LANIŠTE d.o.o.
GODIŠNJE IZVJEŠĆE 2022.
Lanište d.o.o. 31. prosinca 2022.
I.
Sadržaj
Lanište d.o.o., Zagreb 31. prosinca 2022. godine
1
Odgovornost za godišnje izvješće
Temeljem Zakona o računovodstvu, Uprava je dužna osigurati da financijski izvještaji za svaku financijsku godinu budu pripremljeni u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koji se primjenjuju u Europskoj uniji („MSFI“), tako da istinito i fer prikazuju financijsko stanje i rezultate poslovanja društva Lanište d.o.o. (dalje u tekstu: Društvo) za to razdoblje.
Uprava razumno očekuje da Društvo ima odgovarajuća sredstva za nastavak poslovanja u doglednoj budućnosti. Iz navedenog razloga, Uprava i dalje prihvaća načelo trajnosti poslovanja pri izradi financijskih izvještaja.
Pri izradi financijskih izvještaja Uprava je odgovorna:
da se odaberu i potom dosljedno primjenjuju odgovarajuće računovodstvene politike;
da prosudbe i procjene budu razumne i oprezne;
da se primjenjuju važeći računovodstveni standardi; te
da se financijski izvještaji pripreme po načelu trajnosti poslovanja.
Uprava je odgovorna za vođenje ispravnih računovodstvenih evidencija koje će u bilo koje doba s prihvatljivom točnošću odražavati financijski položaj Društva, kao i za njihovu usklađenost s važećim hrvatskim Zakonom o računovodstvu. Uprava je također odgovorna za čuvanje imovine Društva, te stoga i za poduzimanje razumnih mjera radi sprječavanja i otkrivanja pronevjera i ostalih nezakonitosti.
Osim toga, sukladno Zakonu o računovodstvu, Uprava je dužna sastaviti i Godišnje izvješće koje obuhvaća financijske izvještaje, izvješće poslovodstva i izjavu o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja. Izvješće poslovodstva sastavljeno je sukladno zahtjevima članka 21. Zakona o računovodstvu, a izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja sukladno zahtjevima članka 22. Zakona o računovodstvu. U skladu s Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2018/815 od 17. prosinca 2018. godine o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje („Uredba o ESEF-u“), Uprava Društva dužna je sastaviti i objaviti godišnji izvještaj u XHTML formatu te opisno označiti godišnje financijske izvještaje sastavljene sukladno MSFI-jevima u XHTML formatu koristeći XBRL oznake radi ispunjavanja uvjeta iz članka 462. Zakona o tržištu kapitala.
Po nalogu Uprave:
Danko Deban Dinko Pejković
direktor direktor
Lanište d.o.o.
Alexandera von Humboldta 4/b
10000 Zagreb
Republika Hrvatska
Zagreb, 26. svibnja 2023. godine
Društvo upisano u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu: MBS 030022053; uplaćen temeljni kapital: 44.900,00 kuna; direktori društva: Dražen Nimčević, Katarina Kadunc; poslovna banka: Privredna banka Zagreb d.d., Radnička cesta 50, 10 000 Zagreb, ž. račun: 2340009–1110098294; SWIFT Code: PBZGHR2X IBAN: HR3823400091110098294.
Deloitte se odnosi na Deloitte Touche Tohmatsu Limited, skraćeno DTTL, i mrežu njegovih članova i s njima povezanih subjekata (zajednički „organizacija Deloitte”). DTTL („Deloitte Global“) i svaki njegov član i njegovi povezani subjekti su pravno odvojeni i samostalni subjekti, koji se ne mogu međusobno obvezati na određene radnje u odnosu na treće strane. DTTL i svi njegovi povezani subjekti odgovorni su isključivo za vlastita, a ne međusobna, djela i propuste. Usluge klijentima ne pruža DTTL. Detaljan opis DTTL-a i njegovih članova možete pronaći na adresi www.deloitte.com/hr/o-nama.
© 2023. Za informacije, molimo kontaktirajte Deloitte Hrvatska.
Deloitte d.o.o.
ZagrebTower
Radnička cesta 80
10 000 Zagreb
Hrvatska
OIB: 11686457780
Tel: +385 (0) 1 2351 900
Fax: +385 (0) 1 2351 999
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA
Vlasniku Lanište d.o.o., Zagreb
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja
Mišljenje s rezervom
Obavili smo reviziju financijskih izvještaja društva Lanište d.o.o., Zagreb („Društvo“) koji obuhvaćaju izvještaj o financijskom položaju na dan 31. prosinca 2022. godine, izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti, izvještaj o promjenama kapitala i izvještaj o novčanim tokovima za tada završenu godinu te bilješke uz financijske izvještaje, uključujući i sažetak značajnih računovodstvenih politika.
Prema našem mišljenju, osim mogućih učinaka opisanih u odjeljku „Osnova za mišljenje s rezervom“, priloženi financijski izvještaji fer prezentiraju, u svim značajnim odrednicama, financijski položaj Društva na dan 31. prosinca 2022. godine i njihovu financijsku uspješnost te njegove novčane tokove za tada završenu godinu u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koje je usvojila Europska unija („MSFI“).
Osnova za mišljenje s rezervom
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
Kako je opisano u bilješci 1: Računovodstvene procjene i prosudbe te bilješci 14: Potraživanja po koncesijskom ugovoru , Društvo ulaganje u projekt Arena Zagreb iskazuje kao dugotrajno potraživanje od Zakupnika sukladno odredbama Tumačenja br. 12 Sporazumi o koncesijama za usluge (skraćeno IFRIC 12). Osnovna zakupnina godišnje se indeksira s s HICP indeksom Europske monetarne unije („stopa inflacije“) koji objavljuje Eurostat, počevši od početka trajanja zakupa pa sve do isteka ugovora. Društvo prilikom procjene budućih novčanih primitaka, koji proizlaze iz projekta, pretpostavlja stopu inflacije od 0%, kako bi izračunalo amortizirani trošak opisanog dugoročnog potraživanja na dan 31. prosinca 2022. i 31. prosinca 2021. godine. Društvo nije pripremilo podrobnu analizu kojom bi se opravdala navedena stopa inflacije. Stoga nismo uspjeli potvrditi mogući utjecaj na vrednovanje amortiziranog troška opisanog dugoročnog potraživanja u izvještaju o financijskom položaju na dan 31. prosinca 2022. i 31. prosinca 2021. godine, niti utjecaj na stavke izvještaja o sveobuhvatnoj dobiti, izvještaja o promjenama kapitala i izvještaja o novčanim tokovima, a koji bi eventualno proizašli iz navedenog.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Osnova za mišljenje s rezervom (nastavak)
Obveza po osnovi izdanih obveznica
Kako je opisano u bilješci 21: Financijske obveze i bilješci 28: Financijski instrumenti, Društvo ima obvezu po izdanoj obveznici iz 2015. godine. Knjigovodstveni iznos obveze po izdanoj obveznici sastoji se od osnovne obveze koja predstavlja diskontirani iznos budućih anuiteta, te derivativne komponente koja je definirana odredbama Predstečajne nagodbe iz 2014. godine, i predstavlja klauzulu po kojoj, u slučaju prodaje društva ili ugovora o koncesiji od strane vlasnika (Ingra d.d.), nastaje obveza iskupa obveznice u iznosu od 90% nominalne vrijednosti trenutne obveze (glavnica uvećana za obračunatu kamatu). Prilikom procjene fer vrijednosti navedenog derivativa potrebno je procijeniti vjerojatnost navedenog ishoda prodaje. Društvo nije pripremilo podrobnu analizu kojom bi se opravdala korištena vjerojatnost prilikom procjene fer vrijednosti navedenog derivativa. Shodno tomu, nismo bili u mogućnosti procijeniti mogući utjecaj korištene vjerojatnosti na vrednovanje opisane obveze u izvještaju o financijskom položaju na dan 31. prosinca 2022. i 31. prosinca 2021., niti utjecaj na stavke izvještaja o sveobuhvatnoj dobiti, izvještaja o promjenama kapitala i izvještaja o novčanim tokovima u spomenutim razdobljima, a koji bi eventualno proizašli iz navedenog.
Obavili smo našu reviziju u skladu s Međunarodnim revizijskim standardima („MRevS“) i Uredbom EU br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. godine o posebnim zahtjevima u vezi sa zakonskom revizijom subjekata od javnog interesa. Naše odgovornosti prema tim standardima su detaljnije opisane u našem izvješću neovisnog revizora u odjeljku Odgovornosti revizora za reviziju financijskih izvještaja. Neovisni smo od Društva u skladu s Međunarodnim kodeksom etike za profesionalne računovođe, uključujući Međunarodne standarde neovisnosti („IESBA Kodeks“) Odbora za međunarodne standarde etike za računovođe (IESBA) i ispunili smo naše etičke odgovornosti u skladu s IESBA Kodeksom. Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo pribavili dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje s rezervom.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Ostale informacije
Uprava je odgovorna za ostale informacije. Ostale informacije sadrže informacije uključene u Godišnje izvješće, ali ne uključuju financijske izvještaje i naše izvješće neovisnog revizora o njima. Naše mišljenje o financijskim izvještajima ne obuhvaća ostale informacije.
U vezi s našom revizijom financijskih izvještaja, naša je odgovornost pročitati ostale informacije i, u provođenju toga, razmotriti jesu li ostale informacije značajno proturječne financijskim izvještajima ili našim saznanjima stečenim u reviziji ili se drugačije čini da su značajno pogrešno prikazane. U pogledu Izvješća poslovodstva Društva, i Izjave o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja, koji su uključeni u Godišnje izvješće, obavili smo i postupke propisane Zakonom o računovodstvu. Ti postupci uključuju provjeru uključuje li Izvješće poslovodstva potrebne objave navedene u članku 21. Zakona o računovodstvu, te sadrži li Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja informacije navedene u članku 22. Zakona o računovodstvu.
Temeljem provedenih postupaka tijekom naše revizije, u mjeri u kojoj smo bili u mogućnost to procijeniti, izvještavamo sljedeće:
1. Informacije uključene u ostale informacije u skladu su, u svim značajnim odrednicama, s priloženim financijskim izvještajima.
2. Izvješće poslovodstva pripremljeno je, u svim značajnim odrednicama, u skladu s člankom 21. Zakona o računovodstvu.
3. Izjava o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja pripremljena je, u svim značajnim odrednicama, u skladu s člankom 22. Zakona o računovodstvu.
Ako, temeljeno na poslu kojeg smo obavili na ostalim informacijama, zaključimo da postoje značajni pogrešni prikaz tih ostalih informacija, od nas se zahtijeva da izvijestimo tu činjenicu. U skladu s navedenim učincima opisanim u odjeljku Osnova za mišljenje s rezervom “, nismo mogli zaključiti jesu li ili nisu ostale informacije značajno pogrešno prikazane u vezi s tim pitanjima.
Osim za moguće učinke pitanja opisanih u našem izvješću u odjeljku Osnova za mišljenje s rezervom te na temelju poznavanja i razumijevanja poslovanja Društva i njegovog okruženja stečenog u okviru revizije financijskih izvještaja, nismo ustanovili značajne pogrešne prikaze u ostalim informacijama.
Ključna revizijska pitanja
Ključna revizijska pitanja su ona pitanja koja su bila, po našoj profesionalnoj prosudbi, od najveće važnosti za našu reviziju financijskih izvještaja tekućeg razdoblja. Osim za pitanja opisana u odjeljku „Osnova za mišljenje s rezervom“ , zaključili smo da nema drugih ključnih revizijskih pitanja koje trebamo komunicirati.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Odgovornosti Uprave i onih koji su zaduženi za upravljanje za financijske izvještaje
Uprava je odgovorna za sastavljanje i fer prikaz financijskih izvještaja u skladu s MSFI-jevima, i za one interne kontrole za koje Uprava odredi da su potrebne za omogućavanje sastavljanja financijskih izvještaja, koji su bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške.
U sastavljanju financijskih izvještaja, Uprava je odgovorna za procjenjivanje sposobnosti Društva da nastavi s vremenski neograničenim poslovanjem, objavljivanje, ako je primjenjivo, pitanja povezanih s vremenski neograničenim poslovanjem i korištenjem računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj neograničenosti poslovanja, osim ako Uprava ili namjerava likvidirati Društvo ili prekinuti poslovanje ili nema realne alternative nego da to učini. Oni koji su zaduženi za upravljanje su odgovorni za nadziranje procesa financijskog izvještavanja kojeg je ustanovilo Društvo.
Odgovornosti revizora za reviziju financijskih izvještaja
Naši ciljevi su steći razumno uvjerenje o tome jesu li financijski izvještaji kao cjelina bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške i izdati izvješće neovisnog revizora koje uključuje naše mišljenje. Razumno uvjerenje je visoka razina uvjerenja, ali nije garancija da će revizija obavljena u skladu s MRevS-ima uvijek otkriti značajno pogrešno prikazivanje kada ono postoji. Pogrešni prikazi mogu nastati uslijed prijevare ili pogreške i smatraju se značajni ako se razumno može očekivati da, pojedinačno ili skupno, utječu na ekonomske odluke korisnika donijete na osnovi tih financijskih izvještaja. Kao sastavni dio revizije u skladu s MRevS-ima, stvaramo profesionalne prosudbe i održavamo profesionalni skepticizam tijekom revizije. Mi također:
Prepoznajemo i procjenjujemo rizike značajnog pogrešnog prikaza financijskih izvještaja, zbog prijevare ili pogreške, oblikujemo i obavljamo revizijske postupke kao reakciju na te rizike i pribavljamo revizijske dokaze koji su dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje. Rizik neotkrivanja značajnog pogrešnog prikaza nastalog uslijed prijevare je veći od rizika nastalog uslijed pogreške, jer prijevara može uključiti tajne sporazume, krivotvorenje, namjerno ispuštanje, pogrešno prikazivanje ili zaobilaženje internih kontrola.
Stječemo razumijevanje internih kontrola relevantnih za reviziju kako bismo oblikovali revizijske postupke koji su primjereni u danim okolnostima, ali ne i za svrhu izražavanja mišljenja o učinkovitosti internih kontrola Društva.
Ocjenjujemo primjerenost korištenih računovodstvenih politika i razumnost računovodstvenih procjena i povezanih objava koje je stvorila Uprava.
Zaključujemo o primjerenosti korištene računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj neograničenosti poslovanja koju koristi Uprava i, temeljeno na pribavljenim revizijskim dokazima, zaključujemo o tome postoji li značajna neizvjesnost u vezi s događajima ili okolnostima koji mogu stvarati značajnu sumnju u sposobnost Društva da nastavi s vremenski neograničenim poslovanjem. Ako zaključimo da postoji značajna neizvjesnost, od nas se zahtijeva da skrenemo pozornost u našem izvješću neovisnog revizora na povezane objave u financijskim izvještajima ili, ako takve objave nisu odgovarajuće, da modificiramo naše mišljenje. Naši zaključci se temelje na revizijskim dokazima pribavljenim sve do datuma našeg izvješća neovisnog revizora. Međutim, budući događaji ili uvjeti mogu uzrokovati da Društvo prekine s nastavljanjem poslovanja po vremenski neograničenoj osnovi.
Ocjenjujemo cjelokupnu prezentaciju, strukturu i sadržaj financijskih izvještaja, uključujući i objave, kao i odražavaju li financijski izvještaji transakcije i događaje na kojima su zasnovani na način kojim se postiže fer prezentacija.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvješće o reviziji financijskih izvještaja (nastavak)
Odgovornosti revizora za reviziju financijskih izvještaja (nastavak)
Mi komuniciramo s onima koji su zaduženi za upravljanje u vezi s, između ostalih pitanja, planiranim djelokrugom i vremenskim rasporedom revizije i važnim revizijskim nalazima, uključujući i onima u vezi sa značajnim nedostacima u internim kontrolama koji su otkriveni tijekom naše revizije. Mi također dajemo izjavu onima koji su zaduženi za upravljanje da smo postupili u skladu s relevantnim etičkim zahtjevima u vezi s neovisnošću i da ćemo komunicirati s njima o svim odnosima i drugim pitanjima za koja se može razumno smatrati da utječu na našu neovisnost, kao i, gdje je primjenjivo, o povezanim zaštitama.
Između pitanja o kojima se komunicira s onima koji su zaduženi za upravljanje, mi određujemo ona pitanja koja su od najveće važnosti u reviziji financijskih izvještaja tekućeg razdoblja i stoga su ključna revizijska pitanja. Mi opisujemo ta pitanja u našem izvješću neovisnog revizora, osim ako zakon ili regulativa sprječava javno objavljivanje pitanja ili kada odlučimo, u iznimno rijetkim okolnostima, da pitanje ne treba priopćiti u našem izvješću neovisnog revizora jer se razumno može očekivati da bi negativne posljedice priopćavanja nadmašile dobrobiti javnog interesa od takvog priopćavanja.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje („ESEF“)
Izvješće o izražavanju razumnog uvjerenja revizora o usklađenosti financijskih izvještaja (“financijski izvještaji”) , sastavljenih temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala primjenom zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 kojom se za izdavatelje određuje jedinstveni elektronički format za izvještavanje (“Uredba o ESEF-u”). Proveli smo angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja o tome jesu li financijski izvještaji Laništa d.o.o. za financijsku godinu završenu 31. prosinca 2022. pripremljeni za potrebe javne objave temeljem članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala, koji su sadržani u elektroničkoj datoteci LNG3-2022-12-31-hr.zip , u svim materijalno značajnim aspektima pripremljeni u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Odgovornosti Uprave i onih koji su zaduženi za upravljanje
Uprava je odgovorna za pripremu i sadržaj financijskih izvještaja u skladu s Uredbom o ESEF-u.
Osim toga, Uprava je odgovorna održavati sustav unutarnjih kontrola koji u razumnoj mjeri osigurava pripremu financijskih izvještaja bez materijalnih neusklađenosti sa zahtjevima izvještavanja iz Uredbe o ESEF-u, bilo zbog prijevare ili pogreške.
Uprava Društva također je odgovorna za:
Javnu objavu financijskih izvještaja sadržanih u godišnjem izvješću u važećem XHTML formatu.
Odabir i korištenje XBRL oznaka u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Oni koji su zaduženi za upravljanje odgovorni su za nadzor pripreme financijskih izvještaja u ESEF formatu kao dijela procesa financijskog izvještavanja.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima (nastavak)
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje („ESEF“) (nastavak)
Odgovornost revizora
Naša je odgovornost provesti angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja te izraziti zaključak, temeljen na prikupljenim revizijskim dokazima, o tome jesu li financijski izvještaji bez materijalnih neusklađenosti sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u. Proveli smo ovaj angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja u skladu s Međunarodnim standardom za angažmane s izražavanjem uvjerenja 3000 (izmijenjeni) - Angažmani s izražavanjem uvjerenja različitih od revizija ili uvida povijesnih financijskih informacija (“MSIU 3000”). U skladu s navedenim standardom, dužni smo planirati i obaviti angažman kako bismo stekli razumno uvjerenje za donošenje zaključka.
Upravljanje kvalitetom
Angažman smo obavili u skladu sa zahtjevima u pogledu neovisnosti i etičkim zahtjevima Kodeksa etike za profesionalne računovođe (uključujući Međunarodne standarde neovisnosti) koji je izdao Odbor za međunarodne standarde etike za računovođe. Kodeks je utemeljen na načelima integriteta, objektivnosti, stručnosti i dužne pažnje, povjerljivosti i profesionalnog ponašanja. Postupamo sukladno Međunarodnom standardu upravljanja kvalitetom, revidiranja, uvida, ostalih izražavanja uvjerenja i povezanih usluga („MSUK 1“) i u skladu s njim održavamo sveobuhvatan sustav upravljanja kvalitetom, uključujući dokumentirane politike i postupke za usklađenost s etičkim zahtjevima, profesionalnim standardima te primjenjivim zakonskim i regulatornim zahtjevima.
Obavljeni postupci
U sklopu odabranih postupaka obavili smo sljedeće aktivnosti:
Pročitali smo zahtjeve Uredbe o ESEF-u.
Stekli smo razumijevanje internih kontrola Društva relevantnih za primjenu zahtjeva Uredbe o ESEF-u.
Identificirali smo i procijenili rizike materijalne neusklađenosti s Uredbom o ESEF-u zbog prijevare ili pogreške.
Na temelju toga, osmislili i oblikovali postupke za odgovor na procijenjene rizike i za dobivanje razumnog uvjerenja u svrhu izražavanja našeg zaključka.
Cilj naših postupaka bio je procijeniti jesu li:
Financijski izvještaji, koji su uključeni u godišnji izvještaj, izrađeni u važećem XHTML formatu.
Podaci, sadržani u financijskim izvještajima koji se zahtijevaju Uredbom o ESEF-u, označeni i sva označavanja ispunjavaju sljedeće zahtjeve:
Korišten je XBRL jezik za označavanje.
o Korišteni su elementi osnovne taksonomije navedene u Uredbi o ESEF-u s najbližim računovodstvenim značajem, osim ako nije stvoren dodatni element taksonomije u skladu s Prilogom IV. Uredbe o ESEF-u.
o Oznake su u skladu sa zajedničkim pravilima za označavanje prema Uredbi o ESEF-u.
Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo prikupili dovoljni i prikladni da pruže osnovu za naš zaključak.
Slika
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA (nastavak)
Izvještavanje sukladno ostalim zakonskim ili regulatornim zahtjevima (nastavak)
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje („ESEF“) (nastavak)
Zaključak
Prema našem uvjerenju, temeljem provedenih postupaka i pribavljenih dokaza, financijski izvještaji Društva prezentirani u ESEF formatu, sadržani u gore navedenoj elektroničkoj datoteci i temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala pripremljeni za potrebe javne objave, u svim materijalno značajnim odrednicama su u skladu sa zahtjevima iz članka 3., 4. i 6. Uredbe o ESEF-u za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine.
Povrh ovog zaključka, kao i mišljenja sadržanog u ovom Izvješću neovisnog revizora za priložene financijske izvještaje i godišnje izvješće za godinu završenu 31. prosinca 2022. godine, ne izražavamo nikakvo mišljenje o informacijama sadržanima u tim prikazima ili o drugim informacijama sadržanima u prethodno navedenoj datoteci.
Ostale obveze izvještavanja propisane Uredbom EU br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća i Zakonom o reviziji
Glavna skupština Društva nas je imenovala revizorom Društva 13. lipnja 2022. godine za potrebe revizije priloženih financijskih izvještaja. Naš neprekinuti angažman traje ukupno 4 godine te se odnosi na razdoblje 01. siječnja 2019. do 31. prosinca 2022. godine.
Potvrđujemo sljedeće:
naše revizorsko mišljenje o priloženim financijskim izvještajima dosljedno je s dodatnim izvješćem izdanim revizijskom odboru Društva 22. svibnja 2023. godine, u skladu s člankom 11. Uredbe (EU) br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća;
prilikom obavljanja revizije nisu pružane nedozvoljene nerevizijske usluge iz članka 5. stavka 1. Uredbe (EU) br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća.
Društvu nismo, uz uslugu zakonske revizije, pružili druge usluge, osim onih usluga koje su objavljene u Godišnjem izvješću.
Partner odgovoran za angažman revizije na temelju koje je sastavljeno ovo izvješće neovisnog revizora je Katarina Kadunc.
Katarina Kadunc
Direktor i ovlašteni revizor
D eloitte d.o.o.
26. svibnja 2023. godine
Radnička cesta 80
10 000 Zagreb
Republika Hrvatska
254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-12-31 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 2022-12-31 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 254900ARU0VC1WY6GJ71 2021-12-31 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 2021-12-31 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 ifrs-full:CapitalReserveMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2021-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 2021-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 ifrs-full:CapitalReserveMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 ifrs-full:OtherReservesMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsExcludingProfitLossForReportingPeriodMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2022-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember 254900ARU0VC1WY6GJ71 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsProfitLossForReportingPeriodMember iso4217:HRK iso4217:HRK xbrli:shares
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠTAJ O SVEOBUHVATNOJ DOBITI
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
Bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja
10
  Bilješke   2022.   2021.
Prepravljeno
HRK’000 HRK’000
     
Prihodi od prodaje   3   8.378   7.533
Prihodi od kamata po osnovi koncesijskog ugovora   14   89.503   58.115
Ostali poslovni prihodi   4   715   393
    98.596   66.041







Troškovi materijala     (305)   (107)
Troškovi usluga   5   (8.879)   (8.072)
Troškovi osoblja   6   (9.130)   (9.607)
Rezerviranja za otpremnine   7   21   (543)
Vrijednosna usklađenja financijske imovine - neto   8   3.099   (3.134)
Vrijednosna usklađenja ostale imovine     (5)   -
Amortizacija   13   (171)   (68)
Ostali poslovni rashodi   9   (138)   (132)
Ostali dobici iz poslovanja – neto   10   118   107
    (15.390)   (21.556)







Dobitak iz poslovanja     83.206   44.485







Financijski prihodi     27.740   38.277
Kamatni troškovi     (33.714)   (48.834)
Ostali financijski rashodi     (10.482)   (12.610)
Financijski rashodi – neto   11   (16.456)   (23.167)







Dobit prije oporezivanja     66.750   21.318
Porez na dobit   12   6.675   (3.178)
Neto dobit razdoblja     73.425   18.140







     
Ostala sveobuhvatna dobit     -   -







     
Sveobuhvatna dobit razdoblja     73.425   18.140
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠTAJ O FINANCIJSKOM POLOŽAJU
NA DAN 31. PROSINCA 2022.
Bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja
11
  Bilješke   31. prosinca 2022.   31. prosinca 2021.
HRK’000 HRK’000
     
Nekretnine, postrojenja i oprema   13   5.865   222
Potraživanja po koncesijskom ugovoru   14   567.295   551.959
Depoziti   15   58.357   58.435
Dani zajmovi i ostala financijska imovina   16   97.875   107.090
Odgođena porezna imovina   17   1.525   2.111
Dugotrajna imovina     730.917   719.817
     
Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja(1)   18   33.345   14.774
Ugovorna imovina   3   2.308   -
Depoziti   15   191   -
Dani zajmovi i ostala financijska imovina   16   12.912   12.146
Novac i novčani ekvivalenti   19   10.916   18.055
Kratkotrajna imovina     59.672   44.975







Ukupno imovina     790.589   764.792







Upisani kapital     157.144   24
Kapitalne rezerve     93.866   101.687
Ostale rezerve     -   11.677
Zadržana dobit     54.256   35.933
Dobit tekućeg razdoblja     73.425   18.140
Kapital i rezerve   20   378.691   167.461







Financijske obveze   21   174.540   181.159
Obveze za primljene depozite   23   58.414   58.302
Obveza za porez na dobit   22   -   19.456
Ostale obveze   24   447   447
Dugoročne obveze     233.401   259.364







Rezerviranja   25   -   643
Financijske obveze   21   167.359   328.628
Obveza za porez na dobit   22   7.486   2.179
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze   24   3.652   6.112
Ugovorne obveze   3   -   405
Kratkoročne obveze     178.497   337.967







Ukupno obveze     411.898   597.331







Ukupno kapital i obveze     790.589   764.792







(1) Uključuje kratkotrajni dio dugotrajnog potraživanja po koncesijskom ugovoru
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠTAJ O NOVČANIM TOKOVIMA
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
Bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja
12
  Bilješke   2022.   2021. Prepravljeno
HRK’000 HRK’000
Novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti      
Dobit razdoblja prije poreza     66.750   21.318
Usklađenja:      
Amortizacija postrojenja i opreme   13   171   68
Dobitak od prodaje dugotrajne imovine   10   (4)   (49)
Troškovi kamata   11   33.713   48.834
Promjene fer vrijednosti derivativa   11   (11.766)   (20.937)
Prihodi od kamata   11   (5.111)   (5.364)
Promjene u rezerviranjima   7   (21)   543
Vrijednosna usklađenja imovine, neto   8   (3.094)   3.134
Usklađenja za ostale nenovčane promjene   10   (114)   (58)
Tečajne razlike, nerealizirane     (470)   628
    13.304   26.799
Rezultat iz poslovnih aktivnosti prije promjene radnog kapitala     80.054   48.117
Kretanje imovine:      
Smanjenje / (povećanje) potraživanja     (32.841)   3.723
Kretanje obveza:      
(Smanjenje) / povećanje obveza     (2.849)   565
Novac generiran poslovanjem     44.364   52.405
Primljene kamate   11   10   4
Plaćene kamate   11   (6.239)   (8.201)
Porez na dobit   12   (6.887)   (5.280)
Neto novčani tokovi generiran iz poslovnih aktivnosti     31.248   38.928







     
Novčani tokovi iz investicijskih aktivnosti      
Kupnja opreme   13   (55)   (59)
Prodaja opreme     4   77
Neto novčani tokovi iz investicijskih aktivnosti     (51)   18







Novčani tokovi iz financijskih aktivnosti      
Otplata kredita i obveznica   21   (20.902)   (24.372)
Otplata obveza za najam   21   (189)   (52)
Primici od danih kratkoročnih zajmova matici i ovisnom društvu matice   16   1.550   2.343
Izdaci za dane kratkoročne zajmove matici i ovisnom društvu matice   16   (18.800)   -
Uplata temeljnog kapitala   20   1   1
Neto novčani tokovi iz financijskih aktivnosti     (38.340)   (22.080)







(Smanjenje) / povećanje novca i novčanih ekvivalenata     (7.143)   16.866
Novac i novčani ekvivalenti na početku razdoblja     18.055   1.188
Tečajne razlike za novac i novčane ekvivalente     4   1
Novac i novčani ekvivalenti na kraju razdoblja   19   10.916   18.055
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠTAJ O PROMJENAMA KAPITALA
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
Bilješke koje slijede čine sastavni dio ovih financijskih izvještaja
13
  Dionički kapital   Kapitalne rezerve   Ostale rezerve   Zadržana dobit (preneseni gubitak)   Dobit razdoblja   Ukupno
HRK’000 HRK’000 HRK’000 HRK’000 HRK’000 HRK’000
Na dan 1. siječnja 2021.   20   -   11.677   (6.975)   12.968   17.690













Dobit razdoblja   -   -   -   -   18.140   18.140













Ostala sveobuhvatna dobit razdoblja   -   -   -   -   -   -













Sveobuhvatna dobit razdoblja   -   -   -   -   18.140   18.140
           
Transakcije s vlasnikom:            













Izdavanje novog kapitala (bilješka 20)   4   101.687   -   -   -   101.691
Vrijednosno usklađenje zajmova odobrenih matici – neto (bilješka 16)   -   -   -   29.940   -   29.940













Raspored dobiti prethodnog razdoblja   -   -   -   12.968   (12.968)   -













Na dan 31. prosinca 2021.   24   101.687   11.677   35.933   18.140   167.461













Dobit razdoblja   -   -   -   -   73.425   73.425













Ostala sveobuhvatna dobit razdoblja   -   -   -   -   -   -













Sveobuhvatna dobit razdoblja   -   -   -   -   73.425   73.425













Transakcije s vlasnikom:            













Izdavanje novog kapitala (bilješka 20)   43.756   93.866   -   -   -   137.622













Povećanje temeljnog kapitala iz rezervi (bilješka 20)   113.364   (101.687)   (11.677)   -   -   -













Vrijednosno usklađenje zajmova odobrenih matici - neto   -   -   -   183   -   183













Raspored dobiti prethodnog razdoblja   -   -   -   18.140   (18.140)   -













Na dan 31. prosinca 2022.   157.144   93.866   -   54.256   73.425   378.691
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
14
1. Opće informacije
LANIŠTE d.o.o. za graditeljstvo i usluge je društvo s ograničenom odgovornošću.
Mjesto registracije: Zagreb, Republika Hrvatska.
Sjedište Društva: Alexandera von Humboldta 4/b, Zagreb, Republika Hrvatska.
Glavna djelatnost: davanje u zakup i održavanje Arene Zagreb.
Mjesto obavljanja djelatnosti: Zagreb, Republika Hrvatska.
Usklađenost
Financijski izvještaji pripremljeni su sukladno Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja (dalje u tekstu: „MSFI“) koji se primjenjuju u Europskoj uniji te su na snazi na dan 31. prosinca 2022. godine.
Osnova pripreme
Financijski izvještaji sastavljeni su po načelu nastanka događaja i na temelju konvencije povijesnog troška, izuzev financijskih instrumenata po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka.
Vremenska neograničenost poslovanja
Financijski izvještaji sastavljeni su pod pretpostavkom neograničenog nastavka poslovanja.
OIB i MBS
OIB: 37553848651
MBS: 080421718
Vlasnička struktura
Izravni vlasnik Društva: Ingra nekretnine d.o.o.
Krajnja matica: INGRA, dioničko društvo za inženjering, graditeljstvo i energetiku (dalje u tekstu: Matica)
Matica drži sve udjele u društvu Ingra nekretnine d.o.o.
Društvo posluje u sklopu Grupe Ingra koju čine Matica i njezina ovisna društva (dalje u tekstu: Grupa).
Konsolidirani financijski izvještaji Matice dostupni su na internet stranicama Zagrebačke burze
Funkcionalna valuta
Financijski izvještaji denominirani su u hrvatskim kunama (HRK). Na dan 31. prosinca 2022. godine tečaj za 1 EUR iznosio je 7,5345 HRK (31. prosinca 2021. godine: 7,51 HRK), Društvo nema imovinu i obveze značajne vrijednosti denominirane u ostalim valutama.
Zaposlenici
Na dan 31. prosinca 2022. godine Društvo je imalo 39 zaposlenika (31. prosinca 2021. godine: 42 zaposlenika). Prosječan broj zaposlenih na temelju stanja na kraju kvartala tijekom 2021. godine iznosio je 40 (2021. god.: 45). Broj zaposlenika tijekom 2022. godine na temelju sati rada iznosio je 39 (2021. god.: 41).
Uprava (ključni menadžment) tijekom 2022. i 2021. godine
Danko Deban, direktor
Dinko Pejković, direktor
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
15
Ostalo – odnosi s Maticom
Matica je dana 24. rujna 2014. godine pred Trgovačkim sudom u Zagrebu s vjerovnicima sklopila predstečajnu nagodbu. Rješenje Trgovačkog suda u Zagrebu kojim se odobrava predstečajna nagodba postalo je pravomoćno dana 25. studenog 2014. godine. Sukladno odredbama usvojene predstečajne nagodbe, Društvo je tijekom 2015. godine, u svrhu ispunjenja obveza prema vjerovnicima predstečajne nagodbe, izdalo dvije tranše obveznica ukupne nominalne vrijednosti 55 milijuna eura. Obveznice su tijekom 2016. godine uvrštene na uređeno tržište Zagrebačke burze. Detalji o izdanoj obveznici mogu se naći u bilješci 21.
Društvo upravlja određenim korporativnim funkcijama Grupe. U tom smislu, u Društvu nastaju poslovne aktivnosti koje proizlaze iz odnosa s Maticom i njezinim ovisnim društvima. Priljevima od zakupa Arene Zagreb Društvo financira poslovanje Grupe i ostala ovisna društva Grupe. Osim poslovanja koje proizlazi iz dugoročnog zakupa Arene Zagreb, Društvo nema drugih značajnih poslovnih aktivnosti prema trećima.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
16
Izmjene računovodstvenih politika
Računovodstvene politike su primjenjivane konzistentno, osim u dijelu koji je opisan u bilješci 30. Tijekom 2022. godine nije bilo utjecaja primjene novih računovodstvenih politika. Sažetak značajnih računovodstvenih politika nalazi se u bilješci 2.
Društvo je primijenilo niz izmjena i dopuna međunarodnih računovodstvenih standarda koje je objavio Odbor za međunarodne računovodstvene standarde („OMRS“) i usvojeni su u Europskoj uniji, a koji su obvezni za izvještajno razdoblje koje počinje 1. siječnja 2022. godine ili nakon tog datuma. Njihovo usvajanje nije imalo nikakav značajan utjecaj na objave ili na iznose iskazane u ovim financijskim izvještajima.
a) Prva primjena novih izmjena postojećih standarda na snazi za tekuće izvještajno razdoblje
U tekućoj godini Društvo je primijenilo niz izmjena i dopuna međunarodnih računovodstvenih standarda koje je objavio Odbor za međunarodne računovodstvene standarde („OMRS“) i usvojeni su u Europskoj uniji („EU“), a koji su obvezni za izvještajno razdoblje koje počinje 1. siječnja 2022. godine ili nakon tog datuma.
Standard
Naslov
Izmjene i dopune MSFI-ja 3
Pozivanje na Konceptualni okvir s izmjenama i dopunama MSFI-ja 3
Izmjene i dopune MRS-a 16
Nekretnine, postrojenja i oprema - prihodi prije namjeravane uporabe
Izmjene i dopune MRS-a 37
Štetni ugovori - trošak ispunjenja ugovora
Izmjene i dopune raznih standarda (MSFI 1, MSFI 9, MSFI 16 i MRS 41)
Poboljšanja MSFI-jeva - ciklus 2018. - 2020.
Njihovo usvajanje nije imalo nikakav značajan utjecaj na objave ili na iznose iskazane u ovim financijskim izvještajima.
b ) Standardi i izmjene postojećih standarda koje je objavio OMRS i usvojeni su u Europskoj uniji, ali još nisu na snazi
Na datum odobrenja ovih financijskih izvještaja, Društvo nije primijenilo sljedeće nove i revidirane međunarodne računovodstvene standarde koje je izdala i usvojila EU, ali još nisu na snazi:
Standard
Naslov
EU datum usvajanja
MSFI 17
Novi standard MSFI 17 “Ugovori o osiguranju” uključujući izmjene i dopune MSFI 17 iz lipnja 2020. godine i prosinca 2021. godine
1.1.2023
Izmjene i dopune MRS 1
Objavljivanje računovodstvenih politika
1.1.2023
Izmjene i dopune MRS 8
Definicija računovodstvenih procjena
1.1.2023
Izmjene i dopune MRS 12
Odgođeni porez koji se odnosi na imovinu i obveze proizašle iz jedne transakcije
1.1.2023
Društvo ne očekuje da će usvajanje gore navedenih Standarda imati značajan utjecaj na financijske izvještaje Društva u budućim razdobljima.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
17
Izmjene računovodstvenih politika (nastavak)
c) Novi standardi i izmjene standarda koje je objavio OMRS, ali još nisu usvojeni u Europskoj uniji
Trenutno se standardi koje je usvojila EU ne razlikuju značajno od propisa koje je usvojio Odbor za međunarodne računovodstvene standarde, osim sljedećih novih standarda i izmjena postojećih standarda, koje EU još nije usvojila na datum izdavanja ova financijska izvješća:
Standard
Naslov
Status usvajanja u EU
Izmjene i dopune MRS-a 1
Klasifikacija obveza kao tekućih ili dugoročnih (datum stupanja na snagu IASB-a: 1. siječnja 2023. godine)
Još nije usvojeno
Izmjene i dopune MRS-a 1
Dugotrajne obveze s ugovorima (Datum stupanja na snagu IASB-a: 1. siječnja 2024. godine)
Još nije usvojeno
Izmjene I dopune MSFI-ja 16
Odgovornost za leasing u prodaji i „sale and lease back“ (Datum stupanja na snagu OMRS-a: 1. siječnja 2024. godine)
Još nije usvojeno
MSFI 14
Računi regulatornih vremenskih razgraničenja (Datum stupanja na snagu OMRS-a: 1. siječnja 2016. godine)
Europska komisija odlučila je ne pokrenuti postupak odobravanja ovog privremenog standarda i pričekati konačni standard
Izmjene i dopune MFSI-ja 10 i MRS-a 28
Prodaja ili doprinos imovine između ulagača i njegovog pridruženog društva ili zajedničkog pothvata i daljnje izmjene i dopune (datum stupanja na snagu odgađa OMRS na neodređeno vrijeme, ali dopuštena je ranija primjena)
Proces odobravanja odgođen na neodređeno vrijeme dok se ne završi istraživački projekt o metodi udjela
Društvo ne očekuje da će usvajanje gore navedenih Standarda imati značajan utjecaj na financijske izvještaje Društva u budućim razdobljima.
Računovodstvo zaštite portfelja financijske imovine i obveza čija načela EU nije usvojila, ostaje neregulirano. Prema procjenama Društva, primjena računovodstva zaštite na portfelj financijske imovine ili obveza u skladu s MRS-om 39: “Financijski instrumenti: Priznavanje i mjerenje” ne bi značajno utjecala na financijske izvještaje, ako bi se primijenila na datum bilance.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
18
Mjerenje fer vrijednosti
Fer vrijednosti mjere se u odnosu na informacije prikupljene od trećih strana u kojem slučaju Uprava i korporativna funkcija financija ocjenjuju koliko dokazi prikupljeni od trećih strana osiguravaju da navedene procjene fer vrijednosti ispunjavaju zahtjeve MSFI-eva, uključujući i razinu iz hijerarhije fer vrijednosti u koju bi te procjene trebale biti klasificirane. Fer vrijednosti kategoriziraju se u različite razine u hijerarhiji fer vrijednosti na temelju ulaznih varijabli koji se koriste u tehnikama procjene kao što slijedi:
Razina 1 - kotirane cijene (nekorigirane) na aktivnim tržištima za identičnu imovinu ili obveze;
Razina 2 - ulazne varijable koje ne predstavljaju kotirane cijene uključene u razinu 1, a radi se o ulaznim varijablama za imovinu ili obveze koje su vidljive bilo izravno, (npr. kao cijene) bilo neizravno (npr. izvedene iz cijena);
Razina 3 - ulazne varijable za imovinu ili obveze koji se ne temelje na vidljivim tržišnim podacima (ulazne varijable koje nisu vidljive).
Fer vrijednost imovine ili obveze kojima se trguje na aktivnim tržištima temelji se na kotiranim tržišnim cijenama na dan izvještavanja. Tržište se smatra aktivnim ako su kotirane cijene poznate temeljem burze, aktivnosti brokera, industrijske skupine ili regulatorne agencije, a te cijene predstavljaju stvarne i redovite tržišne transakcije prema uobičajenim trgovačkim uvjetima. Fer vrijednost imovine ili obveze kojima se ne trguje na aktivnom tržištu utvrđuje se korištenjem tehnika procjene. Te tehnike procjene zahtijevaju maksimalno korištenje vidljivih tržišnih podataka gdje je to moguće, a oslanjaju se što je manje moguće na procjene specifične za pojedini subjekt. Ukoliko su sve značajnije ulazne varijable potrebne za fer vrednovanje vidljive, procjena fer vrijednosti se kategorizira kao razina 2. Ako se jedna ili više značajnih ulaznih varijabli ne temelji na vidljivim tržišnim podacima, procjena fer vrijednosti kategorizira se kao razina 3.
Napravljene su sljedeće značajnije procjene fer vrijednosti imovine i obveza u okviru pripreme financijskih izvještaja, a koje su detaljnije objašnjene u sljedećim bilješkama:
bilješka 14: Potraživanje po koncesijskom ugovoru;
bilješka 28: Financijski instrumenti.
Imovina i obveze čije se fer vrijednosti značajno razlikuju od njihove knjigovodstvene vrijednosti su sljedeće:
bilješka 14: Potraživanje po koncesijskom ugovoru;
bilješka 21: Financijske obveze - Obveza za izdane obveznice.
Procijenjena fer vrijednost gore navedenih financijskih instrumenata te tehnike i ulazni podaci korišteni prilikom utvrđivanja fer vrijednosti nalaze su u bilješci 28.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
19
Računovodstvene procjene i prosudbe
U postupku pripreme financijskih izvještaja Uprava daje prosudbe i procjene koje imaju utjecaja na primjenu računovodstvenih politika i iznose priznate u financijskim izvještajima (imovinu, obveze, prihode i troškove). Procjene i povezane prosudbe se kontinuirano preispituju. Promjene procjena utječu na iznose u financijskim izvještajima perspektivno.
a. U nastavku su opisana područja koje uključuju viši stupanj prosudbe, odnosno područja gdje su pretpostavke prilikom utvrđivanja knjigovodstvene vrijednosti značajne za financijske izvještaje.
bilješka 3: Prihodi od ugovora s kupcima priznavanje prihoda od održavanja Arene Zagreb procjena očekivanih prihoda;
bilješka 14: Potraživanja po koncesijskom ugovoru objavljivanje fer vrijednosti imovine - određivanje budućih priljeva kao posljedica kretanja buduće inflacijske stope;
bilješka 17: Odgođena porezna imovina priznavanje i mjerenje odgođene porezne imovine raspoloživost buduće dobiti na temelju koje će se iskoristiti odgođena porezna imovina;
bilješke 12 i 22: Obveza za porez na dobit - priznavanje obveze i rashoda – porezna neizvjesnost;
bilješka 28: Financijski instrumenti mjerenje očekivanog gubitka kod potraživanja po koncesijskom ugovoru i ostalih potraživanja – prosudba vjerojatnosti 12-mjesečnog gubitka;
bilješka 28: Financijski instrumenti mjerenje očekivanog gubitka kod potraživanja od kupaca i ostalih potraživanja – prosudba stope gubitka zbog nenaplativosti;
b. U nastavku je opisano područje u kojem postoji značajni rizik od promjena knjigovodstvenih iznosa u sljedećem izvještajnom razdoblju, kao posljedica korištenih procjena i prosudbi.
bilješka 14: Potraživanje po koncesijskom ugovoru
Potraživanje se odnosi na dugotrajni zakup Arene temeljem Ugovora o zakupu, čije su temeljne odredbe opisane u bilješci 14. Knjigovodstveni iznos potraživanja temelji sa na očekivanim (ugovorenim) priljevima po osnovi zakupa Arene Zagreb sve do isteka Ugovora o zakupu (završetak 2036. godine), koji se diskontiraju na dan izvještaja o financijskom položaju originalnom efektivnom kamatnom stopom od 8%. Efektivna kamatna stopa utvrđena je na temelju procjene kreditnog rizika dugoročnog duga zakupnika Arene Zagreb, društva Zagrebački holding d.o.o. (Zakupnik) na kraju 2008. godine, uzimajući u obzir duljinu trajanja Ugovora o zakupu i ostale njegove specifičnosti. Sukladno Ugovoru o zakupu, iznos godišnje zakupnine za Arenu Zagreb ovisi o godišnjoj stopi inflacije, točnije o kretanju HICP indeksa Europske monetarne unije objavljenog od strane Eurostata. Sukladno Ugovoru o zakupu, indeksacija se provodi na godišnjoj osnovi. Društvo prilikom procjene budućih godišnjih iznosa zakupnina uključuje promjenu iznosa zakupnine za sljedeću financijsku godinu. Tako je, primjerice, prilikom vrednovanja predmetne imovine na dan 31. prosinca 2022. godine Društvo očekivane buduće godišnje iznose zakupnine za Arenu Zagreb uskladilo za HICP indeks (stopa promjene cijene inflacijska stopa) koji se odnosi na 2022. godinu, a koji je objavljen početkom 2023 godine, te koji se sukladno Ugovoru o zakupu primjenjuje na zakupninu za 2023. godinu, kao i za kasnije godine. Društvo se prilikom vrednovanja predmetnog potraživanja ne upušta u procjenu promjene iznosa zakupnine za daljnje godine trajanja Ugovora o zakupu. Društvo za daljnje godine trajanja Ugovora o zakupu (do 2036. godine) pretpostavlja godišnju stopu inflaciju od 0%. Društvo smatra da ne postoji niti jedan javno dostupan, a ujedno relevantan i pouzdan izvor podataka koji sadrži tako dugoročnu projekciju inflacijske stope.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
20
Računovodstvene procjene i prosudbe (nastavak)
Zbog izrazite volatilnosti u kretanju povijesnih stopa inflacije od početka trajanja zakupa Arene Zagreb (od 2009. godine), Društvo se prilikom procjene budućih kretanja novčanih tokova ne oslanja na povijesne podatke.
Da je prilikom procjene budućih iznosa zakupnine uzeta u obzir godišnja inflacijska stope različita od 0%, knjigovodstveni iznos predmetne imovine bio bi veći, a posljedično tome i iznos ukupne imovine i ukupnog kapitala Društva. U nastavku se prikazuje osjetljivost knjigovodstvenog iznosa predmetne imovine na primjenu različitih stopa inflacije. Donji prikaz pokazuje knjigovodstveni iznos imovine na dan 31. prosinca 2022. godine pod pretpostavkom primjene različitih inflacijskih stopa u procjeni budućih novčanih tokova, uz nepromijenjene ostale varijable koje utječu na knjigovodstvenu vrijednost (tečaj HRK/EUR, originalna efektivna kamata stopa, stopa očekivanih kreditnih gubitka - PD). Prikazani raspon primijenjenih inflacijskih stopa odražava volatilnost u povijesnim razdobljima, točnije, od početka trajanja Ugovora o zakupu do dana izvještaja o financijskom položaju.
Analiza osjetljivosti na dan 31. prosinca 2022. godine
Stopa inflacije
Knjigovodstveni iznosi primjenom različitih inflacijskih stopa
HRK’000
Pozitivna razlika u odnosu
na knjigovodstveni iznos iskazan na dan 31.12.2022.
HRK’000
2,20%
694.615
97.505
2,00%
690.335
93.225
1,80%
686.100
88.990
1,50%
679.836
82.726
1,00%
669.623
72.513
0,50%
659.689
62.579
0,30%
655.792
58.682
U trenutku izrade financijskih izvještaja ne postoji značajan rizik od smanjenja knjigovodstvenog iznosa u narednoj godini kao posljedica kretanja HICP indeksa.
Rizik upravljanja kapitalom
Upravljanje kapitalom od strane Društva provodi se tako da se osigurava daljnje poslovanje i pritom omogući adekvatni povrat dioničarima kroz optimizaciju odnosa kapitala i dugovanja.
Struktura kapitala Društva sastoji se od obveza, novca i novčanih ekvivalenata i kapitala pripadajućeg članovima Društva, koji uključuje temeljni kapital, rezerve i zadržanu dobit.
Društvo upravlja kapitalom i vrši potrebne usklade istog u skladu s promjenama ekonomskih uvjeta na tržištu i značajkama rizika svoje imovine. U svrhu usklade ili održavanja kapitalne strukture, Društvo može donijeti odluku o distribuciji kapitala vlasniku, povećati/smanjiti temeljni kapital, prodati imovinu da smanji obveze i slično. Ciljevi, politike i procesi nisu bili mijenjani tijekom razdoblja koja završavaju 31. prosinca 2022. godine i 31. prosinca 2021. godine.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
21
Rizik upravljanja kapitalom (nastavak)
Pokazatelj zaduženosti Društva je kako slijedi:
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
Dug (financijske obveze /i/)
341.899
509.787
Umanjeno za novac i novčane ekvivalente
(10.916)
(18.055)
Neto dug
330.983
491.732
Kapital
378.691
167.461
Kapital i neto dug
709.674
659.193
Pokazatelj zaduženosti
47%
75%
/i/ Uključuje cjelokupan iznos financijskih obveza iskazan u bilješci 21 (obveze za kredite, obveze za izdane obveznice, obveza za najam, ostale financijske obveze).
Naknade revizorima
Ugovorena naknada za zakonsku reviziju godišnjih financijskih izvještaja za 2022. godinu iznosila je 84 tisuća kuna (2021. godine: 84 tisuća kuna).
Ostalo
Kratkotrajna imovina Društva veća je od kratkoročnih obveza, što je posljedica iskazivanja ugrađenog derivativa po osnovi obveznice, a koje se temelji na pretpostavci aktiviranja call opcije jednokratnog iskupa obveznica u slučaju promjene vlasništva nad udjelima u Društvu (bilješka 21). Novčani priljevi od potraživanja po osnovi koncesijskog ugovora (zakup Arene Zagreb) i/ili od eventualne prodaje potraživanja po osnovi koncesijskog ugovora dovoljni su za podmirenje svih obveza Društva.
Uprava Društva smatra primjerenim korištenjem pretpostavke neograničenog vremena poslovanja prilikom sastavljanja financijskih izvještaja za 2022. godinu.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
22
2. Sažetak značajnih računovodstvenih politika
a) Računovodstvo koncesija
Društvo priznaje financijsku imovinu (potraživanje) u mjeri u kojoj ima bezuvjetno ugovorno pravo na primanje gotovine ili druge financijske imovine od koncesionara ili prema nalogu za njega, te ako ugovor nije u opsegu MSFI-a 16 te ne predstavlja ugovor o najmu s stajališta MSFI-jeva. Društvo ima bezuvjetno pravo na primanje novčanih sredstava ako koncesionar jamči da će platiti:
a) određene ili odredive iznose ili
b) manjak između iznosa primljenih od korisnika javne usluge i određenih ili odredivih iznosa, ako ih ima, čak i ako je plaćanje uvjetovano time da Društvo osigurava da infrastruktura ispunjava određene zahtjeve za kvalitetom ili učinkovitošću.
Društvo mjeri financijsku imovinu po fer vrijednosti u trenutku inicijalnog priznavanja, i naknadno mjereno po amortiziranom trošku, primjenom originalne efektivne kamatne stope, osim ako ne dođe od značajnog pogoršanja kreditnog rizika. U trenutku inicijalnog potraživanja u vrijednost financijske imovine (potraživanja) ulaze prihodi od izgradnje priznati u skladu s MSFI 15 - Prihodi od ugovora s kupcima.
Društvo prepoznaje prihode u skladu s MSFI 15 - Prihodi od ugovora s kupcima. Prihod – iznos naknade za koji Društvo očekuje da će koncesionar dobiti pružene usluge - priznaje se kad se ispune obveze izvršenja.
b) Priznavanje prihoda
Prihodi se priznaju pod uvjetom da s kupcem postoji sporazum komercijalne naravi na temelju kojeg se mogu utvrditi prava i obveze svake ugovorne strane te na temelju kojeg su poznati uvjeti i rokovi plaćanja. Nadalje, naplata ugovorene naknada mora biti vjerojatna.
Prihodi se priznaju kada se kontrola nad dobrima ili uslugama prenosi na kupca. Prihod se priznaje prijenosom kontrole, bilo kroz vrijeme, bilo u određenom trenutku. Kontrola nad imovinom je sposobnost upravljanja načinom korištenja i pribavljanja gotovo svih koristi od imovine, što uključuje i sposobnost sprječavanja drugih da upravljaju načinom njenog korištenja i pribavljaju koristi od imovine. Čimbenici koji mogu ukazivati na trenutak prijenosa kontrole imovine uključuju fizički posjed, pravno vlasništvo, pravo na naknadu koja imovina proizvodi i sl. Prihodi se mogu priznati tijekom vremena ako kupac istovremeno prima i konzumira sve koristi koje mu se omogućuju ili kada se kupcu stvara ili poboljšava imovina koju posjeduju. Činidbene radnje Društva ne stvaraju imovinu koja ima alternativnu uporabu za Društvo. Društvo ima izvršno pravo na plaćanje učinka dovršenog do dana izvršenja.
Istovremeno primanje i konzumacija usluga dokazuje se tako da neki drugi subjekt ne bi trebao ponovo izvršiti one usluge koje su već pružene kupcu. Ako su zadovoljeni uvjeti za priznavanje prihoda tijekom vremena (kroz više izvještajnih razdoblja), na dan financijskog izvještavanja mora se mjeriti napredak u izvršenju ugovorenih činidbi. Napredak se mjeri na temelju troškova ugovora (troškovna metoda) ili na temelju pregleda ugovorenih poslova.
Prihod se priznaje u iznosu transakcijske cijene koja se očekuje u zamjenu za prijenos obećanog proizvoda ili usluga kupcima. Obećana naknada može uključivati fiksne iznose, varijabilne iznose ili oboje. Prihodi se sastoje od fer vrijednosti primljene naknade ili potraživanja za prodane proizvode, robu ili usluge. Prihodi su iskazani u iznosima koji su umanjeni za porez na dodanu vrijednost, rabate i diskonte. U slučaju varijabilnih ugovornih naknada s kupcima, prihodi se priznaju do iznosa za koji postoji velika vjerojatnost da se u kasnijim periodima
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
23
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
ukupni priznati prihodi neće morati naknadno ispravljati. Ugovorne izmjene uzimaju se u obzir samo kada su odobrene. Očekivani (budući) gubici po osnovi ugovora priznaju se samo u slučaju ako na dan izvještaja o financijskom položaju očekivani troškovi nadmašuju očekivane prihode.
Troškovi nastali u svrhu ispunjavanja ugovora priznaju se odmah kao rashod razdoblja u trenutku nastanka, osim onih troškova koji se odnose na ispunjavanje budućih ugovornih činidbi i troškova koji nastaju isključivo kao rezultat ugovaranja, odnosno dobivanja ponude (inkrementalni troškovi, npr. troškovi provizije). Troškovi koji u fazi nuđenja nastaju bez obzira da li je ugovor dobiven ili izgubljen priznaju se odmah kao rashod razdoblja, osim u slučaju ako se mogu direktno nadoknaditi od kupca.
Prihodi su razvrstani po kategorijama tako da je njihova razrada usklađena s pregledom poslovanja po segmentima. U tom kontekstu, prihodi Društva mogu se podijeliti u sljedeće skupine:
Pružanje usluga:
- održavanje nekretnine (Arene Zagreb);
- logistička potpora prilikom organizacije događanja u Areni Zagreb.
Održavanje nekretnina i projektni menedžment
Prihodi se priznaju tijekom vremena mjerenjem nastalih troškova do dana izvještavanja u odnosu na ukupno očekivane troškove potrebne za izvršenje obveza iz ugovora (troškovna metoda). Troškovi se priznaju u trenutku kada su nastali, osim inkrementalnih troškova ugovaranja i troškova za buduće činidbe. Troškovna metoda naglašava važnost točnosti procijenjenih ukupnih troškova ugovora, ukupnih procijenjenih prihoda, ugovorne rizike, uključujući tehničke, političke i regulatorne rizike i druge prosudbe.
Promjene navedenih procjena mogu dovesti do povećanja ili smanjenja prihoda. Osim toga, Društvo procjenjuje najvjerojatniji scenarij, uzimajući u obzir sve relevantne činjenice i okolnosti vezane za ugovor.
Logistička potpora prilikom organizacije događanja u Areni Zagreb
Radi se o uslugama s kratkim rokom izvršenja, koji vrlo rijetko prelazi kroz više izvještajnih razdoblja, pa se prihodi priznaju po završetku isporuke, u visini ugovorene naknade.
Ugovorna imovina i ugovorne obveze
Kada neka od strana u ugovoru s kupcima ispuni svoju obvezu, ugovori s kupcima se u izvještaju o financijskom položaju prezentiraju kao ugovorna obveza, ugovorna imovina ili kao potraživanje od kupca, ovisno o odnosu izvršenja Društva i plaćanja kupca. Ugovorna imovina i obveze se iskazuju kao kratkoročne jer su nastale u sklopu normalnog operativnog poslovanja.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
24
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
Ugovorna imovina se priznaje ako je pravo na naknadu nečim uvjetovano (npr. izvršenjem neke druge obveze). Ugovorna imovina predstavlja uvjetno pravo na naknadu (npr. izvršene, a nefakturirane usluge). Bezuvjetno pravo na naknadu priznaje se na poziciji potraživanja od kupaca (u pravilu u visini izdane fakture).
Ako je Društvo izvršilo prijenos proizvoda ili usluga kupcu, a kupac još nije platio naknadu i pravo na naknadu nije ničim uvjetovano osim protokom vremena do dospijeća, priznaje se potraživanje od kupca. Izvršene, a nefakturirane priznaju se kao ugovorna imovina, koja se imovina na neto osnovi prebija s primljenim avansima. Iznos fakturiranih usluga održavanja iznad stvarno nastalih troškova iskazuje se kao ugovorna obveza. Imovina i obveza se iskazuju na neto osnovi na osnovi pojedinog ugovora.
Ugovorna obveza se iskazuje kada je kupac platio naknadu, a društvo nije ispunilo ugovornu obvezu prijenosom roba ili usluga. Primljeni avansi od kupca priznaju se kao ugovorna obveza.
Ugovorna imovina i obveza se prikazuju na neto osnovi na bazi svakog pojedinačnog ugovora. Ugovorna imovina i obveza iskazuju se na posebnim pozicijama u izvještaju o financijskom položaju.
Priznavanje prihoda kao agent ili principal
U slučaju kada Društvo s kupcima ugovori usluge čije izvršenje u cijelosti prepusti jednom ili više podugovaratelja, prihodi se priznaju po bruto principu (u svojstvu principala) pod uvjetom da Društvo vrši ulogu koordinacije i objedinjavanja aktivnosti koje pružaju podugovaratelji, a koje aktivnosti zatim kao jednu jedinstvenu ugovornu činidbu usmjerava prema krajnjem kupcu. Pri tome se uzimaju u obzir sljedeće okolnosti: da li rizik plaćanja od krajnjeg kupca snosi Društvo ili podugovaratelj, da li je ugovorena naknada između Društva i podizvođača fiksna ili varijabilna, te da li Društvo zadržava diskrecijsko pravo u ugovaranju cijene s krajnjim kupcem.
c) Financijska instrumenti
Priznavanje financijske imovine
Financijska imovina se početno priznaje po fer vrijednosti.
Prestanak priznavanja financijske imovine
Društvo prestaje priznavati financijsku imovinu samo i isključivo ako ugovorna prava na novčane tokove od financijske imovine isteknu, ili ako ono prenese financijsku imovinu i sve značajne rizike i koristi povezane sa vlasništvom nad tom financijskom imovinom drugom društvu.
Kod prestanka priznavanja financijske imovine po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak, svi dobici ili gubici koji proizlaze iz prestanka priznavanja te imovine priznaju se u računu dobiti ili gubitka.
Prilikom prestanka priznavanja financijske imovine po amortiziranom trošku, svi dobici ili gubici od prestanka priznavanja iskazuju se u računu dobiti i gubitka.
Ostali dobici i gubici koji nastaju prilikom prestanka priznavanja financijske imovine iskazuju se na poziciji ostali dobici (gubici) iz poslovanja.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
25
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
Financijska imovina primljena od vjerovnika u svojstvu kolaterala
Kada Društvo primi financijsku, nenovčanu imovinu (dužnički, vlasnički instrumenti, depozit i sl.) koja služi kao osiguranje za isporuku roba i usluga i/ili plasmane Društvo, takvu imovinu Društvo priznaje kao imovinu samo ako je kolateral ponovno založen ili na neki drugi način upotrijebljen (npr. prodaja). Društvo priznaje zaprimljeni kolateral kao financijsku imovinu i u slučaju bankrota vjerovnika, ako sukladno ugovornim uvjetima vjerovnik više nema pravo tražiti povrat kolaterala. Imovina se u tim slučajevima priznaje po fer vrijednosti. Istovremeno se iskazuje i obveza za povrat kolaterala te se objavljuje fer vrijednost takvog kolaterala.
Klasifikacija i mjerenje financijske imovine
Financijska imovina klasificira se u sljedeće kategorije, ovisno o odabranom poslovnom modelu upravljanja financijskom imovinom i karakteristikama ugovorenih novčanih tokova, na:
financijsku imovinu koja se mjeri po amortiziranom trošku,
financijsku imovinu po fer vrijednosti kroz dobit ili gubitak (FVTPL).
Model amortiziranog troška je metoda vrednovanja financijske imovine i raspoređivanja prihoda od kamata tijekom obračunskih razdoblja, primjenom efektivne kamatne stope. Efektivna kamatna stopa je kamatna stopa koja na točno određeni dan diskontira procijenjena buduća novčana plaćanja kroz očekivani vijek trajanja financijskog instrumenta ili, gdje je prikladnije, kroz kraće razdoblje. Prihodi od kamata i kumulativna amortizacija priznaju se primjenom originalne efektivne kamatne stope, osim za kratkoročnu imovinu gdje priznavanje kamata nije materijalno značajno. Originalna efektivna kamatna stopa je ona kamatna stopa koja je određena na dan početnog priznavanja financijske imovine i koja u procjenu novčanih tokova ne uzima u obzir očekivane gubitke, odnosno vrijednosna usklađenja.
Ukoliko postoji objektivan dokaz o umanjenju vrijednosti, tada se prihodi mjere na temelju amortiziranog troška, odnosno uzimaju se u obzir očekivane gubitke (bruto iznos umanjen za očekivane gubitke).
Umanjenje vrijednosti financijske imovine
Primjenjuje se model očekivanog kreditnog gubitka (eng. Expected Credit Losses - ECL) koji zahtijeva priznavanje umanjenje vrijednosti na temelju očekivanih kreditnih gubitaka.
Na svaki izvještajni datum, za financijsku imovinu (osim za FVTPL imovinu) Društvo priznaje rezervacije (ispravak vrijednosti) za umanjenje vrijednosti primjenom modela očekivanih kreditnih gubitaka. Očekivani kreditni gubici (ECL) vezani uz određeni instrument se procjenjuju na temelju očekivanih budućih novčanih tokova (po osnovu glavnice, kamata, naknada i provizija) koji su vezani s predmetnim ugovorom, uključujući i iznose koji mogu nastati realizacijom relevantnih kolaterala. Svi očekivani novčani tokovi se svode na sadašnju vrijednost putem diskontiranja relevantnom efektivnom kamatnom stopom. ECL se izračunavaju kao umnožak vjerojatnosti nastupanja statusa neispunjavanja financijskih obaveza (eng. Probability of Default, „PD“), gubitka po nastupanju statusa neispunjavanja financijskih obaveza (eng. Loss Given Default, „LGD“) i izloženosti u trenutku defaulta (eng. Exposure at Default, „EaD“).
Zbog toga što Društvo ima mali broj kupaca, ECL se procjenjuju na pojedinačnoj osnovi, na razini svakog pojedinog potraživanja i na način koji odražava:
nepristran i na osnovi vjerojatnosti određen iznos na temelju procjene raspona mogućih ishoda,
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
26
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
vremensku vrijednost novca i
razumne i utemeljene informacije (bez prevelikih troškova i napora) o prošlim događajima, trenutnim okolnostima, te predviđenim budućim uvjetima i okolnostima.
Za potraživanja od kupaca i ugovornu imovinu proizašle od ugovora s kupcima, Društvo primjenjuje simplificirani pristup u kalkulaciji ECL-a i stoga ne prati promjene kreditnog rizika, već priznaje ispravak vrijednosti na temelju očekivanog doživotnog ECL-a na kraju svakog izvještajnog razdoblja. U mjerenju ECL-a Društvo se koristi povijesnim zapažanjima o danima kašnjenja naplate potraživanja korigiranim za trenutnu situaciju i procijenjena buduća očekivanja u naplati potraživanja. Društvo trenutno ne usklađuje stopu gubitka za buduće makroekonomske uvjete, budući da nije provelo analizu utjecaja makroekonomskih čimbenika na povijesne stope gubitka, uključujući vremensku vrijednost novca gdje je to prikladno.
Osim gore navedene imovine na koju se primjenjuje pojednostavljeni pristup kroz stupanj 2, kod naknadnog mjerenja ostale financijske imovine (potraživanja po koncesijskom ugovoru, dani dugoročni zajmovi, depoziti i nova i novčani ekvivalenti) u procjeni ECL-a primjenjuje se opći pristup umanjenja koji se sastoji od tri stupnja: stupanj 1, stupanj 2 i stupanj 3.
U stupnju 1 za umanjenje vrijednosti financijske imovine primjenjuje se model 12-mjesečnih ECL- a. Ovaj se model primjenjuje ukoliko nema značajnog povećanja kreditnog rizika.
U stupnju 2 za umanjenje vrijednosti financijske imovine primjenjuje se model ECL-a za cijelo vrijeme trajanja instrumenta. Ovaj se model primjenjuje ako je došlo do značajnog povećanja kreditnog rizika.
U stupnju 3 za umanjenje vrijednosti financijske imovine primjenjuje se model ECL-a za cijelo vrijeme trajanja instrumenta. Ovaj se model primjenjuje ako postoji objektivan dokaz o umanjenju vrijednosti na datum izvještavanja.
Za iznos ECL-a umanjuje se vrijednost financijske imovine i priznaje dobit ili gubitak od umanjenja vrijednosti u računu dobiti ili gubitka, osim za dužničke instrumente po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (FVOSD) kod kojih se kreditni gubici priznaju u račun dobiti i gubitka, ali se ne umanjuje knjigovodstvena vrijednost već se priznaju unutar kategorije revalorizacijske rezerve.
Društvo priznaje rezervacije (ispravak vrijednosti) za očekivane kreditne gubitke od ulaganja u dužničke instrumente koji se mjere po amortiziranom trošku ili po FVOSD, potraživanja od najma, potraživanja od kupaca (uključivo potraživanja po koncesijskom ugovoru) i ugovornu imovinu te za ugovore o financijskim jamstvima. Iznos očekivanih kreditnih gubitaka izračunava se na svaki datum izvještavanja kako bi odražavao promjene u kreditnom riziku od početnog priznavanja pojedinog financijskog instrumenta.
Cjeloživotni ECL predstavlja očekivane kreditne gubitke koji će proizaći iz svih mogućih događaja neispunjenja obveza tijekom očekivanog vijeka trajanja financijskog instrumenta. Nasuprot tome, 12- mjesečni ECL predstavlja dio cjeloživotnog ECL-a uslijed vjerojatnosti nastanka statusa neispunjenja obveza u sljedećih 12 mjeseci nakon izvještajnog datuma.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
27
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
Objektivni dokazi umanjenja financijske imovine za ECL uključuju:
značajne financijske poteškoće kod izdavatelja ili dužnika, i/ ili
kršenje ugovora, npr. kašnjenje u plaćanju ili neplaćanje kamata ili glavnice više od 90 dana, i/ili
izgledno pokretanje stečaja ili financijskog restrukturiranja kod dužnika.
Samo prekoračenje roka dospijeća nije apsolutni pokazatelj da je došlo do povećanja kreditnog rizika nakon početnog priznavanja. Pretpostavku da je došlo do znatnog povećanja kreditnog rizika nakon početnog priznavanja zbog prekoračenja roka dospijeća Društvo može oboriti ako raspolaže razumnim i utemeljenim podacima kojima se dokazuje da nije došlo do znatnog povećanja kreditnog rizika.
Financijska imovina koje je već prethodno umanjena se otpisuje kada ne postoji razumno očekivanje naplate i nedostatak postupaka naplate. Razumno očekivanje uzima u obzir sljedeće okolnosti: zastara potraživanja, pokretanje procesa prisilne naplate (sudski procesi) i financijski kapacitet dužnika. Iznosi ispravka vrijednosti potraživanja i naknadno naplaćeni iznosi iskazuju se u računu dobiti i gubitka u okviru pozicije ostali troškovi poslovanja.
Financijske obveze i vlasnički instrumenti izdani od strane Društva
Klasifikacija kao obveza ili kao kapital
Dužnički i vlasnički instrumenti klasificiraju se ili kao financijske obveze ili kao kapital u skladu sa suštinom ugovornog sporazuma.
Financijska obveza
Financijska obveza je svaka obveza koja je:
a) ugovorna obveza da se:
i) isporuči novac ili druga financijska imovina drugom subjektu, ili
ii) razmijeni financijska imovina ili financijske obveze s drugim subjektom prema uvjetima koji su potencijalno nepovoljniji za subjekt, ili
b) ugovor koji će se namiriti ili se može namiriti vlastitim vlasničkim instrumentima subjekta.
Financijske obveze (uključuju zajmove, primljene kredite, izdane obveznice, obveze prema dobavljačima), a inicijalno se mjere po fer vrijednosti, umanjenoj za transakcijske troškove.
Financijske obveze se naknadno mjere po amortiziranom trošku koristeći metodu efektivne kamatne stope, s kamatnim troškom priznatim na temelju efektivnog prinosa.
Metoda efektivne kamatne stope je metoda vrednovanja financijske obveze i raspoređivanja troška kamata tijekom obračunskih razdoblja. Efektivna kamatna stopa je kamatna stopa koja na točno određeni dan diskontira procijenjena buduća novčana plaćanja kroz očekivani vijek trajanja financijskog instrumenta ili, gdje je prikladnije, kroz kraće razdoblje. Rashodi od kamata i kumulativna amortizacija priznaju se primjenom originalne efektivne kamatne stope osim za kratkoročne obveze gdje priznavanje kamata nije materijalno značajno.
Kamatonosni bankarski krediti i prekoračenja knjiže se u visini primljenih iznosa, umanjenih za direktne troškove odobrenja. Financijski troškovi, uključivši premije koje se plaćaju prilikom podmirenja ili otkupa, knjiže se po
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
28
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
obračunskoj osnovi i pripisuju knjigovodstvenom iznosu instrumenta u onoj mjeri u kojoj su nepodmireni u razdoblju u kojem su nastali. Nakon početnog priznavanja, primljeni krediti se vrednuju po amortiziranom trošku koristeći metodu efektivne kamatne stope, s kamatnim troškom priznatim na temelju efektivnog prinosa.
Derivativi i ugrađeni derivativi
Derivativ je financijski instrument ili drugi ugovor čija se vrijednost mijenja kao reakcija na promjene utvrđene kamatne stope, cijene nekog drugog financijskog instrumenta, cijene robe, tečaja stranih valuta, indeksa cijena ili stopa, kreditnog rejtinga ili kreditnog indeksa ili druge varijable. Derivativi se mjere po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka.
Ugrađeni derivat je sastavni dio hibridnog ugovora koji također uključuje ne-derivatni domaćin s efektom da se neki novčani tokovi kombiniranog instrumenta razlikuju na način sličan samostalnom derivatu. Derivati ugrađeni u hibridne ugovore s domaćinom financijske imovine u smislu MSFI 9 nisu odvojeni. Cijeli hibridni ugovor klasificira se i naknadno mjeri kao amortizirani trošak ili fer vrijednost kao prikladno. Derivati ugrađeni u hibridne ugovore s domaćinima koji nisu financijska imovina u smislu MSFI 9 (npr. financijske obveze) tretiraju se kao zasebni derivati kada ispunjavaju definiciju derivata, a njihovi rizici i karakteristike nisu usko povezane s osobinama domaćih ugovora i ugovori se ne mjere kroz dobit ili gubitak. Ako je hibridni ugovor citirana financijska obveza, umjesto odvajanja ugrađenog derivata, Društvo općenito označava cijeli hibridni ugovor kao FVTPL. Ugrađeni derivat prikazan je kao dugotrajna imovina ili dugoročna obveza ukoliko je preostalo dospijeće hibridnog instrumenta na koji se ugrađeni derivat odnosi više od 12 mjeseci i ne očekuje se da će biti realiziran ili podmiren u roku od 12 mjeseci.
Prestanak priznavanja financijske obveze
Društvo prestaje priznavati financijsku obvezu samo i isključivo ako je ista podmirena, otpisana ili istekla.
Dobici i gubici nastali od priznavanja i prestanka priznavanja financijskih obveza iskazuju se kao ostali dobici (gubici) iz poslovanja.
U slučaju izmjene kreditnih uvjeta, provodi se diskontiranje novčanih tokova po novim uvjetima uz primjenu originalne efektivne kamatne stope te se tako dobiveni iznos uspoređuje s vrijednošću obveze prije izmjena. U slučaju da je razlika između ta dva iznosa veća od 10%, obveza se prestaje priznavati te se priznaje nova obveza. U slučaju da je razlika manja od 10%, postojeća obveza se i dalje nastavlja priznavati, a efekti promjena priznaju se odmah u računu dobiti i gubitka.
Vlasnički instrumenti
Vlasnički instrument je svaki ugovor koji dokazuje udio u ostatku imovine Društva nakon oduzimanja svih njegovih obveza. Vlasnički instrumenti izdani od strane Društva priznaju se kao razlika između primitaka i direktnih troškova izdavanja.
Dionički kapital predstavlja nominalnu vrijednost izdanih dionica.
Kapitalna dobit uključuje premiju ostvarenu prilikom izdavanja dionica. Bilo koji transakcijski troškovi povezani s izdavanjem redovnih dionica priznaju se kao smanjenje kapitala.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
29
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
Rezerve se iskazuju po nominalnim vrijednostima prilikom izdvajanja iz neto dobiti i to posebno zakonske rezerve, statutarne rezerve i ostale rezerve.
Kod transakcije dokapitalizacije Društva putem pretvaranja obveza u kapital, a koja se provodi od strane vlasnika Društva, razlika između knjigovodstvene vrijednosti iznosa obveze i fer vrijednosti priznaje se direktno u kapitalu.
d) Imovina i obveze proizašle iz transakcija s Maticom i ovisnim društvima Matice (unutar-grupne transakcije)
Gubici koji proizlaze od početnog priznavanja zajmova odobrenih Matici i ovisnim društvima, a koji nisu realizirani na tržišnim principima iskazuju se direktno u kapitalu (što vrijedi i za ukidanje umanjenja takvih gubitaka). Takvi zajmovi ne smatraju se financijskom imovinom, već ulaganjem u ovisna društva, sukladno MRS-u - 27 Odvojeni financijski izvještaji. Priznati gubici od početnog priznavanja (i ukidanje umanjenja takvih gubitaka) po tako odobrenim zajmova smatraju se distribucijom kapitala, a ne kreditnim gubicima, u skladu s MSFI-jem 9 Financijski instrumenti.
e) Nekretnine, postrojenja i oprema
Nekretnine, postrojenja i oprema iskazani su po trošku nabave umanjenom za akumuliranu amortizaciju. Troškovi nabave uključuju sve troškove koji se mogu direktno povezati s dovođenjem imovine u upotrebu za namjeravanu svrhu. Nabavna vrijednost uključuje izdatke koji se izravno odnose na stjecanje sredstva. Nabavna vrijednost vlastitog izgrađenog sredstva uključuje trošak materijala i direktnog rada i druge troškove povezane s dovođenjem sredstva u namijenjeno radno stanje, kao i troškove demontiranja i uklanjanja dijelova te obnove lokacije na kojoj se nalaze.
Naknadni troškovi uključuju se u knjigovodstvenu vrijednost imovine ili se priznaju kao zasebno sredstvo, samo kada je vjerojatno da će na njega doći buduće ekonomske koristi i kada se takva ulaganja mogu pouzdano izmjeriti. Knjigovodstvena vrijednost bilo koje komponente se knjiži kao zasebna imovina, a ukida se pri zamjeni. Svi ostali popravci i održavanja terete se za dobit ili gubitak tijekom izvještajnog razdoblja u kojem su nastali.
Amortizacija je obračunata primjenom linearne metode pojedinačno za svako osnovno sredstvo kroz procijenjeni vijek korištenja imovine. Amortizacija se počinje obračunavati kada je dugotrajna materijalna imovina raspoloživa i spremna za upotrebu. Imovina u izgradnji se ne amortizira.
Amortizacija se obračunava kroz prosječni procijenjeni vijek trajanja (za 2022. i 2021. godinu) kako slijedi:
Kompjuterska i telekomunikacijska oprema
2 - 10 godina
Automobili i ostala transportna sredstva
5 godina
Uredski namještaj
5 godina
Ostala oprema
1 – 5 godina
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
30
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
Obračun amortizacije obavlja se po pojedinačnim osnovnim sredstvima do njihovog potpunog otpisa. Amortizirajući iznos nekog sredstva utvrđuje se nakon oduzimanja njegovog ostatka vrijednosti. Ostatak vrijednosti imovine se može povećati na vrijednost jednaku ili veću od knjigovodstvene vrijednosti te imovine. Ako se to dogodi, iznos amortizacije je nula.
Dobitke ili gubitke koji proizlaze iz prestanka priznavanja pojedine nekretnine, postrojenja i opreme treba utvrditi kao razliku između neto iznosa potraživanja od otuđenja i knjigovodstvene vrijednosti imovine.
Dobit ili gubitak ostvaren prodajom, rashodovanjem ili na drugi način otuđenjem materijalne i nematerijalne imovine iskazuje se u okviru ostalih neto dobitaka / (gubitaka) iz poslovanja.
f) Najmovi
Prilikom sklapanja ugovora Društvo procjenjuje ukoliko ugovor predstavlja ili sadrži najam. Ugovor predstavlja najam, ili sadrži najam, ukoliko se njime prenosi pravo upravljanja nad upotrebom predmetne imovine u određenom razdoblju u zamjenu za naknadu.
Kako bi procijenilo sadrži li ugovor prijenos prava upravljanja nad upotrebom predmetne imovine, Društvo primjenjuje definiciju najma propisanu MSFI-em 16 u okviru čega ocjenjuje da li:
- ugovor uključuje korištenje identificirane imovine (što može biti utvrđeno eksplicitno ili implicitno), a koja treba biti fizički odvojena ili predstavljati pretežit dio kapaciteta fizičke odvojene imovine. Ukoliko dobavljač ima značajno pravo zamjene, tada imovina nije identificirana;
- Društvo ima pravo na suštinski sva ekonomska prava iz korištenja imovine u razdoblju uporabe; i
- Društvo ima pravo upravljati predmetnom imovinom. Društvo ima ovo pravo kada ostvaruje upravljačka prava koja su najrelevantnija u promjenama odluka kako i koju svrhu se imovina koristi. U rijetkim slučajevima gdje je odluka o tome kako se i u koju svrhu predmetna imovina koristi predodređena, Društvo ima pravo upravljati korištenjem imovine ukoliko Društvo ima pravo upravljati imovinom ili je Društvo dizajniralo imovinu na način koji unaprijed utvrđuje kako i u koju svrhu će biti korištena.
Društvo prepoznaje imovinu s pravom korištenja i obvezu po najmu na datum početka najma. Imovina s pravom korištenja početno se mjeri po trošku, koji se sastoji od početno izmjerenog iznosa obveze po najmu prilagođenom za sva plaćanja najma izvršena na datum početka najma ili prije, uvećanog za sve izravne početne troškove koji su nastali i procijenjene troškove demontaže i uklanjanja predmetne imovine ili obnove mjesta na kojem se imovina nalazi ili vraćanja predmetne imovine u stanje koje se zahtijeva na temelju uvjeta najma, umanjeno za sva primljena odobrenja vezano uz najam.
Amortizacija
Imovina s pravom korištenja naknadno se amortizira koristeći linearnu metodu od datuma početka najma do isteka perioda najma, osim ako se po ugovoru o najmu do kraja razdoblja najma vlasništva nad odnosnom imovinom prenosi na Društvo ili ako trošak imovine s pravom korištenja odražava pretpostavku da će Društvo iskoristiti
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
31
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
opciju kupnje. U tom slučaju imovina s pravom korištenja amortizira se od datuma početka najma do kraja njezina korisnog vijeka uporabe, a koji se utvrđuje na istoj osnovi kao i za slične nekretnine ili opremu. Dodatno, imovina s pravom korištenja redovito se umanjuje za gubitke od umanjenja vrijednosti, ukoliko ona postoje, ili se usklađuje uslijed određenih naknadnih mjerenja obveze za najam.
Amortizacija se obračunava kroz prosječni procijenjeni vijek trajanja kako slijedi:
Obveza
Obveza za najam početno se mjeri po sadašnjoj vrijednosti plaćanja po osnovi najma koja nisu plaćena do tog datuma, diskontirano primjenjujući kamatnu stopu sadržanu u ugovoru o najmu ili, ako se ta stopa ne može izravno utvrditi, primjenjujući graničnu stopu zaduživanja Društva.
Plaćanja po osnovi najma uključena u mjerenje obveze po najmu uključuju sljedeće:
fiksna plaćanja, uključujući i plaćanja koja su u suštini fiksna;
varijabilna plaćanja najma koja ovise o indeksu ili stopi, a koja se početno mjere primjenom indeksa ili stopa koje vrijede na datum početka najma;
iznose za koje se očekuje da će biti plaćeni na temelju jamstava za ostatak vrijednosti;
očekivanu cijenu izvršenja opcije kupnje za koju Društvo ima razumno uvjerenje da će je iskoristiti;
plaćanja po osnovi najma u slučaju opcionalnog produljenja trajanja ako Društvo ima razumno uvjerenje da će opciju produljenja iskoristiti;
kazne za prijevremeni raskid najma, osim ako Društvo ima razumno uvjerenje da neće prijevremeno raskinuti najam.
Obveza za najam mjeri se po amortiziranom trošku koristeći metodu efektivne stope. Ona se ponovno mjeri kada nastanu promjene u budućim plaćanjima za najam zbog promjena indeksa ili stopa, ako nastane promjena u procjeni očekivanog iznosa plaćanja na temelju jamstava za ostatak vrijednosti, ako Društvo promijeni svoje procjene vezano uz iskorištenje opcije kupnje, produljenja ili raskida ili ako nastane promjena u plaćanjima po osnovi koja su fiksna ili u suštini fiksna.
Kada se obveza za najam ponovno mjeri na navedeni način, odgovarajuće usklade provode se i na neto knjigovodstvenoj vrijednosti imovine s pravom korištenja.
Kratkoročni najmovi i najmovi imovine niske vrijednosti
Društvo po osnovi takvih najmova ne priznaje imovinu s pravom korištenja i obvezu za najmove. Društvo priznaje plaćanja po osnovi takvih najmova kao trošak po linearnoj osnovi tijekom razdoblja najma.
Zgrada (poslovni prostori)
18 godina
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
32
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
Prezentiranje
Imovinu s pravom upotrebe Društvo iskazuje u sklopu pozicije nekretnine, postrojenja i oprema te obveze po najmu u sklopu financijskih obveza u izvještaju o financijskom položaju.
g) Potraživanja
Potraživanja predstavljaju prava na naplatu određenih iznosa od kupaca ili drugih dužnika kao rezultat poslovanja Društva. Kratkoročna potraživanja se prilikom početnog priznavanja iskazuju u ukupnom (nominalnom) iznosu te se naknadno umanjuju za ispravak vrijednosti sumnjivih i spornih potraživanja. Ispravak vrijednosti zastarjelih i spornih potraživanja vrši se pojedinačno za svako potraživanje kada je neizvjesna naplata djelomičnog ili ukupnog iznosa potraživanja temeljem procjene menadžmenta. Dugoročna potraživanja se prilikom početnog priznavanja iskazuju po fer vrijednosti, a naknadno se mjere po amortiziranom trošku, primjenom metode efektivne kamatne stope.
h) Novac i ekvivalenti novca
Novac se sastoji od depozita, novca na računima u bankama i sličnim institucijama i gotovog novca u blagajnama. Ova pozicija uključuje novac odmah raspoloživ i upotrebljiv i karakterizirana je odsutnošću rizika naplate. Društvo salda novca i novčanih ekvivalenata koje drži, a nisu mu raspoloživi za korištenje, ne iskazuje kao novac i novčane ekvivalente. Takva salda Društvo objavljuje u bilješkama i/ili iskazuje kao zasebnu poziciju u izvještaju o financijskom položaju (ako takva imovina zadovoljava uvjete za priznavanje imovine). Ulaganje u depozite po viđenju u bankama klasificira se kao novac.
i) Pretvaranje stranih valuta
Imovina i obveze denominirane u stranoj valuti pretvorene su funkcionalnu valutu (kune) po srednjem tečaju Hrvatske narodne banke na dan izvještaja o financijskom položaju. Tečajne razlike kod pretvaranja stranih valuta u kune uključene su u račun dobiti i gubitka kako su nastajale. Monetarne stavke denominirane u stranim valutama na kraju svakog izvještajnog razdoblja ponovno se preračunavaju po tečaju važećem na taj datum. Nemonetarne stavke iskazane po fer vrijednosti u stranim valutama ponovno se preračunavaju po tečaju važećem na datum utvrđivanja fer vrijednosti. Nemonetarne stavke denominirane u stranim valutama koje se vode po povijesnom trošku ne preračunavaju se ponovno. Stavke u računu dobiti i gubitka se preračunavaju po srednjem tečaju za izvještajno razdoblje.
j) Rezerviranja
Rezerviranje se priznaje ako, i samo ako, Društvo ima sadašnju obvezu (pravnu ili konstruktivnu) nastalu kao rezultat prošlog događaja i vjerojatno je da će za podmirenje te obveze biti potreban odljev ekonomskih resursa, te ako je moguće realno procijeniti iznos obveze. U slučaju parnica, Društvo određuje postoji li sadašnja obveza na datum izvještaja o financijskom položaju, uzimajući u obzir sve raspoložive dokaze, a posebice mišljenje pravnih stručnjaka. U dokaze koji se razmatraju uključuju se dodatni dokazi proizašli iz događaja nastalih nakon datuma izvještaja o financijskom položaju, poput presuda i slično.
Iznos priznat kao rezerviranje je najbolja procjena izdataka potrebnih za podmirenje sadašnje obveze na datum izvještaja o financijskom položaju, uzimajući u obzir rizike i neizvjesnosti u vezi te obveze. Procijenjeni budući
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
33
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
novčani tokovi se diskontiraju na sadašnju vrijednost, primjenjujući diskontnu stopu prije poreza koja odražava tekuće tržišne procjene sadašnje vrijednosti novca i rizika specifičnih za pojedinu obvezu. Procjenu ishoda i financijskog učinka određuje menadžment Grupe prosudbom, uz korištenje iskustva za slične transakcije i, ako je
potrebno, uz pomoću izvješća neovisnih stručnjaka (u slučajevima sudskih tužbi). U dokaze koji se razmatraju uključuju se i dokazi nastali temeljem događaja nakon datuma izvještaja o financijskom položaju. U slučaju procjene negativnog ishoda u sudskim procesima, u iznos rezerviranja se uključuju i zatezne kamate. Učinak vremenske vrijednosti novca priznaje se samo ako je značajan.
Rezerviranja se pregledavaju na svaki datum izvještaja o financijskom položaju te ih se usklađuje tako da odražavaju najbolju tekuću procjenu. Ako više nije vjerojatno da će podmirivanje obveze zahtijevati odljev resursa koji utjelovljuju ekonomske koristi, rezerviranje se treba ukinuti.
Ako Društvo ima štetni ugovor, sadašnja obveza prema tom ugovoru treba se priznati i mjeriti kao rezerviranje. Štetni ugovor je ugovor u kojem neizbježni troškovi ispunjenja obveza prema ugovoru prelaze ekonomske koristi koje se od njega očekuju.
Ako se očekuje da će neke ili sve izdatke potrebne za podmirenje rezerviranja nadoknaditi treća strana, potraživanje se priznaje kao imovina samo kada je doista izvjesno da će naknada biti primljena te da se iznos naknade može pouzdano izmjeriti.
k) Primanja zaposlenih
Obveze prema zaposlenicima uključuju kao trošak u račun dobiti i gubitka u razdoblju u kojem su nastali. Obveze za doprinose u obvezni mirovinski fond se uključuju kao trošak u račun dobiti i gubitka u razdoblju u kojem su nastali. Obveze za bonuse zaposlenika priznaju se kao rezerviranja troškova na temelju ugovornih odnosa ili formalnog plana Društva, kada se na temelju ranijih iskustava Uprave, odnosno ključnih zaposlenika, može realno očekivati da će bonusi biti isplaćeni te kada se iznos bonusa može procijeniti prije objave financijskih izvještaja. Za obveze za bonuse se očekuje da će biti podmirene kroz 12 mjeseci od datuma izvještaja o financijskom položaju, a priznaju se u iznosu za koji se očekuje da će biti isplaćen.
l) Financijski prihodi i troškovi
Financijski troškovi
Financijski troškovi obuhvaćaju kamate na kredite, izdane obveznice, primljene zajmove i ostale obveze, primjenom metode efektivne kamatne stope. Financijski trošak obuhvaća i promjene fer vrijednosti financijske imovine iskazane po fer vrijednosti u računu dobiti i gubitka te gubitke od tečajnih razlika. Ostali troškovi posudbe priznaju se u računu dobiti i gubitka koristeći metodu efektivne kamatne stope.
Financijski prihodi
Financijski prihodi obuhvaćaju kamate na dane zajmove i kamate na uložena sredstva (depozite). Prihod od kamate se priznaje u računu dobiti i gubitka primjenom metode obračunatih prihoda, koristeći efektivnu kamatnu stopu. Financijski prihod obuhvaća i promjene fer vrijednosti financijske imovine iskazane po fer vrijednosti u računu dobiti i gubitka te dobitke od tečajnih razlika.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
34
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
m) Porez na dobit
Društvo iskazuje poreznu obvezu u skladu s propisima. Porez na dobit za tekuću godinu sadržava tekući i odgođeni porez.
Tekući porez je očekivani porez koji se plaća na oporezivu dobit tekuće godine, koristeći poreznu stopu koja je na snazi na datum izvještaja o financijskom položaju.
U slučaju postojanja neizvjesnosti u vezi poreznog tretmana nekog poslovnog događaja, Društvo priznaje tekuću obvezu ako nije vjerojatno da će porezne vlasti tumačiti transakciju na jednaki način kao i Društvo. U takvim se slučajevima obveza priznaje u najvjerojatnijem iznosu ili ponderiranom prosjeku očekivanih iznosa. Prilikom procjene neizvjesnosti, rizik neotkrivanja ne uzima se u obzir, točnije, polazi se od pretpostavke da porezna uprava posjeduje sve informacije te da će do trenutka nastupa zastare izvršiti poreznu kontrolu.
U slučaju postojanja dugoročne obveze za oporezivu dobit tekuće ili prethodnih godina, takva obveza se ne diskontira.
Odgođeni porezi proizlaze iz privremenih razlika između vrijednosti imovine i obveza iskazanih u financijskim izvještajima od vrijednosti iskazanih za potrebe utvrđivanja osnovice poreza na dobit. Odgođena porezna imovina za neiskorištene porezne gubitke i neiskorištene porezne olakšice priznaje se ako postoji vjerojatnost da će se u budućnosti ostvariti oporeziva dobit temeljem koje će se iskoristiti odgođena porezna imovina. Odgođena porezna imovina i obveze obračunavaju se uz primjenu stope poreza na dobit primjenjive na period kada će se ta imovina ili obveze realizirati.
Tekući i odgođeni porez priznaju se kao rashod ili prihod u računu dobiti i gubitka, osim kada se odnose na stavke koje se direktno priznaju na kapitalu, kada se i porez također priznaje direktno na kapitalu.
n) Informacije o segmentima
Prilikom identificiranja poslovnih segmenata, Uprava uglavnom slijedi pružanje proizvoda ili usluga u sklopu Ugovora o zakupu.
Politike vrednovanja / mjerenja koje Društvo koristi za izvještavanje o poslovnim segmentima su iste kao i one korištene prilikom izrade financijskih izvještaja.
Dodatno, imovina koja se ne može direktno dodijeliti poslovnim aktivnostima određenog segmenta nije alocirana na pojedine segmente.
Nije bilo promjena u metodama vrednovanja koje su korištene prilikom određivanja dobiti / gubitka poslovnog segmenta u usporedbi s prethodnim razdobljima.
o) Nepredviđena imovina i nepredviđene obveze
Nepredvidiva obveza je moguća obveza koja proizlazi iz prošlih događaja i čije će se postojanje potvrditi samo nastankom ili izostankom jednog ili više neizvjesnih budućih događaja na koje Društvo ne može u cijelosti utjecati. Nepredvidive obveze nisu priznate u financijskim izvještajima. One se objavljuju u bilješkama, osim ako odljev ekonomskih koristi nije vjerojatan. U slučaju da je odljev resursa vjerojatan i da se obvezu može izmjeriti s dovoljno
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
35
Sažetak značajnih računovodstvenih politika (nastavak)
pouzdanosti, obveza se iskazuje na poziciji rezerviranja (u slučaju da se ne može utvrditi točan iznos i rok dospijeća) ili na ostalim pozicijama u izvještaju o financijskom položaju.
Nepredvidiva imovina jest moguća imovina koja proizlazi iz prošlih događaja i čije će se postojanje potvrditi samo nastankom ili izostankom jednog ili više neizvjesnih budućih događaja na koje Društvo ne može u cijelosti utjecati. Nepredvidiva imovina nije iskazana u financijskim izvještajima, već se iskazuje u bilješkama, ali samo u slučaju kada je priljev ekonomskih koristi vjerojatan.
p) Objavljivanja o povezanim osobama
Transakcija između povezanih osoba je prijenos resursa, usluga ili obveza među povezanim osobama, neovisno o tome je li cijena zaračunana. Povezana osoba je svaka pravna ili fizička osoba (ili član uže obitelji) koja posredno ili neposredno ima moć da kontrolira ili ima značajni utjecaj nad financijskim i poslovnim politikama Društva. Povezana osoba je svaka pravna osoba koja je članica Grupe. Povezanim osobama se smatra ključni menadžment koji čine Uprava Društva i Grupe i Nadzorni odbor Grupe. Odnosi između Društva i ovisnih društava se objavljuju bez obzira da li je među njima bilo transakcija. Transakcije između Društva i povezanih osoba objavljuju se pojedinačno za sve kategorije povezanih osoba ili u jednom iznosu (skupno) ako nisu značajne.
q) Događaji nakon datuma izvještavanja
Događaji nakon datuma izvještaja o financijskom položaju su oni povoljni i nepovoljni događaji koji su nastali između datuma izvještaja o financijskom položaju i datuma na koji je Uprava Društva odobrila izdavanje financijskih izvještaja.
Događaji nakon datuma izvještavanja koji daju dodatne informacije o financijskom položaju Društva na datum izvještavanja (događaji koji zahtijevaju usklađivanje) reflektirani su u financijskim izvještajima. Primjeri događaja koji zahtijevaju usklađenja u financijskim izvještajima na datum izvještavanja su sudske presude ukoliko utječu na iznos rezerviranja, financijski položaj nekog kupca koji potvrđuje umanjenje ili ispravak umanjenja potraživanja, prodaja zaliha ako je dokaz o neto utrživoj vrijednosti. Događaji nakon datuma izvještavanja koji se ne smatraju događajima koji zahtijevaju usklađivanje objavljuju se u bilješkama kada su značajni. Primjeri takvih događaja su najave ili početak provedbe restrukturiranja, kupovina i otuđenje imovine, preuzimanje obveza. Društvo objašnjava prirodu takvog događaja i procjenu na financijski položaj ili izjavu da takva procjena nije moguća.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
36
3. Prihodi od prodaje
A. RAZRADA PRIHODA
2022.
Izvještajni segmenti
HRK’000
Arena Zagreb
Odnosi s Maticom
Sveukupno
Održavanje Arene Zagreb
7.442
-
7.442
Logistička potpora u organizaciji događanja
936
-
936
Ukupno prihodi od ugovora s kupcima
8.378
-
8.378
2021.
Izvještajni segmenti
HRK’000
Arena Zagreb
Odnosi s Maticom
Sveukupno
Održavanje Arene Zagreb
7.054
-
7.054
Logistička potpora u organizaciji događanja
159
-
159
Inženjerske usluge
-
320
320
Ukupno prihodi od ugovora s kupcima
7.213
320
7.533
B. SALDO U BILANCI
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
Potraživanja po osnovi ugovora s kupcima koja su uključena u "Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja"
725
738
Ugovorna obveza
-
(405)
- fakturirane, a neizvršene usluge
-
(405)
Ugovorna imovina
2.308
-
- izvršene, a nefakturirane usluge
2.308
-
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
37
Prihodi od prodaje (nastavak)
Održavanje Arene Zagreb
Priroda i vrijeme izvršenja ugovornih činidbi, uključujući značajne uvjete plaćanja
Održavanje Arene Zagreb Društvo vrši u skladu s Ugovorom o zakupu, po cijeni koja odgovara stvarnim troškovima održavanja. Plaćanje se tijekom godine vrši na kvartalnoj razini, na temelju stvarnih troškova utvrđenih za prethodnu godinu te projekcije troškova u narednoj godini. Zakupnik ima pravo osporiti povećanje koje prelazi 5%. Obračun stvarno nastalih troškova i usklađenje troškova s primljenim plaćanjima tijekom tekuće godine vrši se u prvom kvartalu naredne godine, nakon završetka izvještajnog razdoblja. Režijske troškove i troškove preinaka, sukladno Ugovoru o zakupu, također snosi Zakupnik. Naknade za režijske troškove Arene Zagreb iskazuju se na neto osnovi s obvezama prema dobavljačima za predmetne troškove (Društvo kao agent). Zakupnik Arene Zagreb izravno podmiruje dobavljače režijskih troškova.
Logistička potpora u organizaciji događanja
Priroda i vrijeme izvršenja ugovornih činidbi, uključujući značajne uvjete plaćanja
Radi se uslugama koje Društvo vrši u kratkim vremenskim intervalima tijekom godine, a prema ponudi Zakupnika i/ili organizatora događanja. Plaćanje se vrši po izvršenju usluge i/ili avansno.
4. Ostali poslovni prihodi
2022.
2021.
HRK’000
HRK’000
Prihodi od zakupa
190
190
Prihodi od osiguranja
147
87
Ostalo
378
116
715
393
5. Troškovi usluga
2022.
2021.
HRK’000
HRK’000
Usluge kooperanata na održavanju Arene Zagreb
2.797
1.803
Ostale vanjske usluge
2.869
2.625
Najamnina /i/
1.194
1.560
Komunalne usluge
1.303
1.321
Premija osiguranja
469
486
Bankarske usluge
137
145
Telekomunikacijske usluge
92
103
Prijevozne usluge i naknade zaposlenicima za prijevoz
18
29
8.879
8.072
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
38
Troškovi usluga (nastavak)
/i/ Odnosi se na trošak zakupa uredskih prostora u sklopu poslovne zgrade Grupe . Do kraja rujna 2022. godine nad dijelovima poslovne zgrade vodio se ovršni postupak godine pokrenut od strane vjerovnika predstečajne nagodbe Matice pa se u skladu s time ugovor o zakupu do toga vremena smatrao kratkoročnim ugovorom, s obzirom na neizvjesnost postupka. Od početka četvrtog kvartala 2022. godine ugovor o zakupu poslovnih prostora iskazuje se na pozicijama dugotrajne imovine (imovina s pravom upotrebe) i dugoročne obveze - obveza za unutar- grupni najam (bilješke 13 i 21), s obzirom da je ovršni postupak završen te da je poslovna zgrada ostala u vlasništvu Grupe.
6. Troškovi osoblja
2022.
2021.
HRK’000
HRK’000
Neto plaće i nadnice
5.767
6.006
Porezi i doprinosi /i/
3.363
3.601
9.130
9.607
/i/ Iznos obuhvaća i doprinose za mirovinsko osiguranje u iznosu od 1.360 tisuća kuna za 2022. godinu (2021. godina: 1.479 tisuća kuna).
7. Rezerviranja za otpremnine
2022.
2021.
HRK’000
HRK’000
Nova rezerviranja
-
(543)
Ukidanje rezerviranja
21
-
21
(543)
8. Vrijednosna usklađenja financijske imovine – neto
2022.
2021.
HRK’000
HRK’000
Vrijednosno usklađenje danih zajmova
787
1.507
Vrijednosno usklađenje potraživanja po koncesijskom
ugovoru
3.144
(5.019)
Vrijednosno usklađenje ostalih potraživanja
(832)
305
Vrijednosno usklađenje depozita
-
73
3.099
(3.134)
Iskazani iznosi odnose se na ECL (umanjenje vrijednosti / ukidanje umanjenja financijske imovine), a koji su detaljno prikazane u bilješci 28.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
39
9. Ostali poslovni rashodi
2022.
2021.
HRK’000
HRK’000
Naknade prema državi
100
88
Naknade za revizorski odbor
37
37
Ostalo
1
7
138
132
10. Ostali dobici iz poslovanja – neto
2022.
2021.
HRK’000
HRK’000
Dobici od prestanka priznavanja obveza
114
58
Dobici od prodaje materijalne imovine
4
49
118
107
11. Financijski rashodi – neto
2022.
2021. Prepravljeno
HRK’000
HRK’000
Financijski prihodi
Dobici od mjerenja derivativa /i/
11.766
20.937
Kamate od danih zajmova
4.814
5.191
Kamate na depozit
287
173
Ostale kamate
10
-
Tečajne razlike
10.863
11.976
Ukupni financijski prihodi
27.740
38.277
Financijski rashodi
Kamate i naknade po osnovi kredita /ii/
(5.595)
(6.858)
Kamate i naknade po osnovi izdanih obveznica /ii/
(28.048)
(41.895)
Kamate po osnovi najma /ii/
(54)
(6)
Kamate po osnovi ostalih obveza
(14)
(73)
Kamate na zakašnjela plaćanja
(3)
(2)
Tečajne razlike
(10.482)
(12.610)
Ukupni financijski rashodi
(44.196)
(61.444)
Financijski rezultat - neto
(16.456)
(23.167)
/i/ Dobici od mjerenja derivativa odnose se na ugrađene derivative proizašle iz obveze za izdane obveznice (bilješka 21).
/ii/ Troškovi kamata po osnovi financijskih obveza (bilješka 21).
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
40
12. Porez na dobit
Sljedeća tabela prikazuje usklađenje poreznog troška po računu dobiti i gubitka i poreza po zakonskoj stopi:
2022.
2021.
HRK’000
HRK’000
Tekući porez
Dobit prije poreza
66.750
21.318
Porez na dobit po stopi poreza 18%
12.015
3.837
Efekt porezno nepriznatih troškova
906
2.076
Efekt stavaka porezno nepriznatih prihoda
(727)
(307)
Efekt umanjenja (podmirenja) tekuće obveze (bilješka 22)
(19.455)
(1.600)
(7.261)
4.006
Odgođeni porez
Priznavanje i promjena privremenih razlika
586
(828)
586
(828)
Ukupan porezni (prihod) rashod
(6.675)
3.178
Efektivna porezna stopa
-
14,91%
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
41
13. Nekretnine, postrojenja i oprema
Zgrada
Kompjuteri i sl. oprema
Transportna sredstva i ostala oprema
Predujam
Ukupno
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Nabavna vrijednost
Na dan 1. siječnja 2021.
-
779
376
-
1.155
Povećanja (kupnja)
-
54
-
5
59
Ostala povećanja
-
-
181
-
181
Smanjenje
-
-
(152)
-
(152)
Na dan 31. prosinca 2021.
-
833
405
5
1.243
Povećanja (kupnja)
-
55
-
-
55
Ostala povećanja
5.494
-
270
-
5.764
Smanjenje
-
(151)
(51)
-
(202)
Na dan 31. prosinca 2022.
5.494
737
624
5
6.860
Akumulirana amortizacija
Na dan 1. siječnja 2021.
-
737
339
-
1.076
Amortizacija za godinu
-
45
23
-
68
Smanjenje
-
-
(123)
-
(123)
Na dan 31. prosinca 2021.
-
782
239
-
1.021
Amortizacija za godinu
75
51
45
-
171
Smanjenje
-
(151)
(51)
-
(202)
Umanjenje kroz račun dobiti i gubitka
-
-
-
5
5
Na dan 31. prosinca 2022.
75
682
233
5
995
Sadašnja vrijednost
31. prosinca 2021.
-
51
166
5
222
31. prosinca 2022.
5.419
55
391
-
5.865
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
42
Nekretnine, postrojenja i oprema (nastavak)
Na dan 31. prosinca 2022. godine Društvo koristi u potpunosti amortiziranu imovinu nabavne vrijednosti 699 tisuće kuna (31. prosinca 2021. godine: 854 tisuće kuna).
Imovina s pravom upotrebe
a. Prijevozna sredstva
U ukupnom iskazanom iznosu transportnih sredstva i ostale imovine uključena su prijevozna sredstva za koja je ugovoren dugoročni najam. Bruto iznos imovine na dan 31. prosinca 2022. godine: 449 tisuća kuna (31. prosinca 2021. godine 180 tisuća kuna). Neto knjigovodstvena vrijednost imovine pod najmom na dan 31. prosinca 2022. godine: 383 tisuća kuna (31. prosinca 2021. godine: 159 tisuća kuna). godine. Obveza za najam, zajedno s uvjetima ugovora, zasebno je iskazana u bilješci 21 (obveza za najam prema leasing društvima).
b. Zgrada
Cjelokupni iznos odnosi se na zakup uredskih prostora u sklopu poslovne zgrade Grupe. Ugovor je potpisan s društvom Ingra nekretnine d.o.o. Obveza za leasing zasebno je iskazana u bilješci 21 (obveza za unutar-grupni najam).
c. Amortizacija
Ukupan iznos troška amortizacije u Društvu u 2022. godini koji je povezan s imovinom s pravom potrebe iznosi 120 tisuća kuna (2021. godina: 21 tisuću kuna).
14. Potraživanja po koncesijskom ugovoru
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
Potraživanja od zakupnika - Arena Zagreb
598.775
564.648
(kratkotrajni dio potraživanja)
(31.480)
(12.689)
567.295
551.959
Potraživanje od Zakupnika odnosi se na dugotrajni zakup Arene Zagreb na temelju Ugovora o zakupu. Projekt je realiziran putem ovisnog društva Lanište tijekom 2007. i 2008. godine po modelu javno - privatnog partnerstva, u kojem je Lanište u svojstvu investitora i privatnog partnera izgradilo Arenu Zagreb te je s javnim partnerom, društvom Zagrebački holding d.o.o. (dalje u tekstu: Zakupnik ili Koncesionar), ugovorilo dugoročni zakup Arene Zagreb. Na dan potpisivanja Ugovora o zakupu, dana 14. lipnja 2007. godine, Republika Hrvatska i Grad Zagreb potpisali su Sporazum o zajedničkom financiranju Arene Zagreb kojim je utvrđeno da će zajednički u jednakim omjerima (50:50) subvencionirati Zakupniku iznos potreban za plaćanje zakupnine po Ugovoru o zakupu. Razdoblje trajanja zakupa je ugovoreno na 28 godina (do kraja 2036. godine). Ugovorena osnovna zakupnina iznosi 7,2 milijuna EUR godišnje uvećano za PDV. Osnovna zakupnina godišnje se indeksira s HICP indeksom Europske monetarne unije koji objavljuje Eurostat. Zakupnina za 2023. godinu iznosi 9,2 milijuna EUR godišnje
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
43
Potraživanja po koncesijskom ugovoru (nastavak)
uvećano za PDV (2022. godina: 8,4 milijuna EUR). Zakupnina se plaća tromjesečno. Iznos zakupnine ne ovisi o korištenju Arene Zagreb. Zakupnik je u slučaju kašnjenja u plaćanju, značajnih kršenja odredbi Ugovora o zakupu ili u slučaju dobrovoljnog raskida dužan platiti Grupi naknadu definiranu Ugovorom. Po isteku Ugovora o zakupu, na kraju 2036. godine, Lanište će Arenu Zagreb predati Zakupniku u vlasništvo za iznos od 1 EUR. Ugovor o zakupu ne sadrži mogućnost obnove. Lanište se u zemljišnim knjigama vodi kao vlasnik nekretnine, uz postojanje založnog prava upisanog u korist banke koja je direktno financirala Lanište za vrijeme izgradnje Arene Zagreb. Sukladno Ugovoru o zakupu, Lanište ne može davati Arenu Zagreb u zalog trećim stranama bez odobrenja Zakupnika. Sukladno Ugovoru o zakupu, Lanište ima obvezu održavati Arenu Zagreb za čitavo vrijeme trajanja zakupa, po kojoj osnovi od Zakupnika prima kvartalnu naknadu u visini stvarno nastalih troškova održavanja. Zakupnik je u obvezi nadoknaditi Laništu i troškove kapitalnog održavanja. Upravljanje Arenom Zagreb, odnosno organizacija događanja, u ingerenciji je Zakupnika.
Osim prihoda po osnovi zakupa i prihoda po osnovi održavanja Arene Zagreb, Lanište manji dio prihoda ostvaruje od prodaje usluga logističke podrške prilikom organizacije događaja. Društvo ulaganje u projekt Arena Zagreb iskazuje kao dugotrajno potraživanje od Zakupnika, sukladno odredbama tumačenja br. 12 Sporazumi o koncesijama za usluge, izdanim od strane Odbora za tumačenje međunarodnog financijskog izvještavanja (eng. International Financial Reporting Interpretations Committee, skraćeno IFRIC 12), a time potraživanje nije u opsegu MSFI-a 16 te ne predstavlja ugovor o najmu s stajališta MSFI-jeva. Potraživanje je inicijalno mjereno po fer vrijednosti te klasificirano kao financijska imovina vrednovana po amortiziranom trošku. Originalna efektivna kamatna stopa kojom se mjeri potraživanje i iskazuju pripadajući kamatni prihodi iznosi 8%. Potraživanje je denominirano u eurima. Kratkotrajni dio potraživanja predstavlja razliku između vrijednosti imovine na dan izvještaja o financijskom položaju i na dan 31. prosinca sljedećeg razdoblja. U ukupnom iznosu kratkotrajnog dijela potraživanja dospjela nenaplaćena potraživanja po osnovi zakupnine za Arenu Zagreb na dan 31. prosinca 2022. godine iznose 6.950 tisuća kuna (31. prosinca 2021. godine: 2.480 tisuća kuna).
15. Depoziti
Cjelokupni iznos iskazan na dugotrajnoj poziciji od 58.357 tisuća kuna na dan 31. prosinca 2022. godine odnosi se na oročene iznose u banci koja je ujedno i kreditor Društva (31. prosinca 2021. godine: 58.243 tisuća kuna). Cjelokupni iznos navedenih depozita služi kao osiguranje za kreditne obveze (bilješka 21). Kamate po osnovi većeg dijela iskazanih depozita pripadaju Zakupniku .
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
44
16. Dani zajmovi
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
Dugotrajna imovina
HRK’000
HRK’000
Kamatonosni zajmovi /i/
108.157
116.913
Kratkotrajno dospijeće danih zajmova
(10.282)
(9.823)
97.875
107.090
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
Kratkotrajna imovina
HRK’000
HRK’000
Kratkotrajno dospijeće dugoročnog zajma
10.282
9.823
Dani kratkotrajni zajmovi /ii/
2.494
2.323
Ostalo
136
-
12.912
12.146
/i/ Dugotrajni zajmovi povezanim društvima odnose se na zajmove odobrene Matici u procesu financijskog restrukturiranja Grupe. Zajmovi nose kamatnu stopu od 4,25% do 4,5%. Glavnica i kamata otplaćuju se u 45 kvartalnih anuiteta, počevši od četvrtog kvartala 2020. godine do četvrtog kvartala 2031. godine. Ukupni iznos za 44 kvartalna anuiteta iznosi 488 tisuća eura (2021. godine: 488 tisuća eura), dok 45. kvartalni anuitet iznosi 184 tisuća eura. Cjelokupan iznos anuiteta se kompenzira s obvezama po osnovi izdanih obveznica.
/ii/ Odnosi se na dane kratkotrajne zajmove povezanom društvu Ingra nekretnine d.o.o. Dani kratkoročni zajmovi su beskamatni. Dani kratkoročni zajmovi Matici u cijelosti su umanjeni odmah po njihovom priznavanju. Umanjenje se iskazuje kao distribucija kapitala.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
45
17. Odgođena porezna imovina
1. siječnja 2021.
Priznato u dobiti ili gubitku
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
602
911
1.513
Depoziti
23
(8)
15
Ostala potraživanja
33
120
153
Dani zajmovi, rezerviranja
625
(195)
430
1.283
828
2.111
1. siječnja 2022.
Priznato u dobiti ili gubitku
31. prosinca 2022.
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
1.513
(562)
951
Depoziti
15
(4)
11
Ostala potraživanja
153
237
390
Dani zajmovi, rezerviranja
430
(257)
173
2.111
(586)
1.525
18. Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
Potraživanja od kupaca
746
916
Potraživanje od Zakupnika - kratkotrajni dio (bilješka 14)
31.480
12.689
Dani predujmovi
1.117
179
Potraživanja od države
2
4
Ostala potraživanja
-
986
33.345
14.774
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
46
19. Novac i novčani ekvivalenti
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
Novac u banci
10.906
18.038
Novac u blagajni
10
17
Ukupno novac u banci i blagajni
10.916
18.055
Ograničeni novac na računu koji se ne iskazuje kao imovina
Nezaloženi dio uplaćenog jamstvenog depozita od Zakupnika (bilješka 23) na dan 31. prosinca 2022. godine iznosi 62 tisuće kuna (31. prosinca 2021. godine: 7.621 tisuću kuna).
20. Kapital i rezerve
Tijekom 2022. godine provedena je dokapitalizacija Društva od strane Grupe (Matice i Ingra nekretnine d.o.o.), pretvaranjem 19,8 milijuna izdanih obveznica u kapital. Vrijednost povećanja kapitala (ujedno i knjigovodstvena vrijednost unesenih obveznica) iznosila je 137.622 tisuće kuna, od čega se 43.756 tisuća kuna odnosi na povećanje temeljnog kapitala, a preostali iznos na povećanje kapitalnih rezervi. Nadalje, tijekom 2022. godine Društvo je povećalo temeljni kapital za iznos od 113.364 tisuće kuna prijenosom sredstava iz ostalih pozicija kapitala - rezervi kapitala u iznosu od 101.687 tisuća kuna i ostalih rezervi u iznosu od 11.677 tisuća kuna.
21. Financijske obveze
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
Dugoročne obveze
Obveze za kredite
182.813
194.342
(Tekuće dospijeće dugoročnih kredita)
(13.739)
(13.312)
Obveze za najam
5.768
164
(Tekuće dospijeće obveza za najam)
(302)
(35)
174.540
181.159
Kratkoročne obveze
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza /i/
125.370
258.078
Obveza za izdane obveznice – derivativ /ii/
26.813
57.187
Tekuće dospijeće dugoročnih kredita
13.739
13.312
Tekuće dospijeće obveza za najam
302
35
Ostalo
1.135
16
167.359
328.628
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
47
Financijske obveze (nastavak)
Ugovorni uvjeti gore opisanih obveza prema bankama na dan 31. prosinca 2022. godine i na dan 31. prosinca 2021. godine bili su kao slijedi:
31. prosinca 2022.
Valuta
Ugovorna kamatna stopa
Godina dospijeća
Dinamika otplate glavnice
Osiguranje
Nominalni iznos u valuti
Nominalni iznos
Knjigovodstvena vrijednost
HRK’000
HRK’000
Kredit 1
EUR
3,25%, promjenjiva*
2031.
kvartalno
zalog na nekretnini Areni Zagreb u visini od 25.500 tisuća eura, zalog na potraživanjima od Zakupnika, zalog na obveznicama u vlasništvu Matice., zalog na poslovnim udjelima u ovisnom društvu Ingra nekretnine d.o.o., asignacija zakupnine za Arenu Zagreb, zaloga na unutar-grupnim zajmovima
16.576
124.892
124.150
Kredit 2
EUR
1,8%, fiksna*
2036.
jednokratno
zalog nad depozitom u visini od 6.500 tisuća eura
6.525
49.163
49.163
Kredit 3
HRK
2,5%, fiksna*
2036.
jednokratno
zalog nad depozitom u visini od 9.500 tisuća kuna
9.500
9.500
9.500
Obveznica
EUR
4,5%, step-up 5,5% od sredine 2025.
2031.
kvartalno
neosigurano, obveza je subordinirana kreditnim obvezama
22.441
169.082
152.183
Obveze za najam prema leasing društvima
EUR
3,5% - 4,0%*
2025. - 2027.
mjesečno
neosigurano
17
131
131
Obveza za unutar- grupni najam
EUR
3,25%*
2040.
mjesečno
neosigurano
748
5.637
5.637
Ostale obveze
HRK
-
2023.
jednokratno
neosigurano
1.135
1.135
1.135
359.540
341.899
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
48
31. prosinca 2021.
Valuta
Ugovorna kamatna stopa
Godina dospijeća
Dinamika otplate glavnice
Osiguranje
Nominalni iznos u valuti
Nominalni iznos
Knjigovodstvena vrijednost
HRK’000
HRK’000
Kredit 1
EUR
3,25%, promjenjiva*
2031.
kvartalno
zalog na nekretnini Areni Zagreb u visini od 25.500 tisuća eura, zalog na potraživanjima od Zakupnika, zalog na obveznicama u vlasništvu Matice, zalog na poslovnim udjelima u ovisnom društvu Ingra nekretnine d.o.o., asignacija zakupnine za Arenu Zagreb, zalog na unutar-grupnim zajmovima
18.173
136.606
135.790
Kredit 2
EUR
1,8%, fiksna
2036.
jednokratno
zalog nad depozitom u visini od 6.500 tisuća eura
6.525
49.052
49.052
Kredit 3
HRK
2,5%, fiksna*
2036.
jednokratno
zalog nad depozitom u visini od 9.500 tisuća kuna
9.500
9.500
9.500
Obveznica
EUR
4,5%, step-up 5,5% od sredine 2025.
2031.
kvartalno
neosigurano, obveza je subordinirana kreditnim obvezama
46.591
350.225
315.265
Obveze za najam prema leasing društvima
EUR
3,5% - 4,0%*
2025. - 2027.
mjesečno
neosigurano
22
164
164
Obveza za unutar-grupni najam
EUR
3,25%*
2040.
mjesečno
neosigurano
-
-
-
Ostale obveze
HRK
-
-
jednokratno
neosigurano
16
16
16
545.563
509.787
*Predstavlja efektivnu kamatnu stopu.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
49
Financijske obveze (nastavak)
/i/ Društvo je ukupno izdalo 53,4 milijuna obveznica tijekom 2015. godine, u dvije tranše. Društvo na dan 31. prosinca 2022. godine posjeduje 33 milijuna vlastitih obveznica koje je steklo u procesu dokapitalizacije provedene od strane Grupe (31. prosinca 2021. godine: 13,2 milijuna). Matica na dan 31. prosinca 2022. godine posjeduje 13,7 milijuna obveznica (31. prosinca 2021. godine: 33,6 milijuna obveznica). Matica je obveznice stekla u procesu financijskog restrukturiranja, stjecanjem obveznica od imatelja (vjerovnika Grupe). Kuponska kamatna stopa iznosi 4,5% godišnje, uz mogućnost rasta na 5,5% od 2025. godine („step-up“ kamatna stopa), pod uvjetom da prosječan godišnji HICP indeks Europske monetarne unije koji objavljuje Eurostat u razdoblju od 2009. godine do završetka 2024. godine ne bude manji od 1,0%. Glavnica i kamata isplaćuju se u kvartalnim anuitetima. Prvi anuitet dospio je na dan 15. listopada 2020. godine, a zadnji anuitet dospijeva na dan 15. listopada 2031. godine (dan konačne otplate obveznica). Iznos osnovnog anuiteta na ukupno izdanje iznosi 1,9 milijuna eura.
Obveznice su izdane u svrhu refinanciranja obveza Matice iz predstečajne nagodbe (nenovčana transakcija) te je u skladu s time početna vrijednost obveze određena diskontiranjem ugovorenih novčanih tokova. Knjigovodstvena vrijednost obveze za izdane obveznice osnovna obveza jednaka je diskontiranom iznosu budućih anuiteta, uz primjenu originalne efektivne kamatne stope od 12%. Društvo je opciju povećanja anuiteta za iznos „step-up“-a do kraja 2020. godine iskazivalo odvojeno od osnovne obveze, kao zaseban financijski instrument (derivativ 2). S obzirom na izrazito visoku vjerojatnost prelaska gore opisanog praga od 1% HICP indeksa, Društvo od dana 31. prosinca 2021. godine više zasebno ne iskazuje opisani derivativ. Povećanje anuiteta za iznos „step-up“-a uključeno je u knjigovodstvenu vrijednost osnovne obveze.
/ii/ Prema odredbama predstečajne nagodbe, u slučaju prodaje udjela u Društvu ili prodaje Arene Zagreb Društvo je u obvezi provesti iskup obveznice u iznosu od 90% od nominalne vrijednosti obveze (glavnica uvećana za obračunatu / kumuliranu kamatu). Ova opcija predstavlja ugrađeni derivativ koji se iskazuje odvojeno od osnovne obveze (derivativ 1). Prilikom izračuna fer vrijednosti derivativa, Društvo polazi od načela opreznosti te uzima u obzir činjenicu da je prodaja udjela potencijalni događaj koji nema pod svojom kontrolom. Promatrano s pozicije Društva, navedeni događaj može se dogoditi neodložno te ne postoji minimum ugovorenog perioda koji mora proći prije nastanka ovog potencijalnog događaja. Ukupna vrijednost obveze s osnove izdanih obveznica (osnovna obveza, derivativ) iznosi 90% od ukupne nominalne vrijednosti obveznice (glavnica uvećana za obračunatu / kumuliranu kamatu).
Usklada kretanja financijskih obveza iskazanih u izvještaju o financijskom položaju i financijskih obveza prikazanih u izvještaju o novčanim tokovima iz financijskih aktivnosti tijekom 2022. i 2021. godine bila je kako slijedi:
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
50
Financijske obveze (nastavak)
2022 .
Obveze za kredite
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
Obveza za izdane obveznice - derivativ
Obveze za najam
Obveze za primljene depozite
Ostale obveze
Dani kratkoročni zajmovi društvima Grupe
Ukupno
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Stanje na dan 1. siječnja /i/
194.342
258.078
57.187
164
58.302
16
(2.323)
565.766
Primici
-
-
-
-
-
-
1.550
1.550
Otplata
(11.808)
(9.094)
-
(189)
-
-
(18.800)
(39.891)
Neto novčani tok
(11.808)
(9.094)
-
(189)
-
-
(17.250)
(38.341)
Tečajne razlike
500
400
137
(1)
112
-
-
1.148
Kamatni rashodi
5.595
26.929
-
54
-
1.119
-
33.697
Dobici od mjerenja derivativa
-
-
(11.766)
-
-
-
-
(11.766)
Plaćanje kamata
(5.569)
(148)
-
(54)
-
-
-
(5.771)
Novi najmovi
-
-
-
5.764
-
-
-
5.764
Pretvaranje obveza u kapital
-
(118.877)
(18.745)
-
-
-
-
(137.622)
Vrijednosno usklađenje danih kratkoročnih zajmova matici i ovisnim društvima kroz kapital
-
-
-
-
-
-
(183)
(183)
Prijeboji
(247)
(31.918)
-
30
-
-
17.262
(14.873)
Stanje na dan 31. prosinca
182.813
125.370
26.813
5.768
58.414
1.135
(2.494)
397.819
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
51
2021.
Obveze za kredite
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
Obveza za izdane obveznice - derivativi
Obveze za najam
Obveze za primljene depozite
Ostale obveze
Dani kratkoročni zajmovi društvima Grupe
Ukupno
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Stanje na dan 1. siječnja /i/
206.690
355.140
96.034
31
65.990
207
(3.179)
720.913
Primici
-
-
-
-
-
-
2.343
2.343
Otplata
(11.902)
(12.470)
-
(52)
-
-
-
(24.424)
Neto novčani tok
(11.902)
(12.470)
-
(52)
-
-
2.343
(22.081)
Tečajne razlike
(460)
(389)
(279)
-
(128)
-
-
(1.256)
Kamatni rashodi
6.858
41.895
-
6
-
-
-
48.759
Dobici od mjerenja derivativa
-
-
(20.937)
-
-
-
-
(20.937)
Plaćanje kamata
(6.675)
(139)
-
(6)
-
-
-
(6.820)
Novi najmovi
-
-
-
181
-
-
-
181
Pretvaranje obveza u kapital
-
(84.060)
(17.631)
-
-
-
-
(101.691)
Vrijednosno usklađenje danih kratkoročnih zajmova matici i ovisnim društvima kroz kapital
-
-
-
-
-
-
(29.940)
(29.940)
Prijeboji
(169)
(41.899)
-
4
(7.560)
(191)
28.453
(21.362)
Stanje na dan 31. prosinca
194.342
258.078
57.187
164
58.302
16
(2.323)
565.766
/i/ Iskazano stanje prikazuje zbroj iznosa na poziciji Financijske obveze i Obveze za primljene depozite. Odnosi s članicama Grupe prikazani su u bilješci 26.
52
22. Obveza za porez na dobit
Dugoročna obveza iskazana na dan 31. prosinca 2021. godine odnosi se na obvezu iskazanoj po osnovi porezne neizvjesnosti. Obveza je nastala kao posljedica isteka opcije prijevremenog otkupa Arene Zagreb na kraju 2015. godine, odnosno kao posljedica izmjene originalne efektivne kamatne stope korištene u vrednovanju potraživanja. Društvo je u objavljenim godišnjim financijskim izvještajima sastavljenim u periodu 2009. 2014. godine (izvještaji sastavljeni prije primjene MSFI-jeva te prije isteka opcije otkupa Arene Zagreb) vrednovalo dugotrajno potraživanje od Zakupnika i priznavalo pripadajuće financijske prihode (prihode od zakupnine) temeljem efektivne kamatne stope koja je jednaka internoj stopi rentabilnosti projekta, pod pretpostavkom da će Zakupnik iskoristiti opciju prijevremenog otkupa Arene Zagreb u 2015. godini (1,87%). Nakon isteka opcije i nakon prijelaza na MSFI-jeve potraživanje se vrednuje te se priznaju pripadajući prihodi po stopi od 8% (bilješka 14). Zbog toga što više ne postoji zakonska mogućnost prisilne naplate, Društvo je obvezu na dan 31. prosinca 2022. godine prestalo priznavati te je po toj osnovi iskazalo porezni prihod (vidjeti bilješku 12.). Kratkoročna obveza odnosi se na obvezu nastalu iz tekućeg poslovanja (obveza umanjena za potraživanja za uplaćene akontacije).
23. Obveze za primljene depozite
Navedeni iznosi odnose se na uplaćeni jamstveni depozit sukladno Ugovoru o zakupu. Zakupnik je dužan kao osiguranje plaćanja zakupnine i bilo koje svoje druge obveze prema Društvu, po osnovi Ugovora o zakupu, uplatiti depozit koji za cijelo vrijeme trajanja Ugovora o zakupu mora biti u visini godišnje zakupnine uvećane za PDV. Ako u bilo kojem trenutku za vrijeme trajanja Ugovora o zakupu Zakupnik ne izvrši bilo koje dužno plaćanje, Društvo ima pravo iskoristiti sredstva iz depozita od dana dospijeća potraživanja. Primljeni jamstveni depozit, koji služi kao kolateral za obveze po kreditima Društva, iskazuje se kao imovina (bilješka 15). Primljeni jamstveni depozit od Zakupnika koji nije založen ne iskazuje se kao imovina (bilješka 19).
24. Obveze prema dobavljačima i ostale obveze
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
Dugoročne obveze
Obveze prema zaposlenicima
447
447
447
447
Kratkoročne obveze
Obveze prema dobavljačima
1.559
1.450
Obveze za PDV
1.268
3.369
Ostale obveze za poreze i doprinose
329
347
Obveze prema zaposlenicima
476
469
Zatezne kamate
-
453
Ostalo
20
24
3.652
6.112
53
25. Rezerviranja
1. siječnja 2021.
Nove rezervacije
Iskorišteno tijekom razdoblja
Neiskorišteni iznosi ukinuti tijekom razdoblja
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Otpremnine
218
543
(118)
-
643
Ukupno
218
543
(118)
-
643
1. siječnja 2022.
Nove rezervacije
Iskorišteno tijekom razdoblja
Neiskorišteni iznosi ukinuti tijekom razdoblja
31. prosinca 2022.
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Otpremnine
643
-
(622)
(21)
-
Ukupno
643
-
(622)
(21)
-
54
26. Odnosi s povezanim stranama
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
Kratkotrajna potraživanja od kupaca i ostala potraživanja
Bruto iznos
2.170
2.010
Ispravak vrijednosti /i/
(2.168)
(880)
2
1.130
Dani zajmovi
Dugotrajni
Bruto iznos
108.997
118.658
Ispravak vrijednosti
(961)
(1.745)
108.036
116.913
Kratkotrajni
Bruto iznos
24.298
24.310
Ispravak vrijednosti
(21.804)
(21.987)
2.494
2.323
Obveze
Obveznice /ii/
94.735
253.823
Dobavljači i ostale obveze
8
67
Obveza za najam
5.637
-
Ostale financijske obveze
1.119
-
101.499
253.890
Prihodi / (rashodi)
2022.
2021.
HRK’000
HRK’000
Kupnja/prodaja
Prihodi
24
116
Rashodi /v/
(1.451)
(1.876)
(1.427)
(1.760)
Ostali odnosi iz poslovanja
Vrijednosna usklađenja danih zajmova /i/
787
1.507
Vrijednosna usklađenja potraživanja
(1.288)
-
Ostali (gubici) - neto
-
30
(501)
1.537
Financijski prihodi i rashodi
Prihodi od kamata po osnovi zajmova
4.814
5.191
Neto rashod po osnovi izdanih obveznica /ii/
(12.831)
(17.290)
(8.017)
(12.099)
Ostali odnosi - primljena jamstva od Matice
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
Ugovorno jamstvo za obvezu prema banci
124.892
136.606
Ugovorno jamstvo za izdane obveznice /iii/
64.179
70.607
189.071
207.213
Ostali odnosi - dano sudužništvo
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
Ugovorno jamstvo za obvezu prema banci /iv/
24.300
-
24.300
-
55
Odnosi s povezanim stranama (nastavak)
/i/ Ispravak vrijednosti odnosi se na umanjene zajmove dane Matici.
/ii/ Odnosi se na obveznice u vlasništvu Matice.
/iii/ Odnosi se na nominalni iznos obveze po osnovi obveznica u vlasništvu nepovezanih (trećih) strana.
/iv/ Odnosi se na sudužništvo za kreditne obveze društva Ingra nekretnine d.o.o..
/v/ Najveći dio odnosi se na zakup poslovnih prostora definiran kao kratkoročni najam.
Tijekom 2022. i 2021. godine nije bilo isplate naknada ključnom menadžmentu.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
56
27. Informacije o segmentima
Informacije o segmentima temelje se na internoj strukturi izvještavanja. Prilikom identifikacije poslovnih segmenata Društvo slijedi pružanje usluga u sklopu Ugovora o zakupu (bilješka 1, bilješka 3 i bilješka 14). Rezultat i izvještaj o financijskom položaju segmenta uključuje stavke koje su izravno vezane na segment.
Rezultat po poslovnim segmentima
2022.
2021. Prepravljeno
Održavanje Arene i organizacija događanja
Zakup Arene i ostalo poslovanje vezano za Arenu
Matica i neraspoređeno
Ukupno
Održavanje Arene i organizacija događanja
Zakup Arene i ostalo poslovanje vezano za Arenu
Matica i neraspoređeno
Ukupno
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Prihodi od prodaje
8.378
-
-
8.378
7.213
-
320
7.533
Prihodi od kamata po osnovi koncesijskog ugovora
-
89.503
-
89.503
-
58.115
-
58.115
Ostali poslovni prihodi
147
210
358
715
87
190
116
393
Amortizacija
-
-
(171)
(171)
-
-
(68)
(68)
Materijali, usluge, osoblje i ostali rashodi
(8.914)
(1.089)
(8.449)
(18.452)
(6.982)
(927)
(10.009)
(17.918)
Rezerviranja
-
-
21
21
-
-
(543)
(543)
Vrijednosna usklađenja imovine - neto
-
3.144
(50)
3.094
-
(4.946)
1.812
(3.134)
Ostali dobici iz poslovanja – neto
114
-
4
118
-
-
107
107
Dobit / (gubitak) iz redovnog poslovanja
(275)
91.768
(8.287)
83.206
318
52.432
(8.265)
44.485
Neto financijski rezultat
-
(5.199)
(11.257)
(16.456)
-
(7.719)
(15.448)
(23.167)
Dobit/ (gubitak) prije oporezivanja
(275)
86.569
(19.544)
66.750
318
44.713
(23.713)
21.318
Porez na dobit
-
6.695
(20)
6.675
-
(3.102)
(76)
(3.178)
Dobit/ (gubitak) za godinu
(275)
93.264
(19.564)
73.425
318
41.611
(23.789)
18.140
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
57
Bilanca po poslovnim segmentima
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
Održavanje Arene i organizacija događanja
Zakup Arene i ostalo poslovanje vezano za Arenu
Matica i neraspoređeno
Ukupno
Održavanje Arene i organizacija događanja
Zakup Arene i ostalo poslovanje vezano za Arenu
Matica i neraspoređeno
Ukupno
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Nekretnina, postrojenja i oprema
-
-
5.865
5.865
-
-
222
222
Potraživanje po koncesijskom ugovoru
-
598.775
-
598.775
-
564.648
-
564.648
Depoziti
-
58.357
191
58.548
-
58.244
191
58.435
Zajmovi i ostala imovina
-
136
110.651
110.787
-
-
119.236
119.236
Odgođena porezna imovina
-
625
900
1.525
-
1.528
583
2.111
Ugovorna imovina i kratkotrajna potraživanja
4.092
20
61
4.173
798
20
1.267
2.085
Novac i novčani ekvivalenti
-
-
10.916
10.916
-
-
18.055
18.055
Financijske obveze
-
(182.813)
(159.086)
(341.899 )
-
(194.342)
(315.445)
(509.787)
Obveze za primljene depozite
-
(58.414)
-
(58.414)
-
(58.302)
-
(58.302)
Obveza za porez na dobit
-
(7.486)
-
(7.486)
-
(21.635)
-
(21.635)
Dobavljači, ugovorne obveze, rezerviranja i ostale obveze
(785)
(952)
(2.362)
(4.099)
(1.322)
(984)
(5.301)
(7.607)
NETO IMOVINA
3.307
408.248
(32.864)
378.691
(524)
349.177
(181.192)
167.461
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
58
28. Financijski instrumenti
Prikaz financijskih instrumenata
Financijski instrumenti Društva odnose se na dolje navedene pozicije izvještaja o financijskom položaju:
Financijska imovina
Bilješka
Financijska imovina po amortiziranom trošku
Financijska imovina po fer vrijednost kroz račun dobiti i gubitka
31. prosinca 2022 .
HRK’000
HRK’000
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
14
598.775
-
Depoziti
15
58.548
-
Zajmovi i ostala financijska imovina
16
108.293
2.494
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
18
746
-
Novac i novčani ekvivalenti
19
10.916
-
777.278
2.494
Bilješka
Financijska imovina po amortiziranom trošku
Financijska imovina po fer vrijednost kroz račun dobiti i gubitka
31. prosinca 2021 .
HRK’000
HRK’000
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
14
564.648
-
Depoziti
15
58.435
-
Zajmovi i ostala financijska imovina
16
116.913
2.323
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
18
1.902
-
Novac i novčani ekvivalenti
19
18.055
-
759.953
2.323
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
59
Financijski instrumenti (nastavak)
Financijske obveze
Bilješka
Financijska imovina po amortiziranom trošku
Obveza po fer vrijednost kroz račun dobiti i gubitka
31. prosinca 2022 .
HRK’000
HRK’000
Obveze za kredite
21
182.813
-
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
21
125.370
-
Obveza za izdane obveznice - derivativ
21
-
26.813
Obveza za primljene depozite
23
58.414
-
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze
24
2.502
-
Obveze za najam
21
5.768
-
Ostale financijske obveze
21
1.135
-
376.002
26.813
Bilješka
Financijska imovina po amortiziranom trošku
Obveza po fer vrijednost kroz račun dobiti i gubitka
31. prosinca 2021 .
HRK’000
HRK’000
Obveze za kredite
21
194.342
-
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
21
258.078
-
Obveza za izdane obveznice - derivativ
21
-
57.187
Obveza za primljene depozite
23
58.302
-
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze
24
2.843
-
Obveze za najam
21
164
-
Ostale financijske obveze
21
16
-
513.745
57.187
Financijski rizici
Društvo je u svom poslovanju izloženo tržišnom riziku (uključujući valutni rizik i kamatni rizik), kreditnom riziku i riziku likvidnosti. Tržišni rizik je rizik da će promjena tržišnih cijena, kao što su promjena stranih valuta i kamatnih stopa, utjecati na prihod Društva ili vrijednost njegovih financijskih instrumenata. Društvo ne koristi derivativne financijske instrumente u svrhu upravljanja rizicima. Politike upravljanja rizikom mogu se sažeti kako slijedi:
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
60
Financijski instrumenti (nastavak)
a. Tržišni rizik
o Rizik promjene deviznih tečajeva
Izloženost Društva valutnom riziku je kako slijedi:
EUR
Ostale valute
Ukupno strane valute
HRK
Ukupno
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
31. prosinca 2022.
Potraživanja po osnovi koncesijskog ugovora
598.775
-
598.775
-
598.775
Depoziti
48.926
-
48.926
9.622
58.548
Zajmovi i ostala financijska imovina
108.157
-
108.157
2.630
110.787
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
-
-
-
746
746
Novac i novčani ekvivalenti
160
5
165
10.751
10.916
Obveze za kredite
(173.313)
-
(173.313)
(9.500)
(182.813)
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
(125.370)
-
(125.370)
-
(125.370)
Obveza za izdane obveznice - derivativ
(26.813)
-
(26.813)
-
(26.813)
Obveza za primljene depozite
(58.414)
-
(58.414)
-
(58.414)
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze
-
-
-
(2.502)
(2.502)
Obveze za leasing
(5.768)
-
(5.768)
-
(5.768)
Ostale financijske obveze
(1.119)
-
(1.119)
(16)
(1.135)
365.221
5
365.226
11.731
376.957
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
61
Financijski instrumenti (nastavak)
o Rizik promjene deviznih tečajeva - nastavak
EUR
Ostale valute
Ukupno strane valute
HRK
Ukupno
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
31. prosinca 2021.
Potraživanja po osnovi koncesijskog ugovora
564.648
-
564.648
-
564.648
Depoziti
48.995
-
48.995
9.440
58.435
Zajmovi i ostala financijska imovina
116.913
-
116.913
2.323
119.236
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
-
-
-
1.902
1.902
Novac i novčani ekvivalenti
209
5
214
17.841
18.055
Obveze za kredite
(184.842)
-
(184.842)
(9.500)
(194.342)
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
(258.074)
-
(258.074)
(4)
(258.078)
Obveza za izdane obveznice - derivativ
(57.187)
-
(57.187)
-
(57.187)
Obveza za primljene depozite
(58.302)
-
(58.302)
-
(58.302)
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze
(131)
-
(131)
(2.712)
(2.843)
Obveze za leasing
(164)
-
(164)
-
(164)
Ostale financijske obveze
-
-
-
(16)
(16)
172.065
5
172.070
19.274
191.344
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
62
Financijski instrumenti (nastavak)
Valuta koja podliježe rizicima je euro. Od 1. siječnja 2023. godine službena novčana jedinica i zakonsko sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj postao je euro te sukladno tome Društvo nije zasebno iskazalo utjecaj fluktuacije na rezultat razdoblja.
o Kamatni rizik
Kamatni rizik proizlazi iz financijskih obveza koji nose promjenjivu kamatnu stopu. Izloženost postoji ako je dio primljenih kredita ugovoren po promjenjivim kamatnim stopama, dok je istovremeno imovina nekamatonosna. Primljeni krediti i posudbe po promjenjivim stopama izlažu Društvu riziku novčanog toka. Društvo nije koristilo instrumente za aktivnu zaštitu od izloženosti kamatnom riziku. Na dan 31. prosinca 2022 . godine i na dan 31. prosinca 2021 . godine kamatni rizik za Društvo proizlazi po osnovi jedne kreditne obveze (bilješka 21).
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
Nominalni iznos
Nominalni iznos
HRK’000
HRK’000
Obveze s varijabilnom kamatom
124.892
136.606
2022.
2021.
HRK’000
HRK’000
1% povećanje
(1.198)
(1.334)
1% smanjenje
1.198
1.334
o Kreditni rizik
Kreditni rizik je rizik da jedna strana ugovornog odnosa neće izvršiti svoje obveze te će time uzrokovati nastajanje financijskog gubitka drugoj strani. Društvo ima značajnu koncentraciju kreditnog rizika kod Zakupnika. Najznačajniji kreditni rizik kojem je Društvo izloženo u odnosu na nepovezane osobe proizlazi iz Ugovora o zakupu (potraživanja po koncesijskom ugovoru – bilješka 14). Koncentracija ostalih potraživanja prikazana je u nastavku:
31. prosinca 2022.
31. prosinca 2021.
HRK’000
HRK’000
Potraživanje od Zakupnika /i/
665
619
Potraživanja od povezanih društva
2
1.131
Ostali kupci
79
152
746
1.902
/i/ Odnosi se na potraživanja po osnovi održavanja Arene Zagreb.
Bruto i knjigovodstveni iznosi financijske imovine koja se mjeri po amortiziranom trošku na dan 31. prosinca 2022. i na dan 31. prosinca 2021. prikazani su u nastavku:
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
63
31. prosinca 2022.
HRK’000
1. stupanj
2. stupanj
3. stupanj
Ukupno
Bruto iznos
782.835
746
2.168
785.749
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
604.059
-
-
604.059
Depoziti
58.606
-
-
58.606
Zajmovi i ostala financijska imovina
109.254
-
-
109.254
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
-
746
2.168
2.914
Novac i novčani ekvivalenti
10.916
-
-
10.916
Ispravak vrijednosti
(6.303)
-
(2.168)
(8.471)
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
(5.284)
-
-
(5.284)
Depoziti
(58)
-
-
(58)
Zajmovi i ostala financijska imovina
(961)
-
-
(961)
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
-
-
(2.168)
(2.168)
Novac i novčani ekvivalenti
-
-
-
-
Knjigovodstvena vrijednosti
776.532
746
-
777.278
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
598.775
-
-
598.775
Depoziti
58.548
-
-
58.548
Zajmovi i ostala financijska imovina
108.293
-
-
108.293
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
-
746
-
746
Novac i novčani ekvivalenti
10.916
-
-
10.916
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
64
Financijski instrumenti (nastavak)
31. prosinca 2021.
HRK’000
1. stupanj
2. stupanj
3. stupanj
Ukupno
Bruto iznos
768.304
916
2.686
771.906
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
573.099
-
-
573.099
Depoziti
58.493
-
-
58.493
Zajmovi i ostala financijska imovina
118.657
-
-
118.657
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
-
916
2.686
3.602
Novac i novčani ekvivalenti
18.055
-
-
18.055
Ispravak vrijednosti
(10.253)
-
(1.700)
(11.953)
Potraživanja po osnovi koncesijskog ugovora
(8.451)
-
-
(8.451)
Depoziti
(58)
-
-
(58)
Zajmovi i ostala financijska imovina
(1.744)
-
-
(1.744)
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
-
-
(1.700)
(1.700)
Novac i novčani ekvivalenti
-
-
-
-
Knjigovodstvena vrijednosti
758.051
916
986
759.953
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
564.648
-
-
564.648
Depoziti
58.435
-
-
58.435
Zajmovi i ostala financijska imovina
116.913
-
-
116.913
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
-
916
986
1.902
Novac i novčani ekvivalenti
18.055
-
-
18.055
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
65
Financijski instrumenti (nastavak)
Kretanje kreditnih gubitaka (stanja na saldu ispravka vrijednosti) kroz 2022. godinu je bilo kako slijedi:
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
Depoziti
HRK’000
12-mjesečni očekivani gubitak
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
12-mjesečni očekivani gubitak
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
Stanje na 1. siječnja
8.451
-
-
8.451
58
-
-
58
Dobici priznati u računu dobiti i gubitka
(3.144)
-
-
(3.144)
-
-
-
-
Tečajne razlike
(23)
-
-
(23)
-
-
-
-
Stanje na 31. prosinca
5.284
-
-
5.284
58
-
-
58
Zajmovi i ostala financijska imovina
12-mjesečni očekivani gubitak
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
Stanje na 1. siječnja
1.744
-
-
1.744
Dobici priznati u računu dobiti i gubitka
(787)
-
-
(787)
Tečajne razlike
4
-
-
4
Stanje na 31. prosinca
961
-
-
961
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
66
Ispravak vrijednosti
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
HRK’000
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
Stanje na 1. siječnja
-
1.700
1.700
Gubici priznati u računu dobiti i gubitka
-
1.288
1.288
Dobici priznati u računu dobiti i gubitka
-
(456)
(456)
Otpis umanjene imovine i ostale promijene
-
(364)
(364)
Stanje na 31. prosinca
-
2.168
2.168
Kretanje kreditnih gubitaka (stanja na saldu ispravka vrijednosti) kroz 2021. godinu je bilo kako slijedi:
Ispravak vrijednosti
Potraživanja po koncesijskom ugovoru Depoziti
HRK’000
12-mjesečni očekivani gubitak
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
12-mjesečni očekivani gubitak
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
Stanje na 1. siječnja
3.399
-
-
3.399
129
-
-
129
Gubici priznati u računu dobiti i gubitka
5.019
-
-
5.019
(72)
-
-
(72)
Tečajne razlike
33
-
-
33
1
-
-
1
Stanje na 31. prosinca
8.451
-
-
8.451
58
-
-
58
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
67
Zajmovi i ostala financijska imovina
12-mjesečni očekivani gubitak
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
Stanje na 1. siječnja
3.182
-
-
3.182
Dobici priznati u računu dobiti i gubitka
(1.507)
-
-
(1.507)
Tečajne razlike
69
-
-
69
Stanje na 31. prosinca
1.744
-
-
1.744
Ispravak vrijednosti
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
HRK’000
očekivani gubitak kroz životni ciklus - bez kreditnih gubitaka
očekivani gubitak kroz životni ciklus - kreditni gubici
Ukupno
Stanje na 1. siječnja
-
1.483
1.483
Gubici priznati u računu dobiti i gubitka
-
88
88
Dobici priznati u računu dobiti i gubitka
-
(393)
(393)
Otpis umanjene imovine i ostale promijene
-
522
522
Stanje na 31. prosinca
-
1.700
1.700
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
68
Financijski instrumenti (nastavak)
Potraživanja po koncesijskom ugovoru
Potraživanje se odnosi na projekt Arene Zagreb (bilješka 14). Očekivani gubici kroz 12 mjeseci predstavljaju vjerojatnost bankrota u narednih 12 mjeseci iskazan kroz 12-mjesečni PD. 12-mjesečni PD Zakupnika izveden je na temelju povijesnih podataka o kretanju 12-mjesečnog PD-a za entitete sličnog kreditnog rejtinga. Krajem 2022. godine kreditna agencija „S&P Global“ povećala je kreditni rejting Zakupnika s B- na B. Krajem 2022. godine kreditna agencija „Moody's Investors Service“ povećala je kreditni rejting Zakupnika s Ba1 na Baa2.
12 mjesečni PD na dan 31. prosinca 2022. godine procijenjen je na 0,9% (31. prosinca 2021. godine: 1,5%), dok je stopa gubitka po nastupanju statusa neispunjavanja financijskih obaveza („LGD“) procijenjena na 98%.
Depoziti
12-mjesečni PD za depozite procijenjen je na 0,1%, u skladu s kreditnim rejtingom banke u kojoj se drže depoziti.
Zajmovi i ostala financijska imovina
Najveći dio odnosi se na dugoročne zajmove odobrene Matici. S obzirom na to da je naplata zajmova osigurana obveznicama Društva u vlasništvu Matice te da se naplata po zajmovima vrši kompenzacijama s obvezama po osnovi obveznica koje drži Matica, procijenjeno je da je kreditni rizik danih zajmova jednak riziku Društva, odnosno najvažnije imovine Društva – potraživanja po koncesijskom ugovoru.
12-mjesečni PD na dan 31. prosinca 2022. godine procijenjen je na 0,9% (31. prosinca 2021. godine: 1,5%), dok je gubitak po nastupanju statusa neispunjavanja financijskih obaveza (LGD) procijenjen na 98%.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
69
Financijski instrumenti (nastavak)
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
Društvo primjenjuje pojednostavljeni pristup izračuna očekivanih gubitaka za potraživanja od kupaca i ostala potraživanja iz poslovanja. Društvo ima veliku koncentraciju kreditnog rizika kod malog broja kupaca pa svakog kupca i svako pojedino potraživanje unutar pojedinog kupca zasebno razmatra. Gubici od umanjenja se iskazuju na osnovi individualnog pristupa prema svakoj tražbini, prvenstveno uzimajući u obzir rokove dospijeća, iako nema zadana ograničenja mjerena starosnom strukturom potraživanja. Na temelju povijesnih podataka i procijenjenih budućih novčanih tokova, Uprava je procijenila da očekivani kreditni gubici potraživanja od kupaca razvrstani u stupanj 2. nisu značajni pa ih sukladno tome nije zasebno iskazala. U povijesnim razdobljima, kreditni gubici uglavnom su se javljali kao rezultat izvanrednih okolnosti i čimbenika pa izračun očekivanih kreditnih gubitaka na temelju matrice povijesnih podataka nije primjenjiv. Potraživanja od kupaca koja su razvrstana u skupinu na koju se primjenjuje stupanj 3., odnose se na potraživanja koja su dospjela više od 90 dana.
Starosna struktura potraživanja od kupaca na dan 31. prosinca 2022., koja su za potrebe izračuna očekivanih gubitaka razvrstana u stupanj 2., bila je kako slijedi:
31. prosinca 2022.
HRK’000
Nedospjela
657
Do 1 mjeseca
-
Od 1 do 3 mjeseca
-
Od 3 mjeseca
89
746
31. prosinca 2021.
HRK’000
Nedospjela
642
Do 1 mjeseca
20
Od 1 do 3 mjeseca
50
Od 3 mjeseca /i/
1.190
1.902
/i Najveći dio odnosi se na potraživanja od Matice
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
70
Financijski instrumenti (nastavak)
a. Rizik likvidnosti
Rizik likvidnosti je rizik da Društvo neće moći ispuniti svoje financijske obveze u ugovorenim rokovima dospijeća. Sljedeća tabela prikazuje ugovorna dospijeća financijskih obveza Društva na dan 31. prosinca 2022. godine i na dan 31. prosinca 2021. godine.
Ugovoreni
0 – 12
1 – 2
2 – 5
Više od 5
Knjigovodstvena vrijednost
novčani tokovi
mjeseci
godina
godina
godina
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
31. prosinca 2022.
Obveze za kredite
182.813
216.762
17.554
17.555
52.661
128.992
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
125.370
125.370
125.370
-
-
-
Obveza za izdane obveznice - derivativ
26.813
26.813
26.813
-
-
-
Obveza za primljene depozite
58.414
58.414
-
-
-
58.414
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze
2.502
2.502
2.055
-
447
-
Obveze za najam
5.768
7.548
489
489
1.394
5.176
Ostale financijske obveze
1.135
1.135
1.135
-
-
-
402.815
438.544
173.416
18.044
54.502
192.582
Ugovoreni
0 – 12
1 – 2
2 – 5
Više od 5
Knjigovodstvena vrijednost
novčani tokovi
mjeseci
godina
godina
godina
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
31. prosinca 2021.
Obveze za kredite
194.342
234.035
17.532
17.532
52.597
146.374
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
258.078
258.078
258.078
-
-
-
Obveza za izdane obveznice - derivativ
57.187
57.187
57.187
-
-
-
Obveza za primljene depozite
58.302
58.302
-
-
-
58.302
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze
2.843
2.843
2.396
-
447
-
Obveze za najam
164
181
38
38
105
-
Ostale financijske obveze
16
16
16
-
-
-
570.932
610.642
335.247
17.570
53.149
204.676
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
71
Financijski instrumenti (nastavak)
Sljedeća tabela prikazuje ne-diskontirana plaćanja (kamate i glavnica) na temelju internih podataka i procjena Društva:
Ugovoreni
0 – 12
1 – 2
2 – 5
Više od 5
Knjigovodstvena vrijednost
novčani tokovi
mjeseci
godina
godina
godina
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
31. prosinca 2022.
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
125.370
209.235
23.247
23.243
72.072
90.673
125.370
209.235
23.247
23.243
72.072
90.673
Ugovoreni
0 – 12
1 – 2
2 – 5
Više od 5
Knjigovodstvena vrijednost
novčani tokovi
mjeseci
godina
godina
godina
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
31. prosinca 2021.
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
258.078
440.372
44.035
44.035
134.778
217.524
258.078
440.372
44.035
44.035
134.778
217.524
Društvo ima za cilj održavati poziciju novca i novčanih ekvivalenata na razini koja je dostatna za podmirenje financijskih obveza. Iznos novca i novčanih ekvivalenata u izvještaju o financijskom položaju na dan 31. prosinca 2022. godine iznosio je 10,9 milijuna kuna (31. prosinca 2021. g: 18 milijuna kuna), dok odljev po osnovi financijskih obveza (nakon kompenzacija s financijskom imovinom – danim zajmovima Matici) u naredna tri mjeseca iznosi približno 7 milijuna kuna (2021: 7 milijuna kuna).
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
72
Financijski instrumenti (nastavak)
Fer vrijednost financijskih instrumenata
Sljedeća tabela predstavlja financijsku imovinu i obveze vrednovanu po fer vrijednosti u izvještaju o financijskom položaju sukladno hijerarhiji fer vrijednosti. Ova hijerarhija grupira financijsku imovinu i obveze u 3 razine ovisno o značajnosti ulaznih varijabli korištenih u mjerenju fer vrijednosti financijske imovine i obveza. Hijerarhija fer vrijednosti ima sljedeće razine:
o 1. razina: cijene koje kotiraju na aktivnim tržištima za identičnu imovinu ili obveze;
o 2. razina: ulazne varijable koje ne predstavljaju gore navedene cijene iz 1. razine već su vidljive za imovinu ili obvezu, bilo direktno (npr. kao cijene) ili indirektno (npr. izvedene iz cijena);
o 3. razina: ulazne varijable za imovinu ili obvezu koje se ne temelje na vidljivim tržišnim podacima.
Razina unutar koje je financijska imovina i obveza klasificirana je temeljena na najnižoj razini značajne ulazne varijable korištene u mjerenju fer vrijednosti. Financijska imovina i obveze, mjerene po fer vrijednosti u izvještaju o financijskom položaju, grupirane su unutar hijerarhije fer vrijednosti kako slijedi:
31. prosinca 2022.
1. razina
2. razina
3. razina
Ukupno
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Dani kratkoročni zajmovi
-
-
2.494
2.494.
Derivativ - obveznica
-
-
26.813
26.813
31. prosinca 2021.
1. razina
2. razina
3. razina
Ukupno
HRK’000
HRK’000
HRK’000
HRK’000
Dani kratkoročni zajmovi
-
-
2.323
2.323
Derivativi - obveznica
-
-
57.187
57.187
Fer vrijednost financijske imovine je određena na slijedeći način:
Fer vrijednost financijskih instrumenata kojima se trguje prema standardnim uvjetima i odredbama tržišta određena je tako da odražava tržišnu cijenu (pod uvjetom da je promet takvom imovinom na uređenom značajan i reprezentativan);
Fer vrijednost ostalih financijskih instrumenata je definirana u skladu s općeprihvaćenim cjenovnim modelom baziranom na analizi diskontiranog novčanog tijeka, primjenom cijena koje se koriste tijekom tržišnih transakcija i kotiranih cijena sličnih instrumenata.
Dani kratkoročni zajmovi
Odnosi se na beskamatne zajmove odobrene društvu Ingra nekretnine d.o.o. Fer vrijednost utvrđena je na temelju procijenjene fer vrijednosti neto imovine zajmoprimca.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
73
Financijski instrumenti (nastavak)
Derivativ - obveznica
Odnosi se na ugovorenu obvezu Društva da jednokratno otplati sve obveze po osnovi izdanih obveznica u iznosu 90% nominalne vrijednosti obveze u slučaju da sadašnji imatelj njezinih udjela proda te iste udjele. Obveza nastupa u roku od 30 dana od dana transakcije (bilješka 21).
Fer vrijednost utvrđena je kao razlika između sljedeća dva iznosa:
- 90% nominalne vrijednosti obveze po osnovi izdanih obveznica, i
- obveze po osnovi izdanih obveznica – osnovna obveza.
Prilikom utvrđivanja uzima se u obzir činjenica da se potencijalni događaji koje Društvo nema pod svojom kontrolom (transakcija kupoprodaje udjela u Društvu) mogu dogoditi neodložno te da ne postoji minimum ugovorenog perioda koji mora proći prije nastanka potencijalnog događaja.
Gornja tablica odnosi se na financijske instrumente koji se u izvještaju o financijskom položaju iskazuju po fer vrijednosti. U nastavku se nalazi prikaz fer vrijednosti za ostale financijske instrumente u izvještaju o financijskom položaju i njihova usporedba s knjigovodstvenim iznosom.
Bilješka
Neto knjigovodstvena vrijednost
Fer vrijednost
HRK'000
HRK'000
31. prosinca 2022 .
Potraživanja po osnovi koncesijskog ugovora
14
598.775
804.274
Depoziti
15
58.548
58.548
Zajmovi i ostala financijska imovina
16
108.293
108.293
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
18
746
n/p
Novac i novčani ekvivalenti
19
10.916
n/p
777.278
Bilješka
Neto knjigovodstvena vrijednost
Fer vrijednost
HRK'000
HRK'000
31. prosinca 2022 .
Obveze za kredite
21
182.813
182.813
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
21
125.370
74.544
Obveza za primljene depozite
23
58.414
58.414
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze
24
2.502
n/p
Obveze za najam
21
5.768
5.768
Ostale financijske obveze
21
1.135
1.135
376.002
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
74
Financijski instrumenti (nastavak)
Bilješka
Neto knjigovodstvena vrijednost
Fer vrijednost
HRK'000
HRK'000
31. prosinca 2021 .
Potraživanja po osnovi koncesijskog ugovora
14
564.648
803.311
Depoziti
15
58.435
58.435
Zajmovi i ostala financijska imovina
16
116.913
116.913
Potraživanja od kupaca i ostala kratkotrajna potraživanja
18
1.902
n/p
Novac i novčani ekvivalenti
19
18.055
n/p
759.953
Bilješka
Neto knjigovodstvena vrijednost
Fer vrijednost
HRK'000
HRK'000
31. prosinca 2021 .
Obveze za kredite
21
194.342
194.342
Obveza za izdane obveznice - osnovna obveza
21
258.078
144.178
Obveza za primljene depozite
23
58.302
58.302
Obveze prema dobavljačima i ostale obveze
24
2.843
n/p
Obveze za najam
21
164
164
Ostale financijske obveze
21
16
16
513.745
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
75
Financijski instrumenti (nastavak)
Obveza za izdane obveznice – osnovna obveza
Fer vrijednost izdanih obveznica utvrđena je diskontiranjem ugovorenog novčanog toka obveznica po diskontnoj stopi između 35% i 39%. Diskontna stopa utvrđena je na temelju trgovanja izvan uređenog tržišta. Ugovoreni otplatni plan obveznice dostupan je javnosti. Očekivani novčani tokovi uključuju porast anuiteta za iznos „step-up“ kamatne stope s obzirom na visoku vjerojatnost ispunjenja ugovornih uvjeta o kretanju HICP indeksa iznad 1% (bilješka 21). Diskontna stopa utvrđena je na temelju trgovanja izvan uređenog tržišta, zbog malog volumena trgovanja obveznicama na uređenom tržištu. Diskontna stopa utvrđena je na temelju ugovornih transakcija realiziranih tijekom procesa financijskog restrukturiranja Grupe u 2020. godini. Grupa je tijekom navedenog procesa stekla približna 62% ukupnog izdanja obveznica, dok Grupa nakon završetka procesa posjeduje približno 85% izdanja obveznica. U nastavku se nalazi analiza osjetljivosti fer vrijednosti obveze na različite diskontne stope (uz pretpostavku da svi ostali parametri koji mogu utjecati na vrijednost ostaju nepromijenjeni).
31. prosinca 2022.
Diskontna stopa
(stopa prinosa)
Fer vrijednost primjenom različitih diskontnih stopa
HRK’000
Razlika u odnosu
na procijenjenu fer vrijednost iskazanu na dan 31.12.2022.
HRK’000
50%
57.964
(16.580)
25%
92.207
17.663
15%
120.625
46.081
10%
141.547
67.003
31. prosinca 2021.
Diskontna stopa
(stopa prinosa)
Fer vrijednost primjenom različitih diskontnih stopa
HRK’000
Razlika u odnosu
na procijenjenu fer vrijednost iskazanu na dan 31.12.2021.
HRK’000
50%
110.551
(33.627)
25%
179.894
35.716
15%
240.270
96.092
10%
286.128
141.950
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
76
Financijski instrumenti (nastavak)
Potraživanje po koncesijskom ugovoru
Ulazne varijable koje nisu vidljive na tržištu, a koje su korištene u procjeni fer vrijednosti potraživanja su sljedeće:
Tržišna diskontna stopa kojom se očekivani novčani tokovi zakupa Arene Zagreb svode na dan izvještaja o financijskom položaju;
Procjena kretanja godišnje inflacijske stope Europske monetarne unije tijekom trajanja Ugovora o zakupu.
U nastavku se prikazuje analiza osjetljivosti fer vrijednosti potraživanja na gore opisane dvije varijable (uz pretpostavku da svi ostali parametri koji mogu utjecati na vrijednost ostaju nepromijenjeni):
Izraženo u HRK’000
31. prosinca 2022.
4,50%
4,75%
5,00%
5,25%
5,50%
2,30%
847.646
834.027
820.734
807.759
795.090
2,00%
838.655
825.259
812.182
799.417
786.952
1,30%
824.011
810.976
798.250
785.826
773.693
1,00%
809.780
797.095
784.710
772.616
760.805
Izraženo u HRK’000
31. prosinca 2021.
3,50%
4,00%
4,50%
5,00%
5,50%
2,30%
895.120
864.920
836.236
808.978
783.060
2,00%
881.752
852.204
824.133
797.453
772.081
1,30%
851.617
823.528
796.835
771.453
747.306
1,00%
839.139
811.653
785.527
760.680
737.038
0,50%
818.906
792.392
767.183
743.201
720.376
Raspon diskontnih stopa korišten u analizi osjetljivosti temelji se na procjeni kreditnog rizika Zakupnika na dan izvještaja o financijskom položaju. Kreditni rizik zakupnika određen je na temelju javno dostupnih podataka o troškovima zaduženja Zakupnika i procjenama kreditnog rizika od strane kreditnih agencija. Procjena kretanja godišnje stope inflacije temelji se na procjenama Europske središnje banke i kretanjima u povijesnim razdobljima, od početka trajanja zakupa Arene Zagreb.
Iskazana procijenjena fer vrijednost potraživanja od Zakupnika utvrđena je kao prosjek ukupnih iznosa iz analize osjetljivosti.
Obveze za kredite
Obveze za kredite koje nose fiksnu kamatnu stopu osigurane su u 100%-tnom iznosu novčanim depozitom pa je sukladno tome njihova fer vrijednost procijenjena na knjigovodstvenu vrijednost.
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
77
29. Prepravci prethodnog razdoblja
Društvo je promijenilo računovodstvenu politiku koja se odnosi na prezentiranje prihoda od zakupa Arene Zagreb. Promjena se odnosi na reklasificiranje prihoda od kamata koji proizlaze iz koncesijskog ugovora (projekt dugotrajnog zakupa Arene Zagreb) iz financijskih prihoda u poslovne prihode. Sukladno tome, novčani tokovi (priljevi) koji proizlaze iz zakupa Arene Zagreb reklasificirani su iz investicijskih aktivnosti u poslovne aktivnosti. Opisana reklasifikacija ne utječe na iznos neto imovine, već isključivo na prezentaciju računa dobiti i gubitka te izvještaja o novčanim tokovima Društva pa u skladu s time nema prepravaka početnog stanja prethodnog razdoblja. Promijenjena prezentacija pružit će korisnicima financijskih izvještaja pouzdanije i relevantnije informacije. Društvo će u narednim razdobljima nastaviti s promijenjenom strukturom prikazivanja.
a. Utjecaj prepravka na izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti
u HRK 000
Objavljeno u 2021. godini
Reklasifikacija
2021. Prepravljeno
Prihodi od prodaje
7.533
-
7.533
Prihodi od kamata po osnovi koncesijskog ugovora
-
58.115
58.115
Ostali poslovni prihodi
393
-
393
Poslovni prihodi
7.926
58.115
66.041
(21.556)
-
(21.556)
(Gubici) / dobici iz poslovanja
(13.630)
58.115
44.485
Prihodi od kamata po osnovi koncesijskog ugovora
58.115
(58.115)
-
Ostali financijski prihodi
38.277
-
38.277
Kamatni i ostali financijski rashodi
(61.444)
-
(61.444)
Financijski prihodi / (rashodi) – neto
34.948
(58.115)
(23.167)
Dobit prije oporezivanja
21.318
-
21.318
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
78
Prepravci prethodnog razdoblja (nastavak)
b. Utjecaj prepravka na izvještaj o novčanim tokovima
u HRK 000
Objavljeno u 2021. godini
Reklasifikacija
2021. Prepravljeno
Dobit razdoblja prije poreza
21.318
-
21.318
Usklađenja:
Priznavanje prihoda sukladno IFRIC-u 12
(58.115)
58.115
-
Ostala usklađenja
26.799
-
26.799
(31.316)
58.115
26.799
Rezultat iz poslovnih aktivnosti prije promjene radnog kapitala
(9.998)
58.115
48.117
Kretanje imovine i obveza:
Smanjenje potraživanja
1.851
1.872
3.723
Povećanje obveza
565
-
565
Novac generiran poslovanjem
(7.582)
59.987
52.405
Primljene kamate, plaćene kamate, porez na dobit
(13.477)
-
(13.477)
Neto novčani tokovi iz poslovnih aktivnosti
(21.059)
59.987
38.928
Neto priljevi od zakupa Arene Zagreb (bez PDV-a)
59.987
(59.987)
-
Ostali priljevi (odljevi) iz investicijskih aktivnosti - neto
18
-
18
Neto novčani tokovi iz investicijskih aktivnosti
60.005
(59.987)
18
Neto novčani tokovi iz financijskih aktivnosti
(22.080)
-
(22.080)
Povećanje novca i novčanih ekvivalenata
16.866
-
16.866
30. Događaji nakon datuma izvještaja o financijskom položaju
Na temelju Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, od 1. siječnja 2023. godine službena novčana jedinica i zakonsko sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj je euro. Fiksni tečaj konverzije je 7,5345 kuna za 1 euro. Uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj predstavlja promjenu funkcionalne valute koja će se obračunavati prospektivno te ne predstavlja događaj nakon datuma bilance koji nalaže usklađivanje. Osim promjene funkcionalne valute, nije bilo drugih događaja nakon datuma bilance koji bi imali značajan utjecaj na financijska izvješća Društva na dan ili za razdoblje završeno 31. prosinca 2022. godine
LANIŠTE D.O.O.
BILJEŠKE UZ FINANCIJSKE IZVJEŠTAJE
ZA GODINU KOJA JE ZAVRŠILA 31. PROSINCA 2022.
79
31. Utjecaj rata u Ukrajini i makroekonomskog okruženja na poslovanje
Rat u Ukrajini i s njim povezane sankcije za Rusku Federaciju nemaju izravnog utjecaja na poslovanje Društva.
Nastavak razdoblja visokih stopa inflacije i porasta kamatnih stopa iziskivat će izmjene određenih pretpostavki i procjena koje mogu dovesti do usklađenja knjigovodstvene vrijednosti određene imovine i obveza u sljedećoj financijskoj godini.
Budući da se zakupnina za Arenu Zagreb godišnje indeksira za stopu inflaciju u Europskoj monetarnoj uniji, nastavak razdoblja visokih stopa inflacije izravno će utjecati na knjigovodstvenu vrijednost najznačajnije imovine Društva (dugoročna potraživanja od javnog partnera po osnovi zakupa Arene Zagreb i povezani prihodi od zakupnine) (bilješke 1 i 14). Također, Društvo ima jednu kreditnu obvezu koja nosi promjenjivu kamatnu stopu (bilješka 21).
32. Odobrenje financijskih izvještaja
Financijske izvještaje usvojila je Uprava i odobrila njihovo izdavanje dana 26. svibnja 2023. godine.
Danko Deban Dinko Pejković
Direktor Direktor
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠĆE POSLOVODSTVA 2022.
80
LANIŠTE d.o.o.
IZVJEŠĆE POSLOVODSTVA
ZA
2022. GODINU
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠĆE POSLOVODSTVA 2022.
81
Sadržaj
Stranica
1.
Opće informacije o Društvu
82– 83
2.
Izvještaj Uprave o poslovanju u 2022. god.
2.1. Osnovne značajke razdoblja 01.01. – 31.12.2022.
83
2.2. Financijski položaj
84
3.
Razvoj poslovanja Društva
84
4.
Značajni događaji nakon kraja poslovne godine
84
5.
Izloženost i upravljanje rizicima
85 – 86
6.
Izjava o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja
87
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠĆE POSLOVODSTVA 2022.
82
1. Opće informacije o Društvu
LANIŠTE za graditeljstvo i usluge je društvo s ograničenom odgovornošću registrirano u Republici Hrvatskoj. Sjedište Društva je u Zagrebu, Alexandera von Humboldta 4/b, Zagreb. Društvo je registrirano pri Trgovačkom sudu u Zagrebu.
OIB: 37553848651
MBS: 080421718
Temeljni kapital: 157.143.900,00 kuna / 20.856.579,73 euro
Društvo djeluje u sklopu Ingra Grupe (dalje u tekstu: Grupa), koju čine matica INGRA d.d. sa sjedištem u Zagrebu, Alexandera von Humboldta 4/b, OIB: 14049708426(dalje u tekstu: Matica) i njezina ovisna društva. Jedini član Društva je INGRA NEKRETNINE društvo s ograničenom odgovornošću za upravljanje nekretninama i usluge sa sjedištem u Zagrebu, Alexandera von Humboldta 4/b, OIB: 00620908601. Jedini član društva Ingra nekretnine d.o.o. je Matica.
Društvo ima specifičan položaj na tržištu budući da je vlasnik Arene Zagreb koju je putem javno-privatnog partnerstva gradilo kao investitor i privatni partner te je s javnim partnerom (Zakupnikom) ugovorilo dugoročni zakup Arene Zagreb. Dana 14. lipnja 2007. godine između Društva (kao zakupodavca) i Zakupnika potpisan je Ugovor o zakupu Arene (dalje u tekstu: Ugovor). Na dan potpisivanja Ugovora, Republika Hrvatska i Grad Zagreb potpisali su Sporazum o zajedničkom financiranju Arene, kojim je utvrđeno da će zajednički u jednakim omjerima (50:50) subvencionirati zakupniku iznos potreban za plaćanje zakupnine definirane Ugovorom. Sukladno Ugovoru, Društvo je tijekom 2007. i 2008. godine omogućilo i financiralo izgradnju Arene, koja je na kraju 2008. godine dana na korištenje Zakupniku. Razdoblje trajanja zakupa je ugovoreno na 28 godina, do kraja 2036. godine, kada će Društvo Arenu predati Zakupniku u vlasništvo za iznos od 1 EUR. Društvo se u zemljišnim knjigama vodi kao vlasnik nekretnine, uz postojanje založnog prava upisanog u korist banke koja je izravno financirala Društvo za vrijeme izgradnje Arene. Sukladno Ugovoru, Društvo ima obvezu održavati Arenu za čitavo vrijeme trajanja zakupa, po kojoj osnovi od Zakupnika prima kvartalnu naknadu u visini stvarnih troškova održavanja. Nadalje, sukladno Ugovoru, Zakupnik je Društvu dužan nadoknaditi troškove kapitalnog održavanja. Upravljanje Arenom, odnosno organizacija događanja, u ingerenciji je Zakupnika.
Sukladno odredbama Plana financijskog i operativnog restrukturiranja usvojenog od strane vjerovnika u sklopu postupka predstečajne nagodbe Matice, Društvo je pripojilo nekoliko ovisnih društva Grupe te je preuzelo upravljanje korporativnim funkcijama Grupe. U tom smislu, u Društvu nastaju poslovne aktivnosti koje proizlaze iz odnosa s Maticom i njezinim ovisnim društvima. Osim poslovanja koje proizlazi iz dugoročnog zakupa Arene Zagreb, Društvo nema drugih bitnih poslovnih aktivnosti prema trećima.
Na dan 31. prosinca 2022. godine Društvo je imalo 39 zaposlenika (31. prosinca 2021. godine: 42 zaposlenika). Prosječan broj zaposlenih na temelju stanja na kraju kvartala tijekom 2021. godine iznosio je 40 (2021. god.: 45). Broj zaposlenika tijekom 2022. godine na temelju sati rada iznosio je 39 (2021. god.: 41).
Uprava
Danko Deban
- zastupa Društvo s još jednim direktorom
Dinko Pejković
- zastupa Društvo s još jednim direktorom
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠĆE POSLOVODSTVA 2022.
83
Ostalo
Društvo nije imalo vlastitih udjela na dan 31. prosinca 2022. godine.
2. Izvještaj Uprave o poslovanju u 2022. godini
2.1. Osnovne značajke razdoblja 01.01. – 31.12.2022.
Poslovni prihodi u 2022. godine iznose 99 milijuna kuna (2021. godina: 66 milijuna kuna).
Struktura prihoda prikazana je u nastavku:
- prihodi od prodaje u iznosu od 8 milijuna kuna (2021. godina: 8 milijuna kuna);
- prihodi od kamata po osnovi zakupa Arene Zagreb u iznosu od 90 milijuna kuna (2021. godina: 58 milijuna kuna);
- ostali prihodi u iznosu od 1 milijun kuna.
Prihodi od prodaje u 2022. godini odnose se na operativno održavanje Arene Zagreb i prodaju usluga prilikom organizacije događaja u Areni Zagreb.
Rast kamatnih prihoda od zakupa Arene Zagreb posljedica je rasta godišnje stope inflacije za 2022. godinu.
Sukladno Ugovoru o zakupu Arene Zagreb, ugovorena zakupnina se indeksira za godišnju stopu inflacije, što uslijed primjene MSFI-jeva ima izravan utjecaj na vrednovanje Arene Zagreb u financijskim izvještajima.
Dobitak iz operativnog poslovanja u 2022. godini iznosi 83 milijuna kuna (2021. godina: 44 milijuna kuna).
U 2022. godini neto financijski rashodi iznose 17 milijuna kuna (2021. godina: 23 milijuna kuna).
Struktura neto financijskih rashoda prikazana je u nastavku:
- neto kamatni rashodi po osnovi izdanih obveznica u iznosu od 16 milijuna kuna (2021. godina: 21 milijun kuna);
- neto kamatni rashodi po osnovi kredita u iznosu od 6 milijuna kuna (2021. godina: 7 milijuna kuna);
- prihod od kamata na zajmove odobrene Matici u iznosu od 5 milijuna kuna (2021. godina: 5 milijuna kuna).
Dobit prije oporezivanja u 2022. godini iznosi 67 milijun kuna (2021. godina: 21 milijun kuna).
U 2022. godini ostvareni su neto porezni prihodi u iznosu od 7 milijuna kuna koji se sastoje od:
- 19 milijuna kuna prihoda po osnovi prestanka priznavanja obveze;
- 12 milijuna kuna rashoda po osnovi tekućih poreza.
Neto dobit razdoblja u 2022. godine iznosi 73 milijuna kuna (2021. godina: 18 milijuna kuna).
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠĆE POSLOVODSTVA 2022.
84
2.2. Financijski položaj
Neto dug na dan 31. prosinca 2022. godine iznosi 331 milijun kuna (31. prosinca 2021. godine: 492 milijuna kuna). Od ukupnog iznosa financijskih obveza (glavnica uvećana za kamate) u iznosu od 342 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2021. godine (31. prosinca 2021. godine: 510 milijuna kuna), iznos od 102 milijuna kuna odnosi se na obveze prema Matici (31. prosinca 2021. godine: 254 milijuna kuna).
Smanjenje neto duga i financijskih obveza koje drži Matica posljedica je dokapitalizacije Društva od strane Grupe (Matice i društva Ingra nekretnine d.o.o.) unosom 19,8 milijuna obveznica u kapital. Matica na dan 31. prosinca 2022. godine posjeduje 13,7 milijuna obveznica (31. prosinca 2021. godine: 33,6 milijuna obveznica).
3. Razvoj poslovanja Društva
Kao nositelj najvažnijeg vlastitog projekta Grupe projekta Arene Zagreb, Društvo je fokusirano na ispunjavanje svih ugovornih obveza koje proizlaze iz Ugovora o zakupu.
4. Značajni događaji nakon kraja poslovne godine
Na temelju Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, od 1. siječnja 2023. godine službena novčana jedinica i zakonsko sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj je euro. Fiksni tečaj konverzije je 7,5345 kuna za 1 euro. Uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj predstavlja promjenu funkcionalne valute koja će se obračunavati prospektivno te ne predstavlja događaj nakon datuma bilance koji nalaže usklađivanje. Osim promjene funkcionalne valute, nije bilo drugih događaja nakon datuma bilance koji bi imali značajan utjecaj na financijska izvješća Društva na dan ili za razdoblje završeno 31. prosinca 2022. godine.
Rat u Ukrajini i s njim povezane sankcije za Rusku Federaciju nemaju izravnog utjecaja na poslovanje Društva.
Nastavak razdoblja visokih stopa inflacije i porasta kamatnih stopa iziskivat će izmjene određenih pretpostavki i procjena koje mogu dovesti do usklađenja knjigovodstvene vrijednosti određene imovine i obveza u sljedećoj financijskoj godini.
Budući da se zakupnina za Arenu Zagreb godišnje indeksira za stopu inflaciju u Europskoj monetarnoj uniji, nastavak razdoblja visokih stopa inflacije izravno će utjecati na knjigovodstvenu vrijednost najznačajnije imovine Društva (dugoročna potraživanja od javnog partnera po osnovi zakupa Arene Zagreb i povezani prihodi od zakupnine). Također, Društvo ima jednu kreditnu obvezu koja nosi promjenjivu kamatnu stopu.
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠĆE POSLOVODSTVA 2022.
85
5. Izloženost i upravljanje rizicima
Rizik poslovanja
Društvo je osnovano kao društvo posebne namjene te je ovisno društvo u sklopu Grupe. Kao takvo, a kao i svako drugo ovisno i povezano društvo, izloženo je potencijalnom riziku statusnih promjena do kojih može doći zbog potrebe restrukturiranja poslovanja i konsolidiranja Grupe.
Osim poslovanja koje je povezano s dugoročnim zakupom Arene Zagreb, Društvo nema drugih bitnih poslovnih aktivnosti koje provodi izvan Grupe. Ostale aktivnosti Društva proizlaze iz odnosa s Maticom i odnose se na izvršavanje korporativnih funkcija unutar Grupe.
Kreditni rizik
U okviru poslovanja Društva povezanog s dugoročnim zakupom Arene Zagreb postoji rizik naplate zakupnine, odnosno rizik javnih partnera (Zagrebačkog holdinga, Grada Zagreba i Republike Hrvatske). U tom smislu, postoje rizici redovne naplate zakupnine koja se prema Ugovoru o zakupu uplaćuje kvartalno, a zbog trajnih problema u likvidnosti javnog partnera u javno-privatnom projektu, moguća su značajna kašnjenja u naplati potraživanja. Društvo poduzima sve potrebne korake kako bi se osigurala pravovremenost naplate zakupnine. Nadalje, zakupnina se godišnje indeksira s HICP (Harmonised Index of Consumer Prices) indeksom Europske monetarne unije koji objavljuje Eurostat. U tom smislu, visina zakupnine ovisi o kretanju godišnjeg HICP indeksa.
Tečajni rizik
Tečajni rizik do sada je proizlazio iz promjene tečaja kune u odnosu na euro s osnove zakupnine za Arenu Zagreb te iz financijskih obveza (dvije kreditne obveze i obveza za izdane obveznice). Uvođenjem eura kao zakonske valute plaćanja u Republici Hrvatskoj ovaj rizik sada je eliminiran.
Rizik likvidnosti
Rizik likvidnosti iskazuje se kao opasnost da Društvo neće moći izvršavati svoje obveze prema vjerovnicima. Vjerovnici Društva mogu se podijeliti u sljedeće skupine: imatelji obveznica, banka koja je izravno kreditirala Društvo u vrijeme izgradnje Arene Zagreb i kasnije, kooperanti angažirani za održavanje Arene te država i državne institucije. Podmirivanje obveza prema većem broju vjerovnika ovisi o naplati zakupnine za Arenu Zagreb te o naplati ostalih potraživanja od Zakupnika. Podmirivanje obveza po izdanim obveznicama izravno ovisi o naplati zakupnine za Arenu Zagreb od javnog partnera. Obveze Društva prema državi za poreze podliježu nadzoru nadležnih tijela i mogućem osporavanju pa je slijedom toga neizvjestan potencijalni učinak na likvidnost, osobito u slučaju ako porezne vlasti primjene tumačenje koje se razlikuje od tumačenja Društva. Prilikom planiranja novčanih odljeva za podmirenje obveza prema državi prisutna je neusuglašenost u praksi primjene poreznih propisa te neizvjesnost oko tumačenja poreznih propisa kod različitih poreznih oblika i različitih transakcija koje izazivaju porezne učinke.
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠĆE POSLOVODSTVA 2022.
86
Rizik promjene kamatnih stopa
U skladu s predstečajnom nagodbom Matice, Društvo je izdalo obveznice s fiksnom kamatnom stopom, koja pak od sredine 2025. godine može porasti za 1% („step-up“ kamatna stopa), uz uvjet da prosječni HICP indeks u razdoblju od 1. siječnja 2009. godine do 31. prosinca 2024. godine ne bude manji od 1%. Sukladno predstečajnoj nagodbi, izdane obveznice su subordinirane obvezama prema banci koja je kreditirala izgradnju Arene Zagreb. Sukladno uvjetima izdanja obveznice i predstečajnoj nagodbi, kamate i glavnica obveznice otplaćuju se u 45 kvartalnih rata, počevši od četvrtog kvartala 2020. godine.
Izdane obveznice izlažu Društvo riziku novčanog toka.
Društvo ima tri kamatonosne obveze (kredite) prema banci koja je kreditirala Društvo u vrijeme izgradnje Arene Zagreb i kasnije. Jedna kreditna obveza ima promjenjivu kamatnu stopu.
LANIŠTE D.O.O.
IZVJEŠĆE POSLOVODSTVA 2022.
87
6. Izjava o primjeni Kodeksa korporativnog upravljanja
Društvo, kao sastavni dio Grupe, primjenjuje Kodeks korporativnog upravljanja propisan od strane Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA) i Zagrebačke burze d.d. Zagreb. Društvo u svom poslovanju nastoji u najvećoj mogućoj mjeri pridržavati se preporuka Kodeksa, uzimajući u obzir sve okolnosti i specifičnosti svoje organizacije poslovanja.
U 2022. godini Društvo je u bitnom dijelu pratilo i primjenjivalo preporuke utvrđene Kodeksom, objavljujući sve informacije čija je objava predviđena propisima, te informacije koje su u interesu imatelja obveznica Društva. Društvo dostavlja Godišnji upitnik Kodeksa korporativnog upravljanja propisan od strane HANFA-e. Navedenim kodeksom Društvo je definiralo procedure za rad Uprave i drugih organa i struktura nadležnih za odlučivanje, osigurava izbjegavanje sukoba interesa, efikasan unutarnji nadzor i učinkoviti sustav odgovornosti. Istim je regulirana i obveza javnog objavljivanja podataka u kategorijama cjenovno osjetljivih informacija, sve u nastojanju da se osigura jednakost postupanja prema imateljima obveznica i transparentnost informacija za postojeće i buduće investitore. U skladu s dosljednom primjenom načela Kodeksa, Društvo se razvija i djeluje u skladu s dobrom praksom korporativnog upravljanja te nastoji svojom poslovnom strategijom, poslovnom politikom, ključnim internim aktima i poslovnom praksom doprinijeti transparentnom i učinkovitom poslovanju i kvalitetnijim vezama s poslovnom sredinom u kojoj djeluje.
Unutarnji nadzor u društvu i upravljanje rizicima u odnosu na financijsko izvještavanje
Društvo ima ustrojeni Odbor za reviziju sa svrhom praćenja procesa financijskog izvještavanja, procesa revizije financijskih izvješća, pružanja potpore računovodstvu Društva te uspostave dobre i kvalitetne unutarnje kontrole društva.
Društvo nema složene poslovne procese da bi bilo potrebe za ustrojstvom zasebnog odjela unutarnje kontrole i interne revizije. Sustav unutarnje kontrole obavlja se putem postojećih odjela Društva uz potporu Odbora za reviziju.
Godišnji izvještaj usvojila je Uprava i odobrila njegovo izdavanje dana 26. svibnja 2023. godine.
Potpisali u ime Društva:
Danko Deban, direktor
Dinko Pejković, direktor
LANIŠTE D.O.O. 31. prosinca 2022.
88
RAZLIKA IZMEĐU GFI POD IZVJEŠTAJA I MSFI IZVJEŠTAJA
U nastavku se nalazi pregled najznačajnijih razlika između iznosa objavljenih u GFI POD izvještaju i financijskim izvještajima Društva (MSFI izvještaji) za godinu koja završava na dan 31. prosinca 2022. godine.
u 000 HRK
IZVJEŠTAJ O FINANCIJSKOM POLOŽAJU
Naziv pozicije u GFI POD izvještaju
AOP
Naziv pozicije u MSFI izvještaju
GFI POD
MSFI
Razlika
Objašnjenje
Odgođeno plaćanje troškova i prihodi budućeg razdoblja
124
-
1.291
-
1.291
Kratkoročne obveze uvećano za rezerviranja
109, 091
Kratkoročne obveze
177.206
178.497
(1.291)
Prikazani iznos razlike odnosi se na obveze za obračunate (neplaćene) kamate za kredite na dan izvještaja o financijskom položaju. Navedena obveza se u MSFI izvještajima iskazuje kao dio sveukupnih financijskih obveza, zajedno s glavnicama kredita, zajmova i izdanih vrijednosnih papira, dok se u GFI POD izvještaju takva obveza iskazuje odvojeno, kao ukalkulirani trošak (odgođeno plaćanje troškova).
Ukupno
178.497
178.497
-
Naziv pozicije u GFI POD izvještaju
AOP
Naziv pozicije u MSFI izvještaju
GFI POD
MSFI
Razlika
Objašnjenje
Potraživanja (kratkoročna)
046
Potraživanja od kupaca i ostala potraživanja
35.653
33.345
2.308
-
-
Ugovorna imovina
-
2.308
(2.308)
Sukladno MSFI-jevima, ugovorna imovina zasebno se iskazuje u MSFI izvještajima, dok GFI POD izvještaj nije predvidio takvu poziciju.
Ukupno
35.653
35.653
-
RAČUN DOBITI I GUBITKA
Naziv pozicije u GFI POD izvještaju
AOP
Naziv pozicije u MSFI izvještaju
GFI POD
MSFI
Razlika
Objašnjenje
Ostali poslovni prihodi s poduzetnicima unutar grupe, Ostali poslovni prihodi (izvan grupe)
005, 006
Ostali poslovni prihodi
90.336
90.218
118
-
Ostali dobici / (gubici) - neto
-
118
(118)
Sukladno MSFI-jevima, određene transakcije mogu se iskazivati u temeljnim izvještajima na neto osnovi na poziciji Ostali dobici/gubici, uz obveznu detaljnu razradu te pozicije u bilješkama financijskih izvještaja ako se radi o značajnom iznosu. U GFI POD izvještajima ne postoji takva pozicija pa se u skladu s time tako netirani iznos, za potrebe GFI POD izvještaja, razdvaja na dobitke (koji se prikazuju na poziciji Ostali prihodi) i gubitke (koji se iskazuju na poziciji Ostali poslovni rashodi).
Ukupno
90.336
90.336
-
Slika
Slika
U Zagrebu, dana 26. svibnja 2023. godine
Ovime INGRA NEKRETNINE d.o.o. sa sjedištem u Zagrebu, Alexandera von Humboldta 4/b, OIB: 00620908601, koje zastupaju direktori Danko Deban i Dinko Pejković, i to u svojstvu jedinog osnivača odnosno člana društva LANIŠTE d.o.o. sa sjedištem u Zagrebu, Alexandera von Humboldta 4/b, OIB: 37553848651 (u daljnjem tekstu: LANIŠTE ),
na temelju odredbi Zakona o trgovačkim društvima (N.N. 111/93, 34/99, 121/99, 52/00, 118/03, 107/07, 146/08, 137/09, 125/11, 152/11, 111/12, 68/13, 110/15 i 40/19) i Zakona o računovodstvu (N.N. 78/15, 134/15, 120/16, 116/18, 42/20, 47/20), dana 26. svibnja 2023. godine donosi sljedeću
ODLUKU
o utvrđivanju godišnjeg izvješća za godinu 2022.
1. Utvrđuje se godišnje izvješće LANIŠTA za 2022. godinu, i to kako slijedi:
1. Izvještaj o financijskom položaju
2. Izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti
3. Izvještaj o novčanim tokovima
4. Izvještaj o promjenama kapitala
5. Bilješke uz financijske izvještaje
6. Izvješće poslovodstva.
2. Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja.
_____________________
Dinko Pejković, direktor
_____________________
Danko Deban, direktor
Slika
Slika
U Zagrebu, dana 26. svibnja 2023. godine
Ovime INGRA NEKRETNINE d.o.o. sa sjedištem u Zagrebu, Alexandera von Humboldta 4/b, OIB:00620908601, koje zastupaju direktori Danko Deban i Dinko Pejković, i to u svojstvu jedinog osnivača odnosno člana društva LANIŠTE d.o.o. sa sjedištem u Zagrebu, Alexandera von Humboldta 4/b, OIB: 37553848651 (u daljnjem tekstu: LANIŠTE ),
na temelju odredbi Zakona o trgovačkim društvima (N.N. 111/93, 34/99, 121/99, 52/00, 118/03, 107/07, 146/08, 137/09, 125/11, 152/11, 111/12, 68/13, 110/15i 40/19), Zakona o računovodstvu (N.N.78/15, 134/15, 120/16,116/18, 42/20, 47/20) i Društvenog ugovora LANIŠTA donosi dana 26. svibnja 2023. godine sljedeću
ODLUKU
o upotrebi dobiti za godinu 2022.
1. Utvrđuje se da je LANIŠTE u poslovnoj godini koja završava na dan 31. prosinca 2022. godine ostvarilo neto dobit u iznosu od 73.425.109 kn (slovima: sedamdeset tri milijuna četiristo dvadeset pet tisuća sto devet kuna).
2. Iznos neto dobiti iz točke 1. ove Odluke prenosi se u zadržanu dobit.
3. Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja.
_____________________
Dinko Pejković, direktor
_____________________
Danko Deban, direktor