ostala potraživanja iz poslovanja
-
15
-
15
-
94
-
94
Novac
18.920
-
-
18.920
7.046
-
-
7.046
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
79
Kretanje ispravka vrijednosti kroz 2021. g. je bilo kako slijedi:
Ispravak vrijednosti
Dugotrajna potraživanja
Depoziti i zajmovi
HRK’000
12-mjesečni očekivani gubitak
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
12-mjesečni očekivani gubitak
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
Na dan 1. siječnja
3.399
70
-
3.469
127
-
150
277
(Dobici) / gubici priznati u računu dobiti i gubitka
5.019
-
-
5.019
(70)
-
121
51
Efektivna kamatna stopa i tečajne razlike
33
(70)
-
(37)
1
-
-
1
Povećanje (smanjenje) salda umanjene imovine
-
-
-
-
-
-
(150)
(150)
Stanje na 31. prosinca
8.451
-
-
8.451
58
-
121
179
-
-
Ispravak vrijednosti
Potraživanja od kupaca
Ostala potraživanja iz poslovanja
HRK’000
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
Na dan 1. siječnja
-
5.008
5.008
-
-
-
Gubici priznati u računu dobiti i gubitka
-
120
120
-
273
273
Naplata prethodno umanjenje imovine
-
(393)
(393)
-
-
Povećanje (smanjenje) salda umanjene imovine
-
224
224
-
(273)
(273)
Stanje na 31. prosinca
-
4.959
4.959
-
-
-
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
80
Kretanje ispravka vrijednosti kroz 2020. g. je bilo kako slijedi:
Ispravak vrijednosti
Dugotrajna potraživanja
Depoziti i zajmovi
HRK’000
12-mjesečni očekivani gubitak
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
12-mjesečni očekivani gubitak
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
Na dan 1. siječnja
3.364
119
-
3.483
385
-
150
535
(Dobici) / gubici priznati u računu dobiti i gubitka
(2)
-
-
(2)
(258)
-
-
(258)
Efektivna kamatna stopa i tečajne razlike
37
(49)
-
(12)
-
-
-
-
Stanje na 31. prosinca
3.399
70
-
3.469
127
-
150
277
-
-
Ispravak vrijednosti
Potraživanja od kupaca
Ostala potraživanja iz poslovanja
HRK’000
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
Na dan 1. siječnja
-
5.008
5.008
-
-
-
Gubici priznati u računu dobiti i gubitka
-
374
374
-
-
-
Naplata prethodno umanjenje imovine
-
(297)
(297)
-
-
Povećanje (smanjenje) salda umanjene imovine
-
(77)
(77)
-
-
-
Stanje na 31. prosinca
-
5.008
5.008
-
-
-
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
81
Dugotrajna potraživanja
Potraživanje se odnosi na projekt Arene Zagreb (bilješke 1, 17). Očekivani gubici kroz 12 mjeseci predstavljaju vjerojatnost bankrota u narednih 12 mjeseci - 12-mjesečni PD (eng. Probability of default).
12 mjesečni PD Zakupnika na izveden je na temelju povijesnih podataka o kretanju 12 mjesečnog PD-a za entitete sličnog kreditnog rejtinga (Ba1 stabilno Moodys, BB - S&P Global). 12 mjesečni PD na dan 31. prosinca 2021. godine procijenjen je na 1,5% (31. prosinca 2020. godine: 0,6%).
Depoziti
12-mjesečni PD za depozite procijenjen je na 0,2%, u skladu s kreditnim rejtingom banke u kojoj se drže depoziti.
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
Na izloženost Grupe kreditnom riziku uglavnom utječu individualne karakteristike pojedinog kupca. Demografija kupaca, uključujući rizik industrije i zemlje u kojoj kupac posluje ima manji utjecaj na kreditni rizik. Grupa određuje ispravak vrijednosti kupaca kao procjenu očekivanih gubitaka. Grupa primjenjuje pojednostavljeni pristup izračuna očekivanih gubitaka za potraživanja od kupaca i ostala potraživanja iz poslovanja. Grupa ima veliku koncentraciju kreditnog rizika kod malog broja kupaca pa svakog kupca i svako pojedino potraživanje unutar pojedinog kupca zasebno razmatra. Gubici od umanjenja se iskazuju na osnovu individualnog pristupa prema svakoj tražbini, prvenstveno uzimajući u obzir rokove dospijeća, iako nema zadana ograničenja mjerena starosnom strukturom potraživanja. Na temelju povijesnih podataka, Uprava je procijenila da očekivani kreditni gubici potraživanja od kupaca razvrstana u stupanj 2. nisu značajna pa ih sukladno tome nije zasebno iskazala. U povijesnim razdobljima, kreditni gubici uglavnom su se javljali kao rezultat izvanrednih okolnosti i čimbenika pa izračun očekivanih kreditnih gubitaka na temelju matrice povijesnih podataka nije primjenjiv. Potraživanja od kupaca koja su razvrstana u skupinu na koju se primjenjuje stupanj 3., odnose se na potraživanja koja su dospjela više od 365 dana.
Starosna struktura potraživanja od kupaca na dan 31. prosinca 2021. g., koja su za potrebe izračuna očekivanih gubitaka razvrstana u stupanj 2. bila je kako slijedi:
HRK’000
Nedospjela
2.501
Do 1 mjeseca
0
Od 1 – 3 mjeseca
618
Od 3 – 12 mjeseci
50
3.169
Starosna struktura potraživanja od kupaca na dan 31. prosinca 2020. g., koja su za potrebe izračuna očekivanih gubitaka razvrstana u stupanj 2. bila je kako slijedi:
HRK’000
Nedospjela
1.864
Do 1 mjeseca
110
Od 1 – 3 mjeseca
68
Od 3 – 12 mjeseci
238
2.280
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
82
Rizik likvidnosti
Rizik likvidnosti je rizik da Grupa neće biti u mogućnosti ispuniti svoje financijske obveze u roku. Slijedeća tablica prikazuje dospjelost financijskih obveza Grupe na dan 31. prosinca 2021. g. i na dan 31. prosinca 2020. g.:
Izraženo u HRK'000
Ugovoreni
0 – 12
1 – 2
2 – 5
Više od 5
31. prosinca 2021.
Knjigovodstvena vrijednost
novčani tokovi
mjeseci
godine
godina
godina
Osigurane obveze prema bankama
256.562
296.255
79.752
17.532
52.597
146.374
Obveze po osnovi predstečajne nagodbe - izdane obveznice i obveznica/zajam
53.689
90.240
9.334
8.982
27.511
44.413
Obveze za zajmove, depozite, leasing i ostale financijske obveze
59.225
59.312
255
219
537
58.301
Dobavljači, rezerviranja, obveze za porez na dobit i ostale obveze
56.704
56.716
30.643
1.787
13.618
10.668
426.180
502.523
119.984
28.520
94.263
259.756
Izraženo u HRK'000
Ugovoreni
0 – 12
1 – 2
2 – 5
Više od 5
31. prosinca 2020.
Knjigovodstvena vrijednost
novčani tokovi
mjeseci
godine
godina
godina
Osigurane obveze prema banaka
268.911
307.473
97.668
17.132
51.394
141.279
Obveze po osnovi predstečajne nagodbe - izdane obveznice i obveznica/zajam
55.989
98.921
9.198
9.033
27.025
53.665
Obveze za zajmove, depozite, leasing i ostale financijske obveze
66.406
66.444
128
76
251
65.989
Dobavljači, rezerviranja, obveze za porez na dobit i ostale obveze
48.948
49.032
21.608
2.979
7.932
16.513
440.254
521.870
128.602
29.220
86.602
277.446
INGRA d.d. i ovisna društva
BILJEŠKE UZ KONSOLIDIRANE FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2021.
83
Slika
Slika
33. Utjecaj COVIDA – 19 i rata u Ukrajini na poslovanje
Grupa očekuje da će pandemija bolesti COVID 19 utjecati na financijske i operativne rezultate Grupe tijekom 2022. godine u mjeri u kojoj će opće gospodarske prilike biti izmijenjene kao posljedica pandemije.
Procijenili smo učinke rata u Ukrajini i s njim povezanih sankcija za Rusku Federaciju. To će pitanje možda iziskivati izmjene određenih pretpostavki i procjena koje mogu dovesti do usklađenja knjigovodstvene vrijednosti određene imovine i obveza u sljedećoj financijskoj godini. U ovom trenutku nismo u stanju pouzdano procijeniti učinak s obzirom na to da se situacija svakodnevno mijenja.
34. Odobrenje financijskih izvještaja
Financijske izvještaje usvojila je Uprava i odobrila njihovo izdavanje dana 26. travnja 2022. godine.
Danko Deban Dinko Pejković
Predsjednik Uprave Član Uprave
Slika
RAZLIKA IZMEĐU GFI POD IZVJEŠTAJA I MSFI IZVJEŠTAJA
U nastavku dajemo pregled najznačajnijih razlika između iznosa objavljenih u konsolidiranom GFI POD izvještaju i konsolidiranim financijskim izvještajima Društva (MSFI izvještaji) za godinu koja završava na dan 31. prosinca 2021. godine.
u 000 HRK
IZVJEŠTAJ O FINANCIJSKOM POLOŽAJU
Naziv pozicije u GFI POD izvještaju
AOP
Naziv pozicije u MSFI izvještaju
GFI POD
MSFI
Razlika
Objašnjenje
Rezerviranja
090
Rezerviranja (dugororočna)
16.694
4.459
12.235
-
-
Rezerviranja (kratkoročna)
-
12.235
(12.235)
Sukladno MSFI-jevima, rezerviranja se, kao i svi drugi oblici obveza, klasificiraju na kratkoročnu i dugoročnu poziciju. U GFI POD izvještaju ne postoji takva klasifikacija.
Ukupno
16.694
16.694
-
Naziv pozicije u GFI POD izvještaju
AOP
Naziv pozicije u MSFI izvještaju
GFI POD
MSFI
Razlika
Objašnjenje
Odgođeno plaćanje troškova i prihodi budućeg razdoblja
124
-
5.929
-
5.929
Prikazani iznos razlike odnosi se na ukalkulirane obveze. Navedena obveza se u MSFI izvještajima iskazuje kao dio sveukupnih obveza prema dobavljačima i financijskih obveza, dok se u GFI POD izvještaju takva obveza iskazuje odvojeno, kao ukalkulirani trošak (odogođeno plaćanje troškova).
Kratkoročne obveze
109
Kratkoročne obveze (neuključujući rezerviranja)
96.244
102.173
(5.929)
Ukupno
102.173
102.173
-
Naziv pozicije u GFI POD izvještaju
AOP
Naziv pozicije u MSFI izvještaju
GFI POD
MSFI
Razlika
Objašnjenje
Potraživanja (kratkoročna)
046
Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja
16.420
16.118
302
-
-
Ugovorna imovina
-
302
(302)
Sukladno MSFI-jevima, ugovorna imovina zasebno se iskazuje u MSFI izvještajima, dok GFI POD izvještaj nije predvidio takvu poziciju.
Ukupno
16.420
16.420
-
Naziv pozicije u GFI POD izvještaju
AOP
Naziv pozicije u MSFI izvještaju
GFI POD
MSFI
Razlika
Objašnjenje
Kratkoročne obveze, rezerviranja, Odgođeno plaćanje troškova i prihodi budućeg razdoblja
109, 124
Kratkoročne obveze umanjene za ugovorne obveze i
rezerviranja
102.173
101.659
514
Sukladno MSFI-jevima, obveza po ugovorima s kupcima zasebno se iskazuje u MSFI izvještajima, dok GFI POD izvještaj nije predvidio takvu poziciju.
-
-
Ugovorne obveze
-
514
(514)
Ukupno
102.173
102.173
-
RAČUN DOBITI I GUBITKA
Naziv pozicije u GFI POD izvještaju
AOP
Naziv pozicije u MSFI izvještaju
GFI POD
MSFI
Razlika
Objašnjenje
Ostali poslovni prihodi s poduzetnicima unutar grupe, Ostali poslovni prihodi (izvan grupe)
005, 006
Ostali poslovni prihodi
5.032
3.396
1.636
Materijalni troškovi, ostali troškovi, ostali poslovni rashodi
009, 018, 029
Trošak materijala, trošak usluga, ostali poslovni rashodi
(15.453)
(15.453)
-
Sukladno MSFI-jevima, određene transakcije mogu se iskazivati u temeljnim izvještajima na neto osnovi na poziciji Ostali dobici/gubici, uz obveznu detaljnu razradu takve pozicije u bilješkama financijskih izvještaja ako se radi o značajnom iznosu. U GFI POD izvještajima ne postoji takva pozicija pa se u skladu s time tako netirani iznos za potrebe izrade GFI POD izvještaja razdvaja na dobitke (koji se prikazuju na poziciji Ostali prihodi) i gubitke (koji se iskazuju na poziciji Ostali poslovni rashodi).
-
Ostali dobici / (gubici) - neto
-
1.636
(1.636)
Ukupno
(10.421)
(10.421)
-
OIB: 14049708426 | MBS: 080020443 | Upisano u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu Temeljni kapital u iznosu od 135.452.000,00 kn uplaćen u cijelosti, podijeljen na 13.545.200,00 dionica
Predsjednik Uprave: Danko Deban | Član Uprave: Dinko Pejković | Predsjednik Nadzornog odbora: Mario Aunedi Medek
IBAN: HR12 2360 0001 1012 7568 6, Zagrebačka banka d.d., Zagreb
Slika
Slika
Dioničko društvo za inženjering, graditeljstvo i energetiku
Alexandera von Humboldta 4b 10000 Zagreb
tel: | +385 (0) 1 6102 555
| +385 (0) 1 6102 535
e- mail: |
ingra@ingra.hr
web: |
www.ingra.hr
PRIJEDLOG ODLUKE
O RASPODJELI DOBITI ZA 2021. GODINU
Dobit po završnom računu za 2021. godinu nakon oporezivanja iznosi 7.240.624 kn (slovima: sedam milijuna dvjesto četrdeset tisuća šesto dvadeset četiri kune), koji iznos se u cijelosti raspoređuje za pokriće gubitaka iz prethodnih razdoblja.
U Zagrebu dana 26. travnja 2022. godine
Dinko Pejković,
član Uprave
Danko Deban,
predsjednik Uprave
Slika
Slika
OIB: 14049708426 | MBS: 080020443 | Upisano u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu Temeljni kapital u iznosu od 135.452.000,00 kn uplaćen u cijelosti, podijeljen na 13.545.200,00 dionica
Predsjednik Uprave: Danko Deban | Član Uprave: Dinko Pejković | Predsjednik Nadzornog odbora: Mario Aunedi Medek
IBAN: HR12 2360 0001 1012 7568 6, Zagrebačka banka d.d., Zagreb
Slika
Slika
Dioničko društvo za inženjering, graditeljstvo i energetiku
Alexandera von Humboldta 4b 10000 Zagreb
tel: | +385 (0) 1 6102 555
| +385 (0) 1 6102 535
e- mail: |
ingra@ingra.hr
web: |
www.ingra.hr
Na sjednici održanoj 26. travnja 2022. godine Nadzorni odbor društva INGRA d.d. sa sjedištem u Zagrebu, Alexandera von Humboldta 4/b, OIB: 14049708426 (u daljnjem tekstu: INGRA ),
na prijedlog Uprave INGRE je donio sljedeću
ODLUKU
o utvrđivanju konsolidiranog godišnjeg izvještaja
za godinu 2021. INGRE i ovisnih društava
1. Daje se suglasnost na godišnji izvještaj INGRE i ovisnih društava za 2021. godinu, a koje je izradila Uprava INGRE, i to kako slijedi:
1. Izvještaj poslovodstva
2. Bilanca
3. Račun dobiti i gubitka
4. Izvještaj o novčanom toku
5. Izvještaj o promjeni kapitala
6. Bilješke uz financijske izvještaje
2. Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja.
U Zagrebu, dana 26. travnja 2022. godine
___________________________
predsjednik Nadzornog odbora
Mario Aunedi Medek
Slika